Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Ондық бөлшектерді қосу (5 класс)
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Математика

Ондық бөлшектерді қосу (5 класс)

библиотека
материалов

hello_html_m1c0f493f.gifhello_html_2a6f6544.gifhello_html_426862a4.gifКласы: 5 класс

Тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға ондық бөлшектерді қосу ережелері бойынша есептер шығару, қасиеттерін беру, алған білімдерін тиянақтау, тексеру.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: Теориялық білімдерін шыңдап, оны есептер шығаруда іскерлікпен қолдана білуге үйрету;

Дамытушылық: Оқушылардың танымдық ізденістерін, логикалық ойлау қабілеттерін дамыта отырып, ой - өрісін кеңейту, шығармашылықпен жұмыс жасауға мүмкіндік беріп, топпен жұмыс жасау бейімдерін қалыртастыру;

Тәрбиелік: Топ ішінде шығармашылық атмосфера қалыптастыруға, адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді игерту

Сабақтың әдісі: Топтық жұмыс, сұрақ-жауап, СТО технологиясы

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі (2 мин)

ІІ. Қызығушылықты ояту (5 мин)

III. Мағынаны тану (6 мин)

IV. Ой толғаныс (22 мин)

1. Ақылдасып пішкен тон келте болмас (топпен есеп шығару)

2. Білімді мыңды жығар (топтың атын қорғау)

3. Ойын ойды ұштайды (сергіту сәті)

4. Құпия алаңы (бос тор көздерді толтыру)

V. Сабақты бекіту (Венн диаграммасы) (3 мин)

VI. Сабақты қорытындылау (7 мин)


І. Ұйымдастыру бөлімі

  • Сәлемдесу;

  • Сыныпты түгендеу;

  • Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру;

  • Оқушы назарын сабаққа аудару;

  • Сабақ мақсаты мен жоспарын хабарлау.

Біздің бүгінгі сабағымыз ерекше, олай болса біздің көңіл-күйімізде ерекше көтеріңкі болуы тиіс. Ал, ендеше осындай көңілмен, шабытпен сабағымызды бастайық.

Топқа бөлу

hello_html_m7ec84159.png

Оқушылар, біздің бүгінгі сабағымыздың негізгі мақсаты: «Білім шыңына» жету. Сол білім шыңына біз топқа бөлініп жетеміз, бірақ мақсатымыз бір болмақ.

(Оқушылар 4 топқа бөлінеді. Қолдарына берілген сан арқылы әр оқушы өз тобын табады. Әр топты таныстыра отырып, топ басшыларын таныстыру)

I топ «Натурал сан»

II топ «Аралас сан»

III топ «Жай бөлшек»

IV топ «Ондық бөлшек»


IІ. Қызығушылықты ояту

1. Үй тапсырмасын тексеру 
Оқушылар орындаған жұмыстарын орындарында тақтамен тексерді.

1263.

Барлық жол – 1

Пойызбен hello_html_3b7b3c70.gif – ін

Автобуспен hello_html_685d8d49.gif - ін

Қайықпен – ? қалған жолды жүрді

sailboat


Т/к: қайықпен қанша бөлігін жүзді

Шешуі: hello_html_6c59780d.gif

hello_html_3f31ef1.gif (қайықпен жүзді)

hello_html_76b7a8d.gif hello_html_m471b832f.gif hello_html_604f7d46.gif

Кему ретімен 0,55; 0,25; 0,2.


ІII. Мағынаны тану

Жаңа сабақ

Ондық бөлшектерді қосу

1-мысал. 4,2 және 5,47 ондық бөлшектерінің қосындысының мәнін табайық. Қосылғыштардағы үтірден кейінгі цифрлар санын теңестіреміз.

4,2 = 4,20

4,2 + 5,47 = 4,20 + 5,47 = hello_html_24114a2b.gif = hello_html_787c9bd9.gif = 9,67 + 4,20

5,47

9,67

Қосылғыштарды баған түрінде жазып, ең кіші разрядтан бастап разрядтар бойынша қоссақ та, қосындының мәні 9,67-ге тең болады.

Ондық бөлшектерді қосу үшін:

1) бөлшектердегі үтірден кейінгі цифрлар санын теңестіру керек;

2) ондағы аттас разрядтарды бірінің астында бірі тұратындай (үтірдің астына үтір тура келетіндей) етіп, баған түрінде жазу керек;

3) разрядтар бойынша қосу керек;

4) шыққан нәтижедегі үтірді берілген бөлшектердегі үтірлердің астына келтіріп қою керек.

