Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Бейнелеу өнері пәнінің мұғалімі:
Махашов Даулет Шырынтайұлы
Оңтүстік Қазақстан облысы
Шардара ауданы
“Сырдария” жалпы орта мектебі
2015-2016 оқу жылы
2 слайд
Сабақтың тақырыбы:
Қолөнер бұйымдарына нобай жасау
3 слайд
Сабақтың өтілу моделі
VI
Қорытын -
дылау
ІІІ
Үй тапсыр-
масы
V
Жаңа
сабақ
ІV
Өткенді
қайталау
VIІ
Бағалау
І
Тақырыбы
ІІ
Мақсаты
4 слайд
І.Білімділік: жас ұрпақты қолөнер түрлерін оқып үйренуге баулу, шеберлік деңгейін арттыру, әсемдік пен сұлулықты сезініп бағалай білуге дағдыландыру.
ІІ. Дамытушылық: оқушылардың бейнелеу өнеріне деген қызығушылығын оятып, түстерді ажыратып, оларды шебер қолдана білуді үйрету.
ІІІ. Тәрбиелік: оқушылардың ұлттық өнер туралы білімдерін жүйеге түсіріп, шығармашылық қиялын дамыту.
Сабақтың мақсаты:
5 слайд
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі.
А) Оқушылардың құрал-жабдықтарын түгелдеп, жұмыстарын қарап тексеру.
2) Үй тапсырмасын пысықтау.
А) Қайталау сұрақтары.
Кескіндеме шеберлері туралы не білеміз?
Ә.Қастеев, Ә.Ысмайлов, Үкі Әжиев, Г.Ысмайлова, Айша Ғалымбаева және т.б. шығармалары: “Есік көлі”, “Шежін”, “Қырманда”, “Амангелді”, “Бие сауу”, “Түрксіб”.
Жаңа сабақ. “Ребус” шешу
6 слайд
“Ребус” шешу
”
”
̛
Н
̛
̛
7 слайд
-Қолөнер бейнелеу өнерінің түріне жата ма, жанрына жата ма?
Сонымен бүгінгі бідің сабағымыздың тақырыбы “Қолөнер бұйымдарына нобай жасау”
Қазақ қолөнерінде ең көп тараған түрлері – ағаш, тері, жүннен жасалған бұйымдар. Ағаштан түрлі ыдыс-аяқтар: ожау, табақ, келі-келсап, астау т.б.
Оларды әшекейлеу мен безендіру қолөнер түрлерінің бірі болып табылады.
8 слайд
Теріден жасалған бұйымдарға саба, торсық, кесеқап, қайыс, ер тұрман, каптау, ат әбзелдері, қамшы ноқта, жүген, тартпа т.б.
Соның біріне тоқталайық. Торсық-теріден жасалған сұйық сусындар құюға арналған, ол алып жүруге ыңғайлы ыдыс. Торсық пен ағаш табақтарға ожауға нобай жасау.
9 слайд
“Сөзжұмбақ”
1
2
3
4
5
6
Қ
Т
О
Р
С
Ы
10 слайд
Сұрақтары:
1. Бейнелеу өнерінің жанры.
2. Адамды бейнелеу.
3. Қарындашпен салу.
Бейнелеу өнерінің түрі.
4. Кеңістікте сомдалған көркем шығарма.
5. Ұлттық .......
6. Сурет салуға арналған аспап.
1. Кескіндеме өнерінің жанры.
2. Адам келбетін бейнелеу түрі.
3. Бір нәрсенің бетіне түсірілген әртүрлі үлгідегі нақыш.
4. Алдын ала салынған нобай сурет.
5. Ұлттық .......
6. Сурет салуға арналған аспап.
11 слайд
Практикалық кезең
Салу жолдарын түсіндіру. Торсық пен табақты қағаз бетіне түсіру. Өрнек элементтерін салу.
1. Қандай өрнек элементтерін білеміз?
2. Аң –құсқа арналған ою-өрнек атауларын атаймыз.
12 слайд
“Сөзжұмбақ”
1
2
3
5
Т
а
Р
а
қ
4
13 слайд
Сұрақтары:
1. Жануардың аяқ мүшесі.
2. Кілем шетіне көп қолданатын геометриялық ою түрі.
3. Түйенің бір мүшесі.
4. Геометриялық ою.
5. Өсімдік әлеміне байланысты
ою-өрнек.
14 слайд
Балалар жұмысын өрнектеп болған соң бояу түстеріне тоқталамыз. Бояу түстері арқылы кескіндеме жанрына тоқталамыз.
15 слайд
Сызба пейзаж
Тақырыптық картина
Натюрморт
Портрет
Кескіндеме
16 слайд
Үйге тапсырма беру.
Біз бүгінгі сабақта қолөнер бұйымдары мен таныса отырып, оларды әшекейлеп безендірдік.
Осы тақырыпты аяқтап өз беттерінше еркін тақырыпта сурет салу.
17 слайд
ҮІ. Бағалау.
Сабаққа белсене араласқан
оқушыларды мақтап,
бағалау.
ҮІІ. Қорытынды.
Алған білімдерін еске түсіріп, пысықтау.
18 слайд
Назар қойып,
ой бөліскендеріңізге
рахмет!
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 656 205 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Махашов Даулетбек Ширинтаевич. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
3 ч.
Мини-курс
2 ч.