Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Математика / Конспекты / "Ондық бөлшек және оларға амалдар қолдануға есептер шығару". (5 сынып)
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Математика

"Ондық бөлшек және оларға амалдар қолдануға есептер шығару". (5 сынып)

библиотека
материалов

Күні: 17.04.2015ж.

Сынып: 5 «Ә»

Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшек және оларға амалдар қолдануға есептер шығару.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Ондық бөлшек және оларға амалдар қолданудың

Ережелерін қайталай отырып, әр түрлі деңгейдегі есептерді шығаруда тиімді қолдана білуге жағдай жасау.

2. Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту, тез есептей білу дағдысын қалыптастыру.

3. Тәрбиелік: Дәлдікке,ұқыптылыққа,ұжыммен жұмыс жасай отырып, бір-бірін бағалай білуге тәрбиелеу.

Сабақ түрі: бекіту сабағы

Оқыту нәтижесі: Топта сыйластық, іскерлік атмосферасы орнығады,бір-біріне көмек береді.Сыни ойлаудың стратегияларын меңгереді.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайд презентация , бағалау парағы, постер, маркер

Оқытудың әдістері:Сыни ойлату , диалог, деңгейлеп дамыта оқыту, акт технологияларының элементтері,

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу

1)Топқа бөлу:

1 топ 2 топ 3 топ 4 топ

hello_html_m73be0074.gifhello_html_6a0cba7e.gifhello_html_m32535778.gifhello_html_m5f102ecf.gif

2) Топқа бөлінген кездегі тапсырмаларды шығарып,әр топ постер арқылы жалпы мағлұмат береді.Сөйтіп бүгінгі тақырыпты ашамыз.

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

ІІ)Үй тапсырмасын тексеру:

1239

Бhello_html_m6c7aadf8.gifhello_html_31a668f5.gifерілгені: І жәшік – 8,4 кг

Іhello_html_e5aa63d.gifІ жәшік - ? 1,2 есе кем

Т/к: І+ІІ=?

Шешуі: hello_html_m7ca5c953.gifкг

І+II= 7+8,4=15,4 кг.

Жауабы: 15,4 кг.



ІІІ.Графикалық диктант

(Иә-▲, жоқ-■)

1.Ондық бөлшектің бөлшек бөлігінің цифрлары ондық таңбалар деп аталады.

2.Ондық бөлшектердің соңына нөлдер тіркеп жазса,бөлшек өзгереді.

  1. 0,70=0,07 теңдігі дұрыс па ?

4.Ондық бөлшек  2 бөліктен тұрады

  1. 3,2 бөлшегі координаталық сәуледе 2мен 3сандарының арасында орналасқан.

6.Кез-келген ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруға болады

7.13,12*0,01=0,1312 шығады

8.Ондық бөлшектерді салыстырудың 3 тәсілі бар.

  1. 0,100*10=10

  2. Ондық бөлшектерді көбейткеннен кейін үтірді көбейткіштердегі үтірдің астына қою керек.

 Графикалық диктант жауабы: ▲■■▲■▲▲▲■■


ІV.Кітаппен жұмыс: №1243(1,2,3), №1244(1,2,3)

1243(1,2,3)

Ж

hello_html_m52c35480.gif

ай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып алып, оларды өзара салыстырыңдар:

hello_html_7ede207e.gif

hello_html_m23f726c9.gif


1244(1,2,3)

1. hello_html_5c81f7f2.gif

2. hello_html_f09c2bc.gif

3. hello_html_4ac13245.gif

1245

Маусым айындағы күндердің 0,2-сі жауынды, 0,5-і ашық, қалған 9 күн бұлтты болды. Маусым айында неше күн бар?

 

Шешуі: 0,2+0,5=0,7

1-0,7=0,3

9:0,3=30 (күн)

Жауабы: маусым айында 30 күн бар.





