Инфоурок Другое КонспектыОткрытые уроки по казахскому языку

Открытые уроки по казахскому языку

Скачать материал

Мерзімі: 24.01.2017 ж.      4 Пәні: қазақ тілі              

                                           

Сабақтың тақырыбы:

Спорт түрлері.

Сілтеме:

Күнтізбелік жоспар, оқулық, интернет.

Мақсаттары

Білімділік: Оқушылардың  спорт түрлері туралы бұрын алған білімдерін тереңдетіп, тақырып төңірегінде сөйлей білуге үйрету,  жаңа сөздерді меңгерту.

Сөйлем түрлері туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Байланыстырып сөйлеу дағдысын қалыптастыру, топта бірлесіп жұмыс істеуге үйрету, сұраққа жауап беру дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік: Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, ұқыптылыққа тәрбиелеу, спорттың адам денсаулығына пайдасы туралы тәрбиелік мәні зор әңгіме жүргі       

Күтілетін нәтиже:

Спорт туралы білімдерін тереңдетеді, сөйлем түрлері туралы түсінік алады, топта жұмыс жасау дағдысы қалыптасады.

стратегиялар

ресурстар

         Мұғалімнің іс-әрекеті           

Оқушының  іс-әрекеті

Диалог арқылы     оқыту

 

 

Ұйымдастыру бөлімі

Сәлеметсіздер ме?  Балалар, көңіл –күйлеріңіз  қалай?  Сыныпта  бүгін  кезекші кім? Сабақта  кім  жоқ?

Орындарынан тұрып, мұғаліммен амандасады. Кезекші сұрақтарына жауап береді.

 

Спорт түрлерінің сурет бөліктері

Топқа бөліну

Оқушыларға  сорт түрлері сурет бөліктері

Сол бойынша топқа бөлінеді.

Сабақ ережесін қайталау.

Оқушылар қима қағаз бойынша 3 топқа бөлінеді.

Ережені қайталайды.

Сыни тұрғыдан ойлауды

дамыту

                        

«Миға шабуыл»

Үй тапсырмасын тексеру

Үйге қандай тапсырма берілді?

Өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды.

Оқушылар  шапшаң жауап береді

 (Үш шапалақ)

Топпен жұмыс.

 

 

Негізгі бөлім.

1.Сөздік жұмыс.

2.Сызба бойынша жұмыс.

1. Жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне жазып алады.

2. Әр топ сызба бойынша жұмыс жасайды (Кластер кұрады, жұмыстарын қорғайды.)

Топтық жұмыс

 

Мәтінмен жұмыс.

-135-бет, 2-тап-ны орындау бойынша түсіндірме жұмысын жүргізеді

Топпен жұмыс жасайды. (Мәтінді оқиды, аударады, сұрақтар құрады.)

Диалог арқылы оқыту

        

Айтылым.

135-бет, 3-тапсырмадағы сызба бойынша  жұмысты ұйымдастырады.

Оқушылар үлгі бойынша ІІ жақта сөйлеу дағдысын қалыптастыру мақсатында айтылым әрекетін іске асырады.

 

«Қара жорға» сергіту -тренингі

 Сергіту сәті.

 Мұғалім «Қара жорға» сергіту -тренингін  қосады.                 

 

Балалар экранға қарап, билейді.

 

 

Сөйлем түрлері тақырыбын түсіндіру.

Тақырыпты түсіндіреді.

Оқушылар сөйлем түрлерін жазып алады. Өз мысалдарын келтіреді.

Жеке жұмыс

 

Жазылым.

136-бет, 5-тапсырма. Тапсырманы түсіндіреді.

Оқушылар мәтіндегі сөздерді орыс тілінен аударып, сөйлемдерді жазады.

Ой қорыту.

 

 

Ой қорыту.

Мұғалім кері байланыс жасау мақсатында оқушыларға сұрақтар  жазылған парақтар таратады.

Оқушылар сабақ туралы өз ойларын жазады.

 Үйге тапсырма

 

Үйге  тапсырма: бір спорт түрі туралы хабарлама әкелу.

