Инфоурок Математика Рабочие программыНатурал сандарға амалдар қолдану. 5 сынып

Натурал сандарға амалдар қолдану. 5 сынып

Скачать материал

Сабақ: № 2

Пәні: Математика

Күні: 03.09.2014 ж.

Мектебі: Нұрлы-көш орта мектебі

Сыныбы: 5 сынып

Сабақтың тақырыбы: Натурал сандарға амалдар қолдану.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға натурал сандарға амалдар қолдануды үйрету.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: Оқушыларға натурал сандарға амалдар қолдануды үйрету және есеп шығару барысында дұрыс қолдана білуге машықтандыру.

Дамытушылық: Оқушылардың логикалық және кеңістік ойлауын, ұқыптылық, шапшаңдылық қабілеттерін дамыту. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын ояту.

Тәрбиелілік: Оқушылар берілген тапсырманы тиянақты табандылықпен орындау, математикалық сөйлеу мәнерін тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Аралас сабақ.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ.

Сабақтың көрнекілігі: Тақырыпқа сай үлестірме қағаздары.

Әдебиеттер: Т.А.Алдамұратова, Е.С.Байшоланов «Математика 5 сынып», Алматы «Атамұра» 2010.

Әдістері: Түсіндіру, сұрақ – жауап, өз бетімен жұмыс, топпен, жұппен жұмыс, бақылау.

Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, сызу.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі

  Оқушылармен амандасу, оқушы қатысымына және сынып тазалығына назар аудару.

  «Мен қандаймын?...» психологиялық ойынын өткізу.

            

               – Сіз лидерсіз. Әрқашан белсендісіз.

 

                  – Сіз жұмыс істегенді, оқып үйренгенді ұнатасыз.

 

 

                   – Үнемі көтеріңкі көңіл-күйде жүресіз.

 

              

                   – Сіз креативті жансыз. Идеяңыз, фантазияңыз және энергияңыз мол.

 

             

                  – Сіз өте мейірімді жансыз. Жүрегіңіз жақсылық пен мейірімге толы.

 

  ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  № 1; № 2 (4; 5; 6).

 

 

ІІІ. Жаңа материалды игерту.

«Мен саған, сен маған» ойыны.

№ 3 есеп. / ауызша /

Белгісіз шамаларды табыңдар.

1)    3 м = х дм

1 м = 10 дм

3 м = 30 дм

 

2)    4 м 6 см = х см

4 м 6 см = 406 см

 

3)    2 т = у кг

2 т = 2 000 кг

 

4)    5 ц = у кг

5 ц = 5 00 кг

 

5)    1 сағ = х мин

1 сағ = 60 мин

6)    3 мин = х с

3 мин = 180 с

 

№ 4 есеп. / ауызша/

1 ден 100 –ге дейінгі натурал сандардың жазылуында:

1)    7 цифры неше рет кездеседі? 7; 17; 27; 37; 47; 57; 67; 70; 71; 72; 73; 74; 75; 76; 77; 78; 79; 87; 97 – 19 рет кездеседі.

2)    Бірдей цифр екі рет жазылатын неше сан бар? 11; 22; 33; 44; 55; 66; 77; 88; 99 – 9 сан бар.

 

№ 5 есеп. /ауызша/

Бер.: Vш. = 250 м/мин

        t = 1 сағ = 60 мин

Т/к.: S = ?

Шешуі: S = 250 м/мин * 60 мин = 15 000 м= 15 км

Жауабы: S = 15 км.

 

IV. Есептер шығару.

№ 7 есеп.

Фигураны дәптерге көшіріп салыңдар.

 

 

 

 

 

 

 

 


Фигураны дәптерге көшіріп салғанда:

1)    Қаламның ұшын дәптерге бетінен көтермей сызу керек;

2)    Сызықтардың әрбір бөлігін қаламмен бір рет қана жүргізу керек.

 

В тобы

№ 12 есеп.

