№
|
Сабақтың тақырыбы
|
Мақсаты
|
Оқып үйренудің нәтижесі
|
Сабақта 7 модульдің кіріктірілуі
|
Оқытуда қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
Негізгі дерек көздер немесе
ресурстар
|
Сабақтың эвалюациясы
|
Сағат саны
|
Мерзімі
|
1
|
Кіріспе
|
Ежелгі
дүние тарихы туралы түсінік беру. Ежелгі дүние тарихының кезеңдерін
таныстыру. Ежелгі дүние тарихының əлем тарихындағы орнын білу.
|
Топтық
жұмысты тиімді пайдалану арқылы е желгі дүние тарихы туралы түсінік
қалыптасады. Ежелгі дүние тарихының кезеңдерін біледі. Ежелгі дүние тарихының
əлем тарихындағы орнын ұғынады
|
Оқытудағы
жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды
бағалау
|
Топтық
жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану.
|
Оқулық,
жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
Жоспар
|
1
|
01.-08.09.15
|
2-3
|
Ежелгі
Қосөзен елдері
|
Адамзаттың ең ежелгі мәдени орталықтарының бірі
болып есептелетін Қосөзен туралы, көптеген халықтардағы сияқты діни
түсініктерге байланысты дүниеге келген Қосөзендегі алғашқы әдеби шығармалар
жайлы баяндау.
|
Қосөзенде қалыптасқан дүниедегі ең ежелгі жазу
жүйесі, оны дүниеге келтірген шумерліктер туралы айту, барлық
оқушыларды сабаққа жұмылдыру, соның нәтижесінде бүкіл сынып білімін жетілдіре
түсу.
|
Оқытудағы
жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды
бағалау
|
Топтық
жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу ізденіс сабағы.
|
Оқулық,
жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
Жоспар,
рефлексия жазылған жазбалар
|
2
|
09-22.09.15
|
4
|
Қосөзен
аңыздары
|
Гильгамеш
туралы аңыз жөнінде түсінік беру. Гильгамеш туралы аңыздың шумер
мәдениетіндегі алатын орнын анықтау.
|
Гильгамеш туралы аңыздбен топтық жұмыс арқылы
танысады. СТО модулін пайдалану арқылы Гильгамеш туралы аңыздың
шумер мәдениетіндегі алатын орнын анықтайды.
|
Көшбасшылық.
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және
оқуды бағалау
|
СТО,
топтық жұмыс,
|
Оқулық,
интернет материалдары, «Ежелгі дүние мәдениеті» оқулығы.
|
Жазба
жұмыстары, жоспар
|
1
|
23-29.09.15
|
5
|
Хамурапи
заңдары
|
Хамурапи
заңдары туралы түсінік беру
|
Топтық
жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге
дағдыланады.
|
Оқытудағы
жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды
бағалау
|
Топтық
жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы.
|
Оқулық,
интернет материалдары, «Ежелгі дүние мәдениеті» оқулығы.
|
Жоспар,
жазба жұмыстары
|
1
|
30.09-06.10.15
|
6
|
Вавилондағы
аспалы бақ
|
Әлемнің
ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі Вавилондағы аспалы бақ туралы түсінік
қалыптастыру.
|
Жеке жұмыс орындай отырып тақырыпты түсінеді,
топта талқылайды, СТО арналған сұрақтарға жауап беру арқылы логикалық ойлау
қабілеті дамиды.
|
Оқытудағы
жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды
бағалау
|
Топтық
жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы.
|
Оқулық,
жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар,
рефлексия жазылған жазбалар
|
1
|
07-13.10.15
|
7-8
|
Ежелгі
Египет
|
Ежелгі
Египет мемлекетінің қалыптасуы, ғажайып пирамидалар туралы түсінік беру
|
СТО
арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді, кластер әдісі
арқылы Египет туралы білімдерін тексереді.
|
Оқытудағы
жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды
бағалау
|
Cыни
тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану. Тарихи шығармамен жұмыс,
оқу талдау, кластер.
|
Оқулық,
жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
Жоспар,
слайд
|
2
|
14-27.10.15
|
9
|
Мысыр
пирамидалары
|
Әлемнің
ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі Мысыр пирамидалары туралы түсінік
беру.
|
Тақырып
туралы түсінік қалыптасады. Сабақта топтық, жеке жұмыс жасайды. Мысыр
пирамидалары түсініктерін критериалды бағалайды.
