Сабақтың тақырыбы
|
Абай
Құнанбаев «Желсіз түнда жарық ай» өлеңі
|
Мақсаты
|
Мақсаты:
білімділік:
Оқушыларды А.Құнанбаевтың өмірімен танысып, өлеңінің идеясын ашу,
білімдерін жан-жақтылы кеңейтеді, сөз байлығы кеңейеді, сын тұрғысынан
ойлауға үйренеді, өз ойын толық жеткізіп, өлеңнен негізгі түйінді таба білуге
дағдыланады.
дамытушылық:
Оқушылардың қоғамға деген өзіндік көзқарастарының қалыптасуына ықпал ету, өз
ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу, тіл байлықтарын дамыту, өз бетімен
ізденуге, ой қорытуға дағдыландыру.
тәрбиелік:
Ақынның өлеңі арқылы оқушылардың бойына сұлулық, көркемдік қасиеттерін
дарытып, отаншылдыққа тәрбиелеу.
|
Күтілетін
нәтижелер
|
Топтық,
диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені
қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста
тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, көркем
әдеби тілде сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру
арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға үйренеді, ақын
өлеңдерін мәнерлеп оқуға талпынады.
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа
білімді меңгерту
|
Пәнаралық байланыс
|
Музыка,
өзін-өзі тану.
|
Қолданылатын әдістер
|
Сын
тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу,
« Жоба қорғау технологиясы», ойтолғаныс, РАФТ стратегиясы, БЛУМ таксономиясы,
АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты
терең меңгерулеріне ықпал жасаймын. Білім беру үшін және оқуды бағалау
тәсілдері бойынша жиынтық бағалау, көшбасшы.
|
Керекті жабдықтар
|
Оқулық,
интербелсенді тақта, семантикалық карта, кеспеқағаздар, ватман, стикер, маркер
т.б.
|
Сабақтың
барысы:
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы
әрекеті
|
Кіріспе
|
1 мин
3 мин
|
Ұйымдастыру
Топқа
бөлу.
Алты қалпақ арқылы екі топқа бөлу (І топ сары.көк. ақ), (ІІтоп қызыл, жасыл
қара)
Психологиялық
ахуал туғызу
Мұғалім
оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады:
Кәне, достар, тұрайық.
Шеңберімізді құрайық.
Жақсы-жақсы тілектер
Бір-бірімізге сыйлайық!
2.Үй
тапсырмасын тексеру.
Оқушылардың
өткен білімдерін тексеру үшін, семантикалық картамен жұмыс. Жауап парағы
арқылы көршіңді тексер.
Қосымша
№1.Семантикалық карта.
|
Қалпақ
түстері бойынша топтасып, өз үстелдерінің басына жиналады.
Оқушылар
қол ұстасып, бір-біріне жақсы тілектер білдіреді: «Бүгін мен саған сәттілік
тілеймін, бес ал, жақсы жауап бер».
Оқушылар
жұппен бір-бірін жауап парағы арқылы тексеріп, бағалайды.
Критерийлер:
«5»-
0 қате
«4»
- 1 қате
«3»-
2-3 қате
|
Тұсауке
сер
|
2 мин
|
«Сыни
тұрғыдан ойлау» жұмысы жүргізіледі. А.Құнанбаев жайында бейнеролик
интерактивті тақтадан көрсетіледі. Мұғалім оқиды.
-Балалар,
бұл өлең қай ақынның өлеңі?
-Дұрыс
айттыңдар, А.Құнанбаевтың өлеңі екен.
-Олай
болса, бүгін біз Абай Құнанбаев жайлы тереңірек танысамыз.
|
|
Негізгі бөлім
Білу
|
5 минут
|
Абай
Құнанбаев – ХХ ғасырдың басындағы әдебиетімізде ерекше орны бар, аса
көрнекті ақын. Ол өзі жасаған дәуірдің шындығын көрсететін көптеген
шығармалар жазды. Бірқатар өлеңдерінде жыл мезгілдерін , табиғат көріністерін
шебер суреттейді.
|
1.Оқулықпен
жұмыс. Оқушылар дәптерлеріне қысқаша А.Құнанбаев туралы конспект жазып
алады.
|
Түсіну
|
5 мин
|
Мақсаты:Оқушылардың
өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау.