Бағалау.

 

Мадақтау (өзара бағалау), топтық бағалау 3-шапалақ. Оқушылардың формативті бағалауы мен өз бақылауы бойынша оқушыларға баға қояды.

Не сәтті  өтті?

 

 

Не сәтсіз  өтті?

 

Нені  дамыта аласыз?

 

 

Болашақта  нені  өзгертер  едім?

 

 

 

 

 

4 сынып Сабақтың тақырыбы : Сүйікті спортшым –Илья Ильин. Жіктік жалғау. №77

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың мақсаты: Оқушылар спортшы туралы мәліметпен танысады,өз пікірін білдіреді,негізгі ойды анықтайды.

Мідеттері: Оқушылардың сөздік қорын арттыру, тілін дамыту; : 1. Тақырып бойынша сөйлеу дағдыларын дамыту. Грамматикалық құрылымдарды дұрыс қолдана отырып, әңгімелей білуге үйрету. 2. Сызба арқылы өз ойын жеткізе білуге үйрету. Оқушылардың сауаттылығын арттыру 3. Жұппен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Еңбекті құрметтеуге баулу.

Күтілетін нәтиже: бір-бірін бағалайды;сыни ойлау дағдылары артады; өздігінен тақырыпты меңгереді; өз идеясын ұсынады;тақырып бойынша грамматикалық тапсырмалармен жұмыс істей алады;ұжымда бірін-бірі тыңдай алады;өз ойын мүмкіндігінше жеткізеді;шығармашылық жұмысты көрсете алады;

Сабақтың барысы:

Кезеңдер

уақыт

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар

Ұйымдастыру

3 мин

Амандасу.

Жағымды жағдай жасайды-бір-біріне жақсы тілек айтқызады

Балалар мұғаліммен амандасады.

Бір-біріне комлимент айтады.

Оқулық, сөздіктер, кестелер

1 мин

Оқушыларға суреттер таратылады

Оқушылар суреттерді алып, топ болып отырады.

Қиықтарға салынған суреттер

Қызығушылықты ояту.

2 мин

Сурет көрсетіледі

Бүгінгі сабақ не туралы болады

Спорт мамандыққа жата ма?

Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын айтады. Тақырып бойынша не білетіндерін, не білгілері келетіндерін топпен бірлесіп жазады.

стикерлер, маркер, бағалау парағы, смайлик

Жаңа материалды түсіндіру. Мәтінмен жұмыс

8 мин

мәтін ұсынылады, аудармасын тауып, топ арасында пікір алмасу керек.

https://arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_5735bf284515b/suiiktisportshymiilin4synypkmzh_1.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар мәтінді аударуға кіріседі. Одан соң ЖИГСО әдісі арқылы топтарға барып, түсіндіреді.

Сөздік

ОЖТ, СТО, ОүБОБ, АКТ, ДжТБО, ОБжК, ОЖЕСО

Талдау.

6 мин

Мәтін бойынша тапсырмалар орындау: Тапсырмалар:

 

https://arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_5735bf284515b/suiiktisportshymiilin4synypkmzh_2.jpeg

Мәтін бойынша тапсырмаларды орындайды.

Сөздік, мәтін.

Жинақтау.

10 минут

1.« Спортшы» тақырыбына постер құруды ұсынады

 

https://arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_5735bf284515b/suiiktisportshymiilin4synypkmzh_3.jpeg

Постер құрып,қорғайды.Әр топ өзіне берілген сұрақтарға жауап береді.

Кері байланыс: Бағдаршам

: жасыл, сары, қызыл түс.

Бір-бірін бағалайды

бейнематериал Интернет-ресурстар.

Мәтіндер және таратпа тапсырмалармен карточкалар

Сергіту сәті

1 мин

«Кірпі биі»

АКТ

Қорытындылау

7 мин

3 сұрақтан Әрбір топ суреттегі көрініс бойынша 2 ашық,2 жабық сұрақ қояды. Басқа топтар бағалайды

Оқушылар топ арасында тексереді. Өздері бағалайды.

