№ 7 сабақ. Сыныбы 11«а»
күні 16.10. 15ж. Мұғалім: Султанова А.Б.
Сабақтың тақырыбы: Мәліметтер
қорын басқару жүйелері.
Сабақтың
мақсаты:
Білімділік.
оқушыларда МҚБЖ ұғымын қалыптастыру, МҚБЖ-нің негізгі қызметтерімен,
функционадық мүмкіндіктерімен таныстыру;
Дамытушылық. Оқушылардың
MS Access-тің қолданушылық интерфейсімен жұмыс істей алу қабілетін дамыту.
Тәрбиелік.
Шапшаңдыққа, жұмысты жүйелі жасауға, жасаған іс-әрекетті нақты жеткізе білуге,
көмпьютерді еркін меңгеруге баулу.
Сабақтың типі: іскерлік
дағдыны қалыптастыру.
Сабақтың түрі: жаңа
сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап,
баяндау, іздендіру.
Сабақта қолданылатын құралдар: тест
тапсырмалары, практикалық жұмыстар.
Керекті техникалық құралдар. ДК,
проектор.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру.
ІІ. Үй тапсырмасы.
А) тест жұмысы.
1. Мәліметтер қорын дегеніміз-
|
А. Арнайы пішімдегі файл, ол
берілген құрылымдағы ақпараттардан тұрады*
|
В. Ақпараттарды кесте түрінде
ұйымдастыруға мүмкіндік беретін программалық құралдардың түрі
|
С. Кестелік мәліметтерді өңдеуге
арналған программалық құралдардың түрі
|
Д. Ақпараттарды іздестіруді жүзеге
асыратын программалық құралдардың бір түрі.
|
2. Иерархиялық мәліметтер қорының
мысалын көрсетіңдер:
|
А. Мектептік сынып журналы
|
В. Дискінің файлдық құрылымы*
|
С. Автобустардың қозғалу кестесі
|
Д. Электрондық кесте
|
3. Иерархиялық құрылымда
мәліметтер құрылымымен оардың арасындағы байланысты сипаттау үшін ...
қолданылады.
|
А. кесте
|
В. Желілік сұлба
|
С. Ағашқа ұқсас құрылым*
|
Д. Кестелер тобы.
|
4. Реляциялық МҚ-да мәліметтер
құрылымы мен олардың арасындағы байланысты сипаттау үшін...қолданылады.
|
А. кесте
|
В. Желілік сұлба
|
С. Ағашқа ұқсас құрылым
|
Д. Кестелер тобы*
|
5. РМҚ-ның ең ұқсас аналогын
анықтаңдар:
|
А.
Бір құрылымға келтірілмеген МЖ
|
В. Бағытталған вектор
|
С. Генеалогиялық ағаш
|
Д. Екі өлшемді кесте*
|
6. Ақпараттық техноллогиялардың
құралдарымен өңдеу үшін жиі қолданылатын МҚ-ның құрылымы қандай?
|
А. таралған
|
В. Реляциялық*
|
С. иерархиялық
|
Д. желілік
|
7. Негізгі болып табылатын
реяциялық МҚ-ның нысанын көрсетіңдер:
|
А. көрсеткіш
|
В. Форма*
|
С. Кесте
|
Д. Баған
|
8. МҚ кестелермен берліген.
Жазбалар дегеніміз-
|
А. Кестелердегі көрсеткіш
|
В. Көрсеткіш атауы*
|
С. Кестедегі қатар
|
Д. Ұяшық
|
9. МҚ-ның кесте көрсеткішіне
енгізуге болады:
|
А. Тек бир типтегі мәліметтерді*
|
В. Жазбалар номерлерін
|
С. Бір мезгілдегі сандық және
мәтіндік мәліметтер
|
Д. Жазбаларды жасау уақыты
|
10. Сыныптастарыңның қызығушылықтарын
сипаттайтын үлгі бар және төмендегі көрсетілген сұрақтарға жауап табуға
мүмкіндік береді:
1) компьютермен айналысатын барлық
балалардың жасын көрсету;
2) ән айтумен айналысатын
қыздардың атын көрсету;
3)хоккейге қатысатын ұлдардың
тегін көрсету. Бұл ақпараттық үлгіде көрсетілген нысандардың атрибуттарын
көрсетіңдер.
|
А. Тегі, жынысы, хоккей, ән, жасы
|
В. Аты, жынысы, хоббиі, жасы
|
С. Аты, жасы, хоббиі
|
Д. Тегі, аты, жынысы, жасы,
хоббиі*
|
11.Дұрыс тұжырымды таңдаңдар:
|
А. МҚ-ның кестелер көрсеткіші
берілген ережелерге сай қолданушы еркін түрде атау береді*
|
В. МҚ-ның кестелер көрсеткіші
автоматты түрде номірленеді
|
С. МҚ-ның кестелер көрсеткішінің
атауы нақты әрбір МҚБЖ-ға сай келетін ережелер бойымен жасалады
|
Д. МҚ-ның кестелер көрсеткіші
нақты әрбір МҚБЖ-ға сай келетін ережелер бойынша номерленеді
|
12. Төмендегілердің қайсысын
жойғанда МҚ-ның кестелер құрылымы өзгереді:
|
А. Бір жазбаны
|
В. Көрсеткіштердің біреуін*
|
С. Бірнеше жазбаны
|
Д. Барлық жазбаны
|
13. МҚ-дың кестесінің әр
жазбасында...орналасуы мүмкін.
|
А. Әртүрлі типтегі мәліметтер*
|
В. Тек бир типтегі мәліметтер
|
С. Тек мәтіндік типтегі мәліметтер
|
Д. Тек сандық мәліметтер
|
В) в-деңгейінің тапсырмасы. Қазақстан
өзендері
Р/саны
|
Өзен атаулары
|
Ұзындығы
|
Су жиналатын
алабы
|
Тармақтары
|
1
|
Ертіс
|
4248 км
|
|
Тобыл,
|
ІІІ. Жаңа сабақ.
Ой қорыту. МҚ-мен жұмыс істеу үшін қандай
ПЖ-ларды қолдандыңдар?
МҚ міндеттері:
?МҚ-да қолданушыға ыңғайлы ортаны құру.
МҚБЖ-нің негізгі 3
түрі.
MS Access-тің қолданушылық интерфейсі. Слайд
арқылы көрсетіп түсіндіру.
MS Access программасын ашып, «Менің
сыныбым» атты қор құрамыз. Ол үшін Пуск-Все программы-MS office- MS Access бұйрығын
орындаймыз.
Оқушылар шаблонын ашу.
IV. Бекіту.
А) КТЖ. А-С деңгейлік
тапсырмалары.
Б) бақылау сұрақтары мен тапсырмалары.
С) тест жұмысы.
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
а
|
с
|
в
|
в
|
с
|
а
|
с
|
а
|
с
|
в
|
VI. Үйге тапсырма. §7. Оқу, 13-15-ші
тапсырма.
VII. Бағалау.