Инфоурок Математика Конспекты"Ондық бөлшекті натурал санға бөлуге есептер шығару"тақырыбындағы математикадан сабақ жоспары

Сабақ жоспары. Тақырыбы Жануарлардың зәр шығару жүйесінің эволюциясы. Биология 7 сынып

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
2125
4
16.01.2025

Материал разработан автором:

Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна

учитель биологии и химии

Разработок в маркетплейсе: 142
Покупателей: 423

Об авторе

Категория/ученая степень: Первая категория
Место работы: КГУ Атыгайская средняя общеобразовательная школа
Моя основная профессия – учитель биологии и химии. В прошлом году у меня доминировали уроки химии, и некоторые свои задачи я опубликовал в Интернет ресурсах. Стаж работы составляет -22 года. Тема самообразования: Формирование функциональной грамотности учащихся на основе межпредметной интеграции на уроке биологии и химии.
Подробнее об авторе

Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна. Инфоурок является информационным посредником

Сабақ жоспары Биология 7 сынып Тақырыбы: Жануарлардың зәр шығару жүйесінің эволюциясы Оқу мақсаты: 7.1.5.3 - омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру Сабақтың мақсаты: Білімділік: Әртүрлі жануарлардың бөліп шығару мүшелерінің ерекшеліктерін түсіндіру және олардың эволюциялық маңызын көрсету. Дамытушылық: Логикалық ойлау, салыстыру, талдау және қорытынды жасау дағдыларын дамыту. Тәрбиелік: Табиғаттағы тіршілік иелерінің алуан түрлілігі мен үйлесімділігіне құрмет сезімін тәрбиелеу. Күтілетін нәтижелер: Оқушылар бөліп шығару жүйесінің эволюциясы мен ерекшеліктерін түсінеді. Әртүрлі жануарлардағы бөліп шығару мүшелерін салыстырады және олардың қызметтерін сипаттайды. Логикалық тапсырмаларды шешуде алған білімдерін қолдана алады. Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут) Мұғалім оқушылармен амандасып, сабаққа назар аудартады. Сабақтың мақсаты мен жоспарымен таныстырады. 2. Қызығушылықты ояту (10 минут) · Мұғалімнің әрекеті:

Краткое описание методической разработки

Сабақ жоспары

Биология 7 сынып

Тақырыбы: Жануарлардың зәр шығару жүйесінің эволюциясы

 

Оқу мақсаты: 7.1.5.3 - омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру

 

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: Әртүрлі жануарлардың бөліп шығару мүшелерінің ерекшеліктерін түсіндіру және олардың эволюциялық маңызын көрсету.
  2. Дамытушылық: Логикалық ойлау, салыстыру, талдау және қорытынды жасау дағдыларын дамыту.
  3. Тәрбиелік: Табиғаттағы тіршілік иелерінің алуан түрлілігі мен үйлесімділігіне құрмет сезімін тәрбиелеу.

 

Күтілетін нәтижелер:

  • Оқушылар бөліп шығару жүйесінің эволюциясы мен ерекшеліктерін түсінеді.
  • Әртүрлі жануарлардағы бөліп шығару мүшелерін салыстырады және олардың қызметтерін сипаттайды.
  • Логикалық тапсырмаларды шешуде алған білімдерін қолдана алады.

 

Сабақ барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут)

  • Мұғалім оқушылармен амандасып, сабаққа назар аудартады.
  • Сабақтың мақсаты мен жоспарымен таныстырады.

 

2. Қызығушылықты ояту (10 минут)

·         Мұғалімнің әрекеті:

Развернуть описание

"Ондық бөлшекті натурал санға бөлуге есептер шығару"тақырыбындағы математикадан сабақ жоспары

Скачать материал

Сыныбы:                   5 сынып

Тақырыбы:           Ондық бөлшекті натурал санға бөлуге есептер шығару

Мақсаты:

Білімділік:           оқушыларды ондық бөлшекті натурал санға бөлу алгоритмін айта білуге үйрету және оны есептеуде пайдалана білуге дағдыландыру, ондық  бөлшекті разряд бірліктеріне бөле білуге үйрету.

Дамытушылық: практикада білімдерін нақты қолдана білу дағдыларын, логикалық ойлау қабілеттерін шыңдай отырып  шығармашылық қабілеттерін, білім мен білік дағдыларын шыңдау.

Тәрбиелік:           Оқушыларды еркін ойын жеткізе білу мәдениетіне, жұмыстың орындалу деңгейі мен сапасына орай жауапкершілікке, тапсырмаларды орындау барысында ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Типі:                      Жаңа білімді қайталау сабағы.

Түрі:                      Дәстүрлі емес сабақ (Дидактикалық ойын)

Көрнекілігі:         түрлі түсті жетондар,интерактивті тақта.

 

Сабақтың жүру жоспары:

І. Үйымдастыру: Оқушыларды сабақ тақырыбымен, мақсатымен, жүру барысымен таныстыру.

ІІ. Білімді жинақтау. Ауызша анықтамаларға шолу, сабақ алдында қыздыру.

