Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыОткрытый урок "Памятники архитектуры в опасности "(9 класс)

Открытый урок "Памятники архитектуры в опасности "(9 класс)

Скачать материал

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ 1 технокарта 9 класс .docx


 

Технологическая карта урока английского языка «Памятники архитектуры в опасности»

Дата

25.02.2016 год

Тема урока

Памятники архитектуры в опасности.

Оборудование

1) Ю.Е. Ваулина, Д. Дули, О. Е. Подоляко, В.Эванс. УМК «Английский в фокусе»/ «Spotlight”(9 класс).

2) Презентация к уроку и аудиозапись музыки из к\ф «Собака Баскервилли»

3) компьютеры

4) Аудиозапись «FAMOUS MONUMENTS QUEST »

5) Раздаточный материал (карточки)

Цель урока

1) Введение в тему «Памятники архитектуры в опасности ». Создание условий для самореализации обучающихся при решении поставленных в ходе урока задач.

Планируемые результаты

Предметные

1.       языковые навыки (фонетические, орфографические, грамматические, лексические) в рамках темы «Памятники архитектуры в опасности»

2.      совершенствование навыков говорения.

Личностные

1.      мотивировать учебную деятельность и формировать личностный смысл учения, осознавать степень своего усвоения материала.

2.      осознавать свои личные качества и черты характера;

3.      осознавать себя гражданином России и ее представителем;

Метапредметные

1.      научиться самостоятельно определять цели своего обучения;

2.       научиться соотносить свои действия с планируемыми результатами;

3.       научиться организовать учебное сотрудничество.

Этапы урока

Этапы урока

Деятельность учителя

Деятельность учеников

Формируемые умения

1.      Самоопреде-ление в деятельности

1.Учитель приветствует учащихся, демонстрируя девиз урока. настраивает детей на работу; заводит в атмосферу иноязычной речи, погружает в языковую среду, используя презентацию.

Отвечают на приветствие.

Определяют цель урока

 Взаимодействуют с учителем во время беседы, осуществляемой во фронтальном режиме.

Регулятивные

a)      Определять цель, обнаруживать и формулировать проблему урока с помощью учителя и самостоятельно;

b)      Выдвигать версии, выбирать средства достижения цели;

Познавательные

a)            Самостоятельное выделение и формулирование познавательной цели

b)      Установление логических связей;

Коммуникативные

a)                 Участвовать в диалоге;

b)     Понимать позицию другого, выраженную в явном и неявном виде;

Личностные 

a)      личностное самоопределение

b)     нравственно-этическая ориентация.

2.      Учебно-познавательная деятельность

Предлагает выпол-нить TASK 1 на сопоставление назва-ния памятников архитектуры с картинкой.

Организует работу с классом во фронта-льном режиме, актуализирует знания по данной теме.

Учащиеся выполняют задание.

Осуществляют актуализацию полученных ранее знаний.

Регулятивные

a)      Работать по плану, находить и исправлять свои ошибки;

b)      Оценивать степень успешности достижения цели по известным критериям.

Познавательные

a)      Установление логических связей;

b)      Уметь анализировать, сравнивать, классифицировать;

Коммуникативные

a)      Участвовать в диалоге;

b)     Использовать речевые средства в соответствии с ситуацией.

3.        Интеллектуально-преобра-зовательная деятельность

Предлагает выпол-нить TASK 2 на аудирование Famous Monuments Quest, используя Passive Voice и выбрать правильный ответ.

Далее TASK 3- Grammar Test на компьютере на форматирование .

TASKS  4-5. Work in groups  Раздает 4  картинки с изобра-жением 1 памятника архитектуры и 8-10 разноцветные карто-чек, где написаны ключевые слова: наз-вание, местораспо-ложение, дата строи-тельства, архитектор и т д.   

Раздает разрезанные карточки с реплика-ми (20 штук: инфор-мация о новости, вы-ражение радости  и недовольства).Просит распределить их на 3 колонки  и соста-вить короткий диалог

Учащиеся выполняют задание.

