Сыныбы: 8
Пәні: алгебра
Сабақтың тақырыбы: Мәтінді есептерді
квадрат теңдеу арқылы шешу.
І.Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік мақсаты: Мәтінді есептерді квадрат теңдеу арқылы шешу алгоритмімен
таныстыру,квадрат теңдеуге келтірілетін есептерді шығаруды үйрету.
2.Тәрбиелік мақсаты: Жүйелі түрде жұмыс істеуге,өз ойын дәл ,нақты айта білуге
бейімдіктерін қалыптастыру.
3.Дамытушылық мақсаты: Оқушыны есептің шешімін өздігінен іздеп,таба білуге
Дағдыландыру.
ІІ.Сабақтың түрі:
Аралас сабақ.
ІІІ.Сабақтың әдісі: Дамыта оқыту, саралап оқыту, сұрақ-жауап, топпен жұмыс әдістері.
ІY.Қолданылған технология: Деңгейлеп оқыту.
Y.Сабақтың көрнекілігі:Интерактивті тақта арқылы формулалар, тест тапсырмаларын, есептер
көрсету.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру.Оқушыларды
түгендеу, сабаққа назар аударту.
2.Үй тапсырмасын тексеру.
Слаид 1.
Оқушылардың жаңа сабаққа қызығушылығын ояту
және белсенділігін арттыру
(3 топ оқушылары жарыса отырып орындайды
).
І-топ
|
ІІ-
топ
|
ІІІ -топ
|
Квадрат теңдеудің дискриминантын есептеп,түбірлерінің
санын
көрсет:
|
х-тің қандай мәндерінде
үшмүшесі
1-ге тең мән қабылдайды?
|
Теңдеуді шешіп,Виет тео-
ремасына кері теорема
бойынша тексер:
|
Жаңа сабақ7 Квадрат теңдеу арқылы шығарылатын
кез келген мәтінде есепті шығару үшін
мына алгоритмді басшылыққа алған жөн:
1.есептің мәтінінде берілген шамалардың
арасындағы тәуелділікті анықтау үшін
есептің шартын білу қажет;
2.бастапқы шаманы әріппен белгілеу;
3.теңдеу құру;
4.құрылған теңдеудің түбірлерін табу;
5.табылған түбірлердің қайсысы теңдеуді
қанағатттандыратынын тексеру.
Берілген алгортимді қолданып,есептер шығаруға
мысал келтіру.
Мысал. Егер тікбұрышты үшбұрыштың катеттерінің
біреуі екіншісінен 4 см қысқа екені және гипотенузасы 20 см-ге тең екені
белгілі болса,осы үшбұрыштың катеттерін тап.
Кіші катет х см-ге тең болады.Пифогор
теоремасы бойынша гипотенузасының квадраты катеттердің квадраттарының
қосындысына тең болады. Шыққан теңдеуді ықшамдайық.
Есептің мағынасы бойынша х-тің мәні оң сан
болуы тиіс.Бұл шартты тек екінші түбір, яғни 12 саны қанағаттандырады. Жауабы:12
см,16 см.
Сыныпта орындалатын жаттығулар.Оқулықтағы
жаттығуларды 3 топқа беру.
Оқушылар жұмыстарын алмастыра отырып,өздері
бағалайды.Дұрыс жауабын тақтамен өздері тексереді.
І -топ
|
ІІ-
топ
|
ІІІ -топ
|
Оқулықтан.№ 201 есеп.
Бірінші сан екінші саннан
10-ға артық және олардың көбейтіндісі 56-ға
тең.
Осы сандарды тап.
|
Оқулықтан № 202 есеп.
Бірінші сан екінші саннан 16-ға кем және
олардың
көбейтіндісі 80-ге тең.
Осы сандарды тап.
|
Оқулықтан №203 есеп. Біреуі екіншісінен
6-ауы
артық екі натурал санның
көбейтіндісі 187-ге тең.
Осы сандарды тап.
|
Жаңа білімнің берілуін
тексеру.
Жаңа сабақты бекіту.
Экономикалық мазмұнды есептер кітабынан.
Екі бригада бірігіп,тас жолды 18 күнде
жөндейді. Егер алдымен жұмыстың -сін
бірінші бригада жеке, ал қалған бөлігін
екінші бригада жеке орындаса,онда тас
жолды жөндеуге 40 күн кетеді.
Тас жолды жөндеу үшін әрбір бригадаға қанша
күн қажет?
|
Сабақты қорытындылау.Тест тапсырмалары.
Квадрат теңдеу арқылы
шығарылатын есептер.
1.Екі санның қосындысының мәні 15, ал
көбейтіндісінің мәні 54.
Осы сандарды тап.
А.-6;-9; В.3;18; С.-3;-18;
Д.6;9.
|
2.Тізбектей алынған екі натурал санның
квадраттарының қосындысы 1513-ке тең.
Осы екі санның қосындысын тап.
А.55; В.53; С.-55;
Д.54.
|
3.Бөлшектің алымы бөлімінен 1-ге кем.Егер
осы бөлшекке оған кері бөлшекті
қосса ,онда саны
шығады. Бастапқы бөлшекті тап.
А.; В.; С.; Д..
|
Оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма №205, №209.