Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Информатика / Конспекты / Microsoft Excel бағдарламасында есептеулер мен диаграммаларды құрастыру.
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Информатика

Microsoft Excel бағдарламасында есептеулер мен диаграммаларды құрастыру.

библиотека
материалов

С. Бәйішев атындағы Ақтөбе университеті колледжі


«Келісілді» «Бекітемін»

Колледж әдіскері Директордың оқу

_______Қ.О.Абашева ісі жөніндегі орынбасары

«___ »_____2013ж. _______С.М.Жалимбетова

«____»________2013ж.



Ашық сабақ

Тақырыбы: Microsoft Excel бағдарламасында есептеулер мен диаграммаларды құрастыру.


Мамандығы: «Іс қағаздарын жүргізу»

Тобы: 103






Дайындаған оқытушы: Бекниязова А.Е.





Пәндік циклдың комиссиясы,

отырысында қаралып, мақұлданды.

Хаттама № ___ «___»_______2013ж.

ПЦК төрайымы ______ Калдыбаева Г.А.




Ақтөбе 2013ж.


Сабақтың тақырыбы: Microsoft Excel бағдарламасында есептеулер мен диаграммаларды құрастыру.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:

  • Microsoft Excel кестелік процессорлардың негізгі мүмкіндіктерімен, кестемен, диаграммамен жұмыс жасауға үйрету.

  • Оқушыларды ақпараттық мәдениетке тәрбиелеу, өзін - өзі бағалауға, уақытты тиімді пайдалана білуге үйрету. Оқушылардың Microsoft Excel бағдарламасында және электрондық оқулықтармен жұмыс жасауда қабілетін дамыту.

Тәрбиелік:

  • Компьютермен жұмыс істеуде ұқыптылыққа, техника қауіпсіздігін дұрыс сақтай білуге үйрету;

  • Жүрген орталарында кішіпейіл, сыйымды бола білуге баули отыра, білімді, шыншыл, өжет тұлғаны қалыптастыру.

Дамытушылық:

  • Оқушылардың танымдық және шығармашылық қабілеттерін жан-жақты дамыту.

  • Логикалық ойлау арқылы толық және нанымды жауап беруге дағдыландыру, ойларын дұрыс тұжырымдап сұрақтарға қорытынды жасай білуге үйрету. Оқушыларды программа құруға баулу арқылы олардың логикалық қабілеттерін дамыту мен сабаққа қызығушылығын арттыру;

  • Теория жүзінде алған білімдерін практикада қолдана білу.

Сабақтың түрі: Іскерлік пен дағдыны қалыптастыру.

Сабақтың типі: Аралас.

Пәнаралық байланыс: ағылшын тілі, тарих, математика.


Оқу процесін ұйымдастыру әдістері:

Жеке-өзіндік, топтық, оқушы-компьютер, оқушы -мұғалім.

Сабақтың көрнекілігі:

  • Ребус;

  • Үлестірме парақтар.

  • Электронды оқулық.

  • Слайд.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.

  • Саламатсыздар ма, оқушылар?

  • Оқушылар бүгінгі сабақта кезекші кім? Кезекші, сабақта оқушылар түгел ме? Бүгінгі сабағымызға тақтамыз, компьютерлердің барлығы жұмыс істеуге дайын ба? Оқушылар зейінімізді сабаққа аударайық.


"Қазақстанның болашағы-

білімді ұрпақтың қолында..."

Н.Ә.Назарбаев


Атамыздың сөзіне сүйене отырып, оқушылар бүгінгі сабағымыздың сапасын арттыру мақсатымызда, сабағымызды ерекше етіп өткіземіз, үйткені біз әлемнің жеті кереметіне саяхатқа шығамыз. Алдымен Хеопс пирамидасынан бастап Галикарнас кесенесіне тапсырмаларды орындау арқылы жетеміз.

Тапсырмаларды орындаған оқушылар менің қолымдағы жетондарды алып өз қоржындарына салып отырады.

