Ұзақ
мерзімді жоспардың тарауы:
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
8
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Жауын
құртының, сиырдың және адамның асқорыту жүйесінің құрылысы.
Модельдеу
«Адамның,сиырдың және жауынқұртының» асқорыту жүйесінің құрылысын салыстыру.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
8.1.2.1 омыртқасыздар, күйіс қайыратын жануарлар
мен адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын салыстыру
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушы
орындайды.омыртқасыздар, күйіс қайыратын жануарлар мен
адамның ас қорыту жүйесінің құрылыс ерекшеліктері жайлы сипаттайды.
Оқушылардың
көбісі орындайды: омыртқасыздар, күйіс қайыратын
жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің орналасу реттілігін салыстырады
Кейбірі: Ағзалардың
ас қорыту жүйесінің маңызын талдайды.
|
Бағалау критерийі
|
ü Омыртқасыздар,
күйіс қайыратын жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің құрылыс
ерекшеліктерін анықтайды.
ü Омыртқасыздар,
күйіс қайыратын жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің маңызын
түсіндіреді.
ü Омыртқасыздардың
және күйіс қайыратын жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің қызметін
талдайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Термин сөздермен жұмыс:
Нәруыз- белок-
Көмірсу- углеводы-
Май-липид-
Шұбалшаң-чербак-
Қарын-желудка-
|
Құндылықтарға
баулу
|
Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық
|
Пәнаралық
байланыс
|
Зоология, география, ,ағылшын.
|
Алдыңғы білім
|
Ас қорыту мүшелерінің құрылысы жайлы сипаттайды.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурс
-тар
|
Сабақтың басы
6
минут
|
I.Ұйымдастыру
кезеңі;
1 Оқушылармен сәлемдесу.
2 Оқушыларды түгендеу
3 Топқа бөлу: «Сандар»
әдісі
арқылы бөлу
I-топ сыртқы
қабат, (дәнекер)
II-топ ортаңғы
қабат (бұлшықет),
III-топ ішкі
қабат(эпителий),
|
|
Сабақтың
ортасы
30
минут
|
II.Жаңа
тақырып:Мағынаны тану
Ағзалардың ас қорыту жүйесінің құрылысы жайлы
бейнеролик. \Көрсетілім\
«БЖӘ» әдісі
-Қоректік заттарға не жатады?
-Асқорыту мүшелеріне нелер жатады?
-Жауын құртының асқорыту мүшелерін ата
-Ағза ұшін асқрорытудың маңызы қандай?
Бағалау: Мадақтау
Топтық жұмыс: «Топтық
тергеу» әдісі
1 –оқушы: Баяндап беруші- мәтін
мазмұнымен таныстырады өз ойына сүйеене отырып,тақырып мұзмұнын дайындау
2-оқушы: Сілтеме табушы- Үш
тілділікке сүйене отырып берілген мәтінде кездескен жаңа сөздер мен терминдер
табады.
3-оқушы: Бейнелеуші-суретші-
суретпен жұмыс жсайды
4-оқушы: Сұрақтар
құрастырушы- тақырып бойынша сұрақтар дайындайды
Бағалау: «Критерий арқылы бағалау»
әдісі
Топтың
аты
|
Топтық
тапсырма орындауы
|
Тілдік
мақсаты
|
Дәлелдеме
келтіруі
|
Сұрақтардың
жүйелі құрастырылуы
|
|
|
|
|
|
Жұптық жұмыс; “Ассосация
”
Бағалау; Жұптық
бағалау
Жеке жұмыс; «Кеңейтілген кесте »
Төмендегі ұғымдардың анықтамасын жазыңдар.
|
Ас қорыту жүйесі
|
|
Ауыз
|
Жұт-
қын-
шақ
|
Өңеш
|
асқазан
|
Аш
ішек
|
Тоқ
ішек
|
Ас
қорыту бездері
|
бауыр
|
Қызметі
|
Асты
ұсақтау
Ас
қорыту жүйесіне өткізу
|
Жұту
, жылжыту
|
Жыл-
жыту
|
Ас
қорытылады
|
ас
сіңірі
-леді
|
Аш
ішектің жалғасы,
ашытатын
микро организмдер болады
|
Сөл
бөледі,
секреция
қызмет атқарады
|
Өт
бөледі, улы заттарды зиянсыздан
дырады
|
Байланыс
|
Қорек
заттарын ағзаға сіңірлетін заттарға ыдырату және организмге сіңіру
|
Нәтижесі
|
Организм
өседі, жасуша жаңартылады, ұлпаларды қалпына келтіреді және энергия пайда
болады.
|
Проблема
|
Ас
қорыту жүйесі өз қызметін атқару үшін қандай жағдайлар қажет?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|
Дискриптор;
1. омыртқасыздар,
күйіс қайыратын жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің құрылыс
ерекшеліктерін анықтады.
2. омыртқасыздар,
күйіс қайыратын жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің маңызын түсінді.
3. Ағзалардың
ас қорыту жүйесінің қызметін талдады
|
|
Сабақтың соңы
4
минут
|
Кері байланыс: «Үш
қадамды сұхбат» әдісі
мәтіннен не түсіндік?
І топ: Ағзалар
үшін қоректік заттардың рөлі қандай?
ІІ топ: Күйіс
қайыратын жануарлардаң күйіс қайырмайтын жануарлардан
қандай ерекшелігі бар?
ІІІ топ: Шұбалшаң
неліктен пайдалы?
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Барлық оқушы орындайды:
омыртқасыздар, күйіс қайыратын жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің
құрылыс ерекшеліктері жайлы сипаттай алды.
Оқушылардың көбісі орындады: ас
қорыту жүйесінің құрылысы мен қызметін талдады
Жеке оқушылар: омыртқасыздар,
күйіс қайыратын жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің маңызын анықтады.
|
Оқушыларды сабақ барысында материалдар -ды игеру
деңгейін «екі жұлдыз,бір тілек» әдісі арқылы топ бір-бірін бағалады.
Жұптар өз-өздерін бағалады,
Смайликтер арқылы бағаланды.
|
Сабақ барысында техникалық қауіпсіздік сақталды.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ
мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық
оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,
неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ
кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар
болды ма және неліктен?
|
Бұл
тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз
маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Сабақ
мақсатында барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздім.
Сабақты
саралау және әрбір кезеңдерде уақытты тиімді пайдаландым.
Сабақ
барысында уақытты тиімді пайдаланғандықтан еш қандай ауытқулар орын алмады.
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
Топтық
жұмыста оқушылар бірін-бірі құрметтеп,бірлесе ынтымақтаса жұмыс жасауға дағдыланады
2:Ассосация
әдісі арқылы оқушы ұшқырлық,шапшаңдықпен жұмыс жасап,ой тұжырымдайды
Ойын еркін жеткізе алатындығына көз жеткізіп, озіне деген сенім қалыптасады
Сабақтың бұдан
да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы
сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не
нәрсеге назар аудару қажет?
|
|
|
|
|
|
|
|
|