ІІІ. Негізгі бөлім. Тақырып, бойынша  білімді бекіту,қызғылықты оқиғалар топтамасы, деңгейлік тапсырмалар

ІУ. Сабақты қорытындылау, әр оқушының өз еңбегін бағалауы.

У. Үй  жұмысы. Денгейлік тапсырмалар.

 

Сабақтың жүру барысы:

І.Ұйымдастыру, оқушыларды сабақ барысымен, мақсатымен таныстыру.

Бүгін, оқушылар, біз ертегілер еліне саяхатқа барамыз.

Баяғыда бір Қолаңшаш пен Күлшеқыз деген апалы сіңлілі екі қыз болыпты. Бір күні апасы Қолаңшаш досымен орманға қыдыруға кетсе  Күлшеқызда әпкесінің артынан іздеп шығады. Сөйтсе оны Айдаһар ұрлап алып кетеді. Күлшеқыздың әпкесі Алтыншаш бізден сіңілісін қорғауға көмек сұрап отыр. Қане ,балалар, көмектесеміз бе?

       Олай болса парта шетіне шығалық та қолымызды созып ұшақпен жолға аттаналық.   

ІІ. Өтілген тақырыптарға шолу

Енді әрі қарай жолымызды жалғастырмас бұрын қыздырынып алайық.

1.   Жолға дайындық тапырмалары.

Алдымен оқушылар

а)Қатарды жалғастыр

1) 1,2 ; 1,8; 2,4; 3;…..

2)9,6; 8,9; 8,2;7,5;…..

ә)Жаңғалақтың жеделхаты

1. Ондық бөлшектерді көбейту үшін: 1) үтірге назар аударып, натурал сандарды көбейтуді орындаймыз. 2)көбейткіштердің біреуінде неше ондық таңба болса, көбейтіндіде ескермей цифрды үтірмен ажырату қажет

2. Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001;... разряд бірліктеріне көбейту үшін, осы бөлшектегі үтірді разряд бірліктерінде неше бір болса, сонша цифрға солға қарай жылжыту керек.

3. Белгісіз көбейткішті табу үшін бөліндінің мәнін белгілі көбейткішке бөлеміз.

4. Белгісіз бөлгішті табу үшін  көбейткіштің мәнін бөліндінің мәніне  бөлеміз

ІІІ. Негізгі сабақ

1.       Келтірілген мысалдарды тақтада оқушылармен бірлесе отырып талдап шығару.

Балалар, айдаһар біздің жолға шыққанымызды естіп, білімімізді сынамақ екен, сондықтан сіздердің ауызшаңыз өалай екен деп тапсырма тастап кетіпті. Сол тапсырмаларды орындап көрелік.

2.      Ондық бөлшекті натурал санға бөлу тақырыбы бойынша ережелерді пысықтау, жинақтау, бекіту.

а) «Кім шапшаң?» ойыны.

ә) Интерактивті тақтамен жұмыс. ( шапшаңдыққа берілген есептер топтамасы)

б) Тест жұмысы(жасырын сөзді табу)

 Күлшеқызды біз босатуымыз керек. Ал оған апарар дұрыс жолды таңдау  үшін тест жұмысын дұрыс шешуіміз қажет.

1.Бөлінгіш 199,5,  ал  бөлгіш 15 болса,  бөліндінің мәнін тап?

О) 133;                   Ө) 13,3;                  П) 1,33.

2. Өрнектің мәнін тап   243,2 : 8

З) 30,4;                   И) 3,04;                  й) 304.

3.      0,76 * 0,7598.   берілген сандарды   салыстыр:

 Е) «>»;                  Ё) «<»;                  Ж) «=».

4. Өрнектің мәнін тап: 45 :60

Л) 1,333 ;              М) 75;                    Н) 0,75

Жауабы: Өзен.

г) Логикалық ертегі есеп

Айдаһар қызымызды ұрлағанына қуанып той жасаған екен. Ол тойға достары Өлмесхан  мен  Сотқар әншіні шақырған екен. Барлығы бірігіп 40л  квас ішкен екен. Өлмесхан 9,2 литр, Сотқар әнші-6,5 литрін ішіпті. Ал, қалғаны айдаһарға бұйырыпты. Айдаһардың әр басына қанша литр квастан бұйырған?

 

Ү.Бағалау, қорытындылау

Рефлексия

Жолда бір ақсақал келе жатады. Оған қарсы құрылысқа қажет тасты тасып жүрген 3 адам кездеседі. Сонда ақсақал олардың әрқайсысынан  «Күніңді қалай өткіздің ?» деп сұрайды. Алғашқы адам, текке өткізгенін айтады, екіншісі жауапкершілікпен өткізгенін, үшіншісі өзгеге де, өзіне де пайдалы әрі керемет өткізгендігін айтады.

Сұрақ оқушыларға: «Сіз осы жолаушылардың қайсысы боласыз?»

(оқушылар)

 

 

ҮІ. Үйге тапсырма:

—  №1112(3;4)

—  №1124(4-9)

—  №1137(3-6)

ҮІІ. Ондық бөлшектер тарихына шолу.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Ондық бөлшекті натурал санға бөлуге есептер шығару"тақырыбындағы математикадан сабақ жоспары"
Смотреть ещё 5 938 курсов

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
