Инфоурок / Биология / Другие методич. материалы / Открытый урок на тему "Онтогенез" (10 сынып)

Открытый урок на тему "Онтогенез" (10 сынып)


Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 184 курса профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Пәні

Биология

10-сынып

Күні: 07.02.2015ж.

Бекітемін:

Тарау:

Организмнің дамуы және қоршаған орта

Сабақтың

тақырыбы

Организмнің эмбриондық және постэмбриондық

дамуындағы қоршаған орта факторларының рөлі

Сілтеме

10-сынып биология оқулығы. Ғаламтор мәліметтері.

Әдістер мен тәсілдер

  • Диалогты оқыту;

  • СТО;

  • Оқуды және оқыту үшін бағалау;

  • АКТ қолдану;

  • Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;

Сабақтың

мақсаты:

Білімділік:

организмнің эмбриондық және постэмбриондық дамуына әсер етуші қоршаған орта факторлары туралы түсінік алады.

Дамытушылық:

шығармашылық қабілеттерін дамыту, ойларын нақты, дәл жеткізе білуге үйрету, салыстыра білу, тани білу, қорытындыға келу дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік:

топтық жұмыс негізінде өзара ынтымақтастық атмосферасын құру, салауатты өмір салтына тәрбиелеу.

Нәтиже:

Организмнің эмбриондық және постэмбриондық даму ерекшеліктерін сипаттай алады;

Эмбриондық және постэмбриондық дамуға әсер етуші факторларды салыстыра алады.

Оқушылардың танымдық қабілеті артады.

Ұрпақ өмірінің құнды екендігіне көз жеткізе отырып, өз өмірін бағалай білуге тәрбиеленеді.

Сабақтың түрі:

аралас

Пәнішілік

байланыс:

анатомия, физиология

Көрнекі құралдар:

Слайдтар, флипчарттар, маркерлер, стикер, түрлі- түсті қағаздар.

Түйінді идеялар:

- онтогенез эмбриогенез бен постэмбриогенез кезеңдерін қамтиды;

- эмбриондық және постэмбриондық даму ішкі және сыртқы факторларға сезімтал.

Сабақ кезеңдері, уақыт мөлшері:

Мұғалім қызметі

Оқушы қызметі

Жүзеге асқан әрекет

Ұйымдастыру кезеңі

3-4 мин

Оқушыларды түгендеу.

Ынтымақтастық атмосферасын құру.

Шеңберге тұрып, бір-біріне тілектерін айтады.

Топ ішінде ынтымақтастық қалыптасады.

І. Қызығушылықты ояту сатысы




5 мин





10 мин



Үй тапсырмасын тексеру:

1-топ “Сызықтық диктант”,

2-топ “Құпия сандар” тапсырмаларын орындауды ұсынады;

2. “Сипаттай біл” онтогенез кезеңдері

бойынша постер қорғау;

3. «Қарама – қарсы сұрақтар»

«БИО» à «ЭКО», «ЭКО» à «БИО».

1-топ “Сызықтық диктант”,

2-топ “Құпия сандар” тапсырмаларын орындайды.

2. “Сипаттай біл” онтогенез кезеңдері

бойынша постер қорғайды;

3. Постерге бфйланысты «Қарама – қарсы сұрақтар»

«БИО» à «ЭКО», «ЭКО» à «БИО» қояды.

Үй тапсырмасы тексеріледі.


Постер қорғау арқылы ойын нақты, дәлелді айтуға дағдыланады. «2 жұлдызша, 1 тілек» арқылы топтар бір-біріне баға береді.

ІІ. Мағынаны тану сатысы

10 мин

Кітапта берілген мәтінмен және қосымша материалдармен жұмыс;


Ақпаратты оқулықтан оқып, қосымша материалдар бойынша толықтырып, жасап келген слайдтарымен таныстырады.

Жаңа сабақ бойынша білімді өздері меңгереді. Жаңа ақпарат бойынша түсінгендерін ортаға салады, сұрақтарға жауап бере отырып, ойларын толықтырады.

«2 жұлдызша, 1 тілек» арқылы топтар бір-біріне баға береді.

Ой қорыту сатысы

5 мин

Жаңа сабақ бойынша ойларын ортаға салып, қорытынды жасау ұсынылады.

Оқушылар ойын қорытындылау мақсатында жаңа сабақ бойынша танысқан мәліметтерін жинақтап, «Венн диаграммасына» жазады.

«Венн диаграммасын» толтыра отырып, онтогенез факторлары туралы ой қорытады.

5 мин

Бағалау

Өзін-өзі бағалайды. Формативті бағалауды жүзеге асырады.

Топ басшының «Бағалау парағында» көрсеткен балдары арқылы формативті бағаланады. Оқушылар өз бағаларын беру арқылы өзінің болашақтағы орындарын, шешім шығара білуге, бір – біріне сын айтуға үйренеді.

3 мин

Рефлексия

Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып «Даналық» ағашына ілдіреді.


2-3 мин

Үй тапсырмасы: Организмнің эмбриондық және постэмбриондық

дамуындағы қоршаған орта факторларының рөлі;

Келесі оқылым: Организмнің өсуі және дамуы. Бейімділік деңгейлері.

Оқушы күнделікке жазып алады.










































