Инфоурок Другое Другие методич. материалыМетодическую разработка "Еңбекке баулу сабағында" 4 - сынып

методическую разработка "Еңбекке баулу сабағында" 4 - сынып

Скачать материал

___күні___айы___жылы

 

Сабақтың тақырыбы: Еңбекке баулу сабағында  

Сабақтың мақсаты:

Білімдік: сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап, сөйлемдер құрастыра алуға машықтандыру.

Дамытушылық:сөздік қорын байыту. Лексикалық тақырып бойынша өзара қарым – қатынас орнату дағдысын қалыптастыру.

     Тәрбиелік: еңбекқорлыққа, ұқыптылыққа баулу.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: көрсету, түсінік беру, сұрақ-жауап.

Көрнекі құралдары: суреттер.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі:

- Сәлеметсіңдер ме, балалар?

- Балалар ауа райы қандай?

- Бүгін аптаның қай күні?

- Сенің отаның қай жер?

Үй тапсырмасын тексеру. Сөйлесім.

Оқушыларға бір параққа өткен сабақта танысқан жаңа сөздердің бірін жазуын тапсырамын.

«Жасырылған» сөздеді бір – біріне береді. Оқушылар алған парақта жазылған сөздің аудармасын айтып, ол сөзбен сөйлем құрастыруы керек.

 Өткен сабақ пен жаңа сабақты байланыстыру. Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ.Жаңа сабақ.

 ІІІ.Сөздік жұмысы:

Оқулықта берілген құрал – саймандар атауларын оқып беремін.

Оқушылар аталған құрал түрлерін суреттен көрсетеді.

Жаңа сөздерді оқушылар дәптерге жазып алады.

Сөз →сөз тіркесі→Сөйлем. Оқушылар жаңа сөздерді қатыстырып, сөйлемдер құрастырады.

4 -  жаттығуды орындау. Сөйлесім.

Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қолданып, оқушылар өзара диалог құрастырады.

«Орындық жасау үшін нелер керек?» деген мұғалім сұрағына жауап береді.

3 -  жаттығуды орындау. Жазылым.

Берілген сөйлемдерді толықтырып, дәптерлеріне жазады.

Не істеу? Сұрағына жауап беретңн сөздердің астын сызады.

4. суретпен жұмыс. Айтылым.

Оқулықтағы 1 – жаттығуды орындау үшін суретке қарайды, бейнеленген заттарды атайды. Тақтаға жазып қоямын:

Суретте нелер бейнеленген? ..., ..., ... .

Суретте нелер бейнеленген? ..., ..., ...,

Кім не істеп жатыр? ..., ..., ..., ... .

Оқушылар көп нүктенің орнына тиіси сөздерді жазады.

Сурет бойынша әңгіме құрастырады.

 

 

 

 

Сөздермен сөз тіркестерінің мағнасын түсіндіремін. Сөздік дәптерлеріне жазады.

Сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру

А. Мәнерлеп оқимын, оқушылар дауыстап қайталайды.

Б. Оқушылыр тізбекпен оқидыү

Сөздерден сөз тіркестерін құрады

Олардың синонимдік, антонимдік, омонидік жұптарын, қатарларын табу.

  Сөйлемдер құрау.

 

ІV. Қорытынды

Сабақты бекіту. Оқылым. Сөйлесім.

Оқушылардан еңбек сабағының қай күні болатынын, онда не істейтінін сұраймын.

2 – жаттығуды орындау. Мақал – мәтелдердің жалғасын мағнасына қарай ажыратып тауып, оқиды. Мұғалім мақал – мәтелдердің мәнін түсіндіреді.

Оқушыларды еңбекқорлыққа шақырады.

Үйге тапсырма:

Сөздікті жаттау.

