The theme: My flat- Тема: Моя квартира
(слайд 1 –тема
урока и цель))Aims / Цели:
1.
Образовательные: формировать знания учащихся о правописании и чтении названий
комнат и мебели, умении употреблять предлоги в предложениях; составлять
предложения, используя структуру "There is …”, "There are …”.
2. Развивающие:
развивать умения и навыки учащихся употребления имен существительных во
множественном числе, устную речь, память, логическое мышление.
3.
Воспитывающие: осуществить эстетическое воспитание, воспитывать интерес к
иноязычной речевой деятельности.
Teaching aids /
Оборудование: интерактивная доска, слайды, карточки.
Type of the lesson
/ Тип урока: формирование и закрепление знаний.
Methods / Методы:
наглядный, словесный, индивидуальный.
The plan of the
lesson / Планурока
1. Organization
moment / Организационный момент.
2. Checking the
hometask / Проверка домашнего задания.
3. Revision. Control of knowledge./ Повторение. Контроль
знаний.
4. Phonetic drill /
Фонетическая зарядка.
5. Introduction of the new material / Формирование новых знаний.
6. Fixing of the new material / Закрепление новых знаний.
7. Conclusion /
Подведение итогов.
8. Evaluation /
Оценивание знаний.
9. Giving the home task / Домашнее задание
.
Procedure / Ход урока
1. Organization
moment / Организационный момент
- Good morning, children! Sit down,
please!
- Who is on duty today? Who is absent?
What season is it now? What month is it now? What day is it today? What date is
it today?
- O’K. Thank you.
-Open your exercise-book and write the
date. (слайд 2 дата урока)
-Our purpose of a lesson it to repeat
words and place pretexts at the description of rooms.
2. Checking the
home task / Проверка домашнего задания.
- What was your home task? Are you ready?
- Have you learnt the words?
- Checking the words. A game "Find
the words”. (Слайд 3 проверка д.задания)
3. Revision. Control of knowledge. /
Повторение. Контроль знаний.
1) Teacher:
Listen and repeat. (слайд 4 )
Работа с
иллюстрациями.
an armchair
armchairs
a chair
chairs
2) Teacher: Listen and repeat. (Слайд 6 название комнат)
A kitchen
A bedroom
A bathroom
A bathroom
4. Phonetic drill
/ Фонетическая зарядка.
1)- Let’s do phonetic drill. Listen and
repeat after me.
Teacher: Listen and repeat.
Teacher: Listen and repeat. (Слайд 7 )
There is…………..there are……….
There is a table.
There are chairs.
2) (слайд 8) –
Ответы на вопросы по картине.
3) (слайд 9)-
работа с предлогами места:
Opposite
In the middle
In the corner
Near
between
At
5. Introduction of
new material / Формирование новых знаний.
1) Teacher: Today
we shall repeat the names of rooms of a flat. Tell me, please, how do you
understand the word "flat”?
Pupils: "flat” – квартира.
Teacher: Look at these pictures, describe
the room. (слайд
10)
(работа по
иллюстрации)
2) -Работа с
кабинетом.
Teacher: Оборот
there is / there are употребляются для того, чтобы указать на наличие предмета
в определенном месте.
Предложения с
оборотом there is / there are переводятся с конца. There is / there are
отдельно на русский язык не переводятся.
3) Look at the picture. Complete the
sentences of the room with prepositions. (Слайд 11)
6. Fixing of the new material / Закрепление новых знаний.
1) - Correct the sentences. Work the cards. (работа
по карточкам)
7. Conclusion / Подведение итогов.
Teacher: Today you were repeated the names
of rooms. What new and interesting material do you know now?
Pupils: A living room, a dining room, a
bathroom, a bedroom, a corridor, a study, there is, there are.
8. Evaluation / Оценивание знаний.
9. Giving the home task / Домашнеезадание. (слайд 14)
Teacher: describe your room, to learn by
heart the new words from their vocabularies.
- Goodbye,
children! -- Good bye!