Семантикалық карта:


Жауаптар

Тапсырма

3,45

9

12,35

6

25,3

0,2

11,97

hello_html_m7c79d902.gif

А

Д

Қ

Н

Ә

Р

Л

hello_html_m490afc5f.gif

О

Ө

Л

С

Р

А

З

hello_html_6c5cf0c2.gifhello_html_m33e4e64c.gif

Х

Ш

И

Ж

И

-

Р


Л

К

М

Г

Т

К

С

hello_html_4542ee99.gif

Х

Н

И

А

И

П

Р

hello_html_6903742e.gif

Ш

К

Р

С

Т

Т

М

hello_html_2c723faa.gif

Ж

Қ

Т

Л

О

Е

И



Ондық бөлшектерге амалдар қолдану ережесін жазған ортаазиялық ғалым және «Арифметика кілті» кітабының авторы – ӘЛ -КАШИ


VII) Сабақты бекіту кезеңі: тест тапсырмасы

1) 3:0,3=?

  1. 3 b) 30 c) 10 d) 0,1

2) 2,72hello_html_5a420fe8.gif10=?

  1. 272 b) 2,72 c) 27,2 d) 0,272

3) Базарға сатуға үйрек пен қаздар әкелінді. Үйректің салмағы 3,35 кг, ал қаз одан 2,475 кг ауыр. Үйрек пен қаздың жалпы салмағы қанша?
а)5,825 b) 2,475 c) 10,175 d)9,175

4) S=17,94; b=2,3. a=?

  1. 7,8 b) 0,78 c) 7,4 d) 0,74

5) hello_html_62b2d842.gif=?

  1. 0,1 b) 1 c) 0,001 d) 0,01

Жауаптары:

1.с

2.с

3. d

4.а

5. d

Топта тексеріп,упайын бағалаушыға береді.

Рефлексия. Бүгінгі өткен сабақ бойынша оушылар өздерінің алған әсерлерін смайликтерді  жапсыру арқылы білдіреді.

Үйге тапсырма: №1248, №1250

Бағалау. 



































«Теміртау қаласының №9 мектеп – лицейі» КММ













Ашық сабақ

Тақырыбы: Ондық бөлшек және оларға амалдар қолдануға есептер шығару.











Пән мұғалімі : Байболова М.Т.









1) 3:0,3=?

  1. 3 b) 30 c) 10 d) 0,1

2) 2,72hello_html_5a420fe8.gif10=?

  1. 272 b) 2,72 c) 27,2 d) 0,272

3) Базарға сатуға үйрек пен қаздар әкелінді. Үйректің салмағы 3,35 кг, ал қаз одан 2,475 кг ауыр. Үйрек пен қаздың жалпы салмағы қанша?
а)5,825 b) 2,475 c) 10,175 d)9,175

4) S=17,94; b=2,3. a=?

  1. 7,8 b) 0,78 c) 7,4 d) 0,74

5) hello_html_1e213e5d.gif=?

  1. 0,1 b) 1 c) 0,001 d) 0,01




1) 3:0,3=?

а)3 b) 30 c) 10 d) 0,1

2) 2,72hello_html_5a420fe8.gif10=?

а)272 b) 2,72 c) 27,2 d) 0,272

3) Базарға сатуға үйрек пен қаздар әкелінді. Үйректің салмағы 3,35 кг, ал қаз одан 2,475 кг ауыр. Үйрек пен қаздың жалпы салмағы қанша?
а)5,825 b) 2,475 c) 10,175 d)9,175

4) S=17,94; b=2,3. a=?

а)7,8 b) 0,78 c) 7,4 d) 0,74

5) hello_html_1e213e5d.gif=?

а)0,1 b) 1 c) 0,001 d) 0,01




1) 3:0,3=?

а)3 b) 30 c) 10 d) 0,1

2) 2,72hello_html_5a420fe8.gif10=?

а)272 b) 2,72 c) 27,2 d) 0,272

3) Базарға сатуға үйрек пен қаздар әкелінді. Үйректің салмағы 3,35 кг, ал қаз одан 2,475 кг ауыр. Үйрек пен қаздың жалпы салмағы қанша?
а)5,825 b) 2,475 c) 10,175 d)9,175

4) S=17,94; b=2,3. a=?

а)7,8 b) 0,78 c) 7,4 d) 0,74

5) hello_html_1e213e5d.gif=?

а)0,1 b) 1 c) 0,001 d) 0,01




1) 3:0,3=?

а)3 b) 30 c) 10 d) 0,1

2) 2,72hello_html_5a420fe8.gif10=?

