Тақырыбы:
Сабақ
116
|
Ондық
бөлшектерді дөңгелекте
|
Күні,айы:01.03.2018
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Жұбанышқалиева Ә.Т.
|
Класс :
5 «В», «Е»
|
Сабаққа
қатысқан оқушылар саны:
|
Сабаққа
қатыспаған оқушылар саны:
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
5.1.1.15
санның
жуық мәні ұғымын меңгеру;
5.1.2.32
ондық бөлшектерді берілген разрядқа дейін дөңгелектеу
|
Сабақ
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
Ондық бөлшекті дөңгелектеу тақырыбын қайталай
отырып, осыған дейін алған білімдерінді қорытыңдылау.
|
Оқушылардың
басым бөлігі:
Өздерінің
сыныпта қандай оқу құралдарын пайдаланатынын айта алады,сұрақты
түсінеді,сұраққа еркін жауап бере алады.
|
Кейбір
оқушылар:
Дөңгелектеудің ережелерін игерте отырып
практикада кеңінен қолдануға және ойлау,есте сақтау,зейінділік қабілеттерін
дамыту..
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Жоспарланған
жұмыс
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы(2-5
минут)
|
(МК)Оқушылардың
сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй
қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.
Үй тапсырмасының дұрыс орындалғанын анықтап,
қате орындалған жұмыстарды оқушылармен бірлесе отырып талқылау.
Миға шабуыл Әр топ
кезектесіп
сұрақтар қояды. / 3
сұрақ /
1.Санды дөңгелектеу
дегеніміз не?
2. Санды
дөңгелектеу ережесін тұжырымдаңдар.
3. Санның артығымен
алынған жуық мәні деп қандай мәнді айтады? Мысал келтіріңдер.
4. Санның кемімен
алынған жуық мәні деп қандай мәнді айтады? Мысал келтіріңдер.
|
|
Сабақтың
ортасы (6-34 минут)
|
(МК,Ұ)
Кім
тапқыр ойыны.
1 тапсырма. Ондық бөлшектерді дөңгелектеңдер:
1
топ.
1) ондықтарға дейін: 1685; 913; 646;
2) жүздіктерге дейін: 386; 617; 2885;
3) мыңдықтарға дейін: 77658; 6480; 11761;
2
топ.
1)
ондықтарға дейін: 2369; 896; 245;
2) жүздіктерге дейін: 258; 325; 2569;
3) мыңдықтарға дейін: 55784; 1426; 25456;
3
топ.
1)
ондықтарға дейін:2548; 361; 354;
2) жүздіктерге дейін: 912; 658; 4152;
3) мыңдықтарға дейін: 98125; 5418; 65248;
2 тапсырма. Жұлдызшаның орнына дөңгелектеу дұрыс болатындай
етіп, цифрлардың ең үлкенін жазыңдар:
1
топ.
1) 2, 4* ≈ 2, 5;
2) 9, 35* ≈ 9, 35;
3) 14, 67* ≈ 14, 68;
2топ.
1) 4,8*≈4,8;
2)
6,75*≈6,76;
3)
25,66*≈25,66;
3
топ.
1)
2,8*≈2,9;
2)
3,52*≈3,53
3)
26,11*≈26,11;
|
Оқулық
Қосымша
тапсырма:1.7
|
Сабақтың
соңы( 35-40мин)
|
«Сиқырлы ағаш» ойыны.
1топ.
Жердің
радиусы 6371 км. Марс планетасының радиусы Жкер радиусының 0,53-іне тең. Марс
планетасы радиусының ондық үлестерге дейін дөңгелектенген жуық мәнін
жазыңдар. Жауабы:
6371*0,53=3376,63≈3376,6
2
топ.
Эскалатордың
ұзындығы 150м. Ол жолаушыны 3,2 минутта жоғарғы қабатқа көтереді.
Эскалатордың жылдамдығының ондық үлестерге дейінгі дөңгелектенген жуық мәнін
жазыңдар.
Жауабы:
150/3,2=46,875≈46,9
3
топ.
Қазақстандағы
ауданы жағынан ең үлкен облыс-Қарағанды облысы. Оның ауданы 428 мың кв.км.
Қарағанды облысының ауданы шамамен неше жүз мың квадрат километр?
Жауабы:
428мың кв.км≈400мың кв.км
(Қ)Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім
оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін,
қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны
туралы ой-пікірлерін білдіре алады.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Қорытындылау
|
Төмендегі
бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша
сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
|
1.Сабақ
барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?
2.Жүргізген
жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?
|
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы
өткен екі нәрсе?
1.
2.
Қандай
екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1.
2.
|
|
|
|
|
|