Инфоурок География КонспектыНа тема урока "Адам.Ғалам.Жер"

На тема урока "Адам.Ғалам.Жер"

Скачать материал

Қысқа мерзімдік жоспарлау үлгісі

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:  Адам. Жер. Ғалам

 

Күні:26.05.2017

 

Сынып:  5

Мектеп:  №13 Гайдар ом

 

Мұғалімнің аты-жөні: Ибрагимова Акмарал

 

Қатысқандар саны:    Қатыспағандар:   

Сабақтың тақырыбы

Халық географиясы

 

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу  мақсаттары(оқу бағдарламасына сәйкес)

 5.2.7.1 Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын анықтайды

 

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын біледі

 

 

Оқушылардың басым бөлігі: Негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын ажыратады

 

 

Кейбір оқушылар: Нәсілдердін теңдігін дәлелдейді

 

 

Бағалау критерийі

 

 

      Білу, түсіну:

      - Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын түсінеді, біледі

      Қолдану

-          Нәсілдік топтарға сипаттама береді.

-          Суреттер арқылы нәсілдік топтарды ажыратады

     Талдау:

-          Нәсілдер картасы арқылы негізгі және аралық нәсілдердің таралу аймақтарын анықтап, талдайды.

     Жинақтау:

-          Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың айырмашылықтары туралы пікірлерін, ұсыныстарын білдіреді.

 

Тілдік мақсаттар

 Оқылым: мәтінді оқиды, оқу арқылы дүние жүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын айтады.

Тындалым: Бір бірінің пікір ұсыныстарын тыңдайды

және тірек сөздер даярлайды.

Демография (грекше демос-халық, графо-сипттап жазу)

Нәсіл- адамдардың шығу тегі мен тұқым қуалайтын ерекшелктерін ұқсастықтарына қарай бөлінетін тарихи қалыптасқан топ.

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; қарым-қатынас жасау қабілеті, өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау, жауапкершілікке баулу

Пәнаралық байланыс

Этнография, этнографиялық деректер бойынша этнографиялық дағдыны арттыру.

Алдыңғы білім

 

Дүние жүзінде үш нәсіл бар екенін біледі.Өздерінің тұратын жерде қандай ұлт өкілдері тұратының біледі, ажыратады  Олардың көзі мен терісінің түсі, шашы, көз қиығы бет пішіні қандай?

 

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

 

 

Сабақтың басы

 

     0-5минут

Ұйымдастыру кезеңі  «Тілек тілеу»  тренингі арқылы амандасып, сергіту сергіту сәтін ұйымдастыру, бағдаршам түстері арқылы 3 топқа бөлінеді. Топта топ басшылары сайланып, топ басшыларына бағалау парақтары таратылады. Сабақ барысында топтар бір-бірін бағалап отырады.

I топ «Халық»

II топтоп «Демография»
III топ «Нәсілдер»

Үй тапсырмасын сұрау «Ыстық орындық» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

Үй тапсырмасын оқушылар бір-бірін бағдаршам, басмармақ түстері арқылы бағалайды.

Қима қағаздар, интерактивті тақта, тақырыптық карта

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

10-20 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

Көзбен көру айғақтар әдісі. Суреттерді көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу.

 

Жаңа тақырып. «Кубизм әдісі».

 

 «Сүретте»  1-топ . Үш нәсілдің бірін сипаттау,суреттеу.

Оқушылар бір нәсілдің суретін салып, бет келбетінің, түрінің ерекшелігіне баса назар аударып, сипаттап береді.

 

   «Салыстыру» 2-топ . Екі нәсіл өкілін салыстырады – нәсілдік белгілері, тұрып жатқан орны, ұлттық ерекшелігі т.б бойынша.

  «Жинақтау» 3-топ. Бұл топтың оқушылары ойларын жинақтап, жер бетіндегі үш нәсілдің өмір сүруге тең құқылы екенің дәлелдейді.

 

Топтық жұмыс: Үш топқа критерий бойынша тапсырмалар беремін.

Дискриптор

Балл

Дүние жүзі халқының нәсілдік құрамын айту

1 балл

Негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтарды сипаттау

2балл

Картадан негізгі нәсіл мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарына мәлімет беру

3 балл

 

 

ҚР- дағы ұлттардың бір-бірімен тең құқылы екеніне көз жеткізу

4балл

 

«Кір жаятын жіп» әдісі арқылы оқушылар тақырып бойынша  сұрақтар дайындап сұрақтарға жауап береді

  1. Демографиялық саясат не себептен жүргізіледі?
  2. Нәсілдер қандай белгілеріне қарап бөлінеді?
  3. Қазақстан үкіметі қандай демографиялықсаясат ұстау керек?

«Ой толғаныс» бөлімі. Бұл бөлімінде оқушылар үш минуттық эссе жазады тақырыбы «Қазақстан- бейбітшіліктің алтын бесігі» . Оқушылар эсселерін топ ішінде оқып, үздік эсселер оқылып, жарияланады.

 

Үздік деп жарияланған эсселерді топтар бір-бірін басбармақ арқылы бағалап отырады.

 

 

Суреттер, қима қағаздар, кубик

Сабақтың

соңы  

 10 мин

«Серпілген доп» әдісі арқылы сабақты бекіту

 

  1. «Нәсіл» сөзінің мағынасы
  2. Нәсілдер қандай белгілер арқылы бөлінеді?
  3. Қазақтар қай нәсілге жатады?
  4. «Халық» сөзінің мағынасы.
  5. «Демография» сөзінің мағынасы

Бұл әдістің соңында мұғалім өте жақсы жауап берген оқушыларды ерекше смайликтермен бағалап, мадақтаймын.

Кері байланыс: «БББ» кестесі

Білемін

Білдім

Білгім келеді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ соңында оқушылардан бағалау парағын, кері байланыстарын  жинап аламын

Үйге тапсырма беру: Нәсілдердің теңдігі үшін күрескен, еңбек еткен ғалымдар туралы мәліметтер жинап келу

 

 

 

 

 

 

 

Саралау - Сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай  тапсырма бересіз

 

Үй тапсырмасын сүрау кезеніңде, серпілген сауал  арқылы «Ыстық орындық» әдісін қолданамын. Бұл әдісте оқушылар қабілеттеріне қарай жауап береді.

 

«Көзбен көру айғақтары» арқылы тақырыпқа байланысты суреттер қолданамын арқылы сабақтың тақырыбы ашыла түседі. «Кубизм» әдісі арқылы оқущыларды диалогқа түсіріп жан-жақты әрі нақты жауап беруін қадағалаймын.

Қарқынды тәсіл арқылы оқушылар негізгі тапсырмаларды түсінуге көп күш жумсайды  «Серпілген доп», «Кір жаятын жіп» әдістер арқылы оқушылар сұрақтарға қарқынды жауап береді.

 

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Дүниежүзі халқының нәсілдік , нәсіларалық топтардың таралуына , «Кубизм», эссе жазу, серпілген доп әдістер арқылы тапсырма беріп, бағалап тексеріп отырамын.

 

 

 

Сабағымда оқушыларды смайликтер арқылы бағалау.

Бағдаршам түстері арқылы бағалау. Өзін-өзі бағалау жүргізілді.

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушылар дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, нәсілдік топтардың таралу аймақтарын интерактивті тақта арқылы қолданған кезде қаупсіздік шараларын сақтауын ескертеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары  шынайы қолжетімді болды  ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

 Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.

Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары шынайы және қол жетімді болды

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді

Сабақта саралау дурыс жүргізілді, себебі әдіс-тәсілдер дурыс таңдалынып,тиімді болды.

Сабақ кезеңдерінде уақыт тиімді пайдаландым

Жалпы  бағалау

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. «Кубизм» әдісі

2. «Кір жаятын жіп» әдісі

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға қатысты )?

1.  Келешекте сабағымда көптеген белсенді әдіс- тәсілдерді, саралау тәсілдерін тиімді пайдаланамын

2. Педагогикалық әдіс-тәсілдерді көбіне қолдануға тырысамын

 

Осы сабақтың  барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары  туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назашыларр аудару қажет?

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "На тема урока "Адам.Ғалам.Жер""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель научной организации

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
