Инфоурок Информатика Другие методич. материалыОткрытый урок по информатике на тему "Алгоритмді сөз түрінде ұсыну" (5 класс)

Открытый урок по информатике на тему "Алгоритмді сөз түрінде ұсыну" (5 класс)

Скачать материал

Күні:

Сынып: 5

Мектеп: «М.Ғабдуллин атындағы орта мектеп мдш» КММ

Мұғалім – Ж.Жумашева 

Қатысқандар саны:                            Қатыспапағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Алгоритмді сөз түрінде ұсыну

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

5.3.2.2 алгоритмді сөз түрінде ұсыну

 

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар:

·        Сөздік алгоритм құра білуді меңгереді

Оқушылардың басым бөлігі: 

·          Команда бойынша қадамдарды орындауды  сөз түрінде ұсынады.

Кейбір оқушылар:

·         Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды, алгоритмнің сөз түрінде жазады, алгоритмнің жазылу түрін анықтай алады.

Бағалау  критерийлері

·        Алгоритмді сөздік формада құруды біледі

·        Команда бойынша қадамдарды орындауды  сөз түрінде ұсына біледі.

·        Күнделікті өмірде кез келген мақсатқа жету үшін алгоритм құрып дағдыланады

Тілдік мақсат

Пәндік лексик мен терминология:

ü  Алгоритмнің жазылу формасы, алгоритмді сөз түрінде ұсыну, блок-сызба, қадам, команда.

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» идеясын жүзеге асыруда патриотизм, азаматтық жауапкершілік және ынтымақтастықты қалыптастыру

Пәнаралық байланыс

Математика, сурет, орыс тілі.

Алдыңғы оқу

 Алгоритм орындаушысы, орындаушы команда жүйесі

Жоспар

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

10 минут

Басталуы

2 минут

 

 

2 минут

 

 

 

 

6 минут

 

 

-        Жағымды психологиялық ахуал

«Сыйқырлы таяқ» оқушылар шеңбер болып тұрады да бір-біріне ізгі тілектерін айтады.

 

Сөз қиындылары арқылы  топқа бөлінеді.

1 топ-Сөздік

2 топ-Графикалық

 

 

Өткен тақырыпты қайталау.

«Бейнеақпарат» оқушылар өткен сабақты естеріне түсіреді.

 

1 топ-«Техникалық диктант» бос орында толықтырады.

2 топ- «Дұрыс-Бұрыс»  сұрақтарға жауап беру.

 

Бағалау: смайлик

 

Таяқша

 

 

Сөз қиындылары

 

 

 

https://bilimland.kz/kk#lesson=16348

Интерактивти тақтада жұмыс, кеспе қағаздар.https://bilimland.kz/kk#lesson=16348

Смайлик

Ортасы

 5 минут

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 «Көпір тапсырмасы» арқылы оқушылар өтілетін жаңа тақырыпты өздері табады.

1)     Берілген сурет бойынша алгоритм құр.

2)     Алгоритмнің қандай түрде ұсынғандығын анықта.

 

Топтық жұмыс: «Кім жылдам»

Алгоритм түрлерін анықтап, ретімен орналыстыр.

І топ: «Сөздік алгоритм»

ІІ топ: «Графикалық алгоритм»

Алгоритмнің жазылу формаларын салыстырады

 

Дескрипторлар

Тапсырманы мұқият оқыңыз

Алгоритмнің қай жазылу түріне жататынын анықтаңыз

Алгоритм ретімен орналастырыңыз

 

Бағалау: Қол шапалақтау

 

Сергіту сәті   «Мені тап!»

Бейнероликтен көзге арналған жаттығулар орындайды

Сурет салынған кеспе қағаздар

 

 

 

 

Қағаз, маркер, таратпа материалдар.

 

 

 

 

 

 

 

 

ДК, проектор, калонка

https://www.youtube.com/watch?v=dL1zlv7OaUI

Аяқталуы

15 минут

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 минут

 А, В, С деңгейлік тапсырмаларды орындайды

 Бағалау: Балдық жүйе

1 тапсырма

1.      Берілген  сурет қиындыларын  ретімен орналастыр 

2.      Өсімдік өсіру  қадамдарын қайдан жинақтадың?

