Инфоурок Начальные классы КонспектыҚМЖ математика пәні бойынша "Тік төртбұрыш пен шаршының ауданын табу"

ҚМЖ математика пәні бойынша "Тік төртбұрыш пен шаршының ауданын табу"

Скачать материал

 

 

Бөлімі:  Аудан. Шамалар

Тақырыбы:  Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу 

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: 

Сынып: 3

Қатысқандар саны:  

Қатыспаған оқушылар: -

 Оқу мақсаты: (Оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес)

3.1.3.1 ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен  құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеу 

3.3.1.3 тікбұрышты үшбұрыш, шаршы,тіктөртбұрыш ауданы формуласын: S= (a·b):2, S=a2,S=a·b  шығарып алу  және қолдану.

3.1.3.2 мм, км/ г, т/см2, дм2, м2 /секунд өлшем бірліктерін қолданып өлшеу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін:

-ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен        құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеуді біледі

-  тікбұрышты үшбұрыш, шаршы,тіктөртбұрыш аудан формуласын біледі

-  өлшем бірліктерін қолдана алады.

Бірқатар оқушылар үшін:

Тіктөртбұрыштың (S=a·b), шаршының (S=a 2)ауданын табу формулаларын құру және қолдана біледі

Кейбір оқушылар үшін:

 

Тіктөртбұрыштар мен шаршының ауданын табу формуласын  қалай құру және қолдану керек екенін түсіндіре алады.

   Бағалау

 критерийлері

-ауданы болатын нысандарды атап және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен  құралдарды таңдап алып, палеткамен өлшей алады;

-  тіктөртбұрыштың S=a·b  формуласын  қолдана алады;

- тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу формулаларын қалай құрастыруға және қолдануға болатынын түсіндіре алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Аудан деген не және оны қалай табуға болатынын түсіндіре алады.

Пәндік лексика және терминология:

Аудан, палетка.

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл.

Талқылау: Қандай фигуралардың ауданы бар?

Палетканы қалай қолдануға болады?

Жазу: Есептерді шығару жолдарын жазу. 

Ойлау деңгейін

 дамыту

Білу, түсіну, қолдану

Тірек білім, білік, дағдылар

Аудан туралы тұрмыстық түсінік.

Құндылықтар

Адамгершілік қасиетті қалыптастыру

Пәнаралық байланыс

Көркем еңбек

Алдыңғы меңгерілген білім

Аудан туралы тұрмыстық түсінік

Сабақ барысы

Жоспарланған кезіңдер

Сабақта  жоспарланған іс-әрекеті

Ресурстар

 

Сабақтың басы

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 1 мин

 

 

 

 

 

 

 

Психологиялық дайындық 

Бүгінгі күнге бір бірімізге жақсы тілектер тілейік!

 

Білу, түсіну

Оқушыларды топқа бірігу Алдын-ала дайындалған 

шаршылар таратылады. Сызғышпен өлшеу арқылы ауданын табады. Ауданы бірдей шаршылар  топтарға бірігеді.

 1-топ  36 см²                      2-топ  64 см² 

 3-топ  49 см²                      4 топ   81 см²

 

 

 

Топқа бірігуге арналған шаршылар

 

 

 

 

 

 

 

 

Фигуралар, парақшалар, кестелер,палетка

 

 

 

 

 

Аудиотың

далым

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өткенді бекіту

Әртүрлі тақтада фигуралар ілінген?  Қандай ?

Тік бұрышы бар фигураларды атаңыздаршы?

                

Мақсат қою (мәселелі жағдаят)

Алдыңызда геометриялық фигураларда  ұқсастықтары  барма ?             Тіктөртбұрыш пен  шаршы. (Олардың барлығының бұрыштары тік.)

Олардың ауданын табуға бола ма?

 

Сондықтан балалар бүгінгі сабағымыздың мақсаты

- тіктөртбұрышпен шаршының ауданын таба білу

- ауданды палеткамен және сызғызпен өлшей алу

- Тіктөртбұрыш пен периметрдің формуласын қоладана алу

     

 2 мин

Кіріспе тапсырма.

