Сабақтың тақырыбы: Негізгі және туынды зат есім
31-37-жаттығу
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Калшабекова Ұ.К
Күні: 14.02.2017
|
СЫНЫП: 3 «Б»
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған
оқушылар саны:
|
Сабақ негізделген
оқу мақсаттары:
|
Негізгі және туынды зат есім туралы
білімдерін тиянақтау.Негізгі зат есімнен туынды зат есім жасау жолдарын
үйренудегі практикалық дағдыларын қалыптастыру, өз ойларын мысалдар арқылы
дәләлдеуге үйрету.
|
Сабақтан күтілетін нәтиже:
1-деңгей
(білу,
түсіну):
|
Оқушылардың
барлығы мынаны орындай алады: негізгі
және туынды зат есім жайлы біледі.
|
2-деңгей
(қолдану, талдау):
|
Оқушылардың
көбісі мынаны орындай алады: сөйлемдер арасынан негізгі және
туынды зат есімдерді ажырата алады
|
3-деңгей
(жинақтау,
бағалау):
|
Оқушылардың
кейбіреулері мынаны орындай алады: алған
білімдерін тапсырмалар орындау барысында қолдана алады;өз бетімен жұмыс
жасайды
|
Тілдік мақсат:
|
негізгі,туынды, диқаншы, балықшы,мүсін
|
Ресурстар:
|
оқулық,
қазақ тілі оқулығының әдістемесі
|
Пәнаралық
байланыс:
|
әдебиеттік
оқу
|
Алдыңғы оқу:
|
негізгі
және туынды зат есім жайлы біледі
|
САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Сабақ барысы және
жоспарланған уақыт
|
Берілетін
тапсырмалар және қолданылатын әдістер
|
Бағалау
критерийлері және жұмыс түрлері
|
ҰЙЫМДАСТЫРУ
КЕЗЕҢІ
2
минут
|
1. Оқу құралдарын
дайындап, зейінін сабаққа аудару.
2. Ынтымақтастық ахуал
қалыптастыру.
|
|
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН СҰРАУ
12минут
1-деңгей (білу,
түсіну):
|
29-жаттығу.
Мәтінді көшіріп жазу.
|
1күлекеш
|
2-деңгей
(қолдану,
талдау):
|
Зат
есімдерді тауып, олардың астын сызу
|
2күлекеш
|
3-деңгей
(жинақтау,
бағалау):
|
Туынды зат
есімдерден негізгі зат есімді ажыратып
жазу. «Саяхат» әдісі арқылы
алдыңғы сабақта өткен ережелерді қайталау.
Сөздік диктант.
Түбір зат есімнен туынды зат есім жасау. Оқу-оқушы, ән-әнші, би-биші,
сый-сыйлық, бай-байлық,мал-малшы.
|
3күлекеш
|
ЖАҢА САБАҚ
19минут
|
Қызығушылықты ояту.«Кім
жылдам?»ойыны.Туынды зат есімдерден негізгі зат есімдерді сызықша арқылы
бөліп жазу. Өшіргіш,ұзындық,сызғыш, жолдас,көлшік,орындық,байлық. Ендеше
бүгін біз негізгі және туынды зат есімдерді
қайталаймыз. Топтастыру
стратегиясы. 31-жаттығу. Берілген жұрнақтарды жалғап, туынды зат
есім
жаса.
Оқулықпен жұмыс.32-жаттығу.Көп
нүктенің орнына негізгі зат есімді қойып
жаз. ….‑кезекші
…‑іскер
…..‑сыйлық
….‑сөздік
….‑көлшік
….‑достық
Сергіту
сәті.
33-жаттығу. Мақалдарды түсініп,жатқа жазу. Әр топқа бір мақалдан жатқа
жаздыру.
34-жаттығу. Сөздерді оқы. –Бірінші
жолдағы сөздер қай сөз табына
жатады? –Осы сөздерден туынды
зат есім жаса.
Сөздер
|
Қандай сөз
табы?
|
Жаңа сөз жаса
|
Қандай сөз
табы?
|
ұш
|
етістік
|
ұшқыш
|
зат есім
|
таза
|
сын есім
|
тазалық
|
зат есім
|
өшір
|
етістік
|
өшіргіш
|
зат есім
|
|
топтық
жұмыс
1сөз-1ұ
2сөз-2ұ
3сөз-3ұпай
жұптық
жұмыс
жеке
жұмыс
жеке
жұмыс
|
САБАҚТЫ БЕКІТУ
6минут
1-деңгей (білу,
түсіну):
|
Тест 1.Зат есімді тап:
а)
кітап
ә)арала б)асықпа
2.Зат есімнің көпше түрін тап:
а)оқушылар
ә) оқушымен б)оқушым
3.Жалқы есімді тап:
а)көл
ә)Алматы
б)қала
4.Жалпы есімді тап:
а)Алматы
ә)қала
б)Ақтөс
5.Түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған зат есім қалай деп
аталады?
а)
негізі
ә)
туынды
б) жекеше
Тесттің жауабы; 1 а; 2 а; 3 ә; 4 ә ; 5 ә;
|
1күлекеш
|
2-деңгей
(қолдану,
талдау):
|
1-топ.Семантикалық
карта. «Сәйкесін тап» ойыны
Сөздер
Негізгі
|
Туынды
|
|
Көл
Орындық
Жол
Сызғыш
Өшіргіш
Мүсін
Егін
|
|
|
|
2күлекеш
|
3-деңгей
(жинақтау,
бағалау):
|
2-топ.«Бес жолды
өлең» әдісі. «Кітапхана» тақырыбына 5 жол өлең жаз.
3-топ.37-жаттығу. «Артығын тап» ойыны. Сөздерді оқы. Әр қатарға берілген бес
сөздің қайсысы артық?
Неге?
4-топ. Венн диограммасы.
|
3күлекеш
|
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА
1минут
1деңгей(білу,түсіну):
|
35-жаттығу.
Мақалдарды жатқа жазу.
Зат
есімдерді тауып, олардың қайсысы негізгі, қайсысы туынды зат есім екенін айт
|
1ұпай
|
2-деңгей
(қолдану,
талдау):
|
36-жаттығу.Мәтінді
оқы. – Қарамен жазылған сөздердің түбірін тап. Оларға түрлі жұрнақтар қосу
арқылы туынды зат есім
жаса.
|
2ұпай
|
3-деңгей
|
«Адал достық»
тақырыбына эссе жазу
|
3ұпай
|
БАҒАЛАУ
2минут
|
ҚБ,
ішкі жиынтық бағалау.
|
12-11к-«5»
10-8к-«4»
7-5к-«3»
|
КЕРІ
БАЙЛАНЫС
1минут
|
-Сабақта не үйрендіңдер?
-Не түсініксіз, қиын болды?
|
|
|
|
|
|
|
|