Мысалдар: 1) +34,683 2) +17,23

8,564 8,45

43,247 25,68

Еркерту! Ондық бөлшектерді қосуды меңгергенде, жетіспейтін нөлдерді жазып жатпай-ақ, ойша қосып жазуға болады.

Ондық бөлшектерді қосуда қосудың қасиеттері сақталады.

Мысалдар:

1) 14,25 + 7,341 = 7,341 + 14,25 = 21,591 (қосудың ауыстырымдылық қасиеті)

2) (15,224 + 8,1) + 1,9 = 15,224 + (8,1 + 1,9) = 15,224 + 10 = 25,224 (қосудың терімділік қасиеті)


IV. Ой толғаныс
1. Оқулықпен жұмыс «Ақылдасып пішкен тон келте болмас»

Оқушылардың түсінгендерін, тақырыпты меңгергендерін байқау мақсатында кітаптан №1273 (1,3), №1300 (1,3) есепті оқушылар топта отырып шығарады.

1273. Ең тиімді тәсілмен есептеңдер:

1) (4 + 1,8) + 2,2 = 4 + (1,8 + 2,2) = 4 + 4 = 8

1,6 + (5 + 3,4) = (1,6 + 3,4) + 5 = 5 + 5 = 10

(2,41 + 13) + 4,59 = (2,41 + 4,59) + 13 = 7 + 13 =20

3) 8,3 + (2,7+ 8) = (8,3 + 2,7) + 8 = 11 + 8 = 19

1,2 + (1,7 + 4,8) = (1,2 + 4,8) + 1,7 = 6 + 1,7 = 7,7

(46,3 + 18) + 4,7 = (46,3 + 4,7) + 18 = 51 + 18 = 69


1300. Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, есептеңдер:

1) 2,3 + 4,5 + 0,6 + 0,5 + 1,7 + 0,4 = (2,3 + 1,7) + (4,5 + 0,5) + (0,6 + 0,4) = 4 + 5 + 1 = 10

3) 6,091 + 7,083 + 3,127 + 0,373 + 2,117 + 0,209 = (6,091 + 0,209) + (7,083 + 2,117) + (3,127 + 0,373) = 6,3 + 9,2 + 3,5 = 19


2.Топпен жұмыс «Білімді мыңды жығар»

Әр топқа парақ бет беріледі де, әр топ өз аттарына сәйкес білгендерін парақ бетке түсіреді. 


3. Сергіту сәті «Ойын ойды ұштайды»

Сызбаны толтырыңдар:

+ 1,3 + 0,8 + 3,45 + 1,95

0,5

hello_html_6bc4d800.png

http://ppblog.ru/wp-content/uploads/2010/01/donald_duck-10611.gif

Теңдік тура болатындай етіп, тиісті жеріне үтір қойыңдар:

І топ: 4,8 + 2,2 = 7 ІІ топ: 1 + 3,08 = 4,08             

8,3 + 3,8 = 12,1   4,3 + 1,7 = 6                                       


ІІІ топ: 53 + 1,7 = 54,7 IV топ: 12 + 9,2 = 21,2

6,4 + 4 = 10,4 26,7 + 2,3 = 29


4. Бос тор көздерді толтыру «Құпия алаңы»

1,5

2,2

3,2

4

2,3

0,7

1,4

2,4

3,1


V. Сабақты бекіту

Венн диаграммасы арқылы жай бөлшек пен ондық бөлшектердің айырмашылығы мен ұқсастығын ажыратып көрсету, айту.

hello_html_33e8c147.gif


VI. Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма беру: №1273(2), №1300(2)

Оқушыларды бағалау 


Бағалау парағы

Топ басшысы: _______________________


Оқушының аты-жөні

1-тапсырма

2-тапсырма

3-тапсырма

4-тапсырма

Қорытынды

1







2







3







4







5







6







7







8







9









Рефлексия

Қызыл түс – маған көмек керек;

Сары түс – мен жартылай түіндім;

Жасыл түс – мен жақсы түсіндім.

Рисунок1.png

Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 25.02.2016
Раздел Математика
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров130
Номер материала ДВ-484784
Получить свидетельство о публикации