Осуществляют актуализацию полученных ранее знаний.

Слушать собеседника, уметь правильно отреагировать на предлагаемые фразы.

 

Учащиеся выбирают разноцветные карточки и делятся на группы в соответствии с цветом карточки.( у меня 4 группы по 3 человека) Выполняют задание и на доске, наклеив картинки магнитиками и  ключевые слова в одну колонку (получи-лось 4 колонки).Дети описывают памятник, используя Passive Voice

 

Учащиеся выполняют задание. Составляют короткий диалог

 

Регулятивные

a)      Планировать свои действия;

b)      Работать по плану, находить и исправлять свои ошибки;

Познавательные

a)      Применение методов информационного поиска (в т.ч. с помощью компьютера);

b)      Уметь анализировать, сравнивать, классифицировать;

Коммуникативные

a)       Использовать речевые средства в соответствии с ситуацией.

b)     Излагать свою точку зрения, аргументируя ее;

Личностные: 

a)     Формирование доброжелательного отношения к другим участникам учебной деятельности.

4.      Контроль и оценка результатов деятельности. Рефлексия.

Предлагает обсудить итоги урока: теперь мы знаем и умеем.

 Предлагает учащимся оценить свою работу на уроке. (Прил. №6)

1. Получают домашнее задание, выясняют детали при необходи-мости.

2. Анализируют результаты урока, отвечая на вопросы.

3. Самостоятельно оценивают свою деятельность на уроке: на заранее выданных цветных карточках красный –«3», жёлтый-«4», зеленый-«5».

 

Личностные:

a)      анализировать личные достижения по теме;

b)      осуществлять самоконтроль и оценку.

Регулятивные

a)      Оценивать степень успешности достижения цели по известным критериям.

 


 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок "Памятники архитектуры в опасности "(9 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Директор дома творчества

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ Grammar Test.docx

Grammar Test

1.     The Great Sphinx in Giza (Egypt) ________________ about 4.500 years  ago and it is the biggest stone sculpture made by man.

a)   will be built

b)   had been built

c)    was built

2.     The Leshan Giant Buddha _________________ now.

a)   had been repaired

b)   is being repaired

c)    has been repaired

3.     The Tower of Pisa _______________ of white marble.

a)   will be made

b)   had been made

c)    is made

4.     Now many of the world’s historic monuments _____________ by acid rain.

a)   will be damaged

b)   has been damaged

c)    are being damaged

5.     According to the legend, the Indian shah _______________.

a)   are being imprisoned

b)   was imprisoned

c)    had been imprisoned

6.     Now the Statue of Liberty in New York _________________ by acid rain.

a)   is being destroyed

b)   had been destroyed

c)    are being destroyed

7.     Taj Mahal is __________________ by millions of people every year.

a)   are visited

b)   will be visited

c)    is visited

8.     All these Cathedrals not far from Moscow __________________ in 16-17 centuries.

a)   am being built

b)   will be built

c)    were built

 

9.     The world’s largest stone Buddha ______________ by wind erosion and acid rain before 1963 when the Chinese government began to repair.

a)   are being destroyed

b)   have been destroyed

c)    had been destroyed

10.                      All these unique monuments ____________________ in the 18 century.

a)   had been restored

b)   were restored

c)    are being restored

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок "Памятники архитектуры в опасности "(9 класс)"

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ Tower Xi’an, China.pptx

Скачать материал "Открытый урок "Памятники архитектуры в опасности "(9 класс)"

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Описание презентации по отдельным слайдам:

  • Tower Xi’an, China8 класс

спасение мира

    1 слайд

    Tower Xi’an, China
    8 класс

    спасение мира

  • Tadj-Mahal, India

    2 слайд

    Tadj-Mahal, India

  • Tiger Hill, China

    3 слайд

    Tiger Hill, China

  • Cathedral in Port-o-Prense, Haiti

    4 слайд

    Cathedral in Port-o-Prense, Haiti

  • The Tower of Suyumbiki, Russia

    5 слайд

    The Tower of Suyumbiki, Russia

  • An Old Church, Netherlands

    6 слайд

    An Old Church, Netherlands

  • Caerfilly, Wales

    7 слайд

    Caerfilly, Wales

  • Suurhusen Church, Germany

    8 слайд

    Suurhusen Church, Germany

  • Buddhist Monastery“Tiger Hole”, Bhutan

    9 слайд

    Buddhist Monastery
    “Tiger Hole”, Bhutan

  • Fortresses of Khorezm, Uzberistan

    10 слайд

    Fortresses of Khorezm, Uzberistan

  • Brandenburg Gate, Germany

    11 слайд

    Brandenburg Gate, Germany

  • The Tower of Pisa, Italy

    12 слайд

    The Tower of Pisa, Italy

  • 1. India
2. Peru
3. Spain
4. Russia
5. Haiti
6. Germany
7. Uzbekistan
8. Bhut...

    13 слайд

    1. India
    2. Peru
    3. Spain
    4. Russia
    5. Haiti
    6. Germany
    7. Uzbekistan
    8. Bhutan
    A
    B
    F
    H
    E
    C
    G
    D

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ достопримечательности, задание 1.docx

 

https://img-fotki.yandex.ru/get/9354/137106206.645/0_193875_7626611e_orig.jpg

A

 

 

http://umma.ua/uploads/gallery/photo/2012/05/29/33807ade9bed824cbdac56327adf673a469972f1.jpg

 

 

B

 

 

 

 

 

 

C

 

http://monuments.ucoz.ru/pics/020/Taksang_2.jpg

D

1. India

2. Peru

3. Spain

4. Russia

5. Haiti

6. Germany

7. Uzbekistan

8. Bhutan

 

http://www.kattinreisen.de/uploads/pics/Berlin01.jpg

E

 

http://www.xa-xa.org/uploads/posts/2010-01/1263920736_003s1ryb.jpg

F

 

http://img1.goodfon.ru/original/640x960/4/91/machu-pikchu-peru-nebo-gory.jpg

G

 

https://www.letslearnspanish.co.uk/wp-content/uploads/2014/04/sagrada-familia-a.jpg

H

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок "Памятники архитектуры в опасности "(9 класс)"

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ задание 5 Документ Microsoft Word.docx

-         VII. Task № 5 . Use the language in the box to give news and  express likes \dislikes

Giving news

Expressing likes

Expressing dislikes

 

-         Guess where I have been!

 

 

 

 

-         I ‘ve got some good news. I ‘ve been to  Paris!

 

 

 

 

-         I’ve just  got back!

 

 

 

 

-         I’ve taken a lot of beautiful pictures to show you!

 

 

-         I want to share with my impressions about  my travelling to London!

 

-          

 

-          I would like to tell you about my travelling to Spain!

 

 

 

 

-         Wow, the pictures are wonderful!

 

 

 

 

-         I bet you had a brilliant time!

 

 

 

-         Oh , it’s magnificent!

 

 

 

 

 

-         . I think it’s the most beautiful building in the world!

 

 

 

 

 

-         Oh, it looks very modern!

 

 

 

 

-         That’s great ! Well done!

 

 

 

 

-         Wow ! That’s brilliant!

 

 

 

-         Oh, that’s really sad!

 

 

 

 

-         What’s a strange looking building!

 

 

 

 

-         It’s terrible!

 

 

 

 

-         I find it’s really boring!

 

 

 

 

-         It’s awful!

 

 

 

 

 

 

-          It’s boring!

 

 

 

 

 

-         I don’t like at all!

 

 

-         VII. Task № 6. Use the language in the box to give news and  express likes \dislikes

Giving news

Expressing likes

Expressing dislikes

 

-         Guess where I have been!

