Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Химия / Рабочие программы / Негіздер химиялық қасиеттері, олардың қолданылуы.

Негіздер химиялық қасиеттері, олардың қолданылуы.

Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy


СВИДЕТЕЛЬСТВО СРАЗУ ПОСЛЕ ПРОСМОТРА ВЕБИНАРА

Вебинар «Подростковая лень: причины, способы борьбы»

Просмотр и заказ свидетельств доступен только до 22 января! На свидетельстве будет указано 2 академических часа и данные о наличии образовательной лицензии у организатора, что поможет Вам качественно пополнить собственное портфолио для аттестации.

Получить свидетельство за вебинар - https://infourok.ru/webinar/65.html

  • Химия

Поделитесь материалом с коллегами:

Сабақтың өтілетін күні

пәні

сыныбы

Өткізетін мұғалім



30 .01. 2013ж


химия

8 сынып

Аимбетова.Ә.К

Сабақтың тақырыбы

Негіздер химиялық қасиеттері, олардың қолданылуы.


Сабақтың мақсаты

























Сабақтың түрі

Сабақтың типі


А) Негіздердің химиялық қасиетін ажырата білу,алыну жолдарымен таныстыру, тәжірибе жасай отырып реакция көмегімен қасиеттерін жаза білуге үйрету, сыни ойлауға уйрету диалогқа шақыру , жас ерекшеліктерін ескере отырып тапсырмалар беру , дарынды талантты оқушыларды анықтау , көшбасшы бола отырып АКТпайдалана отырып тиімді жолдарын сабақта қолдану , қауіпсіздік техникалық ережесін ескеру

ә)адамсгершілік құндылықтарды оқушы бойынан ұялату , ұлт жандылыққа тәрбиелеу, ынтымақтастыққа , ауызбіршілікке тәрбиелеу

Б)оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру,сындарлы ойлай білуге өз ойын еркін айтып ,өзгеге көмек беруге дағдыландыру,

Дәстүрлі емес

Аралас сабақ

Оқыту нәтижесі

Тақырыпты өз бетінше меңгереді шығармашылық қабілеттері шыңдалады ойын еркін айта алады сыныптастарымен ынтымақтастық қарым-қатынаста болады

Оқушылар өз бетімен материалды оқып, түсіндіре алады; берілген ақпаратты өзектендіре алады; сыныптасына өз ойын еркін жеткізіп, өзгенің ойымен салыстыра алады; жұптық және топтық жұмыстарда проблемаға орай пікірлерін шығармашылықпен жеткізе біледі; өзін-өзі бағалай алады; өзін-өзі реттей алады; ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолданып, ақпаратты тыңдай алады

Түйінді идеялар

«Қайда қарасақ та қайда көз жіберсек те көретініміз

химияның ғажайыптары» М.В.Ломоносов


Әдіс-тәсілдер

Ойын элементтері, постер қорғау ,АКТ ,бейне таспа , тәжірибе жасау, шығармашылық жұмыс


Сабақтың мазмұны

1 мин


Мұғалімнің әрекеті.

Амандасу тренингі

Топтық амандасу

Көңіл күй





4 топқа бөлу

Қазақстандағы өндіріс орындарына бөлінеді тендерге қатысамыз ол үшін әр топ берілген тапсырмаларды орындау керек

1 топ- Ақтөбе «Хром зауыт»

2-топ Павлодар «Алюминий зауыты»

3-топ Қарағанды «Металлургия комбинаты»

4-топ Алматы«Балқаш мыс комбинаты»



Хабарлама жасау слайдқа телефон арқылы хабарлама беру

«Тыңдаңыздар ! Тыңдаңыздар!!! Тыңдаңыздар!!!»

