Инфоурок Всеобщая история Другие методич. материалыҒұндар 10 сынып қысқа мерзімді жоспар

Ғұндар 10 сынып қысқа мерзімді жоспар

Скачать материал

 

Тарих пәні мұғалімі:   Есетова Ж.Қ.

Уақыты:

27.10.2015 ж

Пәні:  Дінтану негіздері

Сыныбы: 9 «ә», «б», «в»

Сабақтың тақырыбы

 Буддизмнің негізгі тармақтары

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға буддизм ілімі, буддизмнің негізгі тармақтары, буддизм ілімінің пайда болуы туралы түсіндіру.   Оқушыларға әр түрлі тапсырмалар беру арқылы ой-өрісін дамыту, сабаққа деген қызығушылығын арттыру.

Оқуда қолданылатын әдіс тәсілдер

 «Ойлан тап», «Миға шабуыл» әдісі, Топтық талқылау әдісі, Қатесін тап, Мәтінді жалғастыр,

Оқытудың нәтижесі

 Оқушыларға буддизм ілімі, буддизмнің негізгі тармақтары, буддизм ілімінің пайда болуы туралы түсінеді.

          Ойы толығады;

         өзіндік ойын ортақ пікірге тоғыстыра біледі;

          әрекетті сыни бағалауды үйренеді; сөйлеу мәнері қалыптасады;

         Топтық жұмыс арқылы кері байланысты үйренеді.  

Модульдердің кіріктірілуі

Жаңа тәсіл, СТО, Бағалау, Көшбасшылық. Диалогтық оқыту

Негізгі дерек көздер

Карта , суреттер. Оқулық

Сабақ барысы

Сабақ бөлімінің кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің

іс – әрекеті

Оқушының

іс - әрекеті

Ресурстар, көрнекіліктер

Ұйымдастыру кезеңі

  

5 минут

 Оқушыларды топқа бөлемін

Бағалау парақшаларын таратамын

 Оқушылар ұйымдасқан түрде жылдам топтарына отырады

 

Үй тапсырмасын сұрау: «Ойлан тап» әдісі

5  минут

1. Буддизм ілімі туралы не білесің?

2. Буддизм ілімінің пайда болуы туралы айт.

 Оқушылар топтаса отырып берілген сұрақтарға жауап береді.

 

 қағаз, қалам

 «Миға шабуыл» әдісі

2 минут

Буддизмнің негізгі тармақтары  дегеніміз не?

Сұрақты алдымен жеке кейін топта ақылдаса отырып, бір оқушы айтады.  

 

Жаңа сабақ:

Топтық талқылау  әдісі

 

 

 

23 минут

Тақырыпты топтарға бөліп беремін. Тақырыпты оқып, топта талқылау жүргізеді. 

 

 

Тақырыпты оқып, топта түсіндіреді. Бағалау шкаласы бойынша әр оқушы өзін-өзі бағалайды.

Оқушылар тақырыпты ашуға тырысады 

 Оқулық, қағаз, қалам,   

Жаңа сабақты қорытындылау:

  Мәтінді жалғастыр әдісі

5 минут

 Тақырып бойынша мәтін оқимын.

 

Оқушылар оқылған мәтінді тақырып бойынша жалғастырып түсіндіріп береді.

 

Кері байланыс Рефлексия:

3минут

Стикерлер үйлестіру

Өздерінің сабақтан алған пікірлерін жазады

Стикерлер, смайликтер , түрлі – түсті қағаздар .

Бақылау критерийлерін анықтау :

2 минут

Өзін өзі бағалау, топпен бақылау

 

 

 

Бағалау парақшасын толтырады

Қолдарына берілген кестелер

Үйге тапсырма:

1 минут

 Тақырыпты оқу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қысқа мерзімді жоспар

Тарих пәні мұғалімі:  Есетова Ж

Уақыты:

27.10.2015 ж

Пәні:  Қазақстан тарихы

Сыныбы: 10 «Ә»

Сабақтың тақырыбы

 Ғұн мемлекеті

Сабақтың мақсаты

  Орталық  Азияны, Қазақстанды мекендеген ғұн тайпаларының тарихын, гүлденуін, көршілерімен қарым-қатынасын, олардың қоныс аударуын яғни мемлекет туралы ғалымдардың зерттеулерін жүйелі түсіндіру. Оқушыларға әр түрлі тапсырмалар беру арқылы ой-өрісін дамыту, сабаққа деген қызығушылығын арттыру.