Берілгені:

                       Катермен                                                               Катермен

              

                 Моторлы қайықпен                                                   Катермен

 

 

 


     А              t = 5 сағ              В                                   А            t = 4 сағ               В

 

                                                      Моторлы қайықпен

 


                                                       Моторлы қайықпен

 

 

 


                                               А              t = ? сағ              В

Шешуі:

t к.б. = 4 : 2 = 2 сағ (Катермен баруы)

t к.б. + t м.қ. = 5 сағ

2 сағ + t м.қ. = 5 сағ

t м.қ.б. = 5 сағ – 2 сағ = 3 сағ (Моторлы қайықпен баруы)

t м.қ. = 3 сағ + 3 сағ = 6 сағ

Жауабы:

Саяхатшы А пунктінен В пунктіне моторлы қайықпен 6 сағатта барып қайытты.

 

IV. Қортындылау.

/ Математикалық жұмбақ /

Шығармақ юоп, кеше есеп,

Жиналғанда бес есек.

Үшеуі – ұйықтап отырды,

Ынталысы неше есек?

/ 2 есек /

 

V. Үйге тапсырма беру.

Үйге: № 1; № 15; №18 (3;4) / С тобы /

 

№ 1 есеп

1)    175 + x + 347, мұндағы х 53; 25

175 + 53 + 347 = 575

175 + 25 + 347 = 547

2)    891 + у – 509, мұндағы у = 65; 97

891 + 65 – 509 = 447

891 + 97 – 509 = 479

3)    103 – х + 102 : 17, мұндағы х = 83; 99

103 – 83 + 102 : 17 = 26

103 – 99 + 102 : 17 = 10

 

№ 15 есеп.

ABC, CDE және MNK үшбұрыштарының аудандарын тап

                                                                                                                                          4 см

   В               2 см                                       D         2 см

N
 

 


                                                   3 см                                       2 см                                                         4 см

 

 


   А                                             C             C                            E

                                                                                                                        M                                      K

 

SABC = (6 * 3) : 2 = 9 см2                          SCDE = (2 * 2) : 2 = 2 см2                     SMNK = (4 * 4) : 2 = 4 см2

 

№ 18 есеп.

3) 594 : (8x - 55) = 18

  8x – 55 = 594 : 18

  8x – 55 = 33

  8x = 55 + 33

  8x = 88

  x = 88 : 8

  x = 11

  594 : (8 * 11 – 55) = 18

 

4) 735 : (6x + 17) = 21

  6x + 17 = 735 : 21

  6x + 17 = 35

  6x = 35 – 14

  6x = 18

  x = 18 : 6

  x = 3

735 : (6 * 3 + 17) = 21

 

VII. Бағалау.

Сабаққа белсене араласқан оқушыларды бағалау. Бағаны талдау.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Натурал сандарға амалдар қолдану. 5 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Управляющий рестораном

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақ: № 2

Пәні: Математика

Күні: 03.09.2014 ж.

Мектебі: Нұрлы-көш орта мектебі

Сыныбы: 5 сынып

Сабақтың тақырыбы: Натурал сандарға амалдар қолдану.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға натурал сандарға амалдар қолдануды үйрету.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: Оқушыларға натурал сандарға амалдар қолдануды үйрету және есеп шығару барысында дұрыс қолдана білуге машықтандыру.

Дамытушылық: Оқушылардың логикалық және кеңістік ойлауын, ұқыптылық, шапшаңдылық қабілеттерін дамыту. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын ояту.

Тәрбиелілік: Оқушылар берілген тапсырманы тиянақты табандылықпен орындау, математикалық сөйлеу мәнерін тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Аралас сабақ.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ.

Сабақтың көрнекілігі: Тақырыпқа сай үлестірме қағаздары.

Әдебиеттер: Т.А.Алдамұратова, Е.С.Байшоланов «Математика 5 сынып», Алматы «Атамұра» 2010.

Әдістері: Түсіндіру, сұрақ – жауап, өз бетімен жұмыс, топпен, жұппен жұмыс, бақылау.

Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, сызу.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі

  Оқушылармен амандасу, оқушы қатысымына және сынып тазалығына назар аудару.

  «Мен қандаймын?...» психологиялық ойынын өткізу.

            

               – Сіз лидерсіз. Әрқашан белсендісіз.

