Инфоурок Информатика Научные работыМодельдеу. Модель ұғымы. Модель түрлері. Модельдеу тәсілдері. 9-сынып ҚМЖ жоспары

Модельдеу. Модель ұғымы. Модель түрлері. Модельдеу тәсілдері. 9-сынып ҚМЖ жоспары

Скачать материал

Модельдеу. Модель ұғымы. Модель түрлері. Модельдеу тәсілдері.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:          Оқушыларды модельдер түрлерімен таныстыру.

Дамытушылық: Объектінің ақпараттық және графикалық  модельдерін құрастыра алуға,

айырмашылықтарын ажырата білуге үйрету.

Тәрбиелік:          Топта жұмыс істеу кезіндегі ережелерді сақтау, ынтымақтастыққа жұмыс

істеуге баулу.

Сабақтың түрі:  Жаңа тақырыпты ұсыну

Сабақтың типі: Жаңа білімді игеру

Көрнекіліктер:  Интербелсенді тақта, электронды оқулық, карточкалар, постер

Әдіс-тәсілдер:   «Сұрақ-жауап», «Мозайка», «Ақпараттық диктант», «Синквейн», «Телеграмма»,

жұптық, топтық жұмыс әдістері.

Оқыту нәтижесі:Оқушылар ақпараттық, графикалық, материалдық модельдер ұғымдарын

меңгереді, деңгейлік тапсырмаларды орындау арқылы білімдерін толықтырады.

 

САБАҚ БАРЫСЫ

 

Уақыты

(мин)

Кезеңдер:

Мұғалімнің әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Қолданы- латын модуль

2 мин

I.Ұйымдастыру

 

Оқушылармен амандасып, бір-бірімізге хормен СӘТТІЛІК тілеу.

Сабақта жоқ оқушыларды  белгілеу;

Оқушыларды стикерге жазылған программа қиындыларын құрастыру арқылы 2 топқа бөлу.

Мұғаліммен амандасып, бір-біріне хормен СӘТТІЛІК тілейді

Сынып кезекшісі сабақта жоқ оқушылардың себептерін айтады;

 

Оқушыларды стикерге жазылған программа қиындыларын құрастыру арқылы 2 топқа бөлу.

ЖИГСО

 

2 мин

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасы

Сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасын сұрау

Сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасын сұрау, бағалау

 

ОЖТ

ТжДБО

 

3 мин

ІІІ.Оқу-танымдық әрекетіне дайындық

Жаңа сабақтың тақырыбы қандай?

1-топ

1.     Мысықтың баласы

2.     Капустаның қазақша атауы

3.     Баскетбол, волейбол ойнауға арналған құрал

4.     Кебектің сүйіктісі

5.     «Арыстан» сөзінің орысша аудармасы

6.     Жіңішкелік белгісі

2-топ

1.     Айлакер аң

2.     «Кішкентай» сөзінің антонимі

3.     Теннис ойнауға арналған

құрал

4.     Ешкінің төлі

5.     Ең берік ағаш

6.     «Кемпірқосақ» сөзінің орысша аудармасы

7.     Киім ілуге арналған құрал

 

 

Бүгінгі сабақта не істейміз деп ойлайсыңдар?

Сабақтың мақсаты қандай?

Жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды:

 

М-арғау

О-рамжапырақ

 

Д-оп

Е-ңлік

 

Л-ев

Ь

 

Т- үлкі

Ү-лкен

 

Р-акетка

 

Л-ақ

Е-мен

Р-адуга

 

І-лгіш

 

 

Мақсатымыз:

Модельдер түрімен  танысу.

-модель түрлерін ажырата алуды үйрену

ОЖТ

СТО

12 мин

1.     Жаңа оқу материалын таныту

Жаңа ақпаратпен жұмыс жасау үшін әр топты 1-2-3-ке санап үш жұпқа бөлу

1-жұп: материалдық және ақпараттық модель

2-жұп: Көрсету түріне қарай ақпараттық  модель түрлері

3-жұп: Компьютерлік және компьютерлік емес модельдер

Берілгендерді жеке-дара оқып,  жұпта талқылайды.(3 мин)

Тақырыпты оқу барысында түсінбеген сұрақтары болса қызыл түсті  жалаушаны көтереді (мұғалім көмегін көрсетеді)

Жұптарда талқылап болған соң, үй топтарына оралады да, әрбір оқушының өзінің  оқығанын және жұпта талқылағанын топ мүшелеріне түсіндіреді (3 мин), постер бетіне түсіреді (3 мин), постерлерін қорғайды (3 мин)

 

Жаңа ақпаратпен жұмыс жасау үшін топтарды 1-2-3-ке санап үш жұпқа бөлу

1-жұп: материалдық және ақпараттық модель

2-жұп:Көрсету түріне қарай ақпараттық  модель түрлері

3-жұп: Компьютерлік және компьютерлік емес модельдер

Берілгендерді жеке-дара оқып,  жұпта талқылайды.  (3 мин ) Тақырыпты оқу барысында түсінбеген сұрақтары болса қызыл түсті  жалаушаны көтереді (мұғалім көмегін көрсетеді)

Жұптарда талқылап болған соң, үй топтарына оралады да, әрбір оқушының өзінің  оқығанын және жұпта талқылағанын топ мүшелеріне түсіндіреді (3 мин), постер бетіне түсіріп (3 мин), постерлерін қорғайды (3 мин)

