Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Классному руководителю / Другие методич. материалы / Открытый урок на тему: Таза болса табиғат, аман болар адамзат
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Классному руководителю

Открытый урок на тему: Таза болса табиғат, аман болар адамзат

библиотека
материалов

Алматы облысы

Еңбекшіқазақ ауданы

«О.Жандосов атындағы орта мектеп»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі







Ашық сабақ

6 «В» сынып

Тақырыбы:

Таза болса табиғат-

аман болар адамзат







Өткізген: Сүлейменова Ш.Е..











2016 жыл



6«В»- сынып

Қ Қазақ тілі


Сабақтың тақырыбы

Таза болса табиғат- аман болар адамзат


Мақсаты

Білімділік: Табиғат тақырыбы төңірегінде өз ойларын сауатты айтуын,ауызекі тілде сөйлеуін жетілдіру; білімдерін пысықтау, тереңдету; Табиғат туралы оқушыларға толық мәлімет беру; сыни тұрғыда ойлауға және өз ойын жаза білуге үйрету;

Дамытушылық: білім және білік дағдыларын, топтық жұмыстар арқылы белсендікліктерін, қабілеттерін, байланыстыра сөйлеу дағдыларын дамыту; оқушылардың өз бетінше білім алып, шығармашылылықпен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік:ынтымақтастықта жұмыс істеуге, қуанышқа ортақтаса білуге, сыйластыққа тәрбиелеу. Өз бетінше жұмыс істеуге, қосымша әдебиетпен жұмыс істеуге баулу.Табиғатты, қоршаған ортаны аялауға,сүюге тәрбиелеу.

Жұмыс нәтижесі

Табиғат туралы жан жақты айта алу; сөйлеу барысында жаңа сөздерді, сөз тіркестерін дұрыс қолдану;

тақырып бойынша белсенді сөздік қорды меңгеру.

Сілтеме

Қазақ тілі оқулығы 6 -сынып. «Атамұра» баспасы 2015жыл. Т.М. Артыкова. М.Б. Боранбай


Әдіс -тәсілдер

Топтық жұмыс; топқа бөліну, ашықхат жазу, жұптық жұмыс , жеке жұмыс

Диалогтік оқыту: сұрақ – жауап, әңгімелесу

АКТ-ны пайдалану: интерактивті тақта арқылы

«Миға шабуыл» әдісі. Жеке жұмыс; Жұптық жұмыс.

Шығармашылық жұмыс, сөзжұмбақ шешу

Ресурстар

Интернет материалдары,слайдтар, интерактивті тақта, мұғалімге арналған оқыту әдістемесі, авторы:

Т.М. Артыкова. М.Б. Боранбай

Оқулық, сөздік дәптері, магнитті тақта, компьютер, стикерлер, маркерлер, А 3 плакат, бағалау парағы.

АКТ, постер ,маркерлер, кеспе қағаздар, суреттер

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут



Сабақ жоспары

  1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою

  2. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша

  3. Рефлексия

  4. Үйге тапсырма










Сабақтың тақырыбы:

hello_html_m1ff2943.png


Іс- әрекет кезеңі

Педагог қызметі

Оқушы қызметі

Ұйымдастыру формасы

Күтілетін нәтиже

Бағалау формасы

Ұйымдастыру кезеңі



Күндей  жадырап,

Айдай  арайлап,

Жұлдыздай  жарқырап,

Судай  таза көңілмен,

Бүгінгі  сабағымызды бастайық! 

Сыныпты 2 топқа бөлу :

«Табиғат» тобы

«Адамзат» тобы


hello_html_360cc7d5.png


Сабақтың ұраны:

hello_html_310e962c.png





Үй тапсырмасы бойынша

білімін анықтау.

Әр топтан оқушылар үйде жазып келген 4- тапсырма бойынша өз ойларын оқиды




















Оқушылар топқа бөлінеді






























Үйде орындаған тапсырманы оқиды


















Топтық жұмыс






























Жеке жұмыс


Сынып ұжымында ынтымақтастық орнап, психологиялық жағымды ахуал орнайды


















































Өткен тақырыптарды еске түсіреді, оқушылар білімдері пысықталады.




















































Оқушылардыларды смайликтер арқылы бағалау

Білу

Жаңа сабаққа кіріспе. Қызығушылықтарын ояту.

Табиғат дегеніміз не? Әр оқушы өз ойларын айтып жауап береді



Мақсат қою кезеңі

Электронды оқулық арқылы түсіндіру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Сабақ тақырыбымен танысады


Электронды оқулық арқылы оқушылар жаңа сабақты мұқият тыңдайды.


Жеке жұмыс






Электронды оқулықпен жұмыс

Ынта- ықыласы, қызығушы

лығы артады




Табиғат туралы оқушылар электрондық оқулық арқылы толық мәлімет алады.

Өзіндік баға

Түсіну

Оқулықпен жұмыс

1-тапсырма

Сұрақтарға жауап беріңдер?

