Инфоурок Информатика КонспектыМәтіндерді теру және түзету.

Мәтіндерді теру және түзету.

Скачать материал




Пәні

Информатика

Сыныбы

5 «Б»

Күні

23.12.2015ж.

Сабақтың тақырыбы

Графикалық редактордың сурет салу құралдары

Сілтеме

Оқулық Информатика 5- сынып «Арман ПВ»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік.


Оқушылардың сурет салу редакторында жұмыс істеу шеберліктерін, редактордың мүмкіндіктерін бақылап, деңгей бойынша бағалау.

Оқушылар білуі тиіс:


Графикалық редактор деген не және ол не үшін

қолданылатынын;

Paint редакторының терезесі неден тұратынын;

Әр құрал саймандардың қызметін;

Басқа да мүмкіндіктерін;

Оқушылар үйренуі тиіс:

Графикалық редакцияны іске қосуды;

Сурет салу және оларды редакциялауды;

Басқа да мүмкіндіктері.

Сабақ барысы:


Уақыты:

Мұғалімнің іс - әрекеті:

Оқушының іс - әрекеті:

2-мин

Сынып бөлмесіне енген оқушылармен сәлемдесіп,түгелдеу, назарларын сабаққа аудару.


2- мин

Сынып оқушыларын 2 топқа бөлу

1-топ Өшіргіш

2-топ Маркер

Оқушылар 2 топқа топтасады.

1-топ Өшіргіш

2-топ Маркер


6-мин


«Сағаттағы дос» тренингі

hello_html_4a8976a9.jpg

Сағаттың суретін әр оқушыға таратып, 4 ширеккке осы сыныптағы 4 адамның атын жазғызады.

12 мен 3 уақытының аралығындағы адаммен амандас.

3 пен 6 уақытының аралығындағы адаммен иықтарыңды қағыңдар.

6 мен 9 уақытының аралығындағы адаммен билейміз,

9 бен 12 уақыт аралығындағы адаммен құшақтасыңдар.-Қанекей оқушылар, ортаға жиналайық, бүгін көңіл-күйлеріңіз қандай?

Сабағымызды осындай жақсы көңіл-күйде өтеді деп ойлаймын

Оқушылар шеңбер бойымен тұрады. Тренингке қатысып, сабаққа деген жақсы көңіл-күйлері қалыптасады.


5-мин

Үй жұмысын тексеру.

«Сенемін, сенбеймін» стратегиясы арқылы үй тапсырмасын сұрау. Оқушыларға бір-бір кестеден таратып береді де ойынның шартымен таныстырады. Кестедегі тұжырымға сенетін болса, яғни тұжырым дұрыс болса «+» таңбасын, тұжырым қате болса «-» таңбасын қоюды ескертеді. Әр ұяшыққа сәйкес сұрақтар оқылады. Жауаптарды түзетуге болмайтындығын, түзету жасалса қате болып саналатынын ескертеді.

Әр ұяшыққа сәйкес сұрақтар қойылғанда, оқушылар тұжырыммен келісетін болса “ия” жауабын “+” таңбасымен, келіспейтін болса “жоқ” жауабын “-” таңбасымен белгілейді.

Барлық ұяшықтар белгіленіп болғаннан кейін дұрыс жауаптар кестесімен сәйкестендіріп өз-өздерін тексереді.


5-мин


«Кім шапшаң»

Оқушыларға кеспелі таратпалар беріледі.Соған жауаптарын жазады. Критерий арқылы бағалау

1.Егер 2 кеспенін шешуін тапса– 3 балл

2.Егер 1 кеспенің шешуін тапса – 2 балл

3. Егер толық емес жауап берсе -1балл

Оқушылар кеспелі таратпаларға жауап жазып

Оқушы өзін - өзі критерий арқылы бағалау жүргізеді.


15-мин

Топтық жұмыс

Практикалық жұмыс

«Кім суретші»

Деңгейлеріне байланысты суреттері бар кеспелі таратпалар беріледі.

  1. деңгейлік

  2. деңгейлік

  3. деңгейлік

1.Егер 1 деңгейліктен өтсе – 1 балл

2.Егер 2 деңгейліктен өтсе – 2 балл

3.Егер 3деңгейліктен өтсе – 3 балл

Топтар бір – біріне критерий арқылы бағалау жүргізеді.