Үй тапсырмасы

1 мин

Оқушылар үй тапсырмасын күнделікке жазады.

 

 

Бағалау

 

Үй жұмысы

1 мин

Сабаққа қатысты ұсыныстарын мен пікірлерінді жаздыртады.

 

Бағалауға кіріседі.

Дәптердегі сұрақтарға жауап беріңдер.

Эссе

Оқушылар стикерлерге жазады да, сәттілік ағашына іледі.

Топтар бағаларын айтып, қорытындылайды.

 

 

 

 

 

Сабақтың тақырыбы: Сүйікті спортшым - Бекзат Саттарханов

Мұғалімнің аты­- жөні: Э.Ақылбекова

Күні: 14.02.2017

Сынып: 4 «Г»

Қатысқан оқушылар саны:14

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары:

Мәтінмен таныстыру, жаңа сөздермен жұмыс жүргізу, сауатты сөйлеу мен жазуға үйрету.

Сабақ күтілетін нәтиже:

1 - деңгей (білу, түсіну)

Оқушылардың барлығы орындай алады: Мәтінді түсінеді, мағынасын біледі.

2 - деңгей  (қолдану, талдау)

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Сұрақтарға жауап береді,мақаланың мағынасын аша алады.

3 - деңгей (жинақтау, бағалау)

Оқушылардың кейбіреулері мынаны орындай алады: Тақырып түсініп, эссе жаза алады.

Тілдік мақсат

Қолданылатын термин сөздер:

Қазақ тілінде: чемпион, бокс, спортшы, атақты, әйгілі, танымал, ұлттық.

Орыс тілінде: чемпион, бокс,спортсмен,знаменитый, национальный.

Ағылшын тілінде: champion, boxing, sportsman, popular, national.

Ресурстар:

АКТ, маркер, А4  парағы, тартпа қағазы, плакат.

Пәнаралық байланыс:

Дүниетану, әдебиет, спорт

Алдыңғы оқу

Сүйікті спортшым  -  Ольга Шишигина

Сабақ жоспары

Сабақ барысы және жоспарланған уақыт

Берілетін тапсырмалар және қолданылатын әдістер

Бағалау критерийлері және жұмыс түрлері

ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ

3 минут

Психологиялық ахуал қалыптастыру  «Шаттық шеңбері» арқылы балалардың көңіл күйін көтеру.Сыныптың дайындығын тексеру, балаларды түгелдеу.

Формативті бағалау

Үй тапсырмасын сұрау

5 минут

1- деңгей (білу,түсіну)

 

«Сұрақтары бар қорап» әдісі бойынша сұрақ–жауап.

http://bilim-all.kz/uploads/images/2017/02/27/original/424bc645603bbeec05ef8f2561a9eab8.jpg

Сұрақтары:
1. Спорт түрлерін ата.
2.«Бәйтеректің» биіктігі қанша?
3. Астанадағы өзен
4. Серік Сапиев кім?
5. Серік Сапиев қай жылы туылған?
6. Жақсылық Үшкемпіров кім?
7. Жақсылық Үшкемпіров қай жылы туылған?
8. Илья Ильин кім?
9. Илья Ильин қай жылы туылған?
10. Ольга Шишигина кім?
11. Ольга Шишигина қай жылы туылған?
12. Алтын, күміс,қола сөздерінің аудармасын тап?

Дұрыс жауаптарға

1 балл қойылады.

2 - деңгей (қолдану, талдау)

Тест сұрақтары.

Тест сұрақтарының жауабы:
1. Д)       6. В)
2. В)      7. Д)
3. Д)      8. В)
4. Д)      9. А)
5. В)     10. А)

Дұрыс жауаптарға 2 балл қойылады

3 - деңгей (жинақтау, бағалау)

(Шығармашылыққа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған тапсырмалар).

Жазған эсселерін оқиды.

«Сүйікті спортшым - Ольга Шишигина»

Дұрыс жауаптарға 3 балл қойылады

Жаңа сабақ

12 - минут

1. Тақырыпты суреттер арқылы ашу.
2. Бейне жазба Б.Саттарханов  
3. Бекзатқа арнау. Өлең.