Оқуда қолданылатын әдіс тәсілдер

 «Ойлан тап», «Миға шабуыл» әдісі, Топтық талқылау әдісі, Қатесін тап, Мәтінді жалғастыр,

Оқытудың нәтижесі

Қазақстанды мекендеген ғұн тайпаларының тарихын, гүлденуін, көршілерімен қарым-қатынасы,  яғни мемлекет туралы ғалымдардың зерттеулері туралы түсінеді.

          Ойы толығады;

         өзіндік ойын ортақ пікірге тоғыстыра біледі;

          әрекетті сыни бағалауды үйренеді; сөйлеу мәнері қалыптасады;

         Топтық жұмыс арқылы кері байланысты үйренеді.  

Модульдердің кіріктірілуі

Жаңа тәсіл, СТО, Бағалау, Көшбасшылық. Диалогтық оқыту

Негізгі дерек көздер

Карта , суреттер. Оқулық

Сабақ барысы

Сабақ бөлімінің кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің

іс – әрекеті

Оқушының

іс - әрекеті

Ресурстар, көрнекіліктер

Ұйымдастыру кезеңі

  

5 минут

 Оқушыларды топқа бөлемін

Бағалау парақшаларын таратамын

 

 Оқушылар ұйымдасқан түрде жылдам топтарына отырады

 

Үй тапсырмасын сұрау: «Ойлан тап» әдісі

5  минут

 Үй тапсырмасы бойынша тест сұрақтарын беремін. 

 Жылдам тест сұрақтарына жауап беріп, бағалау шкаласы бойынша әр оқушы өзін-өзі бағалайды.

 

 қағаз, қалам

 «Ойшыл хат» әдісі

2 минут

Барлық топқа парақшалар таратамын. Тек бір парақшада ғана мәтін жасырылған. 

Мәтіні бар парақшаны алған топ тұрып барлық оқушыларға мәтінді оқиды.

Мәтінді оқиды, басқа топтар мұқият тыңдап, мәтіннен түсінгендері бойынша талқылау жүргізеді. Осылайша жаңа сабақтың тақырыбы ашылады. 

 

Жаңа сабақ:

Топтық талқылау  әдісі

 

 

 

23 минут

Тақырыпты топтарға бөліп беремін. Тақырыпты оқып, топта талқылау жүргізеді. 

Сұрақтар

1 сұрақ : Орталық Азиядағы екі көшпелілер бірлестігі – ғұндар мен юечжи тайпасы жайлы қытай деректері не айтады?

2 сұрақ:  Ғұндардың Қазақстан мен Орталық Азияға келуі қалай жүзеге асты?

 

Тақырыпты оқып, топта түсіндіреді. Бағалау шкаласы бойынша әр оқушы өзін-өзі бағалайды.

 

Оқушылар тақырыпты ашуға тырысады 

 Оқулық, қағаз, қалам,   

Жаңа сабақты қорытындылау:

Ойлан тап әдісі

Қатесін тап, Мәтінді жалғастыр әдісі

5 минут

“Ойлан тап” әдісі

Пұшық-Мардан, Шірік-Рабат, Есік обасы, дунхулар, Қостөбе,  Гумилев, Бесбалық, Гуньмо, Мөде, арбада тұрғандар, Атилла, б.з.б.55 жыл, Македонский, б.з.б.530 жыл, Уст-Нарым, шаньюй, б.з.б.ІІ ғасыр, Шілікті, 400-453 жылдар, Марцеллин, Зах, Битянь, Авеста, 300 жылдан астам, Прийск, атты әскерлер

 

Қатесін тап

Жалпы ғұн тайпаларының шығыстан батысқа қарай жылжуы б.з.д. 4 ғасырдан басталып, б.з.д. 2 ғасырына дейін созылған. Бұл жылжу тек тек ғұндарға ған тән құбылыс емес, басқа да ірі тайпаларға әсерін тигізді. Тарихта бұл құбылысты “Ғұндардың ұлы қоныс аударуы” деп атайды.

 

Мәтінді жалғастыр

Б.з.д. 59 жылы Қытай Батыс өңірді басқаратын әуімдік құрылым құрды. Бұлкезде ғұндардың өз ішінде де іріткі басталып, билікке талас туған еді. Билікке таласудан, ішкі-сыртқы дағдарыстардан Ғұн мемлекеті ыдырап, ...........

 

 «Ойлан тап» әдісі бойынша бберілген сөздердің ішінен тақырыпқа қатысты сөзді тез табу керек. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар топта бірлесе отырып, берілген мәтіннің қатесін табу керек.

 

 

 

 

 

 

 

 

Берілген мәтінді топтаса отырып, жалғастыруы керек.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс Рефлексия:

3минут

Стикерлер үйлестіру

Өздерінің сабақтан алған пікірлерін жазады

Стикерлер, смайликтер , түрлі – түсті қағаздар .