 

 

 

 

-         I ‘ve got some good news. I ‘ve been to  Paris!

 

 

 

 

-         I’ve just  got back!

 

 

 

 

-         I’ve taken a lot of beautiful pictures to show you!

 

 

-         I want to share with my impressions about  my travelling to London!

 

-          I would like to tell you about my travelling to Spain!

 

 

 

 

-         Wow, the pictures are wonderful!

 

 

 

 

-         I bet you had a brilliant time!

 

 

 

-         Oh , it’s magnificent!

 

 

 

 

 

-         . I think it’s the most beautiful building in the world!

 

 

 

 

 

-         Oh, it looks very modern!

 

 

 

 

-         That’s great ! Well done!

 

 

 

 

-         Wow ! That’s brilliant!

 

 

 

-         Oh, that’s really sad!

 

 

 

 

-         What’s a strange looking building!

 

 

 

 

-         It’s terrible!

 

 

 

 

-         I find it’s really boring!

 

 

 

 

-         It’s awful!

 

 

 

 

 

 

-          It’s boring!

 

 

 

 

 

-         I don’t like at all!

 

 

-         VII. Task № 6. Use the language in the box to give news and  express likes \dislikes

Giving news

Expressing likes

Expressing dislikes

 

-         Guess where I have been!

 

 

 

 

-         I ‘ve got some good news. I ‘ve been to  Paris!

 

 

 

 

-         I’ve just  got back!

 

 

 

 

-         I’ve taken a lot of beautiful pictures to show you!

 

 

-         I want to share with my impressions about  my travelling to London!

 

-          I would like to tell you about my travelling to Spain!

 

 

 

 

-         Wow, the pictures are wonderful!

 

 

 

 

-         I bet you had a brilliant time!

 

 

 

-         Oh , it’s magnificent!

 

 

 

 

 

-         . I think it’s the most beautiful building in the world!

 

 

 

 

 

-         Oh, it looks very modern!

 

 

 

 

-         That’s great ! Well done!

 

 

 

 

-         Wow ! That’s brilliant!

 

 

 

-         Oh, that’s really sad!

 

 

 

 

-         What’s a strange looking building!

 

 

 

 

-         It’s terrible!

 

 

 

 

-         I find it’s really boring!

 

 

 

 

-         It’s awful!

 

 

 

 

 

 

-          It’s boring!

 

 

 

 

 

-         I don’t like at all!

 

 

-         VII. Task № 6. Use the language in the box to give news and  express likes \dislikes

Giving news

Expressing likes

Expressing dislikes

 

-         Guess where I have been!

 

 

 

 

-         I ‘ve got some good news. I ‘ve been to  Paris!

 

 

 

 

-         I’ve just  got back!

 

 

 

 

-         I’ve taken a lot of beautiful pictures to show you!

 

 

-         I want to share with my impressions about  my travelling to London!

 

-          I would like to tell you about my travelling to Spain!

 

 

 

 

-         Wow, the pictures are wonderful!

 

 

 

 

-         I bet you had a brilliant time!

 

 

 

-         Oh , it’s magnificent!

 

 

 

 

 

-         . I think it’s the most beautiful building in the world!

 

 

 

 

 

-         Oh, it looks very modern!

 

 

 

 

-         That’s great ! Well done!

 

 

 

 

-         Wow ! That’s brilliant!

 

 

 

-         Oh, that’s really sad!

 

 

 

 

-         What’s a strange looking building!

 

 

 

 

-         It’s terrible!

 

 

 

 

-         I find it’s really boring!

 

 

 

 

-         It’s awful!

 

 

 

 

 

 

-          It’s boring!

 

 

 

 

 

-         I don’t like at all!

