Конспект открытого урока
по английскому языку
в 7Г классе по теме
«Телевидение как средство массовой информации».
Учитель:Хлопкина В.
А. МОУ «Гимназия № 1»
г.Балашиха
Учебное пособие:
Быкова Н.И., Дж. Дулли
“Spotlight-7”
Цели и задачи урока.
Цель урока:
обобщение знаний по теме «Телевидение», развитие коммуникативных умений и
навыков, творческих способностей учащихся.
Задачи:
1.Образовательная: активизация
изученной лексики, применение полученных знаний в новой учебной ситуации.
2.Развивающая:
развитие умения грамотно строить высказывания, спонтанно реагировать на речь
собеседника, творчески преподносить имеющуюся информацию, анализировать и
обобщать её, расширять эрудицию учащихся, развивать познавательный интерес.
3.Воспитательная:
воспитание культуры общения, умения работать в команде, в паре, отвечать за
принятые решения.
4.Практическая:
развитие умения ориентироваться в изученном материале и применять знания на
практике, строить монологические высказывания, грамматически правильно
оформлять речь, воспринимать речь на слух, логически мыслить и аргументировать свою
точку зрения.
Применяемые
технологии:
1.Коммуникативная.
2.Культуровоспитывающая.
3.Проектная методика.
4.Игровая технология.
5.Групповая
технология.
Ход урока.
1.Разминка.
а)Учитель спрашивает
детей, какие телепередачи они знают. Дети должны назвать разные виды программ.
-What types of TV programmes
do you know?
Suggested answers:
-
chat-show
-
quiz-show
-
news
-
advertisements
-
concerts
-
reality shows
-
weather reports
-
films (soap-operas)
-
documentaries
-
TV debates
-
game-shows, etc.
б)Учитель открывает
записи, сделанные на доске, учащиеся сравнивают свои ответы с имеющейся информацией.
В случае необходимости добавляют недостающие передачи к списку.
2. Аудирование. Звучат отрывки из телепередач(game-show, the news, chat-show, soap-opera, documentary),
ученики должны определить, что это за передачи и объяснить, почему они так думают.
3. Игра-угадайка (a guessing-game) на отработку грамматических структур в
недавно изученном времени Past continuous ( построение вопросов и кратких ответов).
-Try and guess what TV programme
I was watching yesterday evening. The person, who guesses right, takes my
place.
For example:
-Were you watching a
game-show?
- Yes, I was./No, I wasn’t.
4.Презентация
проектного продукта -
программы новостей (проверка домашнего задания).Учащиеся на предыдущем уроке
создавали свою программу новостей по определённому направлению. Работа была
организована в группах, дети определились в процессе дискуссии с названием
передачи, информационной направленностью (новости моды, катастрофы,
криминальные новости), ведущими и содержанием программы. Дома они должны были
подготовить компьютерную презентацию, чтобы проиллюстрировать свою передачу.
What TV programme is the most
informative?
-The news.
-Now we are going to watch
different news programmes. After watching them, tell us what they were about.
Выступление групп
учащихся, обсуждение содержания программ. Один учащийся сообщает новость,
другой на неё реагирует.
Варианты ответов:
Student 1:
-Have you heard/Do you know
that…?
Student 2:
- Oh, how awful!/-Wow! What a
story!
The teacher:
-
Have you heard that this lesson
we’re going to watch TV?
Children:
- Really?
7. Просмотр
видеосюжета. Учащимся
предлагается просмотреть документальный фильм о Лондонском Тауэре (примерно 3
минуты).Дети делятся на группы, каждая из которых получает своё задание на
проверку понимания содержания сюжета. Перед просмотром сюжета на доске
выписываются новые ключевые слова:
Guards regiment - гвардейский полк
bugle /bju:gl/- горн
impress - впечатлять
invade – завоёвывать
sword /so:d/ – меч, сабля
contain - содержать
После просмотра сюжета
проводится проверка понимания:
1)What type of TV programme
did you watch? (a documentary)
2) Checking the task:
Task of group1:
Which sentences are true?
False?
1. The tower of London
is on the north bank of the Thames.(T)
2.William the Conqueror invaded
Britain in 1066.(T)
3. People say the king’s
ghost walks in the Tower at night.(F- the men and women’s, who died in the
Tower)
4. The walls of the White
Tower are thirty metres high.(T)
5. The Beefeaters wear the
uniform of the royal guards of the year 1600.(F-1500)
6.They fire guns on Tower
Green every day.(F- on special occasions)
Task of group2:
Fill in the missing verbs in
the sentences below.
