Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер
|
Мектеп: №14 ОМГ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Темиргалиева М.Т.
|
Сынып:5
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Микроскоппен
жұмыс
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
Ø 5.4.2.3
микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану
Ø 5.4.2.4
уақытша микропрепарат дайындау
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
микроскоп құрылысы мен қызметін айтады
Оқушылардың басым бөлігі: микроскоппен
жұмыс істеу ережелерін қолданады
Кейбір оқушылар: уақытша
микропрепарат дайындаудың тәсілдерін біледі
|
Бағалау
критерийлері
|
Ø Микроскоптың
құрылысын, жұмыс істеу ережелерін біледі
Ø Микропрепарат
дайындаудың қарапайым тәсілдерін біледі және қолданады
|
Тілдікмақсаттар
|
Пәндік
лексикажәне терминология:
·
микроскоптың
көру түтігі, окуляр, объектив, бұрандалар, табаны, тұтқасы жарық көзі, айна,
диафрагма қысқыштар, микропрепарат, үлкейту, сурет аздап ұлғайту, ұлғайтқыш
линзалар линза, фокус
Оқытудың
тілдік мақсаты:
Оқушылар
орындай алады:
·
микроскоп бөліктерін
атау
·
микроскоппен жұмыс жасау ережелерін атау
(оқылым
дағдылары)
Диалог құруға /жазылымға қажетті
сөздер топтамасы:
Анық
көрінуі үшін................. дұрыс орналастыру қажет.
Нақты бейне
алғанға дейін ......................жөнге келтіру қажет.
Сіз ...
екендігіне көз жеткізіңіз
... үшін абай болыңыз
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Өзіне
және айналадағыларға құрметпен қарау; табиғаттағы үдерістерді
жан-жақты оқып, білу арқылы оны қорғауды үйрену
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Биология:уақытша
микропрепарат дайындайды,микроскоппен жұмыс жасау ережелерін қоданады.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интерактивті
тақта, презентация,бейнебаян
|
Бастапқы
білім
|
Жануарлардың
негізгі сипаттамаларын атайды (1 сынып).
Жануарларды
омыртқасыздар және омыртқалылар деп жіктеу. Жануарлар топтарының ұқсастықтары
мен ерекшеліктерін сипаттайды.
Өсімдіктерді
салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын көрсетеді. (2 сынып).
Өсімдіктерді
белгілеріне қарап жүйелеу. (3 сынып).
Балдырлар,
саңырауқұлақтар, қыналар, қырықжапырақтар және гүлді өсімдіктерді ажырату
және сипаттау (4 сынып).
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
0-3 мин
4-5
мин
|
-
Ұйымдастыру.
Сәлемдесу.
Сабаққа
қажетті жағдайды қалыптастыру
Жаңа сабаққа
кіру
Сыныпқа
микроскопты көрсету.
Ø
Алдарыңыздан
не көріп тұрсыздар? Бұл құрал қалай аталады?
Ø
Не
үшін қолданылады?
Оқушылар
не көріп тұрғандарын табуға тырысады. Сол арқылы сабақтың
тақырыбы анықталады. Сабақ мақсатымен танысу.
|
Презентация
Слайд
2-3
|
Сабақтың ортасы
6-7 мин
8-15 мин
15-20мин
20-25мин
25-35мин
|
Микроскоптың
тарихы жайлы бейнеролик корсетіледі.
Микроскоптың
құрылысы көрсетілген диаграмманы пайдалана отырып, кезекпен оның құрылым
бөліктерін мұғалімнің көмегімен табады.
Ұлғайтқыш
құралдар: 1) ұлғайтқыш қол әйнегі; 2)тұтқалы ұлғайтқыш әйнек.
Жеке
жұмыс.
Оқушыларға
"Жұбыңды тап" ойынын ойнау ұсынылады. Микроскоп
бөліктерінің атауы мен атқаратын қызметтері жазылған үлестірмелерді сәйкестендіре
отырып, микроскоп бөліктерінің қызметтерімен танысады.
Жарық
көмегімен ұлғайтатын микроскоп.
1. Окуляр. 2. Көру түтігі. 3.
Объективтер. 4. Заттық үстелше. 5. Айна. 6. Табан. 7. Тұтқа. 8. Бұранда.
Дескриптор
-
микроскоп
бөлімдерінің атауын біледі;
-
микроскоп
бөлімдерінің қызметін анықтайды.
Жұптық
жұмыс.
«Ойлан
–жұптас – бөліс» әдісі арқылы
оқушылар
микроскоппен жұмыс істеу кезінде сақталуы тиіс қауіпсіздік техникасының
ережелерін ретімен орналастырады.