Жігіттік жастық шағында,
Небәрі 20 жасында, Америка жерінде.
Бүкіл әлемді шулатқан,
Халқымды бір қуантқан.
Көк туды көкке көтерткен,
Жастарға үлгі бола білген.
Тым қысқа болды ғұмырың.
Бегзаттай жарқын жұлдызым.

Тапсырмалармен жұмыс.
4– тапсырма .Толықтырып жазу.

Сергіту сәті.

 

Сабақты бекіту

15 минут

1 – деңгей (білу,түсіну)

  «Миға шабуыл» әдісі

1. Сенің сүйікті спортшың кім?

2. Ол қай қалада,қашан туылған?

3. Әкесінің аты кім?

4. Анасының аты кім?

Жеке жұмыс

Дұрыс жауаптарға

1 балл қойылады

2 -  деңгей (қолдану, талдау)

Сөзжұмбақты шешу.

1.  Скалкалка
2.  Мяч
3.  Игра
4.  Прыгать
5.  Лошадка
6.  Игрок
7.  Год

http://bilim-all.kz/uploads/images/2017/02/27/original/95aefd7c45b51d48be5c677760664efe.jpg

Дұрыс жауаптарға 2 балл қойылады

3 - деңгей (жинақтау, бағалау)

«Тұлғаны танып біл» оқыта үйрету әдісі.

Топтық жұмыс.

Боксшылар: Е.Ибраимов,С.Сапиев

Дұрыс жауаптарға 3 балл қойылады

Үйге тапсырма

  5 минут

1 – деңгей (білу, түсіну)

5-тапсырма. 145-146 беттер

Үлгі бойынша жазу.

Тапсырманы орындағанға «3» баға қойылады.

2 -  деңгей (қолдану, талдау)

Мақал мәтелдер жаттау

Тапсырманы орындағанға «3» баға қойылады.

3 -  деңгей

 (шығармашылыққа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған тапсырмалар)

 

«Менің  сүйікті спортшым» тақырыбына эссе жазу.

Тапсырманы орындағанға «3» баға қойылады.

Бағалау

3-5 балл жинаған оқушыларға «3» баға қойылады

6-8 балл жинаған оқушыларға «4» баға қойылады

9-12 балл жинаған оқушыларға «5» баға қойылады

 

Кері байланыс

«Табыс сатысы».

http://bilim-all.kz/uploads/images/2017/02/27/original/b949a23b6b6df4e38e9727bad61acfa8.jpg

 

 

Рефлексия

 

Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс әрекеттерді орындауда не тиімді болды.

 

 

Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды.

 

 

Келесі сабақта өз жоспарыңызға қандай өзгерістер енгізген болар едіңіз.

 

 

 

Сабақ:Сүйікті спортшым-Ольга Шишигина

 

Күні:        

Мұғалімнің есімі:Нүсіпалы Айдана

Сынып: 4

Қатысқандар саны:13

 

Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)оқу бағдарламасына сілтеме

 

 

Сабақ   мақсаттары:

 

Т2 Күнделікті өмірде қолданатын таныс сөздер және сөз орамдарынан құралған қысқа,қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсінеді.

Бағалау критерийі:

Берілген жаңа сөздерді есте сақтайды,сурет бойынша анықтайды.

Ойлау деңгейлерінің дағдылары

Білу .Түсіну.Қолдану

Тілдік мақсат:

Оқушылар орындай алады:жаңа тақырып туралы  түсінеді,тақырып бойынша жетекші сұрақтарға жауап береді,шынайы өмірмен байланыстырады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:жеңіл атлетика-легкая атлетика,желаяқ-быстроногий,жүгіру-бег,жарыс-соревнование

Диалог құруға,мәтін жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Талқылауға арналған сұрақтар

-Ольга Шишигина қандай спорт түрімен шұғылданады?

