Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / История / Другие методич. материалы / Открытый урок на тему: "Ежелгі адамдардың қоршаған орта туралы түсінігі"

Открытый урок на тему: "Ежелгі адамдардың қоршаған орта туралы түсінігі"


  • История

Поделитесь материалом с коллегами:

Сабақ тақырыбы: Ежелгі адамдардың қоршаған орта туралы түсінігі

Мақсаты

Ежелгі адамдардың білімінің дамуы, адамдардың ақыл-ойы жетілуі туралы түсінік алу. Діни көзқарастың қалыптасуы туралы мағлұмат алу.

Күтілетін нәтиже

Суреттерді қарай отырып түсінгендерін айтып, сабақтың не жайында болатынын әңгімелейді

Дерек көздері

6-сынып оқулығы, қосымша ақпарат, плакат, интерактивті тақта суреттер.

І Сабақтың барысы

І Ұйымдастыру кезеңі

а) Оқушыларды түгелдеу

ә) Назарларын сабаққа аудару

б) Сергіту сәті

Сурет арқылы топқа бөлу

Ереже құру

Топ басшысын өздері сайлайды.

Таймерді сайлайды (уақытты бақылап отырады)

Үй тапсырмасы

Ойын «Ақ сандық» Сандық ішіндегі жасырынған сұрақтарға жауап беру .

  1. Шеберлер еңбек құралдарын неден дайындай бастады?

  2. Мыс-тас дәуірі қоғамында қанша ірі өзгеріс орын алды? Оларды ата.

  3. Мыс –тас дәуірінде рулық қауымның негізін көбінесе қандай отбасылар құрайтын болды?

  4. Қазақстан аумағында энеолит дәуірінің жарқын ескерткіші ?

  5. Тұрақты қазу барысында қанша үй табылды?

  6. Шебір тұрағының тұрғындары нені моншақ етіп таққан?

ІІІ жаңа сабақ

  1. Білімнің дамуы

  2. Діни көзқарастың қалыптасуы

  3. Ең көне сенім

Ойтолғау

Суреттер арқылы тақырыптың мағынасын ашу.


Топтық жұмыс

1 топ Сөзжұмбақ шешу




Е








Ң








Б









Е











К









1. Алғашқы адамдар өздерін белгілі бір жануардан шықтық деп есептеген. Бұл сенім қалай аталды?

2. Адамды адам еткен?

3. Фетиштің ең көрнекті түрі?

4. Байырғы адамдардың белгілі бір материялды затқа ерекше қасиетті деп табынуы?

5. Суретті хат?

2 топ Сурет бойынша әңгімелеу

3 топ Кластер құрап, қорғайды.

ІҮ Сабақты бекіту

Семантикалық карта

1 топ

Атауы

Ертедегі адамдар

Неандерталь адам

Саналы адам

Қоршаған табиғаттан өздерінің қандай айырмашылығы бар екенін түсінбеуі




Діни түсініктердің пайда болуы




Өзінің арғы тегіне қарағанда көп жетістікке жеткен




2 топ

Атауы

Фатишизм

Пиктография

Бойтұмар

Ұялы телефон арқылы

Адамдар өз білімдерін суретті хат арқылы жеткізді





Белгілі бір материялды затқа ерекше қасиетті деп табынуы





Фатишизмнің көрнекті түрі







3топ

Атауы

Тотемизм

Анимизм

Зоопатрия

Жан мен рухтың барлығына сену




Ежелгі адамдардың аңдарға жалбарынуы




Аң-құстарға табыну






Кері байланыс

Оқушылар өз ойларын жазып тақтаға іледі

Бағалау



Үй тапсырмасы

Тас дәуірінің кезеңдерімен бесжолды өлең құрастырып келу



































Атауы

Ертедегі адамдар

Неандерталь адам

Саналы адам

Қоршаған табиғаттан өздерінің қандай айырмашылығы бар екенін түсінбеуі




Діни түсініктердің пайда болуы




Өзінің арғы тегіне қарағанда көп жетістікке жеткен




________________________________________________________

Атауы

Ертедегі адамдар

Неандерталь адам

Саналы адам

Қоршаған табиғаттан өздерінің қандай айырмашылығы бар екенін түсінбеуі




Діни түсініктердің пайда болуы




Өзінің арғы тегіне қарағанда көп жетістікке жеткен






Атауы

Фатишизм

Пиктография

Бойтұмар

Ұялы телефон арқылы

Адамдар өз білімдерін суретті хат арқылы жеткізді





Белгілі бір материялды затқа ерекше қасиетті деп табынуы





Фатишизмнің көрнекті түрі





________________________________________________________

Атауы

Фатишизм

Пиктография

Бойтұмар

Ұялы телефон арқылы

Адамдар өз білімдерін суретті хат арқылы жеткізді





Белгілі бір материялды затқа ерекше қасиетті деп табынуы





Фатишизмнің көрнекті түрі







Атауы

Тотемизм

Анимизм

Зоопатрия

Жан мен рухтың барлығына сену




Ежелгі адамдардың аңдарға жалбарынуы




Аң-құстарға табыну




________________________________________________________

Атауы

Тотемизм

Анимизм

Зоопатрия

Жан мен рухтың барлығына сену




Ежелгі адамдардың аңдарға жалбарынуы




Аң-құстарға табыну







Автор
Дата добавления 27.01.2016
Раздел История
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров226
Номер материала ДВ-382944
Получить свидетельство о публикации
