1516695
столько раз учителя, ученики и родители
посетили официальный сайт проекта «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок Другое КонспектыОткрытый урок по казахскому языку на тему "Мектеп кітапханасы"

Открытый урок по казахскому языку на тему "Мектеп кітапханасы"

IV Международный дистанционный конкурс «Старт» Идёт приём заявок Для дошкольников и учеников 1-11 классов 16 предметов ОРГВЗНОС 25 Р. ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Қазақ тілі және әдебиет мұғалімі: Букекова Ж.Ж.

Сабақ тақырыбы: Мектеп кітапханасы.

Сабақтың мақсаты: тақырыптың негізгі идеясын ашу, тақырыпқа байланысты сөйлеу дағдыларын дамыту.

Сабақтың міндеттері:

  1. Білімділік: өткенді еске түсіру, жаңа материалды меңгеру, сұрақтарға жауап беру, көрген, естіген, оқығандарын практикада қолдана білуге дағдыландыру.

  2. Дамытушылық: ойлау, есте сақтау, көру қабілеттерін дамыту, сөздік қорларын молайту, коммуникативтік құзыреттіліктерін дамыту, шығармашылық жұмыс істеуге жұмылдыру, ой-өрістерін кеңейту.

  3. Тәрбиелік: білім алуға ынталандыру, оқушыларды кітап оқуға, кітапханашы еңбегін құрметтеуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы.

Сабақтың типі: білімді жүйелеу сабағы .

Сабақтың әдісі: интерактивтік оқыту әдісі, мәтінмен жұмыс, қайталау, сұрақ-жауап, сөйлемдер құрастыру, талдау, топпен жұмыс жасау, өзін-өзі тексеру, бірін-бірі тексеру.

Көрнекілігі: интерактивті тақта,суреттер, мәтіндер.

I.Ұйымдастыру кезеңі:

-Cәлеметсіздер ме, балалар?

-Балалар бүгінгі сабағымызға қонақтар келіп отыр. «Қонақ аз отырып көп сынайды» — деген қазақтың мақалы бар. Бүгінгі сабақта білімімізді көрсетеміз.

-Сыныпта кім кезекші?

-Кім жоқ?

-Бүгін нешесі?

-Аптаның қай күні?

Өткен сабақ бойынша сөздерді қайталатып, сөзжұмбақты шешу.

Флипчарт 1 /тақтада нөмірлерімен суреттер беріледі,оқуш-р аударады да толтырады/

  1. Дверь 2. Дневник 3.Книга 4.Ручка 5.Парта 6.Письмо 7.Доска 8.Журнал 9.Учитель


hello_html_m711111d3.pnghello_html_mf39008d.pnghello_html_m2cfd788.pnghello_html_3f94f2d7.pnghello_html_291eb047.png


hello_html_1c29a0da.pnghello_html_781cb89.pnghello_html_261d8a37.pnghello_html_m600b1e13.png

-Ортасында қандай сөз шықты?

-Кітапхана.

-Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?

- Дұрыс, бүгінгі сабақтың тақырыбымыз «Мектеп кітапханасы» және зат есімнің жалғауын қайталау. Зат есім көптік жалғаулары қалай жалғасатындарын еске түсіру. Флипчарт 2.

II. Сабақтың барасы:

1 кезең. Мәтінмен жұмыс. Алдымен мәтінді өзім мәнерлеп оқып шығамын.

Мектеп кітапханасы.

Мен №13орта мектепте оқимын. Мектеп Ломов көшесінде орналасқан. Мектеп екі қабатты. Бірінші қабатында кітапхана бар. Кітапхананың терезелері кең, жарық. Терезелері аулаға қарайды. Кітапханашы өте мейрімді адам. Мектеп оқушылары оны өте жақсы көреді. Қазіргі кезде көптеген жандар Ғаламтор қызметін пайдаланса да, бәрібір кітап оқиды. Кітапханада қазақ, орыс, басқа елдердің шығармалары, журналдар, энциклопедиялар көп. Мен кітапханаға жиі барамын. Мен көбінесе қазақ халқының ақын-жазушыларының шығармаларын оқуға болады.