5-мин

Сергіту сәті. Ребус шешу.


Топтасып, жылдам ребусты шешеді.







2-мин.

2-мин.

3-мин.

5-мин.

2-мин.


2-мин.

Топтық жұмыс Жаңа тақырып талдауға беріледі. Бақылаушылар тағайындалып, бақылау парақшалары таратылады.

1) Жеке жұмыс.

2) Жұптық жұмыс

3) Топтық жұмыс

4) Постерге салу

5) Постерді қорғау


«Топтардағы өзара бағалау»

1-топ Компьютер –әмбебап есептеуіш машина

Компьютер – күрделі құрылғылардың жиыны.Компьютер жұмыс жасау үшін программалық жабдықтамалар керек. Компьютер үшін ең қажетті программа –операциялық жүйе.Компьютерді қолданудың келесі қадамы-әр түрлі құрылғыларды басқару.

2-топ

Компьютер түрлері

Суперкомпьютерлер арнайы мақсатта не нақты тапсырыспен жасалады.Үлкен компьютерлер үлкен көлемді ақпаратты сақтауға арналған.Үстел үсті компьютерлер –үйде не офисте ең жиі қолданылатын компьютер.Алып жүретін компьютерді ноутбук деп,кішкене мөлшердегі ноутбуктерді нетбуктар деп атайды.

Топтар бір-бірін бағалайды.








2-мин.

2-мин.

3-мин.

5-мин.

2-мин.


2-мин.

Топтық жұмыс Жаңа тақырып талдауға беріледі. Бақылаушылар тағайындалып, бақылау парақшалары таратылады.

1) Жеке жұмыс.

2) Жұптық жұмыс

3) Топтық жұмыс

4) Постерге салу

5) Постерді қорғау


«Топтардағы өзара бағалау»

1-топ Компьютер –әмбебап есептеуіш машина

Компьютер – күрделі құрылғылардың жиыны.Компьютер жұмыс жасау үшін программалық жабдықтамалар керек. Компьютер үшін ең қажетті программа –операциялық жүйе.Компьютерді қолданудың келесі қадамы-әр түрлі құрылғыларды басқару.

2-топ

Компьютер түрлері

Суперкомпьютерлер арнайы мақсатта не нақты тапсырыспен жасалады.Үлкен компьютерлер үлкен көлемді ақпаратты сақтауға арналған.Үстел үсті компьютерлер –үйде не офисте ең жиі қолданылатын компьютер.Алып жүретін компьютерді ноутбук деп,кішкене мөлшердегі ноутбуктерді нетбуктар деп атайды.

Топтар бір-бірін бағалайды.








2-мин.

2-мин.

3-мин.

5-мин.

2-мин.


2-мин.

Топтық жұмыс Жаңа тақырып талдауға беріледі. Бақылаушылар тағайындалып, бақылау парақшалары таратылады.

1) Жеке жұмыс.

2) Жұптық жұмыс

3) Топтық жұмыс

4) Постерге салу

5) Постерді қорғау


«Топтардағы өзара бағалау»

1-топ Компьютер –әмбебап есептеуіш машина

Компьютер – күрделі құрылғылардың жиыны.Компьютер жұмыс жасау үшін программалық жабдықтамалар керек. Компьютер үшін ең қажетті программа –операциялық жүйе.Компьютерді қолданудың келесі қадамы-әр түрлі құрылғыларды басқару.

2-топ

Компьютер түрлері

Суперкомпьютерлер арнайы мақсатта не нақты тапсырыспен жасалады.Үлкен компьютерлер үлкен көлемді ақпаратты сақтауға арналған.Үстел үсті компьютерлер –үйде не офисте ең жиі қолданылатын компьютер.Алып жүретін компьютерді ноутбук деп,кішкене мөлшердегі ноутбуктерді нетбуктар деп атайды.

Топтар бір-бірін бағалайды.


2-мин

Қорытындылау




2-мин

Рефлексия



Рефлексия


Мұғалімге сұрақ....

1-мин

Үйге тапсырма


Сөзжұмбақ, ребус құрап келу графикалық редактор туралы.


















