Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Иностранные языки / Конспекты / Міржақып Дулатұлының «Шешенің балаларын сүюі» өлеңі.
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Иностранные языки

Міржақып Дулатұлының «Шешенің балаларын сүюі» өлеңі.

библиотека
материалов

Пән: қазақ әдебиеті

Сынып: 5 «Б2»

Күні: 05.03.14ж 1сағат

Деректемелер: базалық оқулық Тұрсынғалиева С.Ч. «Арман – ПВ» Астана 2009

Қосымша әдебиет: интернеттен



САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ

Сабақтың тақырыбы: Міржақып Дулатұлының «Шешенің балаларын сүюі» өлеңі.

  1. Сабақ мақсаты:

- білімділік: : Қазақ халқының ұлы ақыны Міржақып Дулатұлының өмірі мен шығармашылық жолы туралы оқушыларға қысқаша түсінік беру. Ақынның «Шешенің баласын сүюі» өлеңінің мазмұнымен , идеясымен таныстыру.

- дамытушылық: Мәнерлеп оқу дағдысын, оқушылардың тілін дамыту, сөз байлықтарын толықтыру.

- тәрбиелік: Ақынға, тілге деген құрмет сезімдерін тәрбиелеу, анаға деген махаббат сезімдерін дарытуға ықпал ету.

2. Сабақ типі: жаңа ақпаратпен танысу, материалды бекіту сабағы

3. Әдіс-тәсілдер: мәнерлеп оқу, талдау, баяндау, кестемен жұмыс, көрнекілікті қолдану

4.Қажетті техникалық жабдығы: интерактивті тақта

5.Сабақта қолданылатын көрнекі құралдар, дидактикалық материалдар: ақын портреті, шығармалары, үнтаспа, қосымша материалдар

6. Пәнаралық байланыс: қазақ тілі


САБАҚ ҚҰРЫЛЫМЫ ЖӘНЕ БАРЫСЫ

I. Ұйымдастыру кезеңі және сабақ басталуы.

  • сәлемдесу;

  • түгендеу;

- сөйлесу;

ІI. Сабақ мақсаты мен міндеттерін айту.

ІII. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Жаңа материалды оқу.

1. Ақын туралы кітапта берлген мәтінмен жұмыс:

а) «Сұрақ-жауаппен қатынас» техникасын пайдалану.

Әр оқушы бір сұрақ дайындап, оны қағазға жазады, бұл қағаздар бір оқушыдан екіншіге беріліп, алмастырылады. Сұраққа жауап бергісі келгендер, алдыңғы жазылған жауаптардың астына өз жауаптарын жазады. Ал егер жауап болмаса, келесі оқушыға беріледі. Жұмыс соңында барлық сұрақтар мен жауаптар оқылып, тақтаға жазылады.

ә) Сөзік жұмысын өткізу:

өлеңдір жинағы – сборник стихов

ауыр науқас – тяжелая болезнь

бақытсыз – несчастный

қамауға алыну – взять под стражу

күресу – бороться

мәдениетті – культурный

қазақ әдебиет тарихында – в истории казахской литературы

саяси айып – политическое обвинение

бостандық – свобода

білімді - образованный


б) Тақтада көрсетілген кестені толтыру.

Жылдар

Маңызды оқиғалар

Шығармалары




Сергіту кезеңі:

Қолды белге қояйық,

Басты оңға бұрайық,

Басты солға бұрайық,

Бір отырып, бір тұрып,

Бір отырып, бір тұрып,

Біз демалып алайық.

2. Ақынның «Шешенің балаларын сүюі» атты өлеңімен жұмыс.

а) өлең мәтіні үнтаспадан тыңдалады.

ә) өлеңге берілген сөздік

сүю – любить

күю – горевать

байғұс – бедняга, беспомощный

тербету – укачивать

сергіту – взбадривать

көз жасын көлдету – лить слезы

шет – за пределы

төбесі көкке жету – сильно радоваться

қайғы – горе

кірпік қақпау – не смыкать глаз

дамылсыз – без устали

еркелеу – баловать

камқор ана – заботливая мать

сағыну – скучать

хат - письмо

б) «Сөз сыры» айдарымен берілген тапсырманы орындау.

Сөз сыры: қуанышқа қуану, қайғыға күйіну, түн ұйқысын төрт бөлу, кірпік қақпау, ...

в) Ананың балаға деген махаббатын қандай жолдары арқылы берілгенін қара сөзбен жазып шығу. Өлеңдегі ананың балаға махаббаты қандай етістіктер арқылы берілгенін теріп жазу, мағынасына үңілу.

V. Сабақты бекіту: хрестоматияда берілген Ыбырай Алтынсариннің «Бұл кім?» өлеңімен салыстыру. Тапқан ұқсастықты өлең жолдарымен дәлелдеу.

VІ. Сабақты қорытындылау, оқушы білімін бағалау:

  1. Интерактивті тақтадан Б.Бұлқышевтің ана туралы сөзі көрсітіледі:

«Анаға деген махаббат сенің құндақта жатқан күніңнен-ақ басталады. Ананың жолы басқа. Ана деген сөздің өзі ыстық. Ана десе толқымайтын жүрек, тасымайтын қан, сезбейтін сезім болмауы мүмкін емес!»

2. Оқушылардың анаға деген сезімдерін білдіретін сөздерін тақтаға жазу:

* Ана – менің қамқоршым.

* Ана – менің ең сүйікті адамым.

* Ана – менің өмірім.

* Ана – мені өмірге әкелге батыр адам.

* Ана – менің жүрегім.

* Ана – менің ең қымбатты адамым.

VIІ. Рефлексия кезеңі:

«Ана туралы жыр» әнінің әуенінде:

Аналарына, тәрбиелеп отырған әжелері мен апаларына өз махаббаттарын білдіріп, тілек жолдау.

VIІІ. Үй тапсырмасы:

  1. Өлеңді мәнерлеп оқу.

  2. Хрестоматияда берілген ақын өлеңдерімен танысу.

  3. Ана туралы мақал-мәтелдер мен даналық ойларын жазып келу.


Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 17.11.2015
Раздел Иностранные языки
Подраздел Конспекты
Просмотров208
Номер материала ДВ-163310
Получить свидетельство о публикации