 

                  – Сіз жұмыс істегенді, оқып үйренгенді ұнатасыз.

 

 

                   – Үнемі көтеріңкі көңіл-күйде жүресіз.

 

              

                   – Сіз креативті жансыз. Идеяңыз, фантазияңыз және энергияңыз мол.

 

             

                  – Сіз өте мейірімді жансыз. Жүрегіңіз жақсылық пен мейірімге толы.

 

           ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  № 1; № 2 (4; 5; 6).

 

          

ІІІ. Жаңа материалды игерту.

«Мен саған, сен маған» ойыны.

№ 3 есеп. / ауызша /

Белгісіз шамаларды табыңдар.

1)    3 м = х дм

1 м = 10 дм

3 м = 30 дм

 

2)    4 м 6 см = х см

4 м 6 см = 406 см

 

3)    2 т = у кг

2 т = 2 000 кг

 

4)    5 ц = у кг

5 ц = 5 00 кг

 

5)    1 сағ = х мин

1 сағ = 60 мин

6)    3 мин = х с

3 мин = 180 с

 

№ 4 есеп. / ауызша/

1 – ден 100 –ге дейінгі натурал сандардың жазылуында:

1)    7 цифры неше рет кездеседі? 7; 17; 27; 37; 47; 57; 67; 70; 71; 72; 73; 74; 75; 76; 77; 78; 79; 87; 97 – 19 рет кездеседі.

2)    Бірдей цифр екі рет жазылатын неше сан бар? 11; 22; 33; 44; 55; 66; 77; 88; 99 – 9 сан бар.

 

№ 5 есеп. /ауызша/

Бер.: Vш. = 250 м/мин

        t = 1 сағ = 60 мин

Т/к.: S = ?

Шешуі: S = 250 м/мин * 60 мин = 15 000 м= 15 км

Жауабы: S = 15 км.

 

IV. Есептер шығару.

№ 7 есеп.

Фигураны дәптерге көшіріп салыңдар.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фигураны дәптерге көшіріп салғанда:

1)    Қаламның ұшын дәптерге бетінен көтермей сызу керек;

2)    Сызықтардың әрбір бөлігін қаламмен бір рет қана жүргізу керек.

 

В тобы

№ 12 есеп.

Берілгені:

                       Катермен                                                               Катермен

              

                 Моторлы қайықпен                                                   Катермен

 

 

 

 

     А              t = 5 сағ              В                                   А            t = 4 сағ               В

 

                                                      Моторлы қайықпен

 

 

                                                       Моторлы қайықпен

 

 

 

 

                                               А              t = ? сағ              В

Шешуі:

t к.б. = 4 : 2 = 2 сағ (Катермен баруы)

t к.б. + t м.қ. = 5 сағ

2 сағ + t м.қ. = 5 сағ

t м.қ.б. = 5 сағ – 2 сағ = 3 сағ (Моторлы қайықпен баруы)

t м.қ. = 3 сағ + 3 сағ = 6 сағ

Жауабы:

Саяхатшы А пунктінен В пунктіне моторлы қайықпен 6 сағатта барып қайытты.

 

IV. Қортындылау.

/ Математикалық жұмбақ /

Шығармақ юоп, кеше есеп,

Жиналғанда бес есек.

Үшеуі – ұйықтап отырды,

Ынталысы неше есек?

/ 2 есек /

 

V. Үйге тапсырма беру.

Үйге: № 1; № 15; №18 (3;4) / С тобы /

 

№ 1 есеп

1)    175 + x + 347, мұндағы х 53; 25

175 + 53 + 347 = 575

175 + 25 + 347 = 547

2)    891 + у – 509, мұндағы у = 65; 97

891 + 65 – 509 = 447

891 + 97 – 509 = 479

3)    103 – х + 102 : 17, мұндағы х = 83; 99

103 – 83 + 102 : 17 = 26

103 – 99 + 102 : 17 = 10

 

№ 15 есеп.

ABC, CDE және MNK үшбұрыштарының аудандарын тап

                                                                                                                                          4 см

   В               2 см                                       D         2 см

 

N

 

 

 

                                                   3 см                                       2 см                                 &n

Скачать материал
