План урока
Цели урока:
практическая – овладение учащимися новой
конструкцией и использование её при ответах;
общеобразовательная – учить и научить каждого
ученика навыкам коммуникативной грамматики, новая грамматическая структура: to
be going to do sth, создать благоприятные условия для формирования знаний,
умений, навыков;
развивающая – развитие способностей
осуществлять репродуктивные и продуктивные действия;
воспитательная – воспитание личностных
качеств, обеспечивающих успешность исполнительской деятельности
(исполнительности, дисциплинированности, внимательности, уверенности,
эмоциональности, ответственности, работоспособности, честности).
Задачи:
Подготовка
артикуляционного аппарата учащихся к дальнейшей речевой деятельности.
Подготовка
учащихся к активной учебно-познавательной деятельности на основном этапе урока.
Развитие умения
читать с извлечением конкретной информации.
Изучение и
отработка новой конструкции.
Снятие языковых
и грамматических трудностей – повторение личных местоимений и спряжения глагола
to be.
Сообщение
информации о выполнении домашнего задания.
Развивать
память, внимание, речь учащихся.
Воспитание
командного духа.
Оснащение – учебники, раздаточный материал
(карточки), ноутбук, презентация power point, доска, рабочие тетради, Activity
Books, клубок ниток.
Ход урока:
Организационный
момент (1 min):
Good morning,
dear friends! I’m glad to see you. Sit down, please. Who is absent today?
Today we will
revise the words from the previous lessons and tag-questions. Besides we shall
learn the new construction “to be going to do sth”.
Фонетическая
зарядка (работа по цепочке) (2 min):
Now let`s revise
the words from the section 1, from the invitation letter and some word
combinations from the ex. 4.
I’ll give you a
wool ball and you should say the word which you remember and hand over the
ball. Is it clear? Start, please!
Речевая зарядка
(фронтальный опрос) (3 min):
Now you will
agree or disagree with me. Answer my questions. Listen to me attentively:
You are a pupil,
aren’t you?
You like
bananas, don’t you?
You haven’t got
a brother, have you?
Your mother is a
doctor, isn’t she?
You are in the 5th
form, aren’t you?
Masha is from
Scotland, isn’t she?
You don’t like
picnic, do you?
You don’t like
apples, do you?
Your mother’s
name is Irina, isn’t it?
You can drive a
car, can’t you?
You would like
to go abroad, wouldn’t you?
You wasn’t in
Africa, was you?
4. Проверка домашнего
задания (работа в парах) (9):
Thank you! Good,
I like it!
Now let’s check your
home task.
Open your
Activity Books (ex. 11), change your activity books, take a red or black pen
and mark the mistakes. Alex is to read the first sentence…
Who has no mistakes?
– It’s an excellent mark, five.
Who has 1
mistake? – It’s good.
Who has 2
mistakes? – It’s three.
And now the
dialogues:
Let’s listen to
5 pairs. Listen to them attentively – you will choose the best pair.
5.Введение
нового материала (8):
now I want to
tell you about the construction “to be going to do sth”:
Данная
конструкция переводится – собираться сделать что-то. Open your exercise books,
write down the date, this construction and the translation.
Listen to me
attentively: в данной конструкции можно выделить изменяемую часть и
неизменяемую, подчеркните (underline! Use different bright colours!)
You should
remember about the verb “to be”. What do you know? What do you remember?
I want you to
open the textbooks, p. 29. We shall read Grammar discoveries and read the
dialogue on page 29.
Do you
understand the dialogue?
Let’s discuss
the table “to be going to + Infinitive”
6.
Физкультминутка (2).
Now let’s do
some exercises for eyes, listen to me attentively and do it:
Blink quickly
during 10 seconds.
Now close and
open your eyes slowly.
Close your eyes
and put your palms on them. Relax, make a deep breath and now exhalation.
Look at the
board and then on your nose. Make it 3 times.
Stand up,
please. Now some physical exercises:
Hands up, hands
down, hands on hips, sit down. Hands up, to the sides, bend left, bend right,
1,2,3 hop, 1,2,3 stop. Sit down please.
7. Повторение
ране изученного материала и его систематизация. (5 min)
Let’s see the
presentation about the verb “to be”. (презентация прилагается)
8.Контроль
(индивидуальная работа):
I give you
cards, you are to fill in “is”, “am” or “are”.
9. Закрепление и
автоматизация новой грамматической структуры (12 min)
I want you to
open the textbooks on p. 29. We shall read Grammar discoveries and then the
dialogue on page 29.
Do you
understand the dialogues?
Let’s discuss
the table “to be going to + Infinitive”
b)Now we will do
ex. 11 p. 29. You should make up sentences.
индивидуальная
работа в тетрадях и у доски:
ex. 12 p. 15
c)групповая
работа:We
have 3 teams. The task is you should make 7 sentences, using all the pronounces
and the construction. That team, what makes the task first – I will give you an
excellent mark. Ready? Start please.
10. Завершающий
этап (3 min):
Подведение
итогов:
I hope the
lesson was interesting and useful for you. What have you learnt today?
b)Выставление
оценок:
The marks for
today are…
c)Домашнее
задание:
Write down the
home task for the next lesson:
AB ex. 13, 15,
p. 15, 16.
d)Рефлексия:
You see a list
on the board. Please, when you will go out, цrite down your names near the
happy smile or near the smile with tears! (см. Приложение 1)