Көне заманнан бері адамдар ауданды өлшеу қажет болғандығын айтыңыз.

  Ежелгі  уақытта  бір  күннің  ішінде  өгізбен  жыртылған  жерді  ауданның  өлшемі  ретінде  қолданған. Ресейде  ауданды  өлшеу  үшін  үйілген шөп  қолданылды, олар  екі  үйілген  шөп,төрт  үйілген  шөп  деп  бөлінген.

Ежелгі уақытта кейбір елдерде бір күнде өгізбен жыртылған жердің ауданы өлшем ретінде алынған.

Ал Римде – югер, Түркия мен Египетте – федан, Ресейде шөмеле, Австралияда- йох деп атаған.

Танап – қазақ халқының байырғы аудан бірлігі.

Білемін

білдім

білгім келеді

 

 

 

 Сабақтың ортасы

  2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 1 минут

 

 

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

1 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану

Жеке жұмыс

Оқушылар  тіктөртбұрыштар туралы не білесіңдер?

Тіктөртбұрыштардың қандай қасиеттері бар?  

                                 Төртбұрышы бар,4 қабырғасы бар, 4 төбесі бар

Сыныпта тіктөртбұрыш пішінді заттар бар ма?

Фигураның периметрі дегеннің не?   барлық қабырғаларының қосындысы

Барлығымыз Палеткамен өлшеуді көрсетіңіздерші

 

Тіктөртбұрыштың периметрін табу формулаларын естеріне түсірейік

P = a + a + b + b;

P = a∙2+ b∙2;

P = (a + b) ∙ 2.

тіктөртбұрыштың   (S=a·b)

Ауданын  табуды  еске  түсіріп,(ұзындығы  мен  енін  көбейтеміз)

 

Дәптермен жұмыс

 Көркем жазу  25     252    2525

37 бет  2 тапсырма     А)

Кесте  бойынша тіктөртбұрыштың  периметрі  мен  ауданын  табады

 

Ұзындығы

Ені

Периметрі

Ауданы

8 см

9 см

? см

 ? см 2

7 м

6 м

? м

 ? м  2

Х м

В  м

? м

 ? м  2

 

Тақтамен жұмыс

Тапсырманы  орындау

Ш:     Р= (8+9)·2 =34 (см)                   S= 8· 9=72 см2  

          Р= (7+6)·2 =26 (см)                   S= 7· 6=42 см2

          Р= (х+у) · 2                                 S= х·у

 

Тапсырманы  орындайды  және  нәтижесін  тақтамен  салыстырады.

 

Бағалау дискрипторы

Фигураның периметр түсіндіреді

Фигураның ауданын дәлелдей алады

Формуланы таба алады   

 

Ұжымдық жұмыс   «Салыстыр» ойыны

Аудан  өлшем  бірліктерін  салыстырады. Дұрыс  жауабын  эталон  арқылы тексеріп, өз-өздерін бағалайды

 

3 см2  < 3 дм2               5 м2 > 5 см2                                         9 м2 < 900 дм2

9 дм2 = 900 см2            10 дм2 >   100 см2              9 м2 > 90 см2

5 м2  <  500дм2   

        

Өздерін геометриялық фигулармен бағалау                                  

 

Сергіту сәті «Би»

              

Талдау

Топтық жұмыс

Ауданын  тап. Әрбір  сурет  бойынша  дұрыс  жауапты  жазады.

1)тіктөртбұрыштың  барлық  ауданы - ? м2

2)боялған  бөліктің  ауданы - ? м2

3)боялмаған  бөліктің   ауданы- ? м2

− Тапсырмада не белгілі?

− Нені табу қажет? − Тапсырманың сұрағына бірден жауап беруге бола ма? Неліктен?

− Басында нені анықтап алу керек, содан соң нені анықтау керек? деген  жетелеу  сұрақтары  арқылы  орындау.

