Тақырыбы: Натурал
және бүтін көрсеткішті дәрежелер тарауын қайталау
Мақсаты:
· Натурал
және бүтін көрсеткішті дәрежелер тақырыптары бойынша алған білімдерін
жалпылап, тиянақтау.
· Тиімді
әдіс- тәсілдер арқылы оқушылардың ой- өрісін кеңейту , өздігінен жұмыс жасау,
іздену, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
· Оқушыларды
нақтылыққа, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу.
Сабақ жоспары:
1. Ұйымдастыру
бөлімі.
2. Үй
тапсырмасын тексеру.
- Өткен
тақырыпты пысықтау
- Есеп
шығару
- Сабақты
қорытындылау
- Үйге
тапсырма.
- Бағалау.
САБАҚ БАРЫСЫ
І. Ұйымдастыру бөлімі:
Сабақ
мақсаты мен жоспарын хабарлау. Оқушыларды топқа бөлу. /Топтарға «формуланың
жалғасын тап» тапсырмасы таратылады. Таратылған тапсырманың артында «дәреже»,
«бүтін», «натурал» деген сөздер болады. Сол сөздерге сәйкес орындарын тауып,
топтарға бөлінеді./
10 .
а1
= а.
Кез
келген санның 1 дәрежесі, сол санның өзіне тең.
а0
= 1
Кез
келген санның 0 дәрежесі 1-ге тең.
|
20
аn:аm
=a n+m
Ереже:
негіздері бірдей дәрежелерді бөлген кезде, дәреже негізі жазылып, дәреже
көрсеткіштері азайтылады.
|
30
аn•аm
=a n+m
Ереже:
негіздері бірдей дәрежелерді көбейткен кезде, дәреже негізі жазылып,дәреже
көрсеткіштері қосылады.
|
40
(an)m=anm
|
50
(ab)n=anbn
|
60
|
ІІ. Үй
тапсырмасын тексеру. №147 /Плакатта дұрыс жауабы көрсетіледі,
әр оқушы көршісімен дәптер алмастыру арқылы дәптер тексереді/ (бағалау:
3 дұрыс – «5», 2 дұрыс – «4», басқа жағдай – «3»)
ІІІ.
Өтілген материалдың игерілуін тексеру:
1. Графикалық
диктант: иә- ____ жоқ
Негіздері
бірдей дәрежелерді бөлгенде негізін өзгеріссіз қалдырып, бөлінгіштің дәреже
көрсеткішін бөлгіштің дәреже көрсеткішіне қосамыз (азайтамыз)
(а
3)2 =
а 5 тең (а 6)
(-
3х2у8)2 =
9х4у16
Дәрежені
дәрежеге шығарғанда, негізін өзгертпей дәреже көрсеткіштері қосылады.
3-5
∙ 33 = тең
()
Бөлшекті
дәрежеге шығарғанда, оның алымының да, бөлімінің де әрбір көбейткішін осы
дәрежеге шығарады.
(2999+
3001)0 = 6000 –ға тең?
Негіздері
бірдей дәрежелерді көбейткенде, олардың дәреже көрсеткіштерін қосып, негіздерін
өзгеріссіз қалдырамыз .
(-а)10
∙ а5 ∙ (- а)3 = а 18 (- а 18)
Жауап:
2. Ауызша есептер
шығару арқылы жасырылған сөйлемді тауып, мағынасын ашу: /қосымша
тапсырма/
(а6х2)3
(Б) 1,4с4∙20с10 (І) 3а5в5)2
(Л) 7с8 (2с3)2 (І) (2а2х)3
(М)
102 – 52
(Қ) (А)
(7-9)5∙1250 (З) х12 ∙ (х2)3
(Ы)
3 а3 ∙
(-ав2)4 (Н) х5 :(х∙х4)
(А)
Б
|
Қ
|
Л
|
З
|
Н
|
а18х6
|
75
|
9а10в10
|
-32
|
3а7в8
|
Ы
|
І
|
А
|
М
|
|
Х18
|
28с14
|
1
|
8а6х3
|
|
«БІЛІМ-
ҚАЗЫНА»
ІV.
Есептер шығару:
1.
Деңгейлік тапсырмалар:
І-
деңгей: « 3 »
|
ІІ деңгей: « 4 »
|
ІІІ деңгей: « 5 »
|
1.Өрнектің мәнін
тап: 24 ·с-3, мұндағы с = .
2. Амалды
орында:
а) (х7)3
· х12;
б) х -12
: х 3;
в) ( 3 х6 )3;
3. k- ның қандай
мәнінде теңдік дұрыс болады: 58 : 5k = 54
|
Есепте
:
|
х-ті тап: х ×
26 ×29 = 217
|
2. Санды стандарт
түрде жаз.:
Дәрежені ең көп
қолданатындар астрономдар. Олар әр қадамдарында алып сандармен кездеседі және
олармен есептеулер жүргізеді. Мысалы:
1. Андормеда
тұмандығына дейінгі ара қашықтық 95000000000000000000 км
2. Күн
массасы жуықтап алғанда 2000000000000000000000000000000 кг.
3. Жердің
Күнге дейінгі қашықтық 149 500 000 км;
4. Жер
бетінің ауданы 510 083 000 км2;
5. Сутегі
атомының массасы: 0,000
000 000 000 000 000 000 000 00 72 г;
6. Адам
денесіндегі жасушалар саны шамамен 100 000 000 000 000
дана.
4.Бос төркөздерді
толтыр: /қосымша тапсырма/
8 а5 =
2а3 ×
(5а2 в)2 ×
=
125 а8 в3
12 а6 в4
×
=
2,4 а8в5 6а3 ×
( )2 =
24 а13
-а7в ×
=
3а10 в15
4. Шығармашылық
тапсырма: /бағасы 5/
- х4+4=0
теңдеуінің түбірі болмайтынын дәлелдеңдер.
- 25.8.16
өрнектің мәнін есепте.
- 34k
саны қандай цифрмен аяқталады? Мұнда k-натурал
сан.
VІ. Сабақты қорытындылау:
Бағалау.
Бағалау
парағы
JK L Аты-жөні:
Менің сабақтағы мақсатым...
Топта
белсенді жұмыс атқару;
Натурал
және бүтін көрсеткішті дәреже ережелерін жатқа айту, есеп шығаруда қолдана
білу;
Берілген
тапсырмаларды мұқият орындай білу.
ұл:
қыз:
Менің сабақтағы бағам:
Сабақ қорытындысы:
Мен мақсатыма жеттім: ия жоқ
(қажетінің астын сызу)
Мен
келесі тапсырма орындауда қиналдым
Маған жалғыз, топпен, жұппен жұмыс
істеген ұнайды.
Тапсырма
орындауда көмекті жиі кейде ешқашан пайдаландым.
Менің
сабақтағы алған сезімім: J K L
VІІІ. Үйге
тапсырма: Бақылау
жұмысына дайындық, №152,153