( frighten, have,
invade, impress, die, walk, contain, build, start)
1.It was ………….by William the
Conqueror, who ………… Britain in 1066.
(started/built…invaded/conquered)
2.He ………….. the Tower to ………
and ………. the English. (built…impress….frighten)
3. It ……..a long and cruel
history.(has)
4.The ghosts of men and women
who …… in the Tower still……… here at night.
(died….walk/appear)
5.There’s also a Jewel House,
which ………the famous Crown Jewels. (contains/has)
Task of group3:
Who was doing the following
in the film?
1…Beefeaters were……….showing
visitors the Tower.
2. ……………………….. holding a
little girl’s hand. (a Beefeater)
3. ………………………..taking
photographs. (tourists)
4. ……………………..... carrying a
sword. (a warder/ a guardsman)
5. ……………………….. giving commands
( an
officer)
6…………………….. firing guns. (soldiers/ guardsmen)
7.…………………….. blocking her ears. (a woman)
7.Диалоги. Учащимся предлагается телепрограмма, из
которой они должны выбрать, какую передачу хотят посмотреть.
- Now chose which programme
to watch from this TV guide:
Channel BBC1:
7.00 – The Police News.
8.30 – Only you. (a soap opera)
9.45 - The weakest link (a
game-show)
10.25 - Cartoon “Tom & Jerry”
11. 45 – New wave (a concert
of pop music)
12.00 – News stories (local
news)
12.35 – Wildlife of Australia
(a BBC documentary)
8.Подведение итогов. Учащимся предлагается в группах обсудить, почему телевидение
- важное средство массовой информации. Из имеющихся причин их просят выбрать 5 наиболее значимых.
- Chose from the list below
and tick 5 most important reasons of importance TV for people.
(the suggested ideas:
-
it helps us to spend free time
-
it informs us
-
it educates us
-
it helps to relax
-
it changes our tastes, ideas,
opinions
-
it shows us what we can’t see with
our own eyes
-
it makes a good fun for us
-
it makes people aggressive
-
it replaces live communication
-
it helps to solve some problems )
Учащиеся через 2
минуты сообщают свои варианты ответов, учитель подводит итог:
Judging by your answers, TV
is the most important nowadays, as it informs us, educates, changes our
opinions and tastes, makes a good fun and helps to solve some problems( for
example, to find lost people).
9.Резерв. Если есть время, можно спросить, какие
телепередачи самые любимые и почему.
10. Домашнее
задание – рабочая тетрадь, с.
28 упр. 5, 6.
Оборудование:
1.
Компьютер для демонстрации
презентации, мультимедийная установка, экран.
2.
Телевизор, видеомагнитофон
для демонстрации фильма.
3.
Учебники “Spotlight-7”
Быковой Н.И., Дж. Дули
4.
Раздаточный материал с
заданиями на проверку понимания видеофильма.
5.
Магнитофон и аудиокассета
с записями различных программ к учебнику “Opportunities” (intermediate) Д.Мауэра и М.Харриса.
6.
Раздаточный материал с
телепрограммами и причинами значимости телевидения.
Video
film.
Task for group1.
Which sentences are true?
False?
1. The tower of London
is on the north bank of the Thames.
2. William the Conqueror
invaded Britain in 1066.
3. People say the king’s
ghost walks in the Tower at night.
4. The walls of the White
Tower are thirty metres high.
5. The Beefeaters wear the
uniform of the royal guards of the year 1600.
6. They fire guns on Tower
Green every day.
Video film.
Task of group2:
Fill in the missing verbs in
correct forms in the sentences below.
(frighten, have,
invade, impress, die, walk, contain, build, start)
1. It was ………….by William the
Conqueror, who ………… Britain in 1066.
2. He ………….. the Tower to ………
and ………. the English.
3. It ……..a long and cruel
history.
4. The ghosts of men and
women who …… in the Tower still……… here at night.
5. There’s also a Jewel
House, which ………the famous Crown Jewels.
Video film.
Task of group3:
Who was doing the following
in the film?
1…Beefeaters were……….showing
visitors the Tower.
2. ……………………….. holding a
little girl’s hand.
3. ………………………..taking
photographs.
4. ……………………..... carrying a
sword.
5. ……………………….. giving commands
6…………………….. firing guns.
7.…………………….. blocking her ears.
TV guide.