Бақылау критерийлерін анықтау :

2 минут

Өзін өзі бағалау, топпен бақылау

 

 

 

Бағалау парақшасын толтырады

Қолдарына берілген кестелер

Үйге тапсырма:

1 минут

  Ғұн мемлекетінің қалыптасуы, гүлденуі, тоқырау кезеңдерін жеке – жеке  бөліп көрсететін хронологиялық кесте жасаңдар.

 

 

 

 

 

 

Бағалау парақшасы

 

 

 

Оқушының

 аты – жөні

1 тапсырма

2 тапсырма

3 тапсырма

4  тапсырма

5 тапсырма

6 тапсырма

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парақшасы

 

 

 

Оқушының

 аты – жөні

1 тапсырма

2 тапсырма

3 тапсырма

4  тапсырма

5 тапсырма

6 тапсырма

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парақшасы

 

 

 

Оқушының

 аты – жөні

1 тапсырма

2 тапсырма

3 тапсырма

4  тапсырма

5 тапсырма

6 тапсырма

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тарих пәні мұғалімі:   Есетова Ж.Қ.

Уақыты:

27.10.2015 ж

Пәні:  Дінтану негіздері

Сыныбы: 9 «ә», «б», «в»

Сабақтың тақырыбы

 Буддизмнің негізгі тармақтары

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға буддизм ілімі, буддизмнің негізгі тармақтары, буддизм ілімінің пайда болуы туралы түсіндіру.   Оқушыларға әр түрлі тапсырмалар беру арқылы ой-өрісін дамыту, сабаққа деген қызығушылығын арттыру.

Оқуда қолданылатын әдіс тәсілдер

 «Ойлан тап», «Миға шабуыл» әдісі, Топтық талқылау әдісі, Қатесін тап, Мәтінді жалғастыр,

Оқытудың нәтижесі

 Оқушыларға буддизм ілімі, буддизмнің негізгі тармақтары, буддизм ілімінің пайда болуы туралы түсінеді.

          Ойы толығады;

         өзіндік ойын ортақ пікірге тоғыстыра біледі;

          әрекетті сыни бағалауды үйренеді; сөйлеу мәнері қалыптасады;

         Топтық жұмыс арқылы кері байланысты үйренеді.  

Модульдердің кіріктірілуі

Жаңа тәсіл, СТО, Бағалау, Көшбасшылық. Диалогтық оқыту

Негізгі дерек көздер

Карта , суреттер. Оқулық

Сабақ барысы

Сабақ бөлімінің кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің

іс – әрекеті

Оқушының

іс - әрекеті

Ресурстар, көрнекіліктер

Ұйымдастыру кезеңі

  

5 минут

 Оқушыларды топқа бөлемін

Бағалау парақшаларын таратамын

 Оқушылар ұйымдасқан түрде жылдам топтарына отырады

 

Үй тапсырмасын сұрау: «Ойлан тап» әдісі

5  минут

1. Буддизм ілімі туралы не білесің?

2. Буддизм ілімінің пайда болуы туралы айт.

 Оқушылар топтаса отырып берілген сұрақтарға жауап береді.

 

 қағаз, қалам

 «Миға шабуыл» әдісі

2 минут

Буддизмнің негізгі тармақтары  дегеніміз не?

Сұрақты алдымен жеке кейін топта ақылдаса отырып, бір оқушы айтады.  

 

Жаңа сабақ:

Топтық талқылау  әдісі

 

 

 

23 минут

Тақырыпты топтарға бөліп беремін. Тақырыпты оқып, топта талқылау жүргізеді. 

 

 

Тақырыпты оқып, топта түсіндіреді. Бағалау шкаласы бойынша әр оқушы өзін-өзі бағалайды.

Оқушылар тақырыпты ашуға тырысады 

 Оқулық, қағаз, қалам,   

Жаңа сабақты қорытындылау:

  Мәтінді жалғастыр әдісі

5 минут

 Тақырып бойынша мәтін оқимын.

 

Оқушылар оқылған мәтінді тақырып бойынша жалғастырып түсіндіріп береді.

 

Кері байланыс Рефлексия:

3минут

Стикерлер үйлестіру

Өздерінің сабақтан алған пікірлерін жазады

Стикерлер, смайликтер , түрлі – түсті қағаздар .

Бақылау критерийлерін анықтау :

2 минут

Өзін өзі бағалау, топпен бақылау

 

 

 

Бағалау парақшасын толтырады

Қолдарына берілген кестелер

Үйге тапсырма:

1 минут

 Тақырыпты оқу.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ғұндар 10 сынып қысқа мерзімді жоспар"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инженер по автоматизации производства

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