Құндылықтарға баулу

Денсаулық күтуге,спортпен шұғылдануға тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс:

Тарих,өзін-өзі тану,денешынықтыру

АКТ қолдану дағдылары:

 

Алдыңғы оқу:

Спорттық ойындар

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

 

Басталуы

 

3 минут

 

 

7 минут

 

 

 

Ортасы

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

І. Ұйымдастыру кезеңі      Сәлемдесу

«Жүректен жүрекке»Оқушылар мұғалімнің көмегімен келесі сөйлемдерді қайталай отырып,бір-біріне тілектерін білдіреді.

-Сәттілік тілеймін! - Жақсы көңіл-күй тілеймін!

Үй тапсырмасын сұрау. 6-тапсырма 143 бет

І Қызығушылығын ояту:

«Қар кесегі»әдісі арқылы 3 топ бірі-біріне өткен тақырыптар бойынша сұрақтарды жазып лақтырады?

-Қазақстанның спротшыларын ата

-Серік Сәпиев кім?

-Ж.Үшкемпіров қандай спорт шебері?

-И.Ильин қай қалада туылған?

«Миға шабуыл»Оқушылар суретке қарап сабақтың тақырыбын ашуға тырысады.

http://f.azh.kz/news/013/404/4661960.jpg

Жаңа сөздермен жұмыс

Сөздікпен жұмыс:

-жеңіл атлетика-легкая атлетика

-желаяқ-быстроногий

Жүгіру-бег

Жарыс-соревнование

Жаңа сөздерді меңгертуге арналған жұмыс түрлері.

-Жаңа сөздерді сөздік дәптерге көшіріп жазғызу

-Жаңа сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру.жаңа сөзді оқиды.

Мағынаны таныту.

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

 

 

 

 

3 минут

 

Аяқталуы

 

 

2 минут

Бағалау критерийі:

-мәтінді оқиды.

-әңгімелей алады.

-талдай алады.

1-тапсырма.Мәтінді оқы,әңгімеле. «INSERT» немесе түртіп алу стратегиясы-түртіп алу әдісі
Оқушылар мәтінді тағы бір рет мұқият оқып шығады.

Қолдарына қарындаш алып, «v»-білемін, «+»-білмеймін,  «-»

-мен үшін жаңа білім/ақпарат/,?-мені таңқалдырды-деген белгілерді қойып отырып,мәтіннің  мазмұнын түсінеді.

 -мәтінді оқыды.

-әңгімелей алды..

(Қ:Б).

6-тапсырма.

Ольга Шишигина –желаяқ спортшы

Ольга Шишигина-спорт шебері

Ольга Шишигина –Олимпиада чемпионы

Сергіту сәті:Жаңылтпашты тез оқы,айтып үйрен

Топтық жұмыс. «Ойлан,жұптас,бөліс» Топтарға 2 түрлі сурет беріледі.Берілген суретті мәтінге айналдыру тапсырылады./мәтіндерін ақ қағазға жазады./

-топтасып ақылдасады.

-есте сақтады.

-сөйлем құрастырды.

/Қ.Б/мақтау,мадақтау

Рефлексия:

https://go2.imgsmail.ru/imgpreview?key=1bb615971eced9f9&mb=imgdb_preview_798

Бағалау.Жақсы жауап берген оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма: 6-тапсырма өлеңді жаттау

 

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сізқабілеті

жоғары оқушыларға

тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

 

 

 

 

 

 

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар не

білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралаушаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

Үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Директордың оқу ісі жөніндегі  орынбасары:

 

 

 

 

Зерттеу сабағына талдау

Каирдолдина Г.Н

Шығыс Қазақстан облысы

Катонқарағай ауданы

Чернова орта мектебі

Пән:  ағылшын тілі        Сынып: 4           Сабақтың тақырыбы: Animals, There is/are

 

 

Бақылаудағы А  оқушы- Аружан бүгінгі сабаққа белсене қатысады деп ойлаймын,тапсырмалардың бәрін қатесіз, нақты орындап береді

Бақылаудағы В оқушы – Әнуар, жақсы оқитын оқушылардың біреуі, бүгінгі сабақтағы тапсырмаларды орындауға тырысады деп ойлаймын, бірақ қиындықтар туындауы мүмкін.