ОЖТ

(диалогтық оқыту)

СТО

8 мин

1.     V. Бiлiмдерін бекiту.

Деңгейлік тапсырмалар

І-деңгей жұптық жұмыс

(4 мин)

ІІ-деңгей топтық жұмыс (интербелсенді тақтамен жұмыс)

(6 мин)

Деңгейлік тапсырмалар

І-деңгей жұптық жұмыс

(4 мин)

ІІ-деңгей топтық жұмыс (интербелсенді тақтамен жұмыс)

(6 мин)

АКТ

ОЖТ

 

3 мин

Сергіту сәті

«Қызыл өрік» әніне жаттығу орындау

«Қызыл өрік» әніне жаттығу орындау

ЖЕСО

7 мин

Білімдерін бекіту

Қосымша тапсырма

Әрбір оқушы информатика пәніні тақырыбы төңірегінде қандай да бір объектіге ребус құрастырып, оны жұбына жасырады, бір-бірінің ребустарының жауабын тауып, осы сөзге «5 жолды өлең»  құрастыру және  Paint графикалық редакторында осы объектінің графикалық моделін құрастырады.

«Синквейн»

«5 жолды өлең» құрастыру талаптары:

1.     зат есім

2.     екі сын есім

3.     үш етістік

4.     төрт сөзден тұратын сөйлем

5.     синоним сөз

 

Мысалы:

1.     қуыршақ

2.     әдемі, үлкен

3.     сөйлейді, ойнайды, көзін жұмады

4.     Маған анам қуыршақ сыйлады.

5.     Ойыншық

 

Қосымша тапсырма

Әрбір оқушы информатика пәніні тақырыбы төңірегінде қандай да бір объектіге ребус құрастырып, оны жұбына жасырады, бір-бірінің ребустарының жауабын тауып, осы сөзге «5 жолды өлең»  құрастыру және  Paint графикалық редакторында осы объектінің графикалық моделін құрастырады.

«Синквейн»

«5 жолды өлең» құрастыру талаптары:

1.     зат есім

2.     екі сын есім

3.     үш етістік

4.     төрт сөзден тұратын сөйлем

5.     синоним сөз

 

Мысалы:

1.     қуыршақ

2.     әдемі, үлкен

3.     сөйлейді, ойнайды, көзін жұмады

4.     Маған анам қуыршақ сыйлады.

5.     Ойыншық

ТжДБО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ТжДБО

СТО

6 мин

1.     Бағалау.

Ақпараттық диктант

Түсіп қалған сөздерді толықтырып жазу

1.     . . . . . . . . . – нақты объектіні, процессті немесе құбылысты ықшам әрі шағын түрде бейнелеп көрсету.

2.     Модельдеу – объектілерді, процесстерді немесе құбылыстарды зерттеу мақсатында олардың . . . . . . . . . . .  (макетін) құру.

3.     Вербальдық модель дегеніміз – . . . . . . . немесе . . . . . . . түрінде жасалған ақпараттық модель.

4.     . . . . . . . . . . .  – деп компьютердің көмегімен арнайы программалық орталар  іске асыратын модельдерді айтады.

5.     Геометриялық модель – . . . . . . . . . . .  пішіндер мен көлемді конструкциялар.

 

Бағалау парақтарына жалпы ұпайын есептеп, шықан  бағаларын дәлелдейді

Ақпараттық диктант

Түсіп қалған сөздерді толықтырып жазу

1.     . . . . . . . . . – нақты объектіні, процессті немесе құбылысты ықшам әрі шағын түрде бейнелеп көрсету.

2.     Модельдеу – объектілерді, процесстерді немесе құбылыстарды зерттеу мақсатында олардың . . . . . . . . . . .  (макетін) құру.

3.     Вербальдық модель дегеніміз – . . . . . . . немесе . . . . . . . түрінде жасалған ақпараттық модель.

4.     . . . . . . . . . . .  – деп компьютердің көмегімен арнайы программалық орталар  іске асыратын модельдерді айтады.

5.     Геометриялық модель – . . . . . . . . . . .  пішіндер мен көлемді конструкциялар.

 

Бағалау парақтарына жалпы ұпайын есептеп, шықан  бағаларын дәлелдейді

ОүБ,ОБ

ОБжК

1 мин

VII. Үй тапсырмасы туралы мәлімет.

Үйге:  үш объектінің вербальдық, яғни, әңгіме түрінде және графикалық моделін құрастыру

Берілген тапсырманы хабарлау, оның орындау әдiстемесiн түсiндiру.

Оқушылар үйге берген тапсырманы күнделікке жазады. Сұрақтары болса сұрайды.

ОЖТ, ТжДБО

1 мин

VIII.

Қорытынды

Мұғалімге сабақтың қаншалықты ұнағаны немесе ұнамағаны туралы телеграмма жазу

 

Мұғалімге сабақтың қаншалықты ұнағаны немесе ұнамағаны туралы телеграмма жазу

 

 

ОүБ,ОБ

СТО

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Модельдеу. Модель ұғымы. Модель түрлері. Модельдеу тәсілдері. 9-сынып ҚМЖ жоспары"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Тьютор

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