Мақал – мәтелдерді дәптерге жазып, жаттап алу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Спорт және біз

Сөздік

жеңіл атлетика – легкая атлетика                   найза – копье

әуесқой – любительский                                  жарыс- соревнование

секіру – прыжки                                                кәсіпқой - профессионал

қатыстырылған – здесь:                                   дайындық – подготовка                                            

                         допускались                              лақтыру – метание

қосу – здесь: включать

 

4 мың жыл бұрын египеттіктер спорттың бірнеше түрін білген. Бірақ спорт жеңіл атлетика түрінде алғаш рет Грецияда пайда болыпты. 776 жылы Грецияда алғашқы олимпиадалық ойындар өткізілген.

     Грецияда әр түрлі спорттық мерекелер өте көп  болған. Соның ішінде ең ежелгісі олимпиадалық ойындар. Жарыстарға он ай дайындалған. Оған грек ұлтының жас жігіттері ғана қатыстырылған.  Алғашқы кезде жарыстар жүгіру мен секіруден ғана өткізілген. Қазір күрес, бокс, найза мен диск лақтыру сияқты спорт түрлері қосылған.

     Бүгінде спорт әуесқой және кәсіпқой спорт болып екіге бөлінеді.

1-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.

1. Спортпен шұғылданасың ба?

2. Спорттың қай түріне жанкүйер?

3. Спорт қалай пайда болыпты?

4. Грецияда спорттың қандай түрлеріне мән берілген?

2-тапсырма. Мына сөздерді сөз құрамына қарай талдаңдар.

Олимпиадалық, жарыстардың, египеттіктер.

3-тапсырма.  Ойды жалғастырыңдар.

- Ұлттық спорт ойындарына ... .

- Мектебімізде мынадай спорт секциялары ... .

- Менің сүйікті спортшыларым ... .

4-тапсырма.  Мәтінді оқып, мазмұнын өз сөздеріңмен айтыңдар

Спорт және біз

Сөздік

жеңіл атлетика – легкая атлетика                   найза – копье

әуесқой – любительский                                  жарыс- соревнование

секіру – прыжки                                                кәсіпқой - профессионал

қатыстырылған – здесь:                                   дайындық – подготовка                                            

                         допускались                              лақтыру – метание

қосу – здесь: включать

 

4 мың жыл бұрын египеттіктер спорттың бірнеше түрін білген. Бірақ спорт жеңіл атлетика түрінде алғаш рет Грецияда пайда болыпты. 776 жылы Грецияда алғашқы олимпиадалық ойындар өткізілген.

     Грецияда әр түрлі спорттық мерекелер өте көп  болған. Соның ішінде ең ежелгісі олимпиадалық ойындар. Жарыстарға он ай дайындалған. Оған грек ұлтының жас жігіттері ғана қатыстырылған.  Алғашқы кезде жарыстар жүгіру мен секіруден ғана өткізілген. Қазір күрес, бокс, найза мен диск лақтыру сияқты спорт түрлері қосылған.

     Бүгінде спорт әуесқой және кәсіпқой спорт болып екіге бөлінеді.

1-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.

1. Спортпен шұғылданасың ба?

2. Спорттың қай түріне жанкүйер?

3. Спорт қалай пайда болыпты?

4. Грецияда спорттың қандай түрлеріне мән берілген?

2-тапсырма. Мына сөздерді сөз құрамына қарай талдаңдар.

Олимпиадалық, жарыстардың, египеттіктер.

3-тапсырма.  Ойды жалғастырыңдар.

- Ұлттық спорт ойындарына ... .

- Мектебімізде мынадай спорт секциялары ... .

- Менің сүйікті спортшыларым ... .

4-тапсырма.  Мәтінді оқып, мазмұнын өз сөздеріңмен айтыңдар

 

 

___күні___айы___жылы

Сабақтың тақырыбы: Спорт және біз  

Сабақтың мақсаты:

Білімдік: сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін меңгерту. Буын түрлерінен өткенді қайталау.

Дамытушылық: сөздік қорын байыту. Лексикалық тақырып бойынша өзара қарым – қатынас орнату дағдысын қалыптастыру.