1-топ «Табиғат»тобына 1,3 сұрақтар

2-топ«Адамзат» тобына 2, 4 сұрақтар


2- тапсырма Мақал- мәтелдерді оқып, жаттау


Оқулық бойынша топтық жұмыс.

Оқушылар сұраққа жауап береді

Дәптермен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

Оқушылар өздері топтық жұмыста ойланып, ақылдасып ізденушілігі артады.

Топ басшысының бағасы

Қолдану

Оқушылардың түсінгендерін байқау

3- тапсырма Мәтінді оқып, өз туған жерлері туралы әңгімелеу





Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды.

Өзгені тыңдай отырып, өз білімін толықтырады райды.

Топпен жұмыс

жеке жұмыс


Ойлау белсенділігі, тапқырлығы, қабілеттері дамиды.

Өзін топта ұстай білуі, өз ойын өзгенің ойымен салыстыра отырып бағалау дағдысы қалыптасады


Мұғалім бағасы




Талдау

4- тапсырма Берілген сөз тіркестерінен сөйлемдер құрату

1-топ «Табиғат»тобына: жасыл өсімдік, асқар тау, биік шың, ну тоғай. Құрастырған сөйлемдерінде етістіктер салт етістіктер болуы керек.

2-топ«Адамзат» тобына: Қалың орман, ұшқан құс, кең дала, таза ауа

Құрастырған сөйлемдерінде етістіктер сабақты етістіктер болуы керек.

hello_html_795a8522.png


Сергіту сәті «Қазақстан табиғаты» бейнебаян көрсету.

Оқушылар сөйлемдер құрайды, ойын мәнді жеткізуге тырысады, алған білімдерін қолдана біледі.


Бірлескен топтық жұмыс






Жұптық жұмыс

Өз білімін бағалауға дағдыланады, ұжыммен арадағы ынтымақтас

тық пайда болады

Өзіндік қорытынды баға

Жинақтау

Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ,

Оны айтуға табиғаттың тілі жоқ

Табиғатқа тіл бітсе адамзатқа не айтар еді, ал адамзат табиғатты қорғау үшін не істеу керек?

Постер корғау.


Табиғат Адамзат


Табиғатты қорғау - адамзаттың өзін өзі қорғауы.


Табиғатқа келтірген зиян- өзімізге жасаған қастандық
«Т» кестесін толтырту. Бүгінгі сабақтың түсінікті және түсініксіз тұстарын стикерге жазып тақтаға іледі

hello_html_m6422d294.png


Постермен жұмыс жасайды




















Стикерлер толтырады


Бірлескен топтық жұмыс





Топтық жұмыс












жеке жұмыс



Тапсырманы түсіне отырып, сыни тұрғыда ойланады.


Оқушылар

дың білімдері артады.



Мұғалімнің бағасы

Бағалау

Топ басшысына бағалау парағын толтырту

Бағалау критерийлері бойынша мұғалімнің жиынтық бағасы

Топ басшысы бағалау парағын толтырады.

Бағалау критерийлері бойынша


жеке жұмыс




Әділ, нақты бағалауға үйренеді

Бағалау критерийлері бойынша жинақтық баға қою.


Үйге тапсырма

121 - бет, 5 - тапсырма







Бағалау парағы Топ басшысы:

Сұрақ

Жауап

Мәтінмен

жұмыс

Постермен

жұмыс

Қорытынды

1







2







3







4




















Мұғалімнің бағалау парағы

1-тап-

сырма

2-тап-

сырма

3-тап-

сырма

4-тап-

сырма

5-тап-

сырма

6-тап-

сырма

Қорытынды

1










2










3










4










5










6










7










8










9










10










11










12











Бағалау парағы Топ басшысы:

Сұрақ

Жауап

Мәтінмен

жұмыс

Диалогпен

жұмыс

Қорытынды

1







2







3







4



























  • Туған жер дегеніміз не?



  • Туған жеріміздің табиғаты қандай?



  • Біз табиғатты қалай қорғауымыз керек?





  • Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас” дегенді қалай түсінесіңдер?



Табиғатымызды сақтап қалу, кейінгі ұрпаққа қалдыру біздің азаматтық борышымыз. Ендеше осы істе сендер қандай үлес қосар едіңдер?



  1. «Бір, ағаш кессең, он, ағаш ек» — жасыл желек бағдарламасына ат салысамыз;


2. «Судың да сұрауы бар» — суды ысырапсыз пайдалануға жол бермейміз, ластамаймыз




3. Орман-тоғайды, бақтарды күл — қоқыстан тазалап, өрттен қорғаймыз.


4. Аң, құстарды рұқсатсыз атуға т
ыйым саламыз, қамқорлық жасаймыз.


5. Экологиялық үгіт — насихат жүргіземіз.



















Автор
Дата добавления 04.11.2016
Раздел Классному руководителю
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров588
Номер материала ДБ-320811
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
