Metodika A variantı
41. “Nəticəyonumluluk”dedikdə kurikulumda nə nəzərdə tutulur?
A) Fərdin, cəmiyyətin və dovlətin dəyişən ehtiyac və tələbatlarının
nəzərə alınması.
B) Fəaliyyətin təhsilalanın potensial imkanlarının inkişafına yonəldilməsi.
C) Təhsilalanın həyati bacarıqlarını inkişaf etdirməklə onlarda
milli və bəşəri dəyərlərin formalaşdırılması.
D) Nəzərdə
tutulan təlim nailiyyətlərinin nəticələr formasında əvvəlcədən muəyyənləşdirilməsi.
E) Təhsilalanların nailiyyət səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
42. Aşağıdakılardan biri əsas standartın funksiyasıdır:
A) Fənlər
uzrə muəyyən olunan təlim nəticələrini məzmun xətləri uzrə umumi şəkildə ifadə
edir.
B) Sinif və fənlər uzrə summativ qiymətləndirmənin aparılmasını
təmin edir.
C) Təlim məqsədlərinin dəqiq muəyyən olunması ucun etibarlı zəmin
yaradır.
D) Təlim usullarının secilməsini təmin edir.
E) Təlimdə inteqrativliyi təmin edir.
43. Məzmun xətti nədir?
A) Mənimsənilməsi nəzərdə tutulan təlim nailiyyətlərinin konkret
bir səviyyəsidir.
B) Fənn
uzrə umumi təlim nəticələrinin reallaşmasını təmin etmək ucun muəyyən olunmuş məzmunun
zəruri hissəsidir.
C) Təhsilalanların bilik və bacarıq səviyyəsinə qoyulmuş dovlət
tələbidir.
D) Dərslikdəki movzuların bolmələr uzrə qruplaşdırılmasıdır.
E) Təlim nəticələrinin reallaşdırılması səviyyəsini yoxlamaq
ucun muəyyən olunmuş məzmunun zəruri hissəsidir.
44. Biri fənn kurikulumunun strukturuna aid deyil:
A) Fənn uzrə umumi təlim nəticələri
B) Təlim strategiyaları
C) Şagird nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi
D) Təhsilin
məzmunu
E) Məzmun standartlarının şərhi
45. Deklarativ bilik nədir?
A) Fənn
uzrə məlumat xarakterli biliklərdir.
B) Hər hansı fənn və ya bilik sahəsində fəaliyyətin icrasına komək
edən, prosedur qaydaları əhatə edən biliklərdir.
C) İdrak prosesinin gedişatına komək edən biliklərdir.
D) Problemin həll edilməsi yolu ilə əldə olunan yeni biliklərdir.
E) Yalnız İKT-dən istifadə etməklə əldə olunan biliklərdir.
46. İdrak taksonomiyası uzrə səviyyə və təlim nəticələrini
uyğunlaşdırın:
1. Bilik a) dəyişir,numayiş etdirir
2. Anlama b) muəyyən edir,sadalayır
3. Tətbiqetmə c) fərqləndirir,izah edir
4. Analiz d) ayırır, muəyyən edir
A) 1-b, 2-c, 3-a, 4-d B) 1-c, 2-b,3-d,4-a C) 1-b,2-c,3-d,4-a D) 1-b,2-d,3-a,4-c
E) 1-b, 2-c, 3-d, 4-a
47. Muəllimin innovativ fəaliyyətinə aid deyil:
A) İnnovativ təlim və informasiya texnologiyalarını tətbiq edir.
B) İnnovativ yanaşmalar əsasında peşə fəaliyyətini daim təkmilləşdirməyə
səy gostərir.
C) Pedaqoji prosesə yeni yanaşmalar əsasında səmərəli təlim
usulları yaradır.
D) İnkişafetdirici, diferensial və inteqrativ yanaşmaları tətbiq
edir.
E) Təlim
proresində şagirdə obyekt kimi yanaşır.
48. Şagirdlərdə mənəvi tərbiyənin əsas metodu:
A) Danlamaq B) Tapşırıq vermək
C) İnandırmaq
D) Cəzalandırmaq
E) Butun cavablar doğrudur.
49. Dərsin cari planlaşdırılmasında nəzərdə tutulmur:
A) Məzmun
standartlarına əsasən tədris vahidi və movzuların muəyyənləşdirməsi.
B) Dərsdə reallaşdırılacaq alt-standartlara uyğun təlim nəticələrinin
muəyyənləşdirilməsi.
C) Dərsin icmalının hazırlanması.
D) Tapşırıqların dərsin təlim nəticələri ilə uyğunlaşdırılması.
E) İş vərəqlərinin hazırlanması.
