Инфоурок Химия КонспектыОткрытый урок "Натрий және калий "

Открытый урок "Натрий және калий "

Скачать материал

                                                    

 

10 сынып. 

 

Сабақтың тақырыбы:       Натрий және калий қосылыстары

 

 

Сабақтың мақсаты:      1. Металдар жөнінде алған теориялық білімді нақтылау,                

                                           натрий және калий қосылыстарын табиғатта таралуы,

                                           қолданылуы, физикалық, химиялық қасиеттері жайлы

                                           білім беру.

                                       2. Шығармашылық ізденістерін, іскерлік дағдыларын, пәнге,

білімге қызығушылықтарын арттыра отырып өз бетімен

            білім ала білуге тәрбиелеу.

                                       3. Өз бетінше ойлап , өз ойларын ғылыми түрде жеткізу

                                           дағдысын, жан-жақты білімдерін дамыту.

 

Сабақтың типі:       Аралас сабақ (түсіндіру, салыстыру, қорытындылау).     

 

Құрал-жабдықтар:           Химиялық элементтердің Д.И.Менделеев жасаған

                                           периодтық жүйесі; негіздердің, қышқылдардың және             

                                           тұздардың судағы ерігіштік кестесі; 1-10 кестелер;

                                           реактивтер; сынауқтар.      

 

Күтілетін нәтиже:        1. Натрий және калий қосылыстарының қасиеттерін сипаттай

                                           білу.

                                       2. Өзгерістер тізбегін, химиялық реакциялар теңдеулерімен

                                           жаза білу.

                                       3. Есептерді шығара білу.

                                       4. Теориялық білімдерін жүйелей білу.

 

Сабақ барысы:                

І. Қызығушылықты ояту.  Ой қозғау стратегиясы.

   Үй жұмысын тексеру:    1. Есеп №6  152 бет.

                                             2. Блиц сұрақтар. (14 сұрақ)

 

1.

1. Периодтық кестеде неше металл неше бейметал бар? (87м, 22бм)

2. Металдар қандай топтарда орналасқан? (І, ІІ, ІІІ)

3. Ең ауыр металл? (осмий)

4. Ең жеңіл металл? (литий)

5. Ең қатты металл? (хром)

6. Электролиз дегеніміз не?

7. Атом радиусының өлшем бірлігі? (нм)

 

2.

1. Металдарға тән қасиеттерді ата.

2. Ең жұмсақ металдар? (сілтілік м)

3. Ең иілгіштік металл? (алтын)

4. Тығыздығы жоғары металдар? (тантал, вольфрам)

5. Электроттық потенциал дегеніміз не?

 

6. Иондану энергиясының өлшем бірлігі? (кДж/моль)

7. Д.И.Менделеев болжап ашқан №87 элемент қалай аталады? (франций)                                                 

 

 3. Венн диаграммасын құрастыру.

Овал:  ІІІ периодты бастайды,      
Тқай = 886С                       
Тбал= 97,83С    
теңіз суының 1л-де
10,6гр болады,
  клеткааралық кеңіс-
тікте болады.                                              

                       
Овал:                       ІІІІ периодты бастайды
                       Тқай= 760С
                                     Т бал= 63,57С
                         Теңіз суының 1л-де
                         0,38гр болады,
                         клетканың ішінде калий                иондары болады.
         K

         Na     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Мағынаны тану.            Топтастыру стратегиясы.

Дәптерге кесте сызу.

 

Қосылыстың ф-сы

Аталуы

 Қолданылуы.

   NaCl

 

 натрий хлориді

(ас тұзы)

тамақты тұздауға, консервілеуге

тоңазытқыш ретінде

қолданылады.

Na2CO3

натрий карбонаты

(кальцейленген сода).

сабын қайнатуда, мата, тері шыны өндеуде, дәрі-дәрмек өнеркәсібінде.

Na2SO4

натрий сульфаты

шыны, сода өндеуде

КNO3

калий селитрасы

күрделі тыңайтқыш ретінде қолданылады.

K2CO3

калий карбонаты

оптикалық шыны.

KMnO4

калий перманганаты

(марганцовка)

медицинада дәрі ретінде, лабораторияда оттек алу үшін қолданылады.

 

 

 

 

 

ІІІ.  Зертханалық жұмыс.

Натрий және калий қосылыстарын анықтау.

Реакция теңдеулерін молекулалық, иондық, қысқартылған иондық теңдеуін  

жазу.

 

IV. Есептер шығару.          Білімді жүйелеу стратегиясы.

Есеп №1 Натрий тобына.

Натрий гидроксидінің балқымасының электролиз сызбанұсқасын құрындар.

 

Есеп №2 Калий тобына.

калий хлоридінің ерітіндісінің электролиз сызбанұсқасын құрындар.

 

Есеп №3 Натрий тобына

Натрий гидрокарбонатындағы натрийдің массалық үлесін есепте.