«Бас қаламыз Астанада зауыттар арасында тендер ұйымдастырғалы отыр. Қатысам деуші зауыттарға есі ашық»

Тендерге қатысушалардың есіне:

  1. Зауыттың тарихы

  2. Табиғаттығы алатын орны (пайда – зияны)

  3. Өмірде қолданылуы





Жарнамалау



Енді осы аталған зауыттар тендерге қатысады тапсырманы орындаған топты төрешілер бағалап отырады жақсы орындаған топ тендерді ұтып алады



«пирамида»

Ca

OH

Ba

(OH)2

Li

(OH)3

OH

Al

Na

(OH)2

K

OH

Zn

(OH)2





Мағынаны тану

«Негіздердің алынуы , химиялық қасиеттері»

І топ: тәжірибе жасау

ІІ топ : постер қорғау

ІІІ топ: шығармашылық жұмыс «видео»

ІV топ: көрініс көрсету













«Бас қатырғы»





«Шытырман реакция»



23. 16. 1 +28. 16 2 = 23 2 28 .16 3 +1216.

23.16.1 +1.35,5= 23.35,5 +1216

40(16.1)2+1.35,5=40.35.52+1216

64.(16.1)2 +1.35,5= 64.35,52 +1216



Кім шапшаң? Сәйкестендіру



K+H2O=

Ca+H2O=

NaOH+HCl=

Ca(OH)2+CO2=






Ca(OH)2+H2

CaCO3+H2O

KOH+H2

NaCl+ H2O












Бағалау шариктерден модельдер жасап қорғау, марапаттау(СЕРТИФИКАТ)



Үш шапалақ





























































































































Оқушының іс-әрекеті

Оқушылар топ болып амандасады «топтық амандасу»









Оқушылар амандасып болған соң көңіл-күйлерін білдіреді































Әр топ өздерінің өндіріс орындарын жарнамалайды

1 топ- Ақтөбе «Хром зауыт»

2-топ Павлодар «Алюминий зауыты»

3-топ Қарағанды «Металлургия комбинаты»

4-топ Алматы«Балқаш мыс комбинаты»









Тапсырмадан негіздердің формуласын құрады

Ca(OH)2,LiOH, Ba(OH)2, Al(OH)3, NaOH, KOH , Zn(OH)2 ДЕП ФОРМУЛАЛАР ҚҰРАДЫ





І топ: тәжірибе жасау

Оқушылар қауіпсіздік техникасының ережесін айта отырып натрий гидроксидінің тұз қышқылымен әрекеттестіріп реакциясын жазады, кальций оксидінің сумен әрекеттесуін тәжірибе жүзінде жүргізіп реакциясын тақтаға жазады

ІІ топ : постер қорғау негіздердің алынуы мен химиялық қасиеттерін А-3 бетіне түсіріп қорғайды

ІІІ топ: шығармашылық жұмыс «видео» ғаламтордан алған видеоны көрсетеді

ІV топ: көрініс көрсету

Оқушылар тақырып бойынша түсінгендерін ролге салып көрсетеді

«басқатырғы »тапсырмасы бойынша негіздерге тән реакция теңдеулерін жазады:

NaOH +CuSO4= Na2SO4+Cu(OH)2

NaOH + HCl=NaCl+H2O

NaOH +CO2=Na2CO3+H2O



«Шытырман реакция» тапсырмасы бойынша оқушылар реакция теңдеулерін жазады

2NaOH +SiO2= Na2 SiO3+ H2O

NaOH + HCl=NaCl+H2O

Ca(OH)2+ 2HCl= CaCl2+2H2O

Cu(OH)2+ 2HCl= CuCl2+ 2H2O







1 мин





Амандасу тренингі

Топтық амандасу

Көңіл күй





4 топқа бөлу

Қазақстандағы өндіріс орындарына бөлінеді тендерге қатысамыз ол үшін әр топ берілген тапсырмаларды орындау керек

1 топ- Ақтөбе «Хром зауыт»

2-топ Павлодар «Алюминий зауыты»

3-топ Қарағанды «Металлургия комбинаты»

4-топ Алматы«Балқаш мыс комбинаты»



Хабарлама жасау слайдқа телефон арқылы хабарлама беру

«Тыңдаңыздар ! Тыңдаңыздар!!! Тыңдаңыздар!!!»