50. Perspektiv planlaşdırma hansı muddəti əhatə edir?
A) Aylıq B) İllik
C) Gundəlik
D) Yarımillik E) Həftəlik
51. Təlim strategiyalarına aiddir:
A) Resurslar, qiymətləndirmə standartları, tədris vahidləri
B) Təlim fəaliyyətinin planlaşdırılması, ümumi təlim nəticələri,
şagird nailiyyətləri
C) Təlimin
təşkilinə verilən əsas tələblər, təlim fəaliyyətinin planlaşdırılması,forma və
usullar
D) Təlim fəaliyyətinin planlaşdırılması, qiymətləndirmə
standartları
E) Resurslar, təlim fəaliyyətinin planlaşdırılması, umumi təlim
nəticələri
52. Biri fəal təlimin mərhələsi deyil:
A) Tədqiqatın aparılması
B) Motivasiya
C) Məlumat mubadiləsi
D) Yaradıcı tətbiqetmə
E) Tədqiqat
sualının verilməsi
53. Fəal təlimin reallaşdırılması mexanizminə aid
deyil:
A) Şagird- tədqiqatcı, muəllim – fasilitator, bələdci
B) Problem situasiyanın yaradılması
C) Təlim
məqsədinin duzgun muəyyənləşdirilməsi
D) Dialoqun və əməkdaşlığın zəruriliyi
E) Psixoloji dəstək: hormət və etibar
54. Variantlardan biri fəal (interaktiv) təlimin xususiyyətidir:
A) Problemin
həlli prosesində biliklərin mustəqil əldə edilməsi və mənimsənilməsi.
B) Hazır halda əldə edilən biliklərin mohkəmləndirilməsi yolu ilə
mənimsəmə
C) Yeni biliklərin muəllimin məlumatları və izahları vasitəsilə
qavranılması.
D) Monoloji təlim.
E) Hafizəyə əsaslanan təlim.
55. Aşağıdakılardan hansı iş formasıdır?
A) Muzakirə B) Cutlərlə
iş
C) Soz assosiasiyası D) Debat
E) Beyin həmləsi
56. Fəal dərsin mərhələlərinin duzgun ardıcıllığını muəyyən
edin:
1. Motivasiya
2. Qiymətləndirmə
3. Məlumat mubadiləsi
4. Tədqiqatın aparılması
5. Umumiləşdirmə və nəticələrin cıxarılması
6. Məlumatın muzakirəsi
7. Yaradıcı tətbiqetmə
A) 1,2,4,3,6,7,5 B)1,4,3,5,7,6,2 C) 1,4,3,6,5,7,2 D) 1,2,6,3,5,4,7,2 E) 1,3,4,2,5,7,6
57. Diaqnostik qiymətləndirmənin əsas məqsədi nədən ibarətdir?
A) Təlimin
hər hansı bir mərhələsində şagirdlərin ilkin bilik və bacarıqlarının səviyyəsinin
uzə cıxarılmasını təmin etmək.
B) Şagirdlərin ozunuqiymətləndirmə bacarığını inkşaf etdirmək.
C) Tədris ilinin sonunda şagirdlərin nailiyyətlərini qiymətləndirmək.
D) Şagirdlərin muvəffəqiyyəti barədə valideynləri məlumatlandırmaq.
E) Şagirdlərin tədris vahidinin sonunda əldə etdikləri bilik və
bacarıqların hansı səviyyədə olduğunu yoxlamaq.
58. Muasir qiymətləndirməyə aid edilə bilməz:
A) Şagirdlərin
yarımillik qiymətlərinin cıxarılmasında formativ qiymətləndirmə əsas
rol oynayır.
B) Qiymətləndirmə tədris prosesinin bütün mərhələlərində tətbiq
edilir.
C) Qiymətləndirmə təhsil keyfiyyətinin yuksəldilməsinə zəmin
yaradır.
D) Məzmun standartlarının reallaşdırılma səviyyəsini olcmək ucun
qiymətləndirmə
standartları muəyyənləşdirilir.
E) Şagirdin nailiyyətləri qiymətləndirilir, inkişafı sistemli şəkildə
izlənilir.
59. Kicik summativ qiymətləndirmə vasitələri kim tərəfindən hazırlanır?
A) Məktəb direktoru B)Direktor muavini
C) Fənn
muəllimi D)Xususi komissiya
E) Fənn uzrə metodist
60. Boyuk summativ qiymətləndirmə tədris ilinin hansı mərhələsındə
aparılır?
A) Şagirdlərin ilkin bilik və bacarıq səviyyəsini qiymətləndirmək
məqsədi ilə təlimin istənilən mərhələsində
B) Bəhs və ya bolmənin sonunda fənni tədris edən muəllim tərəfindən
aparılır.
C) Yarımillərin
sonunda təhsil muəssisəsinin rəhbərliyi tərəfindən yaradılan muvafiq
komissiyanın nəzarəti ilə fənni tədris edən muəllim tərəfindən
aparılır.
D) Dərs ilinin əvvəlindən başlayaraq gundəlik
E) Təlim prosesisinin əvvəlində