Бақылаудағы  С оқушы – Дәулет, ағылшын тілі сабағын менгеруге оған қиынға түседі, сөйлем құрастыруға көп қиналады, сөздік қоры да мүлдем кедей, сабаққа көп қызықпайды.

Тізбектелген сабақтар  топтамасының кезеңі

А оқушы қалай жауап береді деп күтесіз

Жауап беру кезінде ол қалай бақыланды

В оқушы қалай жауап береді деп күтесіз

 Жауап беру кезінде ол қалай бақыланды

С оқушы қалай жауап береді деп күтесіз

Жауап беру кезінде ол қалай бақыланды

Үй тапсырма-сөзжұмбақ шешу

Тапсырманы толық қатесіз орындай алады.

Жазып сөзжұмбақты толықтырып белсенділік танытты, білімін көрсетіп отырды. Топ мүшелеріне көмектесті.

 

Тапсырманы орындауға топпен бірге жұмыс жасайды, бірақ бәрін толық шеше алмайды.

Бірінші сұраққа жауапты өзі жазды бірақ қателер болды. 2 рет дұрыс жауап берді, бірақ толық орындай алмады.

Тапсырманы орындауға белсене қатыспайды, сөз жұмбақты шешуге қиналады.

Сөз жұмбақты шешуге араласқысы келді, бірақ батылдығы жетпегені көрінді. Ол ойланып жауап бергенше А оқушы жауап беріп қойды.

Үй тапсырма-аударма,сөздерді толықтыру

Тапсырманы толық, қатесіз орындай алады.

1.тез орындады 2.жұбының жұмысын тексерді

3.тапсырманы толық, қатесіз орындады және топты бағалап отырды

Тапсырманы орындауға шамасы жетеді, бірақ қателер болады деп ойлаймын.

5 тапсырманың ішінде 3 дұрыс болды. Керекті әріптерді өзі тапты.

2 тапсырманың 25% ғана орындай алады.

Тапсырманың мұғалімнің көмегімен орындады, өзінде  түсінісіздік болған сияқты.

Үй тапсырма – жұмбақтар шешу

Ойланады, бірақ орындап береді тапсырманы.

Шапшаң тапсырманы орындап берді, топ мүшелерін де бағалап үлгерді.

Тапсырманы барлығын орындай алмайды. 3ін шеше алады.

3ін шешті, 2ін шеше алмады, мұғалімнің көмегіне жүгінді.

Тапсырманы орындауға қиналады, 1-2 шешуі мүмкін.

Мұғалімнің көмегімен жауабын тауып, кейбір сөздерді дұрыс жаза алды.

Жаңа материалмен жұмыс-сөйлемдер құрастыру

Нақты,қатесіз тапсырманы орындауға шамасы бар.

Жұмысқа батыл кірісті, көршісіне көмектесті, уақыттан бұрын орындады.

Тапсырманың 4 дұрыс орындауы мүмкін, 2де қате жіберуі мүмкін.

Тапсырманы түгел дұрыс орындады.

Тапсырманы орындау қиындық тудырады. 1 сөйлем ғана құрастыруы мүмкін.

Қимылы баяу, түсінігі де.Мұғалім қатесін жөндеді. Соңғы сөйлемі толық емес.

Жаңа материалмен жұмыс-there is/are орналастыру

Тапсырма оған қиынға түспейді деп ойлаймын.

Тапсырма қиынға түскен жоқ, мұғалімнен кеңес сұрады, бірақ бәрін батыл орындап  берді.

2 тапсырманың 70% орындайды қатесіз.

Өз бетінше қызығушылықпен орындады. Сөйлем құрауда мұғалімнің көмегін қажет етті.

1-2 тапсырманы орындауы мүмкін.

Мұғалім түсіндіргені мен тапсырманы орындай алмады.

 

Аружан өте белсенді оқушы. Ағылшын тілі сабағына батыл кірісіп тапсырмалардың бәрін шапшаң орындайды. Бүгінгі сабақта Аружан менің ойымнан шықты, бүкіл тапсырмаларды нақты, қатесіз орындап берді. Аружанға келесі сабаққа қүрделірек тапсырмалар беруге болады.