1-топ Өшіргіш





  1. Үй жұмысын тексеру.




  1. «Кім шапшаң»



  1. «Кім суретші»




  1. Ребус шешу.





































1-топ Өшіргіш




Үй жұмысын тексеру

«Кім шапшаң»


«Кім суретші»


Ребус шешу

















































































2-топ Маркер




Үй жұмысын тексеру

«Кім шапшаң»


«Кім суретші»


Ребус шешу
































































































  1. Тест тапсырмасы.

Белгілей парағы.





Фамилия балл _______

Аhello_html_m2e8fe607.gifты

сhello_html_7d227518.gifhello_html_7d227518.gifыныбы



1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

А











Ә











Б













  1. Paint программасының қай түріне жатады?

А.Қолданбалы Ә.жүйелік Б.Стандартты

2. Paint..............

А.операциялық жүйе Ә.ойын Б.графикалық редактор

3. Paint редакторын іске қосу.

А.Пуск— программы—проводник--- Paint.

Ә. Пуск— программы— Paint.

Б. Пуск— программы—стандартные -- Paint.

4. Файл, правка, вид, рисунк, политра, справка

А.Стандартты панел Ә.Меню жолы Б.Құралдар тақтасы

5.Көшіру үшін қандай меню пайдаланамыз?

А.Рисунк Ә.Файл. Б.Правка

6.Сақтау командасы.....

А.Файл-сохранить Ә.Правка--Сохранить. Б.Файл--сохранит как.

7. Paint –та құрал саймандар нешеу.

А.12 Ә.15 Б.16

8. Политра не үшін қолданылады?

А. Графикалық редактор терезесінде салынған суреттерді негізгі және фондық түстерге боя үшін.

Ә.Салынған суреттерді тек негізгі түспен бояу үшін .

Б. Салынған суреттерді тек фондық түспен бояу үшін.

9. Paint экранына мәтін теру үшін қандай құралды пайдаланамыз?

А. Қарындаш Ә.түзу құралын. Б.жазу құралын.

10. Фигураның іштерін бояу сайманы.

А.қарындаш Ә. Бүріккіш. Б.құю сайманы





















Бақылау сұрақтары: Деңгейлік сұрақтар.

(дұрыс жауапқа житон беріледі )

1. Paint графикалық редакторының іске қосу жолы.

-Пуск-программы-стандартные- ГР.Paint

2. Paint графикалық редакторы не үшін қажет?

-Paint графикалық редакторы графикалық бейнелерді жасауға және редакциялауға арналған.

3. Paint терезе элементтерін ата?

- Терезе тақырыбы, меню жолы, құрал-саймандар тақтасы, жұмыс аймағы, түстер политрасы, қалып-күй қатары.

4. Меню жолын ата.

-файл, правка, вид, рисунк, политра, справка.

5. Paint-та қанша құрал-сайман бар.

-16.

6. Paint-та салынған сурет қалай сақталады.

-1. Файл-сохранить как,

2. Файл сохранить.

7. Фондық түсті қалай сақтаймыз?

-ТОН.

8. Paint-та суретті қандай құралдың көмегімен саламыз?

-Тышқан тетігімен.

9. Paint графикалық редакторының файл кеңейтпесі қандай?

-.bmp.


  1. «Кім шапшаң»

Оқушыларға кеспелі таратпалар беріледі.Соған жауаптарын жазып парталас көршісі оған тексеріп баға қояды. Баға житонмен беріледі.


1. PAINT ГРАФИКАЛЫҚ РЕДАКТОРЫ.

Графикалық редактор....................................................................

.......................................................................................................

........................................................................................................

........................................................................................................

................................................................................... арналған












2. Paint графикалық редакторын іске қосу әрекетінің

тізбегін ретімен жаз.















