Сабақтың
тақырыбы:
Қосу мен азайту 26+30, 56-30
Сабақтың
мақсаты:
1.Білімділік. Ондықтарды ондықтарға қосуға және
ондықтардан ондықтарды азайтуға негізделген есептеу тәсілдерімен таныстыру;
2. Дамытушылық. Екі амалмен
шығарылатын есепті және ондықтан аттап қосу мен азайту тәсілдерін енгізуге
дайындық жүргізу; амалдардың орындалу ретін анықтауға машықтандыру, теңдеуді
шешудің «сынап көру» тәсілін пысықтау.
3. Тәрбиелік. Оқушыларды
есептерді шапшаң, тез шығаруға тәрбиелеу.
Сабақтың
жоспары: І Ұйымдастыру кезеңі
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ Жаңа сабақ
ІV Бекіту кезеңі
V
Қорытынды
Сабақтың
барысы:
I
Ұйымдастыру кезеңі
ІІ
Үй тапсырмасын тексеру
Тірек білімді еске
түсіру
а)-1-ден
30-ға дейін санау(тура және кері)
-Саннан (28, 43, 54) кейін келетін санды ата.
-Санның (30, 55, 79) алдындағы санды ата.
-Санның (50, 76, 94) көршілерін ата.
-Сандар қатары (21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30) берілген.
-Сандардың жаңа қатарын құрыңдар, сонда сандардың ондықтары 3, ал бірліктері
алдыңғыдағыдай болсын.
-Не шықты? Сандардың жаңа қатарын атаңдар(31, 32, ..., 40).
-Екінші қатардың сандарын неше бірлікке арттырдық?
ә)
Зейінділікке есеп.
Үстел үстінде 10 алма жатыр еді. Олардың екеуін кесіп бөлдік. Үстел үстінде
неше алма жатыр?
III Жаңа
сабақ
Оқулықпен
жұмыс
№1
Оқулықтағы
суреттер бойынша түсіндіру жұмысы ұйымдастырылады.Оқушылардың өздігінен екі
таңбалы санға ондықтарды қосудың және азайтудың ерекшеліктері туралы қорытынды
жасауы қажет.
Ондықтарға ондықтарды қосады.
Ондықтарды ондықтардан азайтады.
№2. Тақтада
әр амалды түсіндіріп, қадамдап орындайды. Екі таңбалы сан мен ондықтарды ауызша
қосу мен азайту алгоритмдерін бекітеді.(53+30, 83-30).
Мысалы:
-53 және 30 сандарының қосындысы;
-Бірліктерге бірліктерді қосу;
-Нәтижені сол жақтан екінші орынға жазу;
-Ондықтарды ондықтарға қосу;
-Нәтижені сол жақтан бірінші орынға жазу;
-Қосындының мәні 83.
Сергіту
сәті
№3.
Өзіндік жұмыс.Амал компоненттерін еске түсіріп, шешуін дәптерге
орындап,тексергенде кеткен қателерді талдайды.
ІV
Бекіту кезеңі
№4. Оқушылар
есептің негізгі белгілерін ажыратады.Жеткіліксіз компоненттерді қалпына
келтіріп, бірінші есепті тақтада жазады. Кері есептерді өздігінен құрып
орындайды.Қысқаша жазуды сұлба бойынша орындаған қолайлы.
Болғаны-? 12
12
Бергені-2қ.
2 ?
Қалғаны-10қ.
? 10
10+2=12(қ) 12-2=10
(қ) 12-10=2(қ)
Жауабы: 12 қ болды. Жауабы: 10қ қалды. Жауабы: 2қ
берді.
№5.Көрнекілікке
сүйеніп,уақытты ауызша анықтайды.
Рефлексия.Шығармашылық
жұмыс
Үй
тапсырмасы.
57-бет. №6