Әнуар ағылшын тілі сабағында өзін жақсы қырынан көрсетеді әрқашан. Өте ұқыпты, байсалды оқушы. Бүгінгі сабақтада шамасы келгенше жақсы қатысты.  Ойлаған болжамым бойынша тапсырмаларды шешті.  Әнуарға келесі сабаққа жеңіл және саны көбірек тапсырмалар беруге болады.

Дәулет өте баяу. Сабақта белсенділік көрсетпейді. Үнемі тапсырмалар орындағанда қиналады. Дәулетке жеңілдеу тапсырмалар дайындауым қажет екен.

 

 

Сабақ барысында туындаған мәселелер

Ол мәселерді шешу жолдары

1

Бүгінгі сабақта  үй тапсырмаларын тексеруге сабақтың мөлшерленген уақытынан асып кетуіне байланысты басқа тапсырмаларды орындауға уақыт тығыз болып қалды.

Келесі сабақта үй тапсырмасының  санын азайту арқылы мөлшерленген уақытты тиімді пайдалану керек. Үй тапсырмасын тексерудің әдіс-тәсілдерін түрлендіру, соның  ішінде тірек-сызбаларды қолдану қажет.

2

Үй тапсырманы тексеру кезінде уақыттың дұрыс мөлшерленбегенінен С-оқушының ойланып жауап беруіне мүмкіндік болмады.

Мұғалім оқушының іс-әрекетін қолдап, сабақтын өзгеруіне дайын болу керек.

 

 

 

Мұғалімнің өзі өткізген сабағын талдау кестесі үлгісі

Сабақтың талдаушы: Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты  Математика  пән

мұғалімі Сыздыкова Самал

Сабақ  өткізуші: Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Шоринов Қанат Сембіұлы

Күні: 26.01.2013 ж.               Сыныбы: 6 “В” сынып              Пәні: Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Есімдіктен өткенді қайталау

Сабақтың мақсаты:  Есімдік туралы алған теориялық білімдерін практикада қолдану, ауызша, жазбаша жұмыстарын жүргізе отырып білімдерін  бекіту, ойлау қабілеттерін, қиялын дамыту, ой қорытып, нақты шешім жасауға үйрету, халқымыздың салт – дәстүрін, жеті атасын білуге топпен жұмыс жүргізіп, бірін – бірі тыңдай білуге үйрету, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.

Ескертпелер

Мұғалім пікірі

 

1

 

Сабақты жоспарлағанда оқушылардың қандай ерекшеліктері ескерілді?

 

Оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттері ескеріліп, сабақтың әр кезеңінде қызығушылығын ояту, байланыстыра сөйлеу, сөздік қорын молайту көзделді.

 

2

 

Сабақтың түрі қандай? Өткен сабақпен байланысы бар ма?

 

Саяхат сабағы. Сабақта жеті ата еліне саяхат жасай отырып, топпен жұмыс (белсенділіктерін арттыру) үшін, ойын элементтері (қызығушылығын, ойлау, есте сақтауын дамыту) үшін пайдаланылды. Бұл сабақ  - өткен сабақты бекіту.

 

3

 

Сабақта қандай міндеттер алға қойылды?

А) білімділік

Ә) дамытушылық

Б) тәрбиелік; бұлардың арасында байланыс болды ма? Бұл міндеттерде сыныптың, жеке оқушылардың ерекшеліктері қалай алынды?

А) Есімдік туралы алған теориялық білімдерін бекітіп, ауызша, жазбаша талдау жұмысын жүргізу;

Ә) Сауатты, таза, көркем жазуға, мәдениетті сөйлей білуге үйрете отырып, ойлау қабіліттерін, қиялдарын дамыту;

Б) Халықтық педагогика негізінде тәрбиелей отырып, Отанын, отбасын, туған жерін сүюге ұлттық құндылықтарды құрметтеуге тәрбиелеу. Бұл алған міндеттер байланысып бірін - бірі толықтыры тұрды. Абылайханның сөздік қоры төмен болғандықтан жеке сөздік жұмысы жүргізілді.