«Бас қаламыз Астанада зауыттар арасында тендер ұйымдастырғалы отыр. Қатысам деуші зауыттарға есі ашық»

Тендерге қатысушалардың есіне:

  1. Зауыттың тарихы

  2. Табиғаттығы алатын орны (пайда – зияны)

  3. Өмірде қолданылуы





Жарнамалау



Енді осы аталған зауыттар тендерге қатысады тапсырманы орындаған топты төрешілер бағалап отырады жақсы орындаған топ тендерді ұтып алады



«пирамида»

Ca

OH

Ba

(OH)2

Li

(OH)3

OH

Al

Na

(OH)2

K

OH

Zn

(OH)2





Мағынаны тану

«Негіздердің алынуы , химиялық қасиеттері»

І топ: тәжірибе жасау

ІІ топ : постер қорғау

ІІІ топ: шығармашылық жұмыс «видео»

ІV топ: көрініс көрсету













«Бас қатырғы»





«Шытырман реакция»



23. 16. 1 +28. 16 2 = 23 2 28 .16 3 +1216.

23.16.1 +1.35,5= 23.35,5 +1216

40(16.1)2+1.35,5=40.35.52+1216

64.(16.1)2 +1.35,5= 64.35,52 +1216



Кім шапшаң? Сәйкестендіру



K+H2O=

Ca+H2O=

NaOH+HCl=

Ca(OH)2+CO2=






Ca(OH)2+H2

CaCO3+H2O

KOH+H2

NaCl+ H2O












Бағалау шариктерден модельдер жасап қорғау, марапаттау(СЕРТИФИКАТ)



Үш шапалақ





























































































































Оқушылар топ болып амандасады «топтық амандасу»









Оқушылар амандасып болған соң көңіл-күйлерін білдіреді































Әр топ өздерінің өндіріс орындарын жарнамалайды

1 топ- Ақтөбе «Хром зауыт»

2-топ Павлодар «Алюминий зауыты»

3-топ Қарағанды «Металлургия комбинаты»

4-топ Алматы«Балқаш мыс комбинаты»









Тапсырмадан негіздердің формуласын құрады

Ca(OH)2,LiOH, Ba(OH)2, Al(OH)3, NaOH, KOH , Zn(OH)2 ДЕП ФОРМУЛАЛАР ҚҰРАДЫ





І топ: тәжірибе жасау

Оқушылар қауіпсіздік техникасының ережесін айта отырып натрий гидроксидінің тұз қышқылымен әрекеттестіріп реакциясын жазады, кальций оксидінің сумен әрекеттесуін тәжірибе жүзінде жүргізіп реакциясын тақтаға жазады

ІІ топ : постер қорғау негіздердің алынуы мен химиялық қасиеттерін А-3 бетіне түсіріп қорғайды

ІІІ топ: шығармашылық жұмыс «видео» ғаламтордан алған видеоны көрсетеді

ІV топ: көрініс көрсету

Оқушылар тақырып бойынша түсінгендерін ролге салып көрсетеді

«басқатырғы »тапсырмасы бойынша негіздерге тән реакция теңдеулерін жазады:

NaOH +CuSO4= Na2SO4+Cu(OH)2

NaOH + HCl=NaCl+H2O

NaOH +CO2=Na2CO3+H2O



«Шытырман реакция» тапсырмасы бойынша оқушылар реакция теңдеулерін жазады

2NaOH +SiO2= Na2 SiO3+ H2O

NaOH + HCl=NaCl+H2O

Ca(OH)2+ 2HCl= CaCl2+2H2O

Cu(OH)2+ 2HCl= CuCl2+ 2H2O









Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs