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок "Памятники архитектуры в опасности "(9 класс)"

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ задание 4.docx

/http://peretrem.com/uploads/posts/2013-05/1368544866_1-8.jpg

Taj-Mahal, India

http://www.svoiludi.ru/images/tb/7289/machu-pikchu-13091904066744_w990h700.jpg

Machu Picchu, PERU

http://www.putidorogi-nn.ru/images/stories/evropa/moskovskaya_oblast_3.jpg

Znamenskaya CATHERDRAL, Russia

The Tower of Pisa, Italy

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок "Памятники архитектуры в опасности "(9 класс)"

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ заданиядля уч-ся Документ Microsoft Office Word.docx

TASK 1. Match the picture with the name. ( 1-2 min)

TASK 2. Listen to the Quest, put the verbs in passive and choose the correct answer. ( 5 min)

1. When  ______  the Eiffel Tower  ______? ( to build)

A) 1889

B) 1898

2. What  ____  the Taj  Mahal  ______  of? (to make)

A) red sandstone

B) white marble

3, Why ___ the Egyptian Pyramids_____?( to build)

A) as tombs for the pharaohs

B) as monuments to the gods

4. Which famous monument  ______    _____  _____ from almost every part of the city? (can see)

A) the Colosseum, Rome

B) the Acropolis, Athens

5. It  _____   ___________ that 2 to 3 million people died while building a monument. (to estimate)

A) the Great Wall of China

B) Stonehenge

6. Which of these famous ____    ___________  by tourism? (to endanger)

A) Machu Picchu, Peru

B) Uluru, Australia

7. Which famous building _____   _____   _________  if the ravens ever leave it?  (to destroy)

A) Bran Castle, Romania

B) The Tower of London

 

TASK 3. Grammar Test.(5 min)

TASKS  4- 5. Work in groups. (12 min)

TASK 6. CAN-DO CHECKLIST. (1 min)

   I can understand familiar words and phrases.

   I can understand simple information.

   I can use the Passive Voice.

   I can get information.

   I can write a  short message  about my favourite landmark in my native town.

TASK 7. Homework is to write a  short message  (90 words) about your  favourite landmark in your native town .

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок "Памятники архитектуры в опасности "(9 класс)"

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ Копия башни1.pptx

Скачать материал "Открытый урок "Памятники архитектуры в опасности "(9 класс)"

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Описание презентации по отдельным слайдам:

  • Tower Xi’an, China8 класс

спасение мира

    1 слайд

    Tower Xi’an, China
    8 класс

    спасение мира

  • Tadj-Mahal, India

    2 слайд

    Tadj-Mahal, India

  • Tiger Hill, China

    3 слайд

    Tiger Hill, China

  • Cathedral in Port-o-Prense, Haiti

    4 слайд

    Cathedral in Port-o-Prense, Haiti

  • The Tower of Suyumbiki, Russia

    5 слайд

    The Tower of Suyumbiki, Russia

  • An Old Church, Netherlands

    6 слайд

    An Old Church, Netherlands

  • Caerfilly, Wales

    7 слайд

    Caerfilly, Wales

  • Suurhusen Church, Germany

    8 слайд

    Suurhusen Church, Germany

  • Buddhist Monastery“Tiger Hole”, Bhutan

    9 слайд

    Buddhist Monastery
    “Tiger Hole”, Bhutan

  • Fortresses of Khorezm, Uzberistan

    10 слайд

    Fortresses of Khorezm, Uzberistan

  • Brandenburg Gate, Germany

    11 слайд

    Brandenburg Gate, Germany

  • The Tower of Pisa, Italy

    12 слайд

    The Tower of Pisa, Italy

  • 1. India
2. Peru
3. Spain
4. Russia
5. Haiti
6. Germany
7. Uzbekistan
8. Bhut...

