-Тема: Погода (What a nice
weather!)
Цели: Формирование
коммуникативной компетенции учащихся на основе изученных ЛЕ и речевых структур
по теме “Weather”;
Задачи:
v Образовательные:
- активировать
изученную лексику по теме “Погода”;
- совершенствование
лексических и грамматических навыков говорения
- развивать у
учащихся умение творчески использовать усвоенный материал в новых
ситуациях общения.
o Развивающие:
- развитие
умения высказывать свою точку зрения,
- умения
определить и сформулировать собственные пути решения проблемы
- развивать
коммуникативные навыки учащихся;
- проводить
интерактивный опрос;
o Воспитательные:
o
культуру поведения при фронтальной работе,
индивидуальной работе, работе в парах
- Воспитывать
уважение, понимание к другой культуре
o
воспитывать
у учащихся познавательный интерес к окружающему миру, любовь к природе.
o
воспитывать
интерес к иностранному языку как к средству общения, к многообразию средств
английского языка,
Тип урока: урок
коммуникативно-ориентированного обучения.
Методы: интерактивный,
словесный, наглядный, практический.
Оборудование и
оснащение урока: схемы, презентации, компьютер, интерактивная доска
ХОД УРОКА
1. Организационный этап
Teacher: Good
morning, everybody! I’m very glad to see you at today’s lesson. How are you?
Pupil 1: I’m fine, thanks. And how are you?
Teacher: I’m fine too. Thank you. (2-3 students).
Teacher: What date is it today? What day is it today?What season is it
now? What’s
the weather like today? Is it sunny? Do you like this weather? I agree. I like
sunny weather, too.Look at the screen. What are we going to talk about at the
lesson? We’ll
speak about different seasons are like and speak what you do or like doing in
different seasons and weather. (Презентация
1)
Well, it’s time to begin.
2. Речевая
зарядка.
Teacher: I want us to read
the poem. (Презентация 2)
Учащиеся читают стихотворение:
When the weather is wet,
We must not threat.
When the weather is cold,
We must not scold.
But be joyful together
Whatever the weather!
Teacher: There is a
translation of the poem.
На улице сыро - не стоит бояться;
На улице холод - не надо пугаться.
И пусть погода злится –
Мы будем веселиться!
3.
Проверка домашнего задания: (Guess the season
and tell me all months) (Презентация 3-8)
Winter
|
Spring
|
Summer
|
Autumn
|
December
|
March
|
June
|
September
|
January
|
April
|
July
|
October
|
February
|
May
|
August
|
November
|
1)
- Капель
звенит динь-динь, динь-динь.
Пришла весна иначе Spring
- Догадайтесь
сами
Лето - это
Summer
А за окошком осень - Autumn
- Уже зима.
Одень-ка свитер!
Зима иначе будет Winter
2) Find the extra words : (Презентация 9)
- January, February, March,
December
- May,
June, July, August
- September, April, October, November
- Winter, April,
March, May
5. November, winter, summer,
autumn
4.Основной
этап
1) Фонетическая зарядка (Презентация
10)
[ t ] –hot, frost, autumn;
[ d ] – dry, cold, cloud, cloudy;
[ s ] – snow, snowy, sunny, spring, season, summer;
[ w ] – weather, wet, windy, warm, winter.
2) Введение новой лексики: (repeat all
words with teacher ) (Презентация 11)
***Blizzard
– метель below zero – ниже нуля
***Snow-storm - буран
***Snowfall - снегопад
3) Грамматический
материал: Словообразование прилагательных (Презентация
12)
Прилагательное = Существительное + У
|
Например: snow – snowy
4) Грамматическое
упражнение: ( Complete the table) (Презентация
13)
Noun
|
Adjective
|
|
foggy
|
frost
|
|
|
cloudy
|
snow
|
|
|
rainy
|
wind
|
|
|
sunny
|
5) Write the
correct word under each symbol
(Презентация 13)
6) Complete the
sentences (Презентация 14-15)
- What is the weather
(like) today? – Какая сегодня
погода?
- It’s __________________
(snowy).
- What was it yesterday?
– Какая погода
была
вчера?
- It
was _________________ (frosty)
7) Tick (V) the
necessary words: (Презентация 16)
Season
|
cold
|
warm
|
windy
|
snowy
|
sunny
|
rainy
|
cloudy
|
Winter
|
|
|
|
|
|
|
|
Spring
|
|
|
|
|
|
|
|
Summer
|
|
|
|
|
|
|
|
Autumn
|
|
|
|
|
|
|
|
8 ) Keep fit - Разминка – (Презентация 17)
Teacher:
Stand up when I’ll pronounce summer – (плавать)
winter - (прыгать)
autumn – (наклон)
spring - (поворот)
9) Teacher: Put one extra
word away and guess the season: (Презентация 18)
- Rain, foggy,
yellow leaves, snow, cloudy;
- Warm, green
leaves, May, New Year;
- Snow, frosty,
flowers, cold, hockey;
- Sunny, July,
snowman, hot, flowers.
10) Work in
groups. Look at the information and answer the questions. (Презентация 22-23)
- What’s the
weather like in London? ( in Rome, Berlin, Bombay, Jeneva, Hong Kong, Los
Angeles, Moskow)
- Which city was the
hottest?
- Which city was the
coldest?
World Weather:
yesterday C
|
Rome
|
S
|
+18
above zero.
|
Berlin
|
R
|
+7
|
London
|
Fg
|
-10
|
Bombay
|
R
|
+31
|
Los Angeles
|
C
|
+21
|
Moskow
|
Sn
|
-1
|
|
Sn
|
-25
|
S – sunny R
– rainy
C –
cloudy Sn – snowy
Fg – foggy
|
11) Describe the weather (Описание
погоды по временам года ) (Презентация 24-27)
12) Guess the season (Угадай время
года) (Презентация 28-31)
- In
this season birds come back the south. We can
see the first flowers and green grass. – SPRING
- Days
are long and nights are short in this season.
There are a lot of
fruit and vegetables. – SUMMER
- Days
are long and nights are short in this season.
There are a lot of fruit and
vegetables. - AUTUMN
- In
this season children make snowballs, skate and ski.
People celebrate Christmas and New Year. -
WINTER
13) True or False
(T или F) (Презентация 32)
- In winter there is a
lot of snow. - T
- Summer comes after
winter. - F
- Autumn is the
warmest season of the year. - F
- Summer is warmer
than spring. - T
- We go to school in
summer. - F
- There are five
seasons in a year. - F
- Winter is the
coldest season of the year. - T
- Summer holidays are
the longest. - T
- There are twelve
months in a year. - T
- People don’t plant
trees in spring - F
5. Заключительный
этап урока. ( Презентация 33-35)
Self – Assessment
|
Yes
|
No
|
We know many words
|
|
|
We can speak about season, weather
|
|
|
We can answer the questions
|
|
|
We can describe the season
|
|
|
We can use adjectives
|
|
|
·
Homework:
Write
7 sentences about your favourite season
·
Result
of the lesson
·
Putting
marks
Teacher:: Well done! Thank you for the work
you have done.
Good-luck!
Bye.
Additional task: (Презентация
36-39)