Дескриптор:

1. Өсімдік өсіру   қадамдарын ретімен орналастырады.-1

2. Алгоритм анықтамасын тұжырымдайды.-1

 

2 тапсырма

 Қызыл қоңыз үйіне жетуі үшін ең қысқа қадамды сөз түрінде алгоритм құрыңыз.

 

___________________________

___________________________

___________________________

___________________________

___________________________

___________________________

___________________________

Дескриптор

Білім алушы

- Командалар қадамның  санын анықтайды; -1

- «Алға жүру» командасын қолданады; -1

- «Солға бұрылу»/«Оңға бұрылу» командасын қолданады. -1

 

3 тапсырма

Мына жұмыс сурет бойынша қадамдарды  сөз түрінде алгоритм құрастыра қадамдарын  анықтап, мысықтардың тышқанға дейінгі жол жүру алгоритм қадамын атаңдар

Дескриптор

Білім алушы

- «Алға жүру»  командасын қолданады; -1

-«Жоғары» / «Төмен» командалары қолданады;-1

- «Солға бұрылу»/«Оңға бұрылу» командаларын қолдана қадамдарын  анықтап атайды -1

Бағалау: Басбармақ

 

Өзін-өзі бағалау парағы 

Оқушының аты-жөні:_______________________________

 

Бағалау киритерийі

Дескрипторлар

Балл

Өткен тақырыпты қайталау.

 «Техникалық диктант»

немесе «Дұрыс-бұрыс»

Өткен сабақ бойынша барлық сұрақтарға толықтай жауап бере аламын

3 ұпай

Өткен сабақ бойынша  кейбір сұрақтарға жауап бере аламын

2 ұпай

Өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап беруге қиналамын

1 ұпай

Жаңа сабақ бойынша тапсырмалар

«Көпір тапсырмасы», «Кім жылдам?»

 Жаңа сабақ бойынша тапсырмаларды орындауда тақырыпты  толықтай меңгердім

3 ұпай

 Жаңа сабақты толық меңгере алмадым, себебі алгоритм құруда қателесем

2 ұпай

 Жаңа сабақтың теориясын түсінбедім

1 ұпай

Топтық жұмыс

Тапсырма орындауда белсенді болдым

3 ұпай

Тапсырманы топ мүшелерінің көмегімен орындадым

2 ұпай

Тапсырма орындауда әлсіз болдым

1 ұпай

Деңгейлік тапсырма

Дескриптор бойынша барлық ұпай:

0-8 ұпай

Сабақ қорытын-дысы 

15-17 ұпай

5 баға

12-14 ұпай

4 баға

7-11  ұпай

3 баға

 

«Сәттілік баспалдағы»  кері байланыс. Оқушы стикерге сабақ туралы пікірін жазып өзінің қай деңгейде екенін белгілейді.

Таратпа материал, дәптер

Бағалау парағы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДК, Таратпа материал, дәптер

Бағалау парағы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таратпа материал, дәптер

Бағалау парағы

 

 

 

 

 

Келесі оқуға  арналған тапсырмалар (үй тапсырмасы):

- деңгейлік тапсырмаларды аяқтау.

- келесі тақырыптың «Көпір» тапсырмасын орындау.

Қосымша ақпарат

Интернет ресурстары

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделіндіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

 

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

 Оқулықтағы келесі тақырып бойынша «Лабиринт» туралы қызықты ақпарат жинау

Қол шапалақтау, басбармақ, смайликтер, деңгейлік тапсырма бойынша бағалау парағы, өзін-өзі бағалау парағы

Информатика сабағында оқушыларға қауіпсіздік ережелерін сақтау . Көз жаттығуларын жасау. АКТ-мен байланыс.

Бір-бірін топта тыңдау, сыйласытқ таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

 

Жалпы бағалау

 

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок по информатике на тему "Алгоритмді сөз түрінде ұсыну" (5 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Животновод

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
