Сабақ:№56.
Пәні: Химия.
Сыныбы:8сынып.
Күні: 4.04.16.
Сабақтың тақырыбы:
Оксидтер: құрамы, номенклатурасы,
жіктелуі, алу.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға оксидтердің құрамы, жіктелуі,
алынуы,
оксидтердің
тұрмыстағы маңызы туралы білім қалыптастыру, ұйымшылдық-
қа, топпен жұмыс
істеуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
А. Оқушыларда оксидтер туралы дағды қалыптасады.
Ә. Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеп, ізденуі
нәтижесінде ойлау қабілеті
дамиды .
Б. Оксидтердің ғылымдағы маңызын байқай біледі.
СТО-ға машықтанады.
Сабақтың типі: жаңа тақырыпты меңгерту сабағы.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабаққа
кіріктірілген модуль: АКТ,
СТО, ОҮБжОБ,
Бағалау: ӨӨБ, ТБ.
Деректер: Тақта, стикерлер, бағалау парақтары.
Әдіс-тәсілдер: «Миға шабуыл», Жигсо әдісі, Семантикалық карта,
СТО, Көк
пар ойыны.
Сабақтың барысы
|
Мұғалім әректі
|
Оқушы әрекеті
|
Ұйымдастыру
кезеңі 2мин
Ынтымақтастық
атмосферасын
қалыптастыру.
|
А. Оқушылар назарын сабаққа аудар-
ту,
Ә. Түстер арқылы топқа бөлу.
|
Психологиялық ахуал.
Топқа бөліну.
|
Үй тапсырмасын
тексеру:
«Миға шабуыл»
әдісі 10мин
|
Үй тапсырмасы бойынша сұрақтар
беру. Карточка тарату.
А. Галогендерге жалпы
сипаттама.
Фтор.
Ә. Хлор. Хлорсутек.
Б. Бром. Иод.
|
Мұғалім берген тапсырманы
орындау. Әр топ өз білгенде
рін СТО арқылы нақты дәл-
елдермен жауап береді. Кар-
точкамен жұмыс.
|
Мағынаны тану:
Жаңа сабақ
Жигсо әдісі
Оқулықпен жұ-
мыс 20мин.
Семантикалық
карта 5мин
«Көкпар»
ойыны
5мин.
|
Жаңа тақырыпты бөліктерге бөліп
топтарға оқуға беру:
1-топқа: Оксидтер, жіктелуі, аталуы.
2-топқа: Оксидтердің алынуы.
3-топқа: №4,5 есеп
Оқушыларға семантикалық карта ұсы
ну.
Жылдамдыққа сұрақтар беру:
1. Оксид дегеніміз не?
2.Тұз түзетін оксидтер.
3.Тұз түзбейтін оксидтер.
4.Оксидтерді алудың неше тәсілі бар.
5. «Екідайлы» деп атаудың мәні не?
|
Оқушылар мәтінді оқып, әр
топ сұрақтар бойынша өз ой
ларын ортаға салып, талқы-
лайды, есеп шығарады
Оқушылар топ болып семан-тикалық картаны
белгілейді.
Оқушылар жылдам жауап бе
руге тырысады.Жылдам жа-
уап берген топқа смайлик-
тер
.
|
Бағалау 2мин.
Үйге тапсырма:
1мин.
|
Оқушыларды жауап беруіне қарай
смайликпен, ишара білдіру арқылы
бағалаймын.
§23, 45.
|
Өздерін-өздері бағалайды.
Үй тапсырмасын күнделікте
ріне жазып алады.
|
СЕМАНТИКАЛЫҚ КАРТА
|
Сr2O3
|
FeO
|
Fe2O3
|
Al2O3
|
BaO
|
Li2O
|
Cu2O
|
CrO
|
CuO
|
Темір (ІІ)
оксиді
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Хром(ІІІ)
оксиді
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Алюминий
оксиді
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Темір(ІІІ)
оксиді
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Мыс(І) ок-
сиді
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Хром(ІІ)
оксиді
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Литий
оксиді
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Мыс(ІІ)
оксиді
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Барий
оксиді
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|