 

1 топ

         а)

жауабы

1)тіктөртбұрыштың  барлық  ауданы - 36 м2    S=6·6 =36 м2  

2)боялған  бөліктің  ауданы - 4 м2                      S=2·2 =4 м2

3)боялмаған  бөліктің   ауданы- 32  м2                      S= 36-4 =32 м2

 

2 топ

 

ә)

жауабы

 1)тіктөртбұрыштың  барлық  ауданы - 30 м2          S=6·5 =30 м2

2)боялған  бөліктің  ауданы - 6 м                       S=2·3 =6 м2

3)боялмаған  бөліктің   ауданы- 24  м2                 S= 30- 6=24 м2

 

3 топ

 б)

жауабы

1)тіктөртбұрыштың  барлық  ауданы – 48  м2          S=6·8 =48 м2

2)боялған  бөліктің  ауданы - 12 м                       S=4·3 =12 м2

3)боялмаған  бөліктің   ауданы- 36  м2                 S= 48- 12=36 м2     

 4 топ

 

 

жауап

1)шаршыының барлық  ауданы –36  м2                       S=5·6 =30 м2

2)боялған  бөліктің  ауданы -     6 м                    S=2·3 =6 м2

3)боялмаған  бөліктің   ауданы- 24  м2                  S= 30 - 6=24 м2 

 

Бағалау дискрипторы

Тіктөрбұрыштың барлық ауданын таба алады

Боялған бөліктердің ауданын таба алады

Боялмаған бөліктің ауданын таба алады

Формулаға сай есептер шығарады

  

 

Жинақтау

(Ж.Ж) «Жұптас,пікірлес,талқыла» әдісі .4-тапсырманы  жұпта  орындау. Тапсырма формула бойынша шаршының,тіктөртбұрыштың ауданын және  периметрін  табу тәжірибесін дамытуға бағытталған.

Үлгі бойынша симметриялы фигуралар жасайды.

 а)Фигуралардың  қабырғасын  өлшеп,периметрі  мен  ауданын  табады.

 Ә ) Фигуралардың боялған бөліктерінің ауданын тап.

 

 

                                            

 

 

 

 

 

Бағалау дискрипторы

Фигураның қабырғаларын өлшейді

Ауданы мен периметрін табады

Фигуралардың боялған бөліктерінің ауданын табады

 

Кері байланыс

«Сұрақ жауап» әдісі.  Ішкі шеңбер сыртқы шеңберге сұрақтар қояды

 

 

Бағалау парағы

                         Жетістік  деңгейі

Қорытынды

 

Оқушы  аты- жөні

Түсіну

 

Қолдану

 

Талдау,

Жинақтау

 

шаршы

тіктөртбұрыш

 

Топқа бөлу

Жеке жұмыс

Топтық жұмыс

Жұптық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                              

 

Саралау тапсырмалары

Қабілеті төмен оқушыларға

Қабырғасы 3 см болатын шаршы сыз. Ауданы тап.

 

Геометриялық фигура арқылы бағалау

 

Қабілеті жоғары оқушыларға

Шаршының белгісіз мәндерін тап. Кестеде боялған мәндері бойынша шаршы сыз.

 

a

2 см

 

 

 

S

 

 

25 мм²

 

P

 

12 м

 

36 дм

Геометриялық фигура арқылы бағалау

Үй  тапсырмасы       38 бет  № 6 есеп

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық, ламинатталған парақтар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

5 минут

 

 

Бағалау парағындағы қорытынды бағалау парағын санаймыз

Көп шаршы жинаған фигураны  жасыл ілгішке  «Жарайсың»,  ал

тіктөрбұрышты жинағандар сары ілгішке ілейік.   «Сабақтағы жетістіктерің үшін»

«Жасылға»   көп шаршы жинағандар

«Сарыға»      көп тіктөртбұрыш жинағандар

 

Рефлексия

САБАҚҚА ОЙ ҚОРЫТУ  ауызша «Алты телпек»

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "ҚМЖ математика пәні бойынша "Тік төртбұрыш пен шаршының ауданын табу""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Инженер по обслуживанию многоквартирного дома

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
