1887126
столько раз учителя, ученики и родители
посетили официальный сайт проекта «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок Дошкольное образование КонспектыОткрытый урок "Менің достарым" Ересек тобымен

Открытый урок "Менің достарым" Ересек тобымен

библиотека
материалов

«Достасайық»

Құңдылық: Дұрыс әрекет

Сабақтың мақсаты: Балаларға адам өміріндегі достықтың маңыздылығын ұғындыру арқылы дұрыс әрекет құңдылығының мәнін ашу.

Міндеттері

Білімділік:Балаларға достық ұғымының мәнін түсіндіре отырып, сыйластық қасиеті туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Балаларға өзара сыйластық пен қарым-қатынас жасауға баулу арқылы түсіністік қасиетін дамыту.

Тәрбиелік: Балаларды сыйластыққа, адалдыққа тәрбиелеу.

Көрнекі құралдар: гүлдер, гүлдің суреті, бейне таспа, әр балаға арналған пазлдар.

Сабақ барысы:

Шаттық шеңбер: Екі бала қол ұстасып кіреді.

1 бала: Достарсыз бұл күнде күн кешу мүмкінбе!

2 бала: Жоқ, ол мүмкін емес.

1 бала: Сенде дос барма?

2 бала: Әрине бар.

1 бала: Олар ендеше қайда?

Балалар өлеңмен кіреді. Өлең “Дос.”

1 шумақ

Іздегенде табылатын қасымнан

Көңілім бар қызғалдақтай ашылған

Көріспесек сағыныштан жүдейтін

Кім бар екен бала кезі досымнан

Қайырмасы

Жан досым үстем болсын мерейін

Әрқашан жеңісінді көрейін

Сабағымыз бітпесін

Әнімізде бітпесін 2 рет


Амансыңдар ма, достарым! Сәлеметсіздерме құрметті ата-аналар!

Балалар бүгін біздің сабаққа ата-аналарда қатысып отыр. Біз бүгін сендермен дос туралы әңгімелесеміз.

Бір-бірлерімізге қолдарымызды созып, шын жүректен мынадай сөздермен амандасып көрейік!


Ән салуға барамыз,

Досымызды табамыз.

Сәлемет пе! Міне, мен!

Доспын енді сенімен.


Балалар сендерде достарын барма? Балалардың жауабы

Ата-аналарға сұрақ. Ал сіздерде достарыңыз барма?

Өмірде өте көп достар болады. Бір досын қалтандағы ақшан біткенше екінші досын кеудендегі жанын шыққанша. Ал енді қазір назарымызды теледидарға аударамыз.

Құмырсқа ертегі.

Бір құмырсқа өз илеуіндегі тобынан бөлініп, сол маңдағы ара, қоңыз секілді жәндіктермен дос болыпты. Бірде жем іздеп шыққан құмырсқа жол үстінен бір дән тауып алады. Жалғыз өзі әрі-бері әуреленіп, дәнді орнынан қозғалта алмайды. Содан соң көмек сұрап өзінің қанатты достарын іздейді.

Бір уақытта гүлден гүлге қонып, шырын жинап жүрген араға жолығады.

  • Досым, бір дән тауып алып едім, жалғыз өзім көтере алмадым. Маған көмектесіп жіберші, - деп өтінеді.

  • Көрмей тұрсың ба мен де жұмыс істеп жатырмын ғой, -деп көнбей қояды.

  • Солайы солай ғой, мейлі,- деп құмырсқа әрі жүріп кетеді.

Ол енді қоңызды тауып алады. Мән-жайды айтып, көмек сұрайды.

  • Сен үшін өз еңбегімді еш қыла алмаймын, - деп қоңыз ызыңдап ұшып кетеді.

Достарынан күдер үзген құмырсқа мұңайып келе жатады. Жолда өзінің илеулестерімен ұшырасып қалады. Олар мұның түрін көріп:

  • Саған не болған? Не істеп жүрсің?- деп жөн сұрайды.

Құмырсқа басынан кешкен оқиғасын баяндап береді.

  • Жалғыздық деген сол, - деп илеулестері құмырсқаны жұбатып, дәнін көтерісіп, әрі алып кетеді. Осылай құмырсқа үйіріне қайта қосылады.

Жаңа достың қадірі ескі досқа жетпейді” деген екен сонда бір кәрі құмырсқа.

Cұрақтар:

  • Ара мен қоңызды нағыз достар деуге болама? Неліктен?

  • Достарын көмек сұраса сендер, не істер едіңдер?

  • Балалар қалай ойлайсыңдар наңыз дос қандай болу керек?



Дәйексөз

Адал дос алтыннан да қымбат.

Достық қиындықта сыналады. Достар әр кезде өзара түсінісіп, бір-біріне көмектессе осындай достықты шынайы, адал деп айтуға болады.



Үстел басында жұмыс.

Балалар үстел басында пазлмен жұмыс істейді.Суретте не көргендерін әңгімелейді, тақпақ айтып береді.



Балдырған баламыз Біз қандаймыз, қандаймыз

Досты көп табамыз Шұғылалы таңдаймыз

Қашан да, қайда да, Күлімдеген күндейміз

Достар бір-біріне Ренжісуді білмейміз.

сенімді боламыз.

Достарды біз қолдаймыз Балдырған баламыз

Қиын шақта қорғаймыз Досты көп табамыз

Біздің топта ұл-қыздар Қашан да, қайда да,

Тату-тәтті ойнаймыз. Достар бір-біріне

сенімді боламыз

Екі деген екі дос

Бірін-бірі қимайтын

Артық кемді етпей сөз

Бірін-бірі сыйлайтын.



Балалар орындарын келіп жайғасып отырады.



Ата-аналарға сұрақ.

  1. Баланыздың бойында қандай қасиеттерді көргіңіз келеді?

  2. Достың бойында нағыз досқа тән қандай қасиеттер бар?

  3. Сіздің досыңыз қандай?

  4. Қандай адамдар бір-біріне дос бола алады?

  5. Адамға дос не үшін қажет деп ойлайсыздар?



Құрметті ата-аналар! Мына тақтада гүлдің суреті ілініп тұр бірақ гүл күлтелері жоқ соны сіздер қазір толтырасыздар.

Өз балаңыздың бойында қандай қасиеттерді досқа лайық көргіңіз келеді?



Жүректен-жүрекке шеңбер.

Тақпақ

Әрқашан дос біргеміз

Ажырамас іргеміз

Ілгері жүріңдер

Достық жырын біліңдер

Туғып ұстап бірлікті

Еңбекті сүйіңдер



Өлең “Дос”

Дос болайық бәріміз

Жарасып тұр әніміз

Тыныштықты сақтаймыз(2 рет)

Атсын күліп танымыз.

























18 бөбектер бақшасы









«Өзін-өзі тану» пәні бойынша қалалық семинарға арналған ұйымдастырылған оқу әрекетінің мәтіні





Тақырыбы: «Достасайық»














Тәрбиеші Омышева Ж.Т



2017ж

Курс профессиональной переподготовки
Воспитатель детей дошкольного возраста