План открытого урока по теме "Hobbies" (Хобби)
Учитель
– Лиджиева Булган Бембеевна
Учебник
«Rainbow English» для 5-го класса
общеобразовательных учреждений. Авторы: О.В. Афанасьева, И.В. Михеева, К.М.
Баранова
Цели
урока:
·
практическая – приобретение навыков
использования английского языка как средство общения в реальной жизни и
выражения собственного мнения.
·
общеобразовательная – совершенствование
навыков монологической и диалогической речи в коммуникации по теме «Hobbies».
·
воспитательная – формирование
творческого мышления учащихся через коммуникацию, общения, взаимоотношения и
презентацию собственного мнения.
·
развивающая – развитие
коммуникативных умений учащихся по описанию различных увлечений.
Оснащение
урока: компьютер, ИКТ, проектор, доска, учебник, рабочие тетради.
Форма
урока: комбинированная.
Дополнительный
материал: кроссворд на тему «Hobbies».
Ход урока
I.
Организационный момент, приветствие, создание
атмосферы иностранного языка.
Учитель: Good morning,
children! I am glad to see you! We have a lot of guests today. Please, greet
them. (говорят хором “Good morning, dear guests!”) Sit
down, please.
What date is today? Who is absent today?
The
theme of our lesson is “Hobbies”. What do people usually do at their free time?
What do you do when you meet together at home? These are the questions of our
lesson. Thus we’ll speak about a very interesting theme. Look at the
blackboard, please. You can see some sayings on it and we’ll try to explain and
understand the meaning of these sayings:
·
«Hobbies differ like tastes».
·
«Active life and interesting hobbies make you feel happy».
II.
Повторение активного лексического материала по теме «Hobbies». Речевая
разминка.
Учитель: I’d
like you to begin your work by the drill of the words and word-combinations you
will need while discussing the theme “Hobbies”. What
do you think, what words will you need?
Ученики
называют разные слова по теме:
gardening
|
|
|
a
collection
|
|
|
music
|
shopping
|
|
|
a
coin
|
|
|
watching
TV
|
to
be fond of
|
|
|
reading
|
|
|
football
|
proud
|
|
|
history
|
|
|
swimming
|
to
be proud of
|
|
|
dancing
|
|
|
sports
|
to
collect
|
|
|
singing
|
|
|
photography
|
computing
|
|
|
travelling
|
|
|
playing
tennis
|
III.
Проверка домашнего задания. Ex. 7
p.21
Учитель: And
now let’s check your home task. Open your books on page 21. Begin,
please.
IV.
Работа в парах для выявления значения слова
«hobby». Активизация творческих способностей учащихся через общение друг с
другом.
Учитель: And
now I’d like you to work in pairs and to find out the meaning of the word
“hobby”.
Ученики:
·
to be fond of smth.
·
to be interested in smth.
·
to like doing smth.
·
how to spend free time
·
to enjoy doing smth.
Каждой
паре предоставляется возможность высказаться.
V.
Развитие коммуникативных умений учащихся в форме монологической и диалогической
речи.
Учащиеся
рассказывают о питомце, которого они хотели бы иметь дома и демонстрируют свои
работы.
Now
let’s talk about the pet you’d like to have at home. You will work in 2 groups.
You are to answer the following questions:
1. What
size will it be?
2. What
name will you give it?
3. What
colour will it be?
4. Where
will it live? In a cage or in a fishbowl?
5. How
will your parents help you to keep your pet?
And
another group should guess your pet.
Use
the following phrases:
-
Friendly/clever companions
-
Easy/ difficult to keep
-
Easy/ difficult to train
-
Funny to watch
-
Easy/ difficult to feed. What does it eat and drink?
-
To be proud of your pet.
-
Have you found out the pet?
VII. Физкультминутка.
Учитель: Stand
up! Clap your hands!
Shake your head! Stamp your feet! Sit down! (2-3 раза)
VIII.
Закрепление лексического материала по теме «Hobbies» на основе двух упражнений
с использованием ИКТ.
Учитель: And
now we will do two exercises on the computer. They are based on our active
vocabulary. Take the papers, please. One of you will do the task on the
computer; the others will work on their papers. Let’s do the first Ex. 14 p. 71
in your workbooks. Divide the words from the box into four categories.
The
second ex. 15 p. 72. Put the words from the two columns together to make new
words or word combinations, write them and translate into Russian.
IX. Домашнее задание.
Учитель: Your
home task is to write an essay on the theme «Hobbies».
X. Решение
кроссворда по
теме «Hobbies», подведение итогов
урока, оценки.
Задача
этого этапа – помочь учиться наслаждаться своей работой, дать возможность детям
выразить своё мнение, оценить свою работу и работу своих друзей.
Учитель:
And now a crossword. Enjoy English! The subject is “Animals”. Ex. 30 p.85 in
your workbook.
|
Учитель: And
now children let’s sum up our lesson. I want you to answer my questions.
·
What was the theme of our lesson?
·
Did you like how you and your friends worked?
·
Did you learn anything new?
And
here are your marks. All of you worked hard, actively and I noticed, with
pleasure. All your marks are excellent and good. I’ll tell a few words about
the work of each pupil.
И
учитель ставит оценки, говоря несколько слов о работе каждого ученика.
Учитель:
Our
lesson is over. Thank you for your work. Goodbye.