2 кезең. Сөздікпен жұмыс. Оқушылар алдарында жатқан мәтіндегі танымайтын сөздерін ақ параққа теріп жазады да тақтаға іліп қояды. Содан соң жаңа сөздер слайды ашылады да балалар танысады. Флипчарт 3.

1. Мұғалім оқып береді.

2. Оқушылар қайталайды.

- Осы жұмыс арқылы нені білдік? Неге үйрендік?


3 кезең. Мәтін арқылы көптік жалғауларын еске түсіру. Мәтіннен көптік жалғауы бар сөдерді дәптерлеріне теріп жазып, талдау.

- Осы жұмысты не үшін, не мақсатпен онындадық?


Сергіту сәті.


Оң қолымда бес саусақ,

Сол қолымда бес саусақ.

Қосып едім екеуін,

Болып шықты он саусақ.

Сергіту мәтіддегі сан есімдерді атаңдар.


4 кезең. Сәкестендіру. Интербелсенді тақтадағы көптік түрдегі сөздерді сәйкестендіріп жаз.

Мектеп -лар

Көше -дар

Кітапхана -лер

Терезе -лар

Оқушы -тер

Шығарма - лер

Журнал -лар

Ертегі - дар

Ақын -лер

Жазушы -тар

Кітап -лар

- Осы жұмыс арқылы нені үйрендік?


5 кезең. Екі топ мәтін бойынша бір-біріне сұрақтар қояды, жауап береді.


6 кезең. Рефлексия. Интербелсенді тақтдағы кітапхана суреті бойынша сабақты қорытындылау.

-Бұл ненің суреті?

-Бұл кім?

-Сен кітапханаға барасың ба?

- Онда не үшін барасың?

- Кітптар бізге не үшін керек?

-Кітаптарды қалай қолдану керек?

- Балалар, қалай ойлайсыңдар, тақырыптың мақсатына жеттік пе?

- Зат есімнің көптік жалғауларын атаңдар.

7 кезең. Үй жұмысы. «Кітапхана маңызы» жайлы мәтімет жазып келу.


8 кезең. Бағалау. Оқушылар өздерінің бағалау парағы арқылы бағаланады.



















Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
Педагог-библиотекарь
Курс профессиональной переподготовки
Библиотекарь
Найдите материал к любому уроку,
указав свой предмет (категорию), класс, учебник и тему:
также Вы можете выбрать тип материала:
Краткое описание документа:

Қазақ тілі және әдебиет мұғалімі: Букекова Ж.Ж.

Сабақ тақырыбы: Мектеп кітапханасы.

Сабақтың мақсаты: тақырыптың негізгі идеясын ашу, тақырыпқа байланысты сөйлеу дағдыларын дамыту.

Сабақтың міндеттері:

  • 1.Білімділік: өткенді еске түсіру, жаңа материалды меңгеру, сұрақтарға жауап беру, көрген, естіген, оқығандарын практикада қолдана білуге дағдыландыру.
  • 2.Дамытушылық: ойлау, есте сақтау, көру қабілеттерін дамыту, сөздік қорларын молайту, коммуникативтік құзыреттіліктерін дамыту, шығармашылық жұмыс істеуге жұмылдыру, ой-өрістерін кеңейту.
  • 3.Тәрбиелік: білім алуға ынталандыру, оқушыларды кітап оқуға, кітапханашы еңбегін құрметтеуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы.

Сабақтың типі: білімді жүйелеу сабағы .

Сабақтың әдісі: интерактивтік оқыту әдісі, мәтінмен жұмыс, қайталау, сұрақ-жауап, сөйлемдер құрастыру, талдау, топпен жұмыс жасау, өзін-өзі тексеру, бірін-бірі тексеру.

Көрнекілігі: интерактивті тақта,суреттер, мәтіндер.

I.Ұйымдастыру кезеңі:

-Cәлеметсіздер ме, балалар?