Channel BBC1:
7.00 – The Police News.
8.30 – Only you. (a soap opera)
9.45 - The weakest link (a
game-show)
10.25 - Cartoon “Tom & Jerry”
11. 45 – New wave (a concert
of pop music)
12.00 – News stories (local
news)
12.35 – Wildlife of Australia (a BBC documentary)
Channel BBC2 :
6.30 – News & weather
7.15 –The bill: police
drama
8.50 – Dolphins:
wildlife documentary
10.25 – Friends-comedy
series
11.40 – Big brother:
reality show
12.30 – News of the day
12.45 – A football
match: Final Cup (Germany-Holland)
Why is TV so much important?
suggested ideas:
-
it helps us to spend free time
-
it informs us
-
it educates us
-
it helps to relax
-
it changes our tastes, ideas,
opinions
-
it shows us what we can’t see
with our own eyes
-
it makes a good fun for us
-
it makes people aggressive
-
it replaces live communication
-
it helps to solve some problems
Why is TV so much important?
suggested ideas:
-
it helps us to spend free time
-
it informs us
-
it educates us
-
it helps to relax
-
it changes our tastes, ideas,
opinions
-
it shows us what we can’t see
with our own eyes
-
it makes a good fun for us
-
it makes people aggressive
-
it replaces live communication
-
it helps to solve some problems
TV guide.
Channel BBC1:
7.00 –Moscow news
8.30 – Black snow (an action
film)
9.45 – What? Where? When? (a
game-show)
10.25 – Father’s daughters.(
a soap opera)
11. 45 – “I want to know…”
(an educational programme about the world)
12.00 –Today (news of the
day)
12.35 – Let’s marry…( a
reality show)
Channel BBC2 :
6.31 – Sport news.
7.15 – “Sea devils”
(soap opera)
8.50 – Hockey match (Canada-
the USA)
10.25 – Capitan Nemo (an
adventure film)
11.40 – A history of the
Windsor castle (a documentary)
12.30 – Times (news of
the day)
12.45 – About life ( a
chat show)
TV guide.
Channel BBC1:
7.00 –Moscow news
8.30 – Black snow (an action
film)
9.45 – What? Where? When? (a
game-show)
10.25 – Father’s daughters.(
a soap opera)
11. 45 – “I want to know…”
(an educational programme about the world)
12.00 –Today (news of the
day)
12.35 – Let’s marry…( a
reality show)
Channel BBC2 :
6.32 – Sport news.
7.15 – “Sea devils”
(soap opera)
8.50 – Hockey match (Canada-
the USA)
10.25 – Capitan Nemo (an
adventure film)
11.40 – A history of the
Windsor castle (a documentary)
12.30 – Times (news of
the day)
12.45 – About life ( a
chat show)
Keys.
Task of group1:
Which sentences are true?
False?
1. The tower of London
is on the north bank of the Thames.(T)
2.William the Conqueror
invaded Britain in 1066.(T)
3. People say the king’s
ghost walks in the Tower at night.(F- the men and women’s, who died in the
Tower)
4. The walls of the White
Tower are thirty metres high.(T)
5. The Beefeaters wear the
uniform of the royal guards of the year 1600.(F-1500)
6.They fire guns on Tower
Green every day.(F- on special occasions)
Task of group2:
Fill in the missing verbs in
the sentences below.
( frighten, have,
invade, impress, die, walk, contain, build, start)
1.It was ………….by William the Conqueror,
who ………… Britain in 1066.
(started/built…invaded/conquered)
2.He ………….. the Tower to ………
and ………. the English. (built…impress….frighten)
3. It ……..a long and cruel
history.(has)
4.The ghosts of men and women
who …… in the Tower still……… here at night.
(died….walk/appear)
5.There’s also a Jewel House,
which ………the famous Crown Jewels. (contains/has)
Task of group3:
Who was doing the following
in the film?
1…Beefeaters were……….showing
visitors the Tower.
2. ……………………….. holding a
little girl’s hand. (a Beefeater)
3. ………………………..taking
photographs. (tourists)
4. ……………………..... carrying a
sword. (a warder/ a guardsman)
5. ……………………….. giving commands
( an officer)
6…………………….. firing guns. (soldiers/
guardsmen)
7.…………………….. blocking her ears.
(a woman)
Конспект открытого урока
по английскому языку
в 7 Г классе
по теме
«Телевидение как средство массовой информации».
Учитель: Хлопкина
В.А.