_ _ _ _ _ hello_html_2deb9279.png_ _ _ _ _ _ _ _ _ hello_html_2deb9279.png _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _hello_html_2deb9279.png _ _ _ _ _ _ _ _ _

hello_html_m47113622.gifhello_html_m47113622.gifhello_html_m47113622.gifhello_html_m47113622.gifhello_html_m12ac9555.gifhello_html_m12ac9555.gifhello_html_m12ac9555.gifhello_html_m12ac9555.gifhello_html_57aed7ff.gifhello_html_57aed7ff.gifhello_html_57aed7ff.gif



















3. Paint графикалық редакторының элементтерін көрсет.


hello_html_26fbff21.png

hello_html_m2038ddac.gif

hello_html_m1c725668.gif




hello_html_64d885f7.gif







hello_html_254de8c7.gif


hello_html_561e5729.gif



hello_html_40088e17.gif



1


2


3


4


5


6








3. «Кім суретші»


Деңгейлеріне байланысты суреттері бар кеспелі таратпалар беріледі.

hello_html_1d0a736a.png

1 денгейлік.










2hello_html_42163c75.png денгейлік.










3 денгейлік.


hello_html_m12116cd3.png











  1. Тест тапсырмасы.

Белгілей парағы.





Фамилия балл _______

Аhello_html_m2e8fe607.gifты

сhello_html_7d227518.gifhello_html_7d227518.gifыныбы



1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

А











Ә











Б













  1. Paint программасының қай түріне жатады?

А.Қолданбалы Ә.жүйелік Б.Стандартты

2. Paint..............

А.операциялық жүйе Ә.ойын Б.графикалық редактор

3. Paint редакторын іске қосу.

А.Пуск— программы—проводник--- Paint.

Ә. Пуск— программы— Paint.

Б. Пуск— программы—стандартные -- Paint.

4. Файл, правка, вид, рисунк, политра, справка

А.Стандартты панел Ә.Меню жолы Б.Құралдар тақтасы

5.Көшіру үшін қандай меню пайдаланамыз?

А.Рисунк Ә.Файл. Б.Правка

6.Сақтау командасы.....

А.Файл-сохранить Ә.Правка--Сохранить. Б.Файл--сохранит как.

7. Paint –та құрал саймандар нешеу.

А.12 Ә.15 Б.16

8. Политра не үшін қолданылады?

А. Графикалық редактор терезесінде салынған суреттерді негізгі және фондық түстерге боя үшін.

Ә.Салынған суреттерді тек негізгі түспен бояу үшін .

Б. Салынған суреттерді тек фондық түспен бояу үшін.

9. Paint экранына мәтін теру үшін қандай құралды пайдаланамыз?

А. Қарындаш Ә.түзу құралын. Б.жазу құралын.

10. Фигураның іштерін бояу сайманы.

А.қарындаш Ә. Бүріккіш. Б.құю сайманы


ІҮ. Қорытындылау


5. «Ақпараттық диктант»

(дәптермен жұмыс)

1.Компьютерлік өшіргіш (ластик)

2.Экранды бірден тазарту іс-әрекеті. (Правка-очистит)

3.Экранда жоқ саймандардың тақтасынорнату іс әрекеті. (вид-панель инструментов)

4.Түстер (политра)

5.WINDOWS операциясын ойлап тапқан фирманың аты (Microsoft)


Жауабы оқылады оқушылар өздеріне дәптерге дұрыс +, қатеге - қояды .

Ү. Бағалау .

Оқушылардың житондарын есептеп және үй тапсырмасына қарай бағалаймын.

ҮІ Үйге тапсырма:

Сөзжұмбақ, ребус құрап келу графикалық редактор туралы.



hello_html_4a8976a9.jpg


Тұжырымдар

«+» -сенемін,

«-» сенбеймін

1

Paint графикалық редакторының іске қосу жолы.

Пуск-программы-стандартные- ГР.Paint


2

Paint графикалық редакторы не үшін қажет?

Paint графикалық редакторы графикалық бейнелерді жасауға және редакциялауға арналған.


3

Paint-та салынған сурет қалай сақталады.

1. Файл-сохранить как,

2. Файл сохранить.


4

Фондық түсті қалай сақтаймыз?

ТОН.


5

Paint-та суретті қандай құралдың көмегімен саламыз?

Тышқан тетігімен.


6

Paint-та қанша құрал-сайман бар.

16


7

Меню жолын ата.

файл, правка, вид, рисунк, политра, справка.



Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Мәтіндерді теру және түзету."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Инструктор по туризму

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