    13 слайд

    1. India
    2. Peru
    3. Spain
    4. Russia
    5. Haiti
    6. Germany
    7. Uzbekistan
    8. Bhutan
    A
    B
    F
    H
    E
    C
    G
    D

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ башни1.odp

Скачать материал "Открытый урок "Памятники архитектуры в опасности "(9 класс)"

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Описание презентации по отдельным слайдам:

  • Tower Xi’an, China8 класс

спасение мира

    1 слайд

    Tower Xi’an, China
    8 класс

    спасение мира

  • Tadj-Mahal, India

    2 слайд

    Tadj-Mahal, India

  • Tiger Hill, China

    3 слайд

    Tiger Hill, China

  • Cathedral in Port-o-Prense, Haiti

    4 слайд

    Cathedral in Port-o-Prense, Haiti

  • The Tower of Suyumbiki, Russia

    5 слайд

    The Tower of Suyumbiki, Russia

  • An Old Church, Netherlands

    6 слайд

    An Old Church, Netherlands

  • Caerfilly, Wales

    7 слайд

    Caerfilly, Wales

  • Suurhusen Church, Germany

    8 слайд

    Suurhusen Church, Germany

  • Buddhist Monastery“Tiger Hole”, Bhutan

    9 слайд

    Buddhist Monastery
    “Tiger Hole”, Bhutan

  • Fortresses of Khorezm, Uzberistan

    10 слайд

    Fortresses of Khorezm, Uzberistan

  • The Tower of Pisa, Italy

    11 слайд

    The Tower of Pisa, Italy

  • Brandenburg Gate, Germany

    12 слайд

    Brandenburg Gate, Germany

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ ход урока.docx

  Good  afternoon, students! Today we have a combined lesson  and your tutor will be IT teacher  Pavel Nikolaevich and me ,  Albina  Albertovna.

I.            The motto of our lesson is

The more we live,

The more we travel.

The more we travel,

The more we see.

The more we see,

The more we get impression.

The more we get impression,

The more we learn!  ( 5 min)

 

II.          Presentation. http://www.infocompskov.ru/upload/medialibrary/ec6/PowerPoint.png

Let’s watch the presentation. (1,5 min)

-       What was this presentation about?

-       Дети отвечают: “Landmarks are in danger”.

-       You are right.

   Well. Today we are going to speak about landmarks which are in danger.

   The aim of our lesson is to write a  short message  about  your  favourite sightseeing.

 

III.        http://www.infocompskov.ru/upload/medialibrary/ec6/PowerPoint.png

-         Which sightseeings do you know?

-         Дети называют: “Sphinx in Giza, etc.”

-         You are right! Let’s check whether you know or not how they look and where they are located in. Your task №1 is to match the picture with the name. ( 1-2 min)

-         Ura, go to the board and do this task!

Do you agree with Ura?

-         You are right. Thank you.

IV.          Listening. http://images.uncyc.org/commons/thumb/a/ab/Double_note_two_jean-vic_01.svg/1024px-Double_note_two_jean-vic_01.svg.png ( 5 min)

-         And next  task (2) is Listening. Listen to the “Famous Monuments” Quest, complete the Passive Voice and choose the correct   answer.

-     

-    Let’s check up (1 min).

 

TASK 2. Listen to the Quest, put the verbs in passive and choose the correct answer.  

1. When ______ the Eiffel Tower______? ( to build)

        A) 1889

        B) 1898

2. What ____ the Taj Mahal______of? (to make)

        A) red sandstone

        B) white marble

3, Why  ___ the Egyptian Pyramids_____?( to build)

        A) as tombs for the pharaohs

         B) as monuments to the gods

4. Which famous monument ______  _____  _____from almost every part of the city?   ( can see)

        A) the Colosseum, Rome

        B) the Acropolis, Athens

5. It  ____    ___________ that 2 to 3 million people died while building a monument. (to estimate)

       A) the Great Wall of China

       B) Stonehenge

6. Which of these famous sites _____   _________ by tourism? (to endanger)

       A) Machu Picchu, Peru

        B) Uluru, Australia

7. Which famous building _____  ___   ___________ if the ravens ever leave it? (to destroy

       A) Bran Castle, Romania

       B) The Tower of London

 

V.          TASK 3. Grammar test  ( 5 min)

-         Next task is Grammar test at the computer.

