1087107
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 1.410 руб.;
- курсы повышения квалификации от 430 руб.
Московские документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 90%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО до конца апреля!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности №038767 выдана ООО "Столичный учебный центр", г.Москва)

ИнфоурокМатематикаКонспекты"Ондық бөлшектерге амалдар қолдану" ашық сабақ жоспары (5 сынып)

"Ондық бөлшектерге амалдар қолдану" ашық сабақ жоспары (5 сынып)

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Пән: Математика Сынып: 5а Мұғалім: Абикеева А.А. Күні: 15.05.14

Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерге амалдар қолдану.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану тақырыбы бойынша алған теориялық білімдерін тиянақтау, жетілдіру;

Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық белсенділіктері мен ойлау қабілеттерін дамыту;

Тәрбиелік: Оқушыларды тез ойлап, жылдам шешім қабылдауға, тапқырлық пен табандылыққа, ұқыптылыққа және еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Қайталау, бекіту сабағы.

Сабақтың түрі: Сайыс сабақ

Көрнекіліктер: Интерактивті тақта, презентация, таратпа материалдар, кестелер, фишкалар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу;

ә) Сабаққа келмеген оқушыларды анықтау;

б) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру;

в) Сынып бөлмесінің дайындығын тексеру;

г) Сынып оқушыларын үш топқа бөліп, олардың міндеттерін түсіндіру:
І - топ: «Алғырлар» тобы - бірінші қатар оқушылары;
ІІ - топ: «Тапқырлар» тобы - екінші қатар оқушылары;
ІІІ - топ: «Ойшылдар» тобы - үшінші қатар оқушылары.

Мен сендерге бір жұмбақ жасырайын:

Бүтін менен бөлшекті,

Үтірменен айырған.

Әп-әдемі жазылар,

Айтыңдаршы, қандай сан.

Әрине, ондық бөлшектер. Ендеше біз «Ондық бөлшектерге амалдар қолдану» тарауын қорытындылаймыз. Тарау бойынша үйренгенімізді ортаға салайық.

ІІ. Негізгі кезең:
1. Сабақ бөлімдері:
1 - бөлім: «Есте сақта, пайдалан!» (кластер қорғау)
2 - бөлім: «Есептеп көр, ерінбей!» (сөзжұмбақтар шешу)
3 - бөлім: «Оқу – ой азығы, жаттығу – тән азығы» (логикалық сұрақтар)
4 - бөлім: «Кім жылдам?» (теңдеу шешу)
5 - бөлім: «Өзіңді тексер!» (тест)

2. Сабақты қорытындылау, оқушыларды бағалау.

3. Үйге тапсырма.

1 - бөлімнің тапсырмалары (Мұнда әр топтың оқушылары өздеріне тақырыпты слайдта көрсетілген дөңгелектің түсін таңдау арқылы анықтайды, сол тақырып бойынша кластер жасап қорғайды):

  • Ондық бөлшектерді қосу және азайту(көк);

  • Ондық бөлшектерді көбейту(жасыл);

  • Ондық бөлшектерді бөлу(сары).

2 - бөлімнің тапсырмалары( әр топқа бірдей тапсырма, кеспе қағаздар арқылы беріледі )
а) Есептердің жауабына сәйкес кестені дұрыс толтырсаңдар, ондық бөлшектерді ең алғаш пайдаланған Орта азиялық ұлы ғалымның аты жөні шығады (Әл - Каши)

Л. 145, 95 + 23, 1 = 169,05
- 1, 45 - 0, 9 = 0,55
A. 9, 004 + 13, 8 = 22,804
Ә. 8, 35*3 = 25,05
K. 0, 25*1, 32 = 0,33
И. 7, 82: 1, 7 = 4,6
Ш. 0, 73: 0, 01 = 73

