Инфоурок Начальные классы КонспектыҚосындыны санға көбейту (3сынып)

Қосындыны санға көбейту (3сынып)

Скачать материал

Әбілбашарова Әзиза

Қызылорда облысы

Жаңақорған кенті

№51.М.Қаратаев атындағы орта мектебі

Бастауыш сынып мұғалімі

Тақырыбы:   Қосындыны санға көбейту

                      (Көбейтудің үлестірімділік қасиеті)

Мақсаты: 

                   Білімдік: Қосындыны санға көбейту тәсілдерін үйрету, оқушылардың    

                   логикалық ойлау қабілеттерін  дамыту.

                   Дамытушылық: Математикалық тілін дамыту, белсенділігін арттыру.

                   Тәрбиелік:    Шапшаңдыққа, ұқыптылыққа, өздігінен жұмыс істеуге,

                   Қиялын дамытуға әсер етіп, Отансүйгіштікке, елжандылыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі мен жабдығы:  Интерактивті тақта, суреттер, тапсырма жазылған слайдтар.

Әдісі:  сұрақ-жауап, түсіндіру, көрнекілік, жаттығу.

Сабақтың барысы:

1.     Ұйымдастыру кезеңі:

а)  Психологиялық дайындық.

2. Өткен сабақтарды пысықтау.

- Балалар, бүгінгі  сабағымызда қызықты саяхатқа шығамыз. Төмендегі тапсырмаларды орындау барысында қайда баратынымызды анықтаймыз.  

4*5    А     8*2  л       9*3  м      7*4   а     5*9    т   6*6  ы

 

63: 9  А     49:7  з     30:5    и     40:8  а     72: 9  д     27:3    а   

 

3. Жаңа сабақ.

 

-Азияда дегеніміз не?  Ол қай кезде болады ? Неше елден спортшылар келеді? Қанша медаль үшін тартыс болады? Қандай ойын түрлері болады?

1. Шаңғышылар.

2. Мәнерлеп сырғанаушылар.

3. Конькишілер.

4. Биатлоншылар.

-Балалар, ендеше Алматыға бару үшін  пойызға отырамыз. /Интерактивті тақтадан пойыз суретін көрсету, дыбысын таспадан естірту/ 

№1. тапсырманы орындасақ Алматыға жетеміз. 

-         Балалар, тақтада қандай фигура берілген ? /Тік төртбұрыш/

-Тік төртбұрыштың қандай қасиетін білеміз? / Қарама-қарсы қабырғалары тең/

-Неге тік төртбұрыш дейміз? /Себебі оның бұрыштары тік/

                                 А  3см   В      6см     С

 

 

                                М           К                   Е

Тік төртбұрыштың ауданы қалай табылғанын түсіндірейік.

1 тәсіл:   3*2 + 6*2

2 тәсіл:  (3+6)*2

Қосындыны санға көбейту үшін,әр қосылғышты сол санға көбейтіп, шыққан мәндерді қосу керек.

Ал, балалар, Алматыға да келдік . /интерактивті тақтадан Алматы вокзалының суретін көрсету/ 

Машинаға отырып Орталық стадионға барайық. Өз құрама командамызға медаль жинауға көмектесеміз.

/интерактивті тақтадан машина суретін көрсету, дыбысын естірту/  №2 тапсырманы орындасақ  Медеу мұз айдынына барамыз.

Қосудың үлестірімділік қасиетін пайдаланып, есептеу:

(3+2)*5             (6+7)*3                 (9+5)*4

(3+6)*3             (4+2)*6                 (5+8)*7

1.     Конькишілер жарысына қатысып медаль жинайық. 

Ол үшін №3 тапсырманы ауызша  орындаймыз.

Өрнектерді құрып, олардың мәндерін табу.

1.     3 және 4 сандарының қосындысын 5-ке көбейт.

2.     6 және 2 сандарының қосындысын 7 есе арттыр.

3.     5 және 6 сандарының қосындысын 3-ке көбейт.

4.     4 және 5 сандарының көбейтіндісін 6-ға арттыр.

-Балалар, алғашқы медальдарымызды жинадық.

-Енді , мәнерлеп сырғанаушылар жарысына қатысайық. 

Ол үшін №4 тапсырманы ауызша орындаймыз.

Кестені толтыр:

а

2

3

4

5

6

(3+2)*а

 

 

 

 

 

 

Қоржынымызға тағы да медальдарымызды салдық.

-Балалар, енді шаңғышылар жарысына қатысайық.     

№5 тапсырманы ауызша орындасақ Медеу мұз айдынына барамыз.

Амалдарды орында:

10*5              300*2           900:3-250

20*3              200*4           150:5+70

40*2              500*2           420-400:2

Кім дұрыс  орындаса медальға ие болады.

 Жарысты ұйымдастырушылар жарысқа қатысушыларға арнап ұрандар ілген екен,  соның кейбір сөздері желмен түсіп қалыпты.

Соны табайық.  «Шынықсаң  - ...    боласың.»

Ол үшін №6 тапсырманы  ауызша орындаймыз.

Өрнекте:

1)  сантиметрмен:  3м 2см;   8м 12см;   5м 3дм 1см;

2)  метр және дециметрмен:  850см;   900см;   340см;

-Балалар , әр адам өз денсаулығына көңіл бөлу керек. Дене шынықтыру жаттығуларынан  басқа  дұрыс тамақтанудың да орны ерекше. Біздің спортшыларымыз да, өзіміз де күш жинап алу үшін №7 тапсырманы орындаймыз.

Есептерді әр түрлі тәсілдермен шығар:

1)     Күн сайын отбасы таңертеңгі аста 12 түйір қант және кешкі аста 8 түйір қант жейді. 2 күнде отбасы неше түйір қант жейді?  

 

 Енді, балалар, биатлоншылар жарысына қатысамыз.   Ол үшін №7 тапсырманың 2-сін орындаймыз.   

2)     Килограмы 60тг тұратын 6кг сәбіз және осы бағамен 4 кг пияз сатып алынды. Сатып алынған барлық көкөніс қанша тұрады?

-Енді , жарысымыздың қорытындысын шығару үшін олимпиада ауылына қайтып, қанша медаль алғанымызды есептейік.

 

 

Алтын

 

Күміс

 

Қола

 

Конькишілер

 

 

 

Мәнерлеп сырғанаушылар

 

 

 

Шаңғышылар

 

 

 

Биатлоншылар

 

 

 

 

Барлығы:

 

 

 

 

 

Аулымызға оралайық. Ол үшін ұшаққа отырайық.

/Интерактивті тақтадан ұшақ суретін көрсету, дыбысын естірту/

№9 тапсырманы ауызша орындасақ сыныбымызға келеміз.

Бақша тік төртбұрыш пішінді. Оның ұзындығы 30м, ені 20м. Алаңның оннан бір бөлігіне гүл егілген. Неше квадрат метр жерге гүл егілген? ( Есеп үш амалмен шығатындай етіп, сұрақ қой.) 

 

5.                 Сабақты бекіту.

 Қосындыны санға қалай  көбейтеміз?

(9+8)*4

6. Оқушыларды бағалау.

7. Үйге тапсырма:

№8, №10

 

 

 

 

  

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қосындыны санға көбейту (3сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель клубного филиала

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