Алдымен оқушылар өтілген материалды қайталау үшін үй тапсырмасын тексерейік.

  1. Хеопс пирамидасы (Үй тапсырмасы) hello_html_m25d709a6.jpg

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру қорытындылау.

Тапсырма (Электрондық оқулықтан)

Семирамида аспалы бағы


hello_html_63657ca2.jpg






ІІІ.Жаңа сабақ.

Электронды оқулықпен жұмыс

Артемиданың гибадатханасыhello_html_m7e342b3b.jpg



ІV . Бекіту. Жарайсыңдар балалар енді Зевс мүсінін көру үшін тақтадағы ребусты шешейік. Сонымен іске сәт!

hello_html_181e10d0.jpg

Ребус

V – кезең. Қорытындылау.

Диктанттағы бос сөздің орнын тез толтыру керек. Не жазу керек екенін өздері біліп жазып, үлгеріп отыруға тиіс. Ол мына төмендегідей формада.

Компьютерлік диктант

Қазіргі кезде кең қолданылатын кестелік редактор ______________ болып табылады. Бағдарламаны іске қосу үшін келесі әрекет орындалады: ___________hello_html_m1814aac2.gif _____________hello_html_m1814aac2.gif____________hello_html_m1814aac2.gif___________. Кез-келген кестенің жұмыс аймағы ______________мен ___________ тұрады. Әрбір бағана мен жолдың қиылысуы _____________құрайды, ол ұяшыққа мәліметтерді (текст, сан, формула) енгізеді. Кестеде жол нөмірленеді, бағаналар ______________бас әріптерімен белгіленеді.

________ ________________электрондық кестеде қатарды анықтайды. Жол нөмірлері жұмыс тақтасының сол жағында жазылады.

Электрондық кестелердің құндылығы олардағы _______________өңдеу тәсілдерін пайдаланудың қарапайымдылығы болып табылады. __________________ деректерді графикалық бейнелеудің ыңғайлы сайманы.

Жауабы.

Қазіргі кезде кең қолданылатын кестелік редактор __ Microsoft Excel _ болып табылады. Бағдарламаны іске қосу үшін келесі әрекет орындалады: Бастауhello_html_m1814aac2.gif Программаларhello_html_m1814aac2.gifMicrosoft Office hello_html_m1814aac2.gif Microsoft Excel . Кез-келген кестенің жұмыс аймағы жолдар мен бағаналардан тұрады. Әрбір бағана мен жолдың қиылысуы ұяшықты құрайды, ол ұяшыққа мәліметтерді (текст, сан, формула) енгізеді. Кестеде жол нөмірленеді, бағаналар латынның бас әріптерімен белгіленеді.

Жол нөмірі электрондық кестеде қатарды анықтайды. Жол нөмірлері жұмыс тақтасының сол жағында жазылады.


hello_html_2ff656a1.jpghello_html_m2e2ab38c.jpg


VI - кезең. Бағалау.


1. Кесте дегеніміз не?
2. Жол, бағана, ұяшық дегеніміз не?
3.
Электрондық кесте дегеніміз не?
4. Диаграмма түрлерін ата? Диаграмманың типтерін ашып айту.
5. Электрондық кестені қандай жағдайда қолдануға болады?
6. Деректерді сақтау жолдарын ата?
7. Жұмыс кітабы неден тұрады?
8. Деректерді қалай қорғауға болады?
9. Ең алғашқы электрондық кесте қай жылы пайда болды, және оның аты қандай?
10. Диаграммалар қандай элементтерден тұрады?

Зертханалық жұмыс


Сатылған өнімнің пайдасы жайлы кесте құр, өнімге сабақта қолданатын құралдарды жаз. (диска, сызғыш, ручка, карандаш, дәптер, ақ бет).







6. Александрия маягына барайық. hello_html_eb3dff4.jpg



VIIкезең. Үйге тапсырма.


Есекеев К.Б.«Информатика негіздері» 56-58 беттер






hello_html_m4d466bb7.png


Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
