Инфоурок Иностранные языки КонспектыОткрытый урок "Wild animals"

Открытый урок "Wild animals"

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: Wild animals

Сабақтың мақсаты: оқушылардың ағылшын тілінен алған білімдерін көрсетіп,тілдік қорларын көбейту. Ағылшын пәнінен оқуға деген ынтасын арттыру, жануарларды қорғауға үйрету.

Көрнекілігі: суреттер,слайд, дискімен жұмыс

Сабақ барысы:

1.     Ұйымдастыру бөлімі

А) амандасу

В) жоқтарды белгілеу

     a). Үй тапсырмасын тексеру

          Ex. 3

2.     Жаңа сабақ

A)  Now,pupils look at the board, we see a phonetic drill and the first of all I’ll read it and repeat after me.

[t] two tiny tigers take two taxis to town.

[ b] A big black bear sat on a big black bug.

B)   Pupils continue our lesson. Look at the board, we see some questions and we must answer the questions.

-         What can you see in the Zoo?

-         What animals do you know?

-         What is the theme of the lesson?

Yes, you are right. The theme of the lesson is: “Wild animals”. Open your copy-books and writing the date and new theme.

        c) look at the board, we must guess the animal

                  I' m brown, black or grey. I live on the trees. I move, jump, run very quickly. I eat plants. I am funny. I can hang by my long tail.

 

There is an animal that has a beautiful yellow skin with black stripes on it. It is a very dangerous wild animal. It lives mostly in hot countries

 

This animal has got long legs and a long neck. It is brown. It can run fast. It can go without food and water for a long time. What is it?

 

3.     Жаңа сөздер

a)Now, you see animals, I’ll read these animals and repeat after me.

Open your dictionary- books and writing the new words about animals.

Tiger, giraffe, lion, wolf, bear, elephant, snake, monkey, zebra.

 b) Do you know… how long wild animals live?

      Monkeys live about 40 years

      Hares live about 10 years

      Lions live about 20 years

Giraffes live about 20 years

Tiger live about 20 years

Bears live about 50 years

Elephant live about 60 years

c) do you know … how many hours they sleep?

Elephants -4 hours a day (at night)

Giraffes -4 hours a day ( at night)

Dolphins -  5 hours a day (at night and during the day)

Lions -       11 hours a day ( at night and during the day)

 

4.     Мәтінмен жұмыс

a)Boys and girls, take the text about ‘My favorite Animals”. Read the text one by one.

b) Where do elephants come from?

     How is a long nose called?

     How  are long white teeth called?

What do elephants eat?

5.     Практикалық жұмыс

The next task is :fill in the gaps. (Way Ahead 14a,14b, 19a)

6.     Continue our grammar lesson. Take the text and you must open the brackets, and use “ to be” verbs and Present Simple Tense.

The Brown Bear

7.     The brown bear 1…………………….(be) a very big animal. It 2………………(have) got a short neck, its head 3……………….(be) big and its tail 4…………………(be) very short. The brown bear 5……………………..(live) in the forest. It 6……………….

8.     (like) to make its home in the tree. It 7………………….(eat) wild fruit. It 8…………….(like) honey too.

 

8. Word search

M

E

L

I

O

N

D

L

S

M

I

K

O

G

I

R

A

F

F

E

Z

X

N

B

N

E

T

C

R

O

C

O

D

I

L

E

K

A

S

A

R

X

W

U

I

O

P

L

E

R

T

M

Y

U

I

K

H

S

W

R

Y

W

E

E

L

E

P

H

A

N

T

M

A

S

D

L

B

D

F

G

H

A

J

K

Z

T

I

G

E

R

X

C

V

K

B

N

M

Q

W

E

A

R

T

Y

U

E

I

O

P

A

S

D

R

F

G

W

O

L

F

I

 

9. The first group is writing about animals in the mountains

    The second group is writing about animals in the forest

    The third group is writing about animals in the desert

                                                                                              

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок "Wild animals""

Настоящий материал опубликован пользователем Айтлесова Нурлы Жылкайдаровна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт

Скачать материал
    • 29.03.2015 451
    • DOCX 17.2 кбайт
    • Оцените материал:
  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

    Удалить материал
  • Автор материала

    Айтлесова Нурлы Жылкайдаровна
    Айтлесова Нурлы Жылкайдаровна

    учитель физики и информатики

    • На сайте: 9 лет и 10 месяцев
    • Подписчики: 0
    • Всего просмотров: 62161
    • Всего материалов: 38

Wild animals

Файл будет скачан в формате:

  • pdf
407
36
23.10.2023
«Инфоурок»

Материал разработан автором:

Буженинов Александр Эдуардович

преподаватель

Рабочий лист "Wild animals" содержит упражнения на отработку лексики по теме "Wild animals": подстановочные упражнения, упражнение на вставку пропущенных букв, соотнесение слова и иллюстрации, распознавание животного по описанию, нахождение лишнего слова из ряда

Краткое описание методической разработки

Рабочий лист "Wild animals" содержит упражнения на отработку лексики по теме "Wild animals": подстановочные упражнения, упражнение на вставку пропущенных букв, соотнесение слова и иллюстрации, распознавание животного по описанию, нахождение лишнего слова из ряда

Смотреть ещё 5 584 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
