588000
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 5.520 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.200 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 70%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокНачальные классыРабочие программыОткрытый урок по букварю на тему "Бақа мен балық" 1-класс

Открытый урок по букварю на тему "Бақа мен балық" 1-класс

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

hello_html_m2869bcf6.gifhello_html_44022511.gifhello_html_594e452a.gifСауат ашу.Тақырыбы: Бақа мен балық (ертегі)

Мақсаты:1.Оқушыларға ертегі мазмұнын түсіндіру.Автор туралы мәлімет беру.Рөлге бөліп оқуға баулу.2.Дүниетанымын кеңейту,сөздік қорын молайту,ертегіні түсініп,мәнерлеп оқуға,сұраққа толық жауап беруге дағдыландыру.Сауатты жазуға баулу.3.Қоршаған дүниені танып,қорғап білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:аралас сабақ

Сабақтың әдісі:сұрақ- жауап,көрнекілік,миға шабуыл,сөзжұмбақ,көрініс

Сабақтың көрнекілігі:алфавит,бейнеролик,Т.Жексенбай,суреттер,кима қағаз,сызба.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.ІІ.Психологиялық дайындық.

ІІ. Өткенді қайталау.Сөзжұмбақ шешу. «Бақа», «Балық» сөздеріне дыбыстық талдау жасау.

Бал

Алты

Қырық

Астана


Бес

Алфавит

Лақ

Ырыс

Қырық екі

1.Балалар да, аю да оны өте жақсы көреді.(Бал)

2.10 мен 4-тің айырмасы.(Алты)

3.Алфавитте неше дыбыс бар. (Қырық)

4.Еліміздің бас қаласын ата.(Астана).

5.4 пен 1-дің қосындысы. (Бес)

6.Әріптердің ретімен жазылған жиынтығын қалай атаймыз?(Алфавит)

7.Ешкінің төлі не?(Лақ)

8. «Ы» дыбысынан басталып, «с» дыбысынан аяқталатын,төрт дыбыстан құралған сөзді тап. (Ырыс)

9.Қазақ тілі алфавитінде неше әріп бар? (Қырық екі)

-Тігінен жазылған сөздерді оқымыз.Буынға бөліп айтамыз,дыбыстық талдау жасаймыз.

ІІІ. Негізгі бөлім.Мақсат қою: сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Автор туралы мәлімет.




Тұрдақын Жексенбай кім?

«Жақсы көрем»

«Астанам»



1938 жылы Қытайдың Іле аймағы,Текес ауданы



ақын ,жазушы

hello_html_m43bbea35.png




Ертегі туралы түсінік беру.Ертегі – адам өмірінде,не хайуанат дүниесінде болуға лайық әр алуан қызық,кейде тіпті ғажайып оқиғаларды ойдан шығарып,өсіре әңгімелейтін көркем шығарма.

  • Біз қандай ертегілермен таныстық? («Күншіл үйрек», «Кім неден күшті?»)

а) «Бақа мен балық» ертегісін оқып беру.

ә) Ертегі кейіпкерлерін атау.

б) Іштей оқу.Ызыңдап оқу.Тізбектеп оқу.

в) Ертегіні рөлге бөліп оқу.

г)Жоспар құру.1.Бақа мен Ақшабақтың амандасуы.

2.Бақаның жайылымдағы әрекеті.

3.Бақа суды қалай ішеді?

4.Бақа қайда қыстайды?

Сергіту сәті.

ғ)Көрініс. «Сиқырлы тәж» ойыны.

Сөздік жұмысы: Жайылым – мал жайылатын шөпті аймақ.

Көл – табиғи су қоймасы.

Кеуек – қуыс ,бос жер.



ҮІ. Жаңа білімді тексеру.

1.Жұмбақ.

Таңдайлары тақылдап, Қанаты бар ұшпайды,

Шулайтын кiм шалшықта. Жұрт айламен ұстайды. (Балық)

Бiрiн-бiрi мақұлдап?    (Бақа)

  • Бақалар қайда тіршілік етеді?(суда,құрлықта)

Сондықтан бақаларды қосмекенділер деп атайды.

  • Бақалар немен қоректенеді?(жәндіктермен)

  • Бақалар суды қалай ішеді?(тері арқылы сіңеді)

  • Бақалар қайда қыстайды? (Бір нәрселердің астына,індер мен қуыс-кеуектерге кіріп алып,жатады.)

  • Балықтар қайда тіршілік етеді?(суда)

  • Балықтар қалай тыныс алады?(желбезек)

2.Бақа мен балық туралы қосымша мәліметтер.

Дүние жүзіндегі ең ірі бақа – голиаф.Улы бақалар.

Ең үлкен балық –кит. Балық түрлері.

2) Дәптермен жұмыс: Сөздерді дәптерлеріне көшіріп жазу.

Көл,бақа,балық, жайылымда,суда,індер,голиаф,кит.

3) Тақтамен жұмыс:Берілген сөздер бойынша сөйлем құрау.Сызба сызу.Ереже қайталау.

Проблемалық сұрақ: Қазір бақа қайда жүр ? Балық қайда жүр деп ойлайсыңдар?

ҮІІ. Сабақты қорытындылау: «Ұланымыз ұлы елдің» онкүндігі аясында өткізіліп жатқан ашық сабағымызда шыршаның әр бөлігіндегі сұрақтарға жауап беру арқылы шырша құрастыру.

  • Бүгін біз қандай ертегімен таныстық?

  • Бақа қайда тіршілік етеді?

  • Бақа немен қоректенеді?

  • Ең ірі бақаны ата.

  • Балық қайда тіршілік етеді?

  • Ең ірі балықты ата.

- Көңіл-күйің қандай?

ҮІІІ. Мадақтау.




