Урок: «Книги в моей жизни».
Задачи
урока:
1.
Учебные: активизировать употребление лексики по теме «Books in my life» и
грамматического времени Present Perfect, совершенствовать речевые умения, навыки
чтения, монологической и диалогической речи, навыки аудирования и работы над
прослушанным текстом.
2.
Развивающие: развивать способность к умозаключению, развивать умение сравнивать,
соотносить и обобщать, способствовать развитию творческой деятельности учающихся.
3. Воспитательные: формировать умение работать в коллективе; воспитывать способность самостоятельно
выполнять задания, формировать уважительное и ответственное отношение к книгам.
Оснащение урока: компьютер, интерактивная доска, раздаточный материал,
иллюстрации по теме (см. Презентацию).
1. Тип урока: урок коммуникативно-ориентированного обучения.
2.
Методы обучения: практический, словесный, наглядный.
3.
Формы организации
познавательной деятельности:
индивидуальная, общеклассная, парная.
4.
Межпредметные связи: литература.
5.
Средства обучения: учебник «Enjoy English-5», рабочая тетрадь к учебнику, аудиокассета,
электронная презентация в программе Power Point.
Описание технологий
Формирование критического мышления
|
Обучение анализировать информацию (выделять главную мысль,
умение сопоставлять полученную информацию с ранее известной), обучение
обобщать информацию.
При стадии процесса обучения: выражение своего мнения,
осмысление, рефлексия.
|
Информационно-коммуникационные технологии
|
Демонстрационный показ слайдов.
|
Здоровьесберегающие
|
Игровые ситуации на уроке; нетрадиционные задания.
|
План урока:
1.
Орг. момент.
2.
Актуализация темы урока.
3.
Постановка цели
определение задач.
4.
Развитие устной речи.
5.
Выполнение упражнений.
6.
Контроль домашнего задания.
7.
Работа с учебным текстом.
8.
Развитие монологической
речи.
9.
Аудирование.
10.
Отработка речевых клише.
11.
Развитие диалогической
речи.
12.
Релаксация.
13.
Объяснение домашнего
задания.
14.
Подведение итогов урока.
Ход урока:
Организационный момент. (Cлайд-
1).
Teacher:
Good morning dear friends!
I’m
very glad to see you again. How is your life? How are you? O’K. If you are
ready let’s start our class. Who is on duty today?
Беседа учителя с дежурным в режиме T>P. Остальные учащиеся выполняют упражнение из
рабочей тетради. (Ex. 2, p. 45).
Актуализация темы и задач урока.
Teacher: Dear boys and girls! What do you think what
are we speaking about? Give me your ideas. I agree with you, we are speaking
about books. And what questions are we discussing now? (Слайд- 2).
v to speak about types of the books,
v to speak about persons who create books,
v to learn more about world’s library,
v to discuss about printed and CD-books,
v to solve the problems:
a)
«The books are a part of the
media».
b)
«Books can’t be described as the
media».
Развитие устной речи.
T: Books play a great role in our life. Where can we
borrow books? How often do you go to the library? Have you got your own home
library? There are many types of books. What is your favourite type of books? (Слайд- 3).
T: Who is the person who create such type of books? (Слайд- 4, 5). You are right. And
now have a look at the table. Fill in the table. (Слайд- 6).
T:
Be careful now! You’ll see some books. (Слайды- 7,
8, 9, 10).
Have
you ever heard about these books? Have you ever red these books? Have you ever
watched these films on TV?
T: Well done! Now you’ll see the pictures of the
world’s libraries. Have you ever visited these libraries? Have a look, please.
You can see the British Museum Library, the Library of Congress in the USA, the
Beijing Library in China, the State Public Library in Moscow. (Слайды- 11, 12, 13, 14). Would you
like to visit the world’s libraries? I’m sure, if you continue your education
in Moscow, you’ll visit the State Public Library there.
Выполнение
упражнений из учебника.
Контроль домашнего
задания.
T: As I know, your homework was Ex. 63, p. 75. (Слайд- 15). You have red different
opinions of the books: Pamela’s opinion, Andy’s opinion and Margaret’s opinion.
Работа с учебным текстом.
T: What is the problem? I agree with you, the main
question is «Are Books Media, Too»? Read the questions and try to answer the
questions. OK, you are right!
1.
Who thinks that reading books
makes people smarter? Why?
2.
Who thinks that schoolchildren are
given too much reading to do?
3.
Who believes books are the most
ancient mass media?
Развитие монологической речи.
T: Next task, please: Look back at teenagers’ stories
again. Are these statements true or false? If the statement is false, give the
correct one. (Слайд- 16).
1.
Reading books makes people shy and
unsociable.
2.
CD books are black and white and
boring.
3.
Books written many centuries ago
can be interesting for modern teenagers
4.
Students are given a lot of
reading at school.
5.
People who read a lot are less
educated.
6.
Young people will prefer reading
CD books to reading printed ones.
Отработка речевых клише.
T: Why books are still so popular? (Слайд- 17). Use
the table and give your own ideas.
Аудирование.
T: Listen and read the interview with a well- known
American producer. Which answers would you agree with?
Развитие диалогической речи.
T: Then act it out using your own answers, please. Well
done! It’s great! You like the real actors.
T: In the interview you can find some unusual types of
books. These types of books you can see on our bookshelf. What are these types?
(Слайд- 17). Yes,
I agree with you, they are:
·
Handbook,
·
the Bible,
·
dictionary,
·
encyclopedia.
T:
Match the books and their definitions: (Слайд- 18).
a book giving information about
everything;
a book that gives the words of a
languages in alphabet order;
the holy book of Christian;
a small book giving useful facts.
Релаксация.
T:
So, it’s high time to make a conclusion. Do you remember our main questions?
a)
«The books are a part of the
media».
b)
«Books can’t be described as the
media».
T: Everyone has a sheet of paper. How do you create
your conclusion? Read your creative summary. To sum it up, we have just solved
our problem. Your work at the lesson has already proved that books are a part
of the media.
Домашняя работа. (Ex. 2, p. 91).
На доске написаны слова: wonderful, interesting, happy, nice, lucky,
exciting, fantastic, excellent, wrong, dull, sad, awful, terrible.
T:
What have you written? Read, please. Thank you. See you later. Good-bye! (Слайд- 18).