 

4

 

Аталған міндеттерді шешуде сабақтың бұл түрі неге тиімді болды?

 

Жеті атаға саяхат жасай отырып оқушыларды жеті атасын білуге жетелеп, жалықтырмас үшін, қызығушылығын арттыру барысында сабақтың әр кезеңінде әр түрлі - әдіс тәсәлдермен, ойындар өткіздім.

 

5

 

Сабақ кезеңдерінің арасында байланыс

болды ма? Уақыт тиімді пайдаланылды ма?

 

Алға қойған мақсат біреу болғандықтан сабақтың әр кезеңдері, бір – бірімен байланысып, жүйелі қорытындыланып өз уақытында өтті.

 

6

 

Жаңа тақырыпты ашуда оқытудың әдіс – тәсілдерінде қандай үйлесім болды? Әдіс – тәсілдерді таңдау себептерін түсіндіру.

Ш.А. Амоношвилидің “Ойын арқылы оқыту”,  В.В. Давыдовтың  “Дамыта оқыту”, “Оқу мен жазуды сын тұрғысынан ойлау технологияларының элементтерін ізгілендіру педагогикасымен ұштастыра өткізіп, есімдіктен өткенді қайталауда оқушылардың ойын, қиялын, есте сақтау дағдысын қалыптастыру қарастырылды”.

 

7

 

Оқушымен жеке жұмыс болды ма? Ол қалай ұйымдастырылды? Неліктен?

 

Әрбір ауылға саяхат жасай отырып, Абутай А., Еңбекова Ә. сияқты ойын жеткізуге қиналатын оқушыларға жеке тапсырма берілді, себебі саяхатқа ілесу үшін үлестірмелі  арнайы карточка таратылды.

8

 

Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтары байқалды ма? (себебін түсіндіру)

Сабақтың әрбір кезеңдерінен өткен сайын оқушылар ауыл – ауылдан түскен тапсырмаларға тез, дұрыс жауап беруге тырысып ұйымшылдыққа тәрбиеленді,  белсенділіктері, қызығушылықтары артты.

 

9

Сынып бөлмесінде қандай оқу құрал - жабдықтары пайдаланылды? Неліктен?

Сабақ жеті атаға саяхат жасау болғандықтан үн таспадан                              З. Көпболсынұлының  орындауында “Немерем” деген өлеңі тыңдалды.

 

10

Сабақ барысында оқушылардың арасындағы дұрыс психологиялық қарым – қатынас жасауына мұғалімнің тәрбиелік әсері қалай жүзеге асты.

Сабақ барысында оқушылардың ұлттық құндылықтарды қастерлеуге және намысшылдыққа, ұйымшылдыққа, елін, отбасын сүйуге тәрбиеленді. Үлкенге құрмет кішіге ізет көрсету басшылыққа алынды.

 

11

 

Үй тапсырмасын беру

Үйге тапсырма оқушылардың ерекшеліктерн ескере отырып, уақытты дұрыс пайдалануға негіздеп, өздері оқыған шығармадан есімдігі бар бес сөйлем жазу тапсырылды

 

12

 

Қандай да бір жағдайда артық  әдіс – тәсіліңіз бар ма?

Сабақтың кезеңдеріңде келеңсіз жағдай бола қалса, ол тығырықтан шығуға талпынып қажетті тәсілді қолданамын.

 

13

 

 

Мұғалім көздеген мақсатына жетті ме?

 

 

 

 

Сабақ бойы оқушылар берілген тапсырманы орындауда белсенділік көрсетті. Математикалық ойын “Ғажайып алаң”, “Сөз жұмбақ”, “Бұл да қызық”, “Жұмбақ сұрақтар”, “Бұл қай есімдік ” сияқты тапсырмалар өз шешуін тапты. Жоспарлап келген жұмыс түрлері толығымен іске асты, ендеше мақсатыма жеттім деп ойлаймын.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытые уроки по казахскому языку"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по безопасности

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