1.   The Great Sphinx in Giza (Egypt) ________________ about 4.500 year in AD and it is the biggest stone sculpture made by man.

a)   will be built

b)  had been built

c)   was built

2.   The Leshan Giant Buddha _________________ now .

a)   had been repaired

b)  is being repaired

c)   has been repaired

3.   The Tower of Pisa _______________ of white marble.

a)   will be made

b)  had been made

c)   is made

4.   Now many of the world’s historic monuments _____________ by acid rain.

a)   will be damaged

b)  has been damaged

c)   are being damaged

5.   According to the legend, the Indian shah _______________.

a)   are being imprisoned

b)  was imprisoned

c)   had been imprisoned

6.   Now the Statue of Liberty in New York _________________ by acid rain.

a)   is being destroyed

b)  had been destroyed

c)   are being destroyed

7.   Taj-Mahal is __________________ by millions of people every year.

a)   are visited

b)  will be visited

c)   is visited

8.   All these Cathedrals not far from Moscow __________________ in 16-17 centuries.

a)   am being built

b)  will be built

c)   were built

9.   The world’s largest stone Buddha ______________ by wind erosion and acid rain before 1963 when the Chinese government  began to repair.

a)   are being destroyed

b)  have been destroyed

c)   had been destroyed

10.               All these unique monuments ____________________ in the 18 century.

a)   had been restored

b)  were restored

c)   are being restored

VI.            Work in groups.

-            Next task (№4) is working in groups. Take, please, the colour cards and divide into groups depending on the colour. Your task is to get some information about the landmark and don’t forget to use Passive Voice. If you are ready go to the board and stick your cards. Please, share with your friends about your chosen landmark. ( 7 min)

-         VII. Task № 5 . Use the language in the box to give news and  express likes \dislikes  ( 5 min)

Giving news

expressing likes

expressing dislikes

 

1.   Guess where I have been!

2.   I ‘ve got some good news. I ‘ve  been to  Paris!

3.   I’ve just  got back!

 

4.   Wow, the pictures are wonderful!

5.          I bet you had a brilliant time!

6.       Oh , it’s magnificent!

7.       I think it’s the most beautiful building in the world!

8.       Oh, it looks very modern!

9.       That’s great ! Well done!

10.    Wow ! That’s brilliant!

 

1.   Oh, that’s really sad!

2.   What’s a strange looking building!

3.   It’s terrible!

4.   I find it’s really boring!

5.   It’s awful!

6.    It’s boring!

7.   I don’t like at all!

 

 

                                      VIII. Conclusion.

-                According to the samples of the World Monuments Fund, about 440 landmarks in 47 countries are in danger. Many unique buildings are damaged by acid rains and natural disasters. And the best way to solve the first problem is to stop using petrol and use alternative energy sources: such as solar and wind power.

In this way, the atmosphere will be cleaner and our landmarks will stay beautiful.

TASK 6. CAN-DO CHECKLIST. ( 1 min)

Let’s sum up and know what you can do or not. Please, stick you can-do checklist.

-         How many “can do” have you got, Masha? , etc

-          Five!

-         Great!

   I can understand familiar words and phrases.

   I can understand simple information.

   I can use the Passive Voice.

   I can get information.

   I can write to write a  short message  (10 sentences) about my  favourite landmark.

TASK 7. Homework is to write a  short message  about  your favourite  landmark in your native town

-Well, students, you’ve worked today very hard. Your marks are: Masha – 5, Dasha  - 5…

- Now, students, your homework is to write a  short message  (90 words) about  your  favourite landmark in your native town and don’t forget to complete  the Passive Voice . You need to get some information about  the sightseeing which is more interesting for you.

Well, I wish you every success. The lesson is over. Bye-Bye! ( 5 min)

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок "Памятники архитектуры в опасности "(9 класс)"

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