Ол үшін қауіпсіздік техникасы ержелерінің
тізімін ұсынып, соның ішінен жұпта талқылай отырып, микроскоппен жұмыс
барысында сақталуы тиіс ержелерді ретімен орналастырады. Экраннан
микроскоппен жұмыс жасаудың ережелері көрсетіледі,оқушылар сол ережелермен
танысып өз қателерін басқа жұппен алмасу арқылы тексереды.
«Бағдаршам» әдісі
арқылы бағаланады.
Содан кейін
мұғалім уақытша микропрепарат дайындауды көрсетеді. Ал оқушылар пияз өңінің
дайын микропрепаратын көру үшін микроскопты қолданады .
Микропрепарат дайындау
Оқушылар пияз
өңінің жасушасының суретін дәптерлеріне үлкейтіп салып, ядро, цитоплазма,
жасуша қабықшасын көрсетіп, белгілейді.
Оқушылар
сабақты қаншалықты меңгергенін саралау үшін деңгейлік сұрақтар таратылады.
|
Бейнеролик
Слайд 4
Микроскоптың
құрылысын білуін тексеруге арналған жұмыс парағы:
http://www.biologycorner.com/worksheets/microscope_use.html
Правила
работы с микроскопом:
http://www.yaklass.ru/p/biologia/bakterii-griby-rasteniya/biologiia-uchenie-o-zhivykh-organizmakh-13701/metody-issledovaniia-v-biologii-ustroistvo-uvelichitelnykh-priborov-13454/re-4ef4bc78-291f-4d2e-ac3c-46c2ba1d23dc
Құрал-жабдықтар:
Микроскоп, заттық шыны, жабын
шыны, пинцет, тамызғы
Бұл
бейне тоған суынан препаратты қалай дайындауды көрсетеді.
http://sciencespot.net/Pages/kdzbio.html
микроскоптар,
тоған суы, заттық шыны, жабын шыны және тамызғыштар, өсімдік материалы
https://www.twig-bilim.kz/film/the-history-of-the-microscope-6259/
|
Сабақтың соңы
35-40мин
|
Сабақ соңында
оқушыларға«Ресторан» немесе «Меню» әдісі арқылы рефлексия
жүргізіледі:
|
|
Саралау–оқушыларға
қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай
тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулықжәне қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Қабілеті
жоғары оқушылар:
Ø Жазбалары және
бағдарлары жоқ сызбалар;
Ø Топта
ұйымдастыру жұмыстарын алады;
Ø Микроскоппен
жұмыс
Қабілеті
орта оқушылар:
Ø
Бағдарлары
жоқ сызбалар;
Ø Суретке
талдаужұмысы осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді;
Ø (Тапсырма
мазмұны бір, орындау уақытына қарай ықшамдалған, бірақ оқушының таңдау құқығы
бар)
Қабілеті төмен оқушылар:
Ø Деңгейлік
сұрақтар;
Ø Мұғалімнің
қолдауы;
Ø
Жазбалары
және жартылай бағдарлары бар сызбалар
Ø Орта
деңгейдегі зертханалық парақ.
|
Ø Ынталандыру,
қолдау көрсету, формальды емес бағалау түрлері;
Ø Оқушылар өзара
бағалайды;
Ø Жұппен бағалау
жүргізеді;
Ø Микроскоппен жұмыс
қалыптастырушы бағалау ретінде жүзеге асады;
Ø жұмысқа жазбаша
кері байланыс беріледі.
|
Ø Оқушылар
микроскоппен жұмыста туындайтын қауіп қатердің алдын алу шараларын
белгілейді.
|
Сабақ
бойынша рефлексия
Сабақ
мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ
қолжеткіздіме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?
Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?
Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды,
неліктен?
|
Бұл бөлімді
сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол
жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы
да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу
туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік /қиындықтары туралы нен ібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|
|
Микроскоппен жұмыс істеу тәртібі
•
Микроскопты орналастыру
•
Преператты микроскоптың зат үстелшесінің дәл
ортасына дәл келтіріп орналастыру
•
Айна арқылы жарықтың преператқа түсуін қамтамасыз
ету
•
Зат анық көрінгеше көру түтігін бұрандамен
жоғары, төмен қозғауға болады
•
Объектив пен көрінетін заттың арақашықтығы 1 см
болғанда зат анық көріне бастайды
•
Жұмысты аяқтағаннан кейін микроскопты қорапшаға
саламыз
Сабақты
бекіту сұрақтары:
А
1)Тірі
ағзаның ең кіші бөлігі
2)Өте
ұсақ заттарды үлкейтіп көрсететін күрделі құрал
В
1)Ұлғайтқыш
құралдардың түрлерін ата.
2)Микроскоптың
негізгі бөліктерін ата.
С
1)Уақытша
микропрепарат дайындауға қажетті құралдар?
2)Жасушаның
құрылысы неден тұрады?
|
|
|
|
|
|
|
|