-Балалар бүгінгі сабағымызға қонақтар келіп отыр. «Қонақ аз отырып көп сынайды» — деген қазақтың мақалы бар. Бүгінгі сабақта білімімізді көрсетеміз.

-Сыныпта кім кезекші?

-Кім жоқ?

-Бүгін нешесі?

-Аптаның қай күні?

Өткен сабақ бойынша сөздерді қайталатып, сөзжұмбақты шешу.

Флипчарт 1 /тақтада нөмірлерімен суреттер беріледі,оқуш-р аударады да толтырады/

  • 1.Дверь 2. Дневник 3.Книга 4.Ручка 5.Парта 6.Письмо 7.Доска 8.Журнал 9.Учитель

-Ортасында қандай сөз шықты?

-Кітапхана.

-Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?

- Дұрыс, бүгінгі сабақтың тақырыбымыз «Мектеп кітапханасы» және зат есімнің жалғауын қайталау. Зат есім көптік жалғаулары қалай жалғасатындарын еске түсіру. Флипчарт 2.

II. Сабақтың барасы:

1 кезең. Мәтінмен жұмыс. Алдымен мәтінді өзім мәнерлеп оқып шығамын.

Мектеп кітапханасы.

Мен №35орта мектепте оқимын. Мектеп 11 мөлтек ауданында орналасқан. Мектеп екі қабатты. Бірінші қабатында кітапхана бар. Кітапхананың терезелері кең, жарық. Терезелері аулаға қарайды. Кітапханашы өте мейрімді адам. Мектеп оқушылары оны өте жақсы көреді. Қазіргі кезде көптеген жандар Ғаламтор қызметін пайдаланса да, бәрібір кітап оқиды. Кітапханада қазақ, орыс, басқа елдердің шығармалары, журналдар, энциклопедиялар көп. Мен кітапханаға жиі барамын. Мен көбінесе қазақ халқының ақын-жазушыларының шығармаларын оқуға болады.

2 кезең. Сөздікпен жұмыс. Оқушылар алдарында жатқан мәтіндегі танымайтын сөздерін ақ параққа теріп жазады да тақтаға іліп қояды. Содан соң жаңа сөздер слайды ашылады да балалар танысады. Флипчарт 3.

1. Мұғалім оқып береді.

2. Оқушылар қайталайды.

- Осы жұмыс арқылы нені білдік? Неге үйрендік?

3 кезең. Мәтін арқылы көптік жалғауларын еске түсіру. Мәтіннен көптік жалғауы бар сөдерді дәптерлеріне теріп жазып, талдау.

- Осы жұмысты не үшін, не мақсатпен онындадық?

Сергіту сәті.

Оң қолымда бес саусақ,

Сол қолымда бес саусақ.

Қосып едім екеуін,

Болып шықты он саусақ.

Сергіту мәтіддегі сан есімдерді атаңдар.

4 кезең. Сәкестендіру. Интербелсенді тақтадағы көптік түрдегі сөздерді сәйкестендіріп жаз.

Мектеп -лар

Көше -дар

Кітапхана -лер

Терезе -лар

Оқушы -тер

Шығарма - лер

Журнал -лар

Ертегі - дар

Ақын -лер

Жазушы -тар

Кітап -лар

- Осы жұмыс арқылы нені үйрендік?

5 кезең. Екі топ мәтін бойынша бір-біріне сұрақтар қояды, жауап береді.

6 кезең. Рефлексия. Интербелсенді тақтдағы кітапхана суреті бойынша сабақты қорытындылау.

-Бұл ненің суреті?

-Бұл кім?

-Сен кітапханаға барасың ба?

- Онда не үшін барасың?

- Кітптар бізге не үшін керек?

-Кітаптарды қалай қолдану керек?

- Балалар, қалай ойлайсыңдар, тақырыптың мақсатына жеттік пе?

- Зат есімнің көптік жалғауларын атаңдар.

7 кезең. Үй жұмысы. «Кітапхана маңызы» жайлы мәтімет жазып келу.

8 кезең. Бағалау. Оқушылар өздерінің бағалау парағы арқылы бағаланады.