     Тәрбиелік: еңбекқорлыққа, ұқыптылыққа баулу.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: көрсету, түсінік беру, сұрақ-жауап.

Көрнекі құралдары: суреттер.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі:

- Сәлеметсіңдер ме, балалар?

- Балалар ауа райы қандай?

- Бүгін аптаның қай күні?

- Сенің отаның қай жер?

Үй тапсырмасын тексеру. Сөйлесім.

Өткен сабақ пен жаңа сабақты байланыстыру.

Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ.Жаңа сабақ.

 ІІІ.Сөздік жұмысы:

Оқулықта берілген құрал – саймандар атауларын оқып беремін.

Оқушылар аталған құрал түрлерін суреттен көрсетеді.

Жаңа сөздерді оқушылар дәптерге жазып алады.

Сөз →сөз тіркесі→Сөйлем. Оқушылар жаңа сөздерді қатыстырып, сөйлемдер құрастырады.

жеңіл атлетика – легкая атлетика                   найза – копье

әуесқой – любительский                                  жарыс- соревнование

секіру – прыжки                                                кәсіпқой - профессионал

қатыстырылған – здесь:                                   дайындық – подготовка                                            

                         допускались                              лақтыру – метание

қосу – здесь: включать

     4 мың жыл бұрын египеттіктер спорттың бірнеше түрін білген. Бірақ спорт жеңіл атлетика түрінде алғаш рет Грецияда пайда болыпты. 776 жылы Грецияда алғашқы олимпиадалық ойындар өткізілген.

     Грецияда әр түрлі спорттық мерекелер өте көп  болған. Соның ішінде ең ежелгісі олимпиадалық ойындар. Жарыстарға он ай дайындалған. Оған грек ұлтының жас жігіттері ғана қатыстырылған.  Алғашқы кезде жарыстар жүгіру мен секіруден ғана өткізілген. Қазір күрес, бокс, найза мен диск лақтыру сияқты спорт түрлері қосылған.

     Бүгінде спорт әуесқой және кәсіпқой спорт болып екіге бөлінеді.

 

 

1-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.

1. Спортпен шұғылданасың ба?

2. Спорттың қай түріне жанкүйер?

3. Спорт қалай пайда болыпты?

4. Грецияда спорттың қандай түрлеріне мән берілген?

2-тапсырма. Мына сөздерді сөз құрамына қарай талдаңдар.

Олимпиадалық, жарыстардың, египеттіктер.

 

3-тапсырма.  Ойды жалғастырыңдар.

- Ұлттық спорт ойындарына ... .

- Мектебімізде мынадай спорт секциялары ... .

- Менің сүйікті спортшыларым ... .

ІV. Қорытынды

Үйге тапсырма:

Сөздікті жаттау.

 

4-тапсырма.  Мәтінді оқып, мазмұнын өз сөздеріңмен айтыңдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

___күні___айы___жылы

Сабақтың тақырыбы: Мектептегі спорт үйірмелері  

Сабақтың мақсаты:

Білімдік: тақырып бойынша меңгерген сөздерд мен сөз тіркестерін пайдаланып, өз ойларын жеткізе білуге үйрету.

Дамытушылық: сөйлеу шеберліктерін меңгерту.

     Тәрбиелік: спортқа деген сүйіспеншіліктерін арттыру.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: көрсету, түсінік беру, сұрақ-жауап.

Көрнекі құралдары: суреттер.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі:

- Сәлеметсіңдер ме, балалар?

- Балалар ауа райы қандай?

- Бүгін аптаның қай күні?

- Сенің отаның қай жер?

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Сөйлесім.

Өткен сабақ пен жаңа сабақты байланыстыру.

Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІІ.Жаңа сабақ.

 ІІІ.Сөздік жұмысы:

жетістіктер – достижения                                        ие болу – обладать

Жаңа сөздерді оқушылар дәптерге жазып алады.

Сөз →сөз тіркесі→Сөйлем. Оқушылар жаңа сөздерді қатыстырып, сөйлемдер құрастырады.

