Инфоурок Иностранные языки КонспектыМұхтар Әуезов « Татьянаның қырдағы әні»

Мұхтар Әуезов « Татьянаның қырдағы әні»

Скачать материал

                                                                                                               8 сынып

Сабақтың тақырыбы; Мұхтар Әуезов « Татьянаның қырдағы әні»

 

Сабақтың мақсаты;

1.Жазушының әлемдік мәдениетке қосқан үлесі, өмірі туралы оқушылардың білімдерін жүйелеу. «Абай жолы» роман –эпопеясынан алынған үзінді мазмұнын меңгерту.

2.Оқушыларды өзіндікитұжырым-пікір жасауға дағдырландыру.

3.Шәкіртерге рухани-эстетикалық тәрбие беруге ықпал ету.

 

Сабақтың көрнекілігі, автор портреті,слайдтар,тірек сызбалар.

 Сабақтың барысы;

І. Ұйымдастыру кезені;

-Амандасу

-Түгендеу

-Кезекшімен сұхбат.

ІІ. Сабақтың мақсат-міндеттерін түсіндіру.

ІІІ. Жаңа сабақ;

       1. Тақтада берілген нақыл сөздермен жұмыс;

Әуезов Қазақстан үшін екінші Абай, біз үшін Шығыстың Шолоховы еді.

 ( Н.Погодин)

Мұхтар Әуезов – сарқылмайтын, бітпейтін,жасарып,жаңғыратын, өмірдің өзіндей,жапырағы мәңгі жап-жасыл, жалғаса беретін құбылыс.                   (Р.Нұрғалиев)

Бір кезде орыс мәдениетінің өсіп-өркендеуіне Пушкин әсері қандай болса,бүгінгі Орта Азиялық көркем ойдың, іргелес халықтың күллі рухына, өмірінің қалыптасуына Әуезов әсері сондай болды.                                                                                             (Ш.Айтматов)

 

 

   2. Оқулықпен жұмыс;

М.Әуезовтің өмірі мен шығармашылығы туралы; Мұхтар Әуезов

 

1.Мұхтар Әуезов қай жерде,қай жылы дүниеге келді?

2. Мұхтар Әуезов кім?

3. Мұхтар Әуезовты кім тәрбиеледі?

4.Алғашқы ұстазы кім?

5. Мұхтар Әуезов 1908 жылы қайда оқиды?

6. Мұхтар Әуезовтың алғашқы шығармасы қандай?

7. Ұстардар Мұхтар туралы қалай айтады?

8. 1915 жылы қайда оқиды?

9. Ресейдегі саяси төңкерістер  Мұхтар Әуезовтың өміріне қандай өзгерістер әкеледі?

10. 1919 жылы қандай жұмысқа орналысады?

11. 1921 жылы  жазушының қандай әңгімесі жарияланды?

12. 1922 жылы алған білімі қандай, әрі не істейді?

13. 1923 жылы қандай оқуға ауысады?

14. Қай жылы,қай университеттің аспирантурасына қабылданды?

15. Мұхтар Әуезов қашан тұтқынға алынды?

16. 1936 жылы неге қатысты?

17. «Абай» романы қай жылдары жазды?

18. «Абай жолы» роман эпопеясы неше жыл жазылды?

 

    2 «. Абай жолы» роман эпопеясынан алынған үзіндіні оқу, тапсырмалар орындау;

-мәтінді бірнеше мағыналық бөліктерге бөлу;

-әр бөлікке атау беру;

-әр бөліктің негізгі ойын білдіретін сөйлемдерді табу;

-кейіпкерлерді сипаттайтын сөз, сөз тіркесі, сөйлемдерді анықтау;

-мәтіндегі барлық кейіпкерледі атап беру;

-мәтіндегі оқиға орын алған жерлерді атау;

-мәтінді аяқтаудың нұсқасын ұсыну.

     3. Татьяна әнін үнтаспадан тыңдау

ІҮ. Сабақты бекіту;

Ү. Сабақты қортытындылау;

1. Татьяна әні қазақ даласына қалай тараған?

2. Абайдың өнерпаз шәкірттері туралы не білесің?

ҮІ. Оқушылар білімін бағалау

ҮІІ. Үй тапсырмасы;

«Татьяна хатын» түпнұсқамен салыстырып оқу.

 Абайдың өнерпаз шәкірттері туралы баяндама әзірлеу

ҮІІІ. Рефлексия кезіңі;

 

Білетінмін

Білдім

Білгім келеді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Мұхтар Әуезов « Татьянаның қырдағы әні»"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по студенческому спорту

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

абақтың тақырыбы; Мұхтар Әуезов « Татьянаның қырдағы әні»

 

Сабақтың мақсаты;

1.Жазушының әлемдік мәдениетке қосқан үлесі, өмірі туралы оқушылардың білімдерін жүйелеу. «Абай жолы» роман –эпопеясынан алынған үзінді мазмұнын меңгерту.

2.Оқушыларды өзіндікитұжырым-пікір жасауға дағдырландыру.

3.Шәкіртерге рухани-эстетикалық тәрбие беруге ықпал ету.

 

Сабақтың көрнекілігі, автор портреті,слайдтар,тірек сызбалар.

 Сабақтың барысы;

І. Ұйымдастыру кезені;

-Амандасу

-Түгендеу

-Кезекшімен сұхбат.

ІІ. Сабақтың мақсат-міндеттерін түсіндіру.

ІІІ. Жаңа сабақ;

       1. Тақтада берілген нақыл сөздермен жұмыс;

Әуезов Қазақстан үшін екінші Абай, біз үшін Шығыстың Шолоховы еді.

 ( Н.Погодин)

Мұхтар Әуезов – сарқылмайтын, бітпейтін,жасарып,жаңғыратын, өмірдің өзіндей,жапырағы мәңгі жап-жасыл, жалғаса беретін құбылыс.                   (Р.Нұрғалиев)

Бір кезде орыс мәдениетінің өсіп-өркендеуіне Пушкин әсері қандай болса,бүгінгі Орта Азиялық көркем ойдың, іргелес халықтың күллі рухына, өмірінің қалыптасуына Әуезов әсері сондай болды.                                                                                             (Ш.Айтматов)

 

 

 

Скачать материал