25,05

169,05

0,55

0,33

22,804

73

4,6

Ә

Л

-

К

А

Ш

И


ә) Аукцион - есептер.
Аукционға дәптер, қалам, өшіргіш, сызғыш сияқты ұсақ - түйек оқу құралдары салынады. Әр затқа арналған есептерді дұрыс шығарған оқушы аукционға қойылған оқу құралының иесі атанып, тиісті ұпай санын (фишкалар түрінде) алады:
1) Дәптер үшін: Есепте: 2, 0563+3, 72 = 5,7763
2) Қалам үшін: Есепте: (5, 673 - 5, 49)*10 = 1,83
3) Өшіргіш үшін: Есепте: 3, 6*0, 07 = 0,252
4) Сызғыш үшін: Есепте: (23*10, 3): 100 = 2,369
5) Қарындаш үшін: Есепте: 8, 746 – 5, 3+1, 254 = 4,7

3 - бөлімнің тапсырмалары ( Логикалық сұрақтар )

1) Барлық цифрлардың көбейтіндісі нешеге тең? (0)
2) Қандай санның жазылуында қанша әріп болса, сонша цифр болады? (10 - он, 100 - жүз)
3) 4 пен 5 - тің арасына қандай таңба қойсақ, сонда 4 - тен артық, ал 5 - тен кем сан шығады? («үтір» белгісі)
4) 1 таяқтың екі ұшы бар, ал 3 таяқтың 6 ұшы бар. Төрт жарым таяқтың неше ұшы болады? (10 ұшы бар)
5) Үстел беті төртбұрышты. Оның бір бұрышын арамен кесіп алсақ, неше бұрышы қалады? (5 бұрыш)
6) Ағаш үстінде 100 торғай отыр еді. Аңшы келді де 10 торғайды атып түсірді. Торғайдың қаншасы қалды? (10 - ы қалды, қалғаны ұшып кетті)
7) Бөлменің төрт бұрышында төрт мысық отыр. Әрбір мысықтың алдында үш мысықтан отыр. Бөлмеде барлығы неше мысық бар? (4 мысық бар)
8) Асханаға 100 кг пияз және одан 3 есе артық алма әкелінді. Асханаға барлығы қанша жеміс әкелінді? (300 кг ғана, ал 100 кг пияз жеміс емес)
9) Бір жанұяның 5 ер баласы және олардың әрқайсысының қарындасы бар. Жанұяның қанша баласы бар? (6 бала)

10) Екі қолда 10 саусақ, 10 қолда неше саусақ? 

4 - бөлімнің тапсырмалары(теңдеу шешу):
Мұнда топ басшылары сайысқа түседі. Әр топтың басшыларына түрлі-түсті кеспе қағаздар беріледі. Қағаздың екінші жағында жазылған теңдеуді бірінші болып шығарған топ басшысы жеңімпаз атанады. Тиісінше, жоғары ұпай санын («5»- тік баға) алатын болады.

Теңдеуді шешіңдер:

1. hello_html_m732c41a1.gif 2. hello_html_m3bd0d55b.gif 3. hello_html_19ab3b68.gif

Жауаптары: 1) х=11; 2) х=4,3; 3) х=7,4.

5 - бөлімнің тапсырмасы (тест):

1) Ондық бөлшек түрінде жаз: 99/100
А) 9, 9 В) 0, 99 С) 100, 99 Д) 99, 100

2) Есепте: 0, 25+1, 63
А) 0, 88 В) 2, 88 С) 1, 88 Д) 2, 78

3) Есепте: 3 - 1, 27
А) 1, 23 В) 1, 73 С) 0, 127 Д) 2, 23

4) Көбейтіндіні тап: 14, 6*6, 5
А) 94, 9 В) 9, 94 С) 94, 4 Д) 9, 44

5) Бөліндіні есепте: 72, 42: 3, 4
А) 2, 13 В) 213 С) 13, 2 Д) 21, 3
Ескерту: Оқушылар тест жұмысын компьютерде орындайды.

Сабақты қорыту. Жеңімпаз топты анықтау, оқушыларды бағалау.
Сабақты қорыту оқушыларға таратылған фишкалар негізінде тиісті ұпайлар қойылған кесте бойынша жүзеге асырылады.
Үйге тапсырма: Қайталау. Жазба жұмысына даярлану.№ 1444, 1448.