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, көшбасшылық, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және
оқуды бағалау
|
Әлеуметтендіру
сабағы. Реферат тыңдау, ой бөлісу.Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында
тиімді пайдалану.
|
Оқулық, карта,
суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
Жоспар,
слайд, жазба жұмыстар
|
1
|
28.10-03.11.15
|
10
|
Пирамиданың
құдіреті
|
Адамзат мәдениетінің ғажайып ескерткіштерімен,
яғни сәулет және мүсін өнерінің керемет тамаша үлгілерімен таныстыру
|
Топтық
жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге
дағдыланады.
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты
сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы.
|
Оқулық, жұмыс
дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары, «Ежелгі дүние мәдениеті»
оқулығы.
|
Жоспар,
рефлексия жазылған стикерлер
|
1
|
|
11
|
Хеопс
пирамидасы
|
. Әлемнің кереметтері халықтардың мұрасы
екендігін үғындыру.
|
Топтық
жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге
дағдыланады.
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Зерттеу сабағы:
оқушылардың көзқарасы, пікірлері
Топтық жұмысты
сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық, жұмыс
дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар
|
1
|
|
12-13
|
Александр Македонскийдің жорықтары.
|
Ежелгі Маке-ң
орналасуын, табиғат жағдайларын, шаруашылығын, басқару жүйесін, сонымен
қатар даңқы дүние жүзіне мәлім АлександрМакедонскийдің өмір жылдары мен
маңызды шайқастарына тоқталып өту.
|
Топтық
жұмысты тиімді пайдаланады. Сұрақтарға жауап беру арқылы сыни тұрғыдан
ойланады,
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты
сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық, жұмыс
дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар,
жазба жұмыстары
|
2
|
|
14
|
Бехистун сына жазуы
|
I Дарий патшадан «Бехистун» жазуы қалған - Бехистун
сына жазуы туралы түсінік беру
|
I Дарий патшадан «Бехистун» жазуы қалғандығын,
I Дарий ол жазуды биік жартасқа жаздырғанын СТО арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы меңгереді
|
Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер,
СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмыс
және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану
|
Оқулық, жұмыс
дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар,
фотосуреттер
|
1
|
|
15-16
|
Ежелгі
оңтүстік және шығыс Азия
|
Ежелгі
оңтүстік және шығыс Азиядағы ірі мемлекеттер Үндістан және Қытай туралы
мәліметтермен таныстыру
|
Өзіндік
жұмыс жасайды, қосымша материалдары тиімді пайдалануға дағдыланады
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, АКТ, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды
бағалау
|
Топтық жұмысты
сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық, жұмыс
дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар,
слайд
|
2
|
|
17
|
Ежелгі
Қытай мәдениеті
|
Ежелгі
Қытай мәдениетінің дамуының тарихы туралы түсінік беру
|
СТО
арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмыс
және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану
|
Оқулық, жұмыс
дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар,
рефлексия жазылған стикерлер
|
1
|
|
18
|
«Махабхарата»
және «Рамаяна»
|
«Махабхарата»
және «Рамаяна» үнді мәдениетінің рухани мұрасы туралы түсінік беру
|
СТО
арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Сыни тұрғыдан
ойлауды, топтық жұмыстар
|
Оқулық, жұмыс
дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар
|
1
|
|
19-20
|
Ежелгі
Грекия
|
Ежелгі
Грекия туралы түсінік беру
|
Ежелгі
Еуропалық өркениет туралы түсінік қалыптасады, топтық жұмысты тиімді
пайдаланады.