«Мағынаны
тану»
1.Оқулықпен
жұмыс
«Желсіз
түнда жарық ай» өлеңін мәнерлеп оқу, мазмұнын түсіну, өз ойларын жеткізу.
Мұғалім
мәнерлеп оқиды. «Аялдамамен оқу» стратегиясы бойынша өлеңді талдау. Идеясын,
мазмұнын оқушылармен пікірлесе отырып талдау жүргізіледі.
Тақырыбы:
Табиғат көрінісінің тілі арқылы махаббат сырын ашу.
Идеясы:
табиғаттың сұлулығын, шынайы махаббаттың көрінісін оқушыларға таныту.
|
Оқушылар
топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді.
Топтағы бір оқушы өз тобына өлеңнің мазмұнын түсіндіреді.
|
Қолдану
|
5 мин
|
Мақсаты:
Алған
теориялық білімді практикада қолдана білу.
ЭО
– пен жұмыс
Интерактивті
тақтадағы тапсырма беріледі.
Қосымша
№ 2. Жауап кілті.
|
Оқушылар
ЭО- тағы тапсырмаларды орындайды.
1.Өлеңдегі
шумақты, бунақ саны, ұйқас түрлерін анықтайды.
2.Өлеңнен
эпитет, теңеулерді теріп жазу.
Оқушылар
жауап кілті арқылы топтағы көршілестерін тексеріп, критерийлер арқылы
бағалайды.
Егер
қатесіз болса, «5»;
1
қате – «4»
2
-3 қате «3» қойылады.
|
Сергіту
сәті
|
2 мин
|
Интеративті
тақтадағы бейне таспа арқылы билеу
|
|
Талдау
|
5 мин
|
Мақсаты:
Оқушының
қиялдау дағдыларын жетілдіру.
«Мен
қандай баламын?» ойыны
«Ойтолғаныс»
кезеңі
«Бес
жолды» өлең құрастыру.
Қосымша
№ 3
Жауап
кілті.
|
Бұл
ойынды ойнату арқылы оқушылар өлеңнен өздеріне қатысты жолдарды тауып,
талдайды.
Синквейн
құрастырады.
1.Зат
есім
2.Сын
есім
3.Етістік
4.Фраза
5.Зат
есімге антоним
|
Жинақтау
|
8 мин
|
Мақсаты:
Оқушылардың
салыстыру және ажырата алуын қадағалау
«Өзіңнің
туған жеріңді көз алдыңа елестету» - жазғы мезгілінде.
|
Оқушылар
кластер топпен құрастырады, ортаға шығып қорғайды.
Оқушылар
топ ішінде бағдаршам арқылы өздерін бағалайды.
|
Қорытынды
Рефлексия
|
6 мин
|
1.Осы
тақырыптағы ақынның басқа өлеңдерін негізге ала отырып, Венн диаграмма
құрастыру.
Оқушыларға
А. Құнанбаевтің «Қараңғы түнде тау қалғып» өлеңінен үзінді интерактивті
тақтада беріледі.
Қосымша
№ 4
2.Бүгінгі
сабақ несімен ерекшеленді? Тақтадағы алты қалпақ негізінде.
|
1.
« Желсіз түнда жарық ай» өлеңін « Қараңғы түнде тау қалғып» өлеңімен
салыстырады. Мұғалімнің көмегімен оқушылар орындайды (ауызша айтып, тақтаға
жазады)
Қосымша
№5
2.Стикерге
өз ойларын жазып, плакатқа іледі.
|
Үйге
тапсырма
|
1мин
|
«Желсіз
түнда жарық ай» өлеңін жаттау .
|
Оқушылар
күнделіктеріне жазып алады.
|
Бағалау
|
2 мин
|
Мұғалім
қорытынды бағаны өзі қояды.
|
Оқушылар
бағалау критерийлер арқылы топтағы көршілестерін бағалайды.
|
|
|
|
|
|