1090212
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 1.410 руб.;
- курсы повышения квалификации от 430 руб.
Московские документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 90%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО до конца апреля!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности №038767 выдана ООО "Столичный учебный центр", г.Москва)

ИнфоурокХимияКонспектыОксиген, поширеність у природі

Оксиген, поширеність у природі

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

3


hello_html_m6269e4b9.gif

Тема. Кисень, склад його молекули, фізичні властивості.

Оксиген, поширеність у природі.

Мета: навчальна – закріпити поняття про хімічні елементи та прості речовини на прикладі кисню; ознайомити учнів із історією відкриття кисню; навчити учнів за планом давати характеристику Оксигену та кисню, порівнювати кисень як просту речовину й Оксиген як хімічний елемент, розглянути основні лабораторні способи одержання кисню; дати уявлення про реакції розкладу, каталізатор; виховна – виховувати творчий підхід до навчання, любов до предмета; розвивальнарозвивати пам'ять, логічне мислення, використовувати хімічні знання на практиці.

Обладнання та матеріали: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, схема-конспект «Оксиген. Кисень», мультимедійна екран, проектор, відеозаписи одержання кисню лабораторним способом..

Базові терміни та поняття: Оксиген, кисень, прості речовини, складні речовини, реакція розкладу, каталізатор.

Міжпредметні зв'язки: біологія «Роль кисню в процесі дихання живих організмів».

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Методи та прийоми: словесні; пояснювально-ілюстративні: розповідь, демонстрації; наочні: комп’ютерна демонстрація; практичні: розв'язування задач: репродуктивні: частково-пошукові; інтерактивні; дослідні.


Структура уроку

  1. Організаційний етап (1 хв)

  2. Актуалізація опорних знань учнів (5-7 хв)

  3. Мотивація навчальної діяльності (2-3)

  4. Вивчення нового матеріалу (20 хв)

  5. Узагальнення та систематизація знань учнів (7-9 хв)

  6. Домашнє завдання (2 хв)

  7. Підбиття підсумків уроку (3 хв)


Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Метод «Мозкова атака»

За формулами речовин визначити валентність хімічних елементів:

Al2O3, FeO, Fe2O3, N2O, NO, CaO, H2O, K2O, P2O5, B2O3.

Запитання:

  1. Речовини, у яких ви визначили валентність – прості чи складні?

  2. Чим складні речовини відрізняються від простих?

  3. На які групи поділяються прості речовини?

  4. Як називається хімічний елемент, який знаходиться на другому місці біля атомів хімічних елементів?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми починаємо вивчати окремі хімічні елементи і властивості речовин, утворених цими елементами. Почнемо з хімічного елемента, який утворює найважливішу для живих організмів речовину, без якої неможливе наше життя. Що це за речовина і який хімічний елемент її утворює?

ІV. Вивчення нового матеріалу

Вірно, це Оксиген та кисень. Оксиген – найпоширеніший хімічний елемент в земній корі (масова частка 47-49%). Хімічний елемент Оксиген утворює дві прості речовини – кисень, молекула якого складається з двох атомів – О2, і озон, молекула якого складається з трьох атомів – О3.


  1. Анкета

Оксиген – хімічний елемент

Кисень – проста речовина

  1. Назва хімічного елемента – Оксиген

  2. Хімічний знак – О

  3. Відносна атомна маса: Аr(О)=16

  4. Валентність у сполуках: ІІ

  5. Утворює 2 прості речовини: кисень, озон

  1. Назва простої речовини – кисень

  2. Хімічна формула – О2

  3. Відносна молекулярна маса: Мr(О2)=32

  4. Агрегатний стан: безбарвний газ, без смаку й запаху, трохи важчий за повітря, малорозчинний у воді. Рідкий кисень (за р=101,3кПа, t=−183ºС) блакитного кольору, твердий кисень (за t=−219 ºС ) – сині кристали.


Кисень входить до складу повітря. Повітря – суміш газів. Відносна молекулярна маса повітря – 29. Масова частка кисню в повітрі становить близько 23%. Об’ємна частка кисню в повітрі – приблизно 21%.

  1. Історія відкриття кисню

Відкриття кисню в Європі належить Джозефу Прістлі (1774 рік), хоча аналогічні досліди з одержанням такого ж газу п’ятьма способами були проведені ще в 1772 році Шеєле, але їх результати опубліковані лише в 1775 році. У 1775 році французький хімік Антуан Лоран Лавуазьє довів, що кисень є складовою частиною повітря, а Оксиген входить до складу всіх кислот – «народжує кислоти». Лавуазьє дав назву oxygen.

  1. Фізіологічна дія кисню

    • Підтримання сталої температури тіла у теплокровних.

    • Атмосферний кисень є життєво важливим для всіх живих організмів.

    • Бере участь у процесах дихання – рослини під час дихання поглинають кисень.

    • Бере участь у реакціях окиснення у клітинах живих організмів (виконується робота м’язів, пересування).

Людина за добу споживає 750 л чистого кисню. Загальна маса кисню на Землі становить 10-15 т.

  1. Одержання кисню в лабораторії

Демонстрація одержання кисню з калій перманганату (Відео 1)

2KMnO4K2MnO4 + MnO2 + O2.

Демонстрація одержання кисню з гідроген пероксиду (Відео 2)

2H2O2 t, MnO2 2H2O + O2.

У нашому випадку манган (ІV) оксид – каталізатор.

Речовини, що прискорюють хімічні реакції, але не входять до складу продуктів реакції та в ході її не витрачаються, називаються каталізаторами.

V. Узагальнення та систематизація знань учнів

Завдання:

  1. Визначте масову частку Оксигену в калій перманганаті KMnO4.

  2. Розставте коефіцієнти в рівнянні реакції:

КСlО3 → КСl + О2.

  1. Прийом «Вірю – не вірю»

  • Молекула кисню складається з трьох атомів кисню (Ні).

  • Кисень утворює одну просту речовину (Ні).

  • В лабораторії кисень добувають реакціями розкладу оксигеновмісних сполук (Так).

  • Кисень підтримує дихання. (Так).

VІ. Домашнє завдання

VІІ. Підбиття підсумків уроку

Що нового ви дізналися на цьому уроці?