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Сыни тұрғыдан
ойлауды, топтық жұмыстар.
|
Оқулық, жұмыс
дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
Жоспар,
фотосуреттер
|
2
|
|
21
|
«Тарихтың
атасы» атанған адам
|
Герадот
туралы мәліметтермен таныстыру
|
Герадоттың тарихи еңбектері баяғы заманның
өзінде-ақ аса жоғары бағаланып, жұрт оны «Тарихтың атасы» деп атағанын біледі
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмыс
және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану
|
Оқулық, жұмыс дәптері,
карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар,
рефлксия жазылған жазбалар
|
1
|
|
22
|
Гиппократ
|
Грек ғалымы Гиппократтың медицина ғылымына
қосқан үлесі туралы зерттеу жүргізеді
|
СТО
арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты
сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық, жұмыс
дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
|
1
|
|
23
|
Пифагор
|
Пифагор
туралы зерттеу жұмыстарын жүргізу
|
Топтық
жұмысты тиімді пайдаланады. Пифагор
– математика біліміне үлес қосқан адам екенін біледі. Зерттеу жұмысын
жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге дағдыланады.
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты
сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы.
|
Оқулық, жұмыс
дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар,
фотосуреттер
|
1
|
|
24-25
|
Ежелгі
Рим
|
Ежелгі
Рим тарихы туралы түсінік беру
|
СТО
арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты
сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық, жұмыс
дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
Жоспар,
жазба жұмыстары
|
2
|
|
26
|
Эфестегі
Артемида ғибадатханасы
|
Әлемнің
ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі - Эфестегі Артемида ғибадатханасы
туралы түсінік беру.
|
Топтық
жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге
дағдыланады.
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, АКТ, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды
бағалау
|
Cыни тұрғыдан
ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық, жұмыс
дәптері, карта, суреттер, Жоспар интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
Жоспар,
презентация
|
1
|
|
27
|
Галикарнас
мавзолейі
|
Әлемнің
ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі - Галикарнас мавзолейі кейінгі
классикалық грек архитектурасының ең ғаламат зор ескерткіші туралы түсінік
қалыптастыру.
|
Галикарнас
мавзолейі туралы мәліметтерді зерттеуге АКТны пайдаланады. Топтық талқылау
жүргізеді.
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, СТО, АКТ, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмыс
және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану
|
Оқулық, жұмыс
дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
|
Жоспар,
жазба жұмыстар
|
1
|
|
28
|
Родос
алыбы
|
Әлемнің
ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі -Родос алыбы туралы түсінік беру.
|
Родос
алыбы туралы мәліметтерді түсінеді, тақырыпты меңгері деңгейін бірін-бірі
бағалайды.
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Cыни тұрғыдан
ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық, жұмыс
дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар,
фотосуреттер
|
1
|
|
29
|
Александрия
маягі
|
Әлемнің
ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі -Александрия маягі туралы түсінік
беру. Александрия маягі – Александр Македонский есімімен байланысып жатқан
кереметтердің бірі екенін ұғындыру.
|
Топтық
жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге
дағдыланады.
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты
сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы.
|
Оқулық, жұмыс
дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар,
презинтация
|
1
|
|
30
|
Олимпиадағы
Зевс мүсіні
|
Әлемнің
ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі -Олимпиадағы Зевс мүсіні туралы білім
беру
|
СТО
арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Cыни тұрғыдан
ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық, жұмыс
дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар
|
1
|
|
31-32
|
Әлемнің
жаңа жеті кереметі
|
Әлемнің
жаңа жеті кереметі түсінік беру.
|
Топтық
жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге
дағдыланады.
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Топтық жұмысты сабақ
барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы.
|
Оқулық, жұмыс
дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар,
фотосуреттер, жазба жұмыстар
|
1
|
|
33-34
|
Қорытынды
қайталау
|
Өткен
тақырыптарды еске түсіріп, ойлау қабілеттерін дамыту
|
Тарауды қайталау
арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыту. Оқушының ізденімпаздығын арттыру. Өз
бетінше жұмыс істеуге баулу
|
Оқытудағы жаңа
әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау
|
Зерттеу сабағы:
оқушылардың көзқарасы, пікірлері
Топтық жұмысты
сабақ барысында тиімді пайдалану
|
Оқулық,
жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары
|
Жоспар,
есеп
|
2
|
|