а)272 b) 2,72 c) 27,2 d) 0,272

3) Базарға сатуға үйрек пен қаздар әкелінді. Үйректің салмағы 3,35 кг, ал қаз одан 2,475 кг ауыр. Үйрек пен қаздың жалпы салмағы қанша?
а)5,825 b) 2,475 c) 10,175 d)9,175

4) S=17,94; b=2,3. a=?

а)7,8 b) 0,78 c) 7,4 d) 0,74

5) hello_html_1e213e5d.gif=?

а)0,1 b) 1 c) 0,001 d) 0,01




1) 3:0,3=?

а)3 b) 30 c) 10 d) 0,1

2) 2,72hello_html_5a420fe8.gif10=?

а)272 b) 2,72 c) 27,2 d) 0,272

3) Базарға сатуға үйрек пен қаздар әкелінді. Үйректің салмағы 3,35 кг, ал қаз одан 2,475 кг ауыр. Үйрек пен қаздың жалпы салмағы қанша?
а)5,825 b) 2,475 c) 10,175 d)9,175

4) S=17,94; b=2,3. a=?

а)7,8 b) 0,78 c) 7,4 d) 0,74

5) hello_html_1e213e5d.gif=?

а)0,1 b) 1 c) 0,001 d) 0,01






1) 3:0,3=?

а)3 b) 30 c) 10 d) 0,1

2) 2,72hello_html_5a420fe8.gif10=?

а)272 b) 2,72 c) 27,2 d) 0,272

3) Базарға сатуға үйрек пен қаздар әкелінді. Үйректің салмағы 3,35 кг, ал қаз одан 2,475 кг ауыр. Үйрек пен қаздың жалпы салмағы қанша?
а)5,825 b) 2,475 c) 10,175 d)9,175

4) S=17,94; b=2,3. a=?

а)7,8 b) 0,78 c) 7,4 d) 0,74

5) hello_html_1e213e5d.gif=?

а)0,1 b) 1 c) 0,001 d) 0,01












































Оқушының

аты –жөні

Топтағы талдауы

(жоғары

5 ұпай )

Үй тапсырмасы

(жоғары

5 ұпай )

Графикалық диктант

(жоғары

10 ұпай )

Кітаппен жұмыс

(жоғары

5 ұпай )

Сематикалық карта

(жоғары

5 ұпай )

Тест


(жоғары

5 ұпай )

қорытынды

1









2









3









4









5









Бағалау критерийі

«5» - 30-35 ұпай

«4» - 24-29 ұпай

«3» - 18-23 ұпай

Оқушының

аты –жөні

Топтағы талдауы

(жоғары

5 ұпай )

Үй тапсырмасы

(жоғары

5 ұпай )

Графикалық диктант

(жоғары

10 ұпай )

Кітаппен жұмыс

(жоғары

5 ұпай )

Сематикалық карта

(жоғары

5 ұпай )

Тест


(жоғары

5 ұпай )

қорытынды

1









2









3









4









5









Бағалау критерийі

«5» - 30-35 ұпай

«4» - 24-29 ұпай

«3» - 18-23 ұпай

Оқушының

аты –жөні

Топтағы талдауы

(жоғары

5 ұпай )

Үй тапсырмасы

(жоғары

5 ұпай )

Графикалық диктант

(жоғары

10 ұпай )

Кітаппен жұмыс

(жоғары

5 ұпай )

Сематикалық карта

(жоғары

5 ұпай )

Тест


(жоғары

5 ұпай )

қорытынды

1









2









3









4









5









Бағалау критерийі

«5» - 30-35 ұпай

«4» - 24-29 ұпай

«3» - 18-23 ұпай

Оқушының

аты –жөні

Топтағы талдауы

(жоғары

5 ұпай )

Үй тапсырмасы

(жоғары

5 ұпай )

Графикалық диктант

(жоғары

10 ұпай )

Кітаппен жұмыс

(жоғары

5 ұпай )

Сематикалық карта

(жоғары

5 ұпай )

Тест


(жоғары

5 ұпай )

қорытынды

1









2









3









4









5









Бағалау критерийі

«5» - 30-35 ұпай

«4» - 24-29 ұпай

«3» - 18-23 ұпай


















Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 29.01.2016
Раздел Математика
Подраздел Конспекты
Просмотров527
Номер материала ДВ-392347
Получить свидетельство о публикации