 

Есеп №4 Калий тобына

Калий перманганатындағы калийдің массалық үлесін есепте.

 

 

V. Қорытындылау бөлімі.   Білімді қорытындылау стратегиясы.

Сабақ соңында оқушылардың берген жауаптары бағаланады.

 

VI. Үйге тапсырма беру.

№ 1,2,7- есептері

№6.4 тақырып.

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок "Натрий және калий ""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Хранитель музейных предметов

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

10 сынып.

Сабақтың тақырыбы: Натрий және калий қосылыстары

Сабақтың мақсаты: 1. Металдар жөнінде алған теориялық білімді нақтылау,

натрий және калий қосылыстарын табиғатта таралуы,

қолданылуы, физикалық, химиялық қасиеттері жайлы

білім беру.

2. Шығармашылық ізденістерін, іскерлік дағдыларын, пәнге,

білімге қызығушылықтарын арттыра отырып өз бетімен

білім ала білуге тәрбиелеу.

3. Өз бетінше ойлап , өз ойларын ғылыми түрде жеткізу

дағдысын, жан-жақты білімдерін дамыту.

Сабақтың типі: Аралас сабақ (түсіндіру, салыстыру, қорытындылау).

Құрал-жабдықтар: Химиялық элементтердің Д.И.Менделеев жасаған

периодтық жүйесі; негіздердің, қышқылдардың және

тұздардың судағы ерігіштік кестесі; 1-10 кестелер;

реактивтер; сынауқтар.

Күтілетін нәтиже: 1. Натрий және калий қосылыстарының қасиеттерін сипаттай

білу.

2. Өзгерістер тізбегін, химиялық реакциялар теңдеулерімен

жаза білу.

3. Есептерді шығара білу.

4. Теориялық білімдерін жүйелей білу.

Сабақ барысы:

І. Қызығушылықты ояту. Ой қозғау стратегиясы.

Үй жұмысын тексеру: 1. Есеп №6 152 бет.

2. Блиц сұрақтар. (14 сұрақ)

1.

1. Периодтық кестеде неше металл неше бейметал бар? (87м, 22бм)

2. Металдар қандай топтарда орналасқан? (І, ІІ, ІІІ)

3. Ең ауыр металл? (осмий)

4. Ең жеңіл металл? (литий)

5. Ең қатты металл? (хром)

6. Электролиз дегеніміз не?

7. Атом радиусының өлшем бірлігі? (нм)

2.

1. Металдарға тән қасиеттерді ата.

2. Ең жұмсақ металдар? (сілтілік м)

3. Ең иілгіштік металл? (алтын)

4. Тығыздығы жоғары металдар? (тантал, вольфрам)

5. Электроттық потенциал дегеніміз не?

6. Иондану энергиясының өлшем бірлігі? (кДж/моль)

7. Д.И.Менделеев болжап ашқан №87 элемент қалай аталады? (франций)

3. Венн диаграммасын құрастыру.

K

Na

ІІ. Мағынаны тану. Топтастыру стратегиясы.

Дәптерге кесте сызу.

Қосылыстың ф-сы

Аталуы

Қолданылуы.

NaCl

натрий хлориді

(ас тұзы)

тамақты тұздауға, консервілеуге

тоңазытқыш ретінде

қолданылады.

Na2CO3

натрий карбонаты

(кальцейленген сода).

сабын қайнатуда, мата, тері шыны өндеуде, дәрі-дәрмек өнеркәсібінде.

Na2SO4

натрий сульфаты

шыны, сода өндеуде

КNO3

калий селитрасы

күрделі тыңайтқыш ретінде қолданылады.

K2CO3

калий карбонаты

оптикалық шыны.

KMnO4

калий перманганаты

(марганцовка)

медицинада дәрі ретінде, лабораторияда оттек алу үшін қолданылады.

ІІІ. Зертханалық жұмыс.

Натрий және калий қосылыстарын анықтау.

Реакция теңдеулерін молекулалық, иондық, қысқартылған иондық теңдеуін

жазу.

IV. Есептер шығару. Білімді жүйелеу стратегиясы.

Есеп №1 Натрий тобына.

Натрий гидроксидінің балқымасының электролиз сызбанұсқасын құрындар.

Есеп №2 Калий тобына.

калий хлоридінің ерітіндісінің электролиз сызбанұсқасын құрындар.

Есеп №3 Натрий тобына

Натрий гидрокарбонатындағы натрийдің массалық үлесін есепте.

Есеп №4 Калий тобына

Калий перманганатындағы калийдің массалық үлесін есепте.

V. Қорытындылау бөлімі. Білімді қорытындылау стратегиясы.

Сабақ соңында оқушылардың берген жауаптары бағаланады.

VI. Үйге тапсырма беру.

№ 1,2,7- есептері

№6.4 тақырып.

Скачать материал