№1. Тапсырма Оқылым.

Біздің мектеп оқушылары спорт өнерінен жақсы жетістіктерге жетті. Мектебімізде волейбол, еркін күрес, баскетбол, каратэ үйірмелері жұмыс атқарады. Мектеп оқушылары қалалық, республикалық жарыстарда жүлделі орындарға ие болып жүр.

а) Мәтінді оқу.

ә) Бейтаныс сөздері бар сөйлемдерді аударып, сөйлемдердің мағнасын түсіндіру.

б) Мәтін соңында сұрақтарға жауап беру.

Тапсырмалар:

1. Спорт ойындарының атауларын теріп жазып, әрқайсысы бойынша білетін мәліметтеріңді дәптерге жазыңдар.

2. Бір-біріне қатысы бар сөздерді ілік септігі жалғауы арқылы байланыстырыңдар.

 1.Қазақстан                            1.спорт шеберлері

 2.Алматы                                  2.әйелдер волейбол командасы

 3.Қызылорда                            3.тұрғындары

 4.Волейболшылар                   4.халықаралық одағы

3.Өздеріңе ұнайтын спорт ойыны туралы бір-біріңмен сөйлесіңдер.

4. Суретте қай ойын түрі көрсетілген?  Бұл спорт ойыны сендерге ұнайды ма?

ІV. Қорытынды

Үйге тапсырма:

Сөздікті жаттау.

Мәтінді оқып, мазмұнын өз сөздеріңмен айтыңдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мектептегі спорт үйірмелері

volleyball

Сөздік

жетістіктер – достижения                                        ие болу - обладать

Біздің мектеп оқушылары спорт өнерінен жақсы жетістіктерге жетті. Мектебімізде волейбол, еркін күрес, баскетбол, каратэ үйірмелері жұмыс атқарады. Мектеп оқушылары қалалық, республикалық жарыстарда жүлделі орындарға ие болып жүр.

Тапсырмалар:

1. Спорт ойындарының атауларын теріп жазып, әрқайсысы бойынша білетін мәліметтеріңді дәптерге жазыңдар.

 

2. Бір-біріне қатысы бар сөздерді ілік септігі жалғауы арқылы байланыстырыңдар.

 1.Қазақстан                                         1.спорт шеберлері

 2.Алматы                                  2.әйелдер волейбол командасы

 3.Қызылорда                            3.тұрғындары

 4.Волейболшылар                   4.халықаралық одағы

3.Өздеріңе ұнайтын спорт ойыны туралы бір-біріңмен сөйлесіңдер.

4. Суретте қай ойын түрі көрсетілген?  Бұл спорт ойыны сендерге ұнайды ма?

 

Мектептегі спорт үйірмелері

volleyball

Сөздік

жетістіктер – достижения                                        ие болу - обладать

Біздің мектеп оқушылары спорт өнерінен жақсы жетістіктерге жетті. Мектебімізде волейбол, еркін күрес, баскетбол, каратэ үйірмелері жұмыс атқарады. Мектеп оқушылары қалалық, республикалық жарыстарда жүлделі орындарға ие болып жүр.

Тапсырмалар:

1. Спорт ойындарының атауларын теріп жазып, әрқайсысы бойынша білетін мәліметтеріңді дәптерге жазыңдар.

2. Бір-біріне қатысы бар сөздерді ілік септігі жалғауы арқылы байланыстырыңдар.

 1.Қазақстан                                         1.спорт шеберлері

 2.Алматы                                  2.әйелдер волейбол командасы

 3.Қызылорда                            3.тұрғындары

 4.Волейболшылар                   4.халықаралық одағы

3.Өздеріңе ұнайтын спорт ойыны туралы бір-біріңмен сөйлесіңдер.

4. Суретте қай ойын түрі көрсетілген?  Бұл спорт ойыны сендерге ұнайды ма?

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Методическую разработка "Еңбекке баулу сабағында" 4 - сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Патентовед

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
