Инфоурок Другое КонспектыОткрытый урок по казахскому языку "Судың да сұрауы бар"

Открытый урок по казахскому языку "Судың да сұрауы бар"

Скачать материал

 Су-тіршілік көзі.

Ашық сабақ  7 "А" сынып

 

Өткізген   қазақ тілі                                        мұғалімі:Б. Ш. Тойкенова

 

 

17.03.2017

 


 

17.03     қазақ тілі                             7-сынып 

САБАҚ

«Су-тіршілік көзі»

Мектеп 

«№9 жалпы орта білім беретін мектеп» коммуналдық  мемлекеттік  мекемесі

 

Күні 17.03.2017

 

Мұғалімнің аты – жөні

 Б. Ш. Тойкенова

 

СЫНЫП

5

Қатысқандар

Қатыспағандар

Оқу мақсаттары

 

Берілген ақпараттағы негізгі идеяларды түсінеді, нақты және астарлы ойды анықтап айтады.

Оқылым мазмұнындағы негізгі мәселені талқылауда толық түсінгендігін көрсете алады;

Оқылымға қатысты өз пікірін дәлелді және түсінікті тілде жеткізе алады.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Т5 Аудиовизуалды материалдарды түсіну, оған дұрыс жауап беру.

О1 назарын шоғырландырып оқиды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады

О3 Өзіндік көзқарасын білдіреді.

Т3 мәтіндегі мәліметтерді түсіну және болжау.

Кейбір оқушылар орындай алады:

А3 Мәтіннің негізгі аспектілерін анықтайды және талқылайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

«Су» тақырыбы аясында тілдік дағдылары дамиды. Оқушылар  қоршаған ортадағы түрлі тіршілік иелерінің өміріндегі судың маңызы  туралы кеңінен талқылайды.  

Тақырыпқа  қатысты сөздік қор мен терминдер:

Мұхиттар, теңіздер,өзендер,көлдер,байлық көзі, «Судың да сұрауы бар»мәтелі,қоректік заттар,жануарлар, өсімдіктер.

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: тіршілік көзі, қоректік заттар,табиғат құндылығы.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Біздің өлкеміздегі Ертіс өзеніне түсу қауіпті ме?

Не себепті су қауіпті деп ойлайсыз?

Ишара: ыммен, қимылмен көрсетеміз(стаканды алып су құйып ішу,беті-қолды жуу)

Алдыңғы оқу

Табиғат құбылыстары туралы өткен сөздер мен сөз тіркестерін табиғи әдіспен қайталайды.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

 

 

 

 

    Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, оқушылар арасында ынтымақтастық атмосферасын құру. «Жүректен жүрекке» шаттық шеңбері арқылы жақсылық,сәттілік тілеу.

  Топқа бөлу. Суға қатысты мақал-мәтелдерді тарату арқылы 3 топқа бөлу

1-топ                                                        

Су бергеннің сауабы бар,

Су төккеннің жауабы бар.

 2-топ.

Су бар жерде ырыс бар:

ұстап балық жейсің,

ақ бидай егіп, нанын жейсің.

3-топ.

Сулы жердің қасиеті сағасында,

Нулы жердің қасиеті ағашында.

Мақалдардардың мағыналарын аштырып, «Су» тақырыбындағы бейне материалды көрсете отырып, мағынаны тану, сабақтың тақырыбын ашу:

-Балалар, қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақ не туралы болмақ?

-Су туралы.

-Дұрыс,бүгін тіршілік көзі-су туралы айтамыз.

«Балапан» телеарнасынан «Су»

Видео материалы. 

Ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  «Су- тіршілік көзі» мәтіні  бойынша топтық жұмыс.

«Ара әдісі» бойынша әр топ берілген мәнмәтіннің мазмұнымен танысады, негізгі ойын ашып тұрған 1 сөйлемді оқиды, оны жазып ұяшыққа орналастырады.

(Соңынан толық мәтін тақтада көрсетіледі)

2.  Тақтада көрсетілген толық мәтін бойынша әр топқа саралау тапсырмалары беріледі.

С- (тамшы) Мәтіннен омоним, синоним, антоним сөздерді табады.

В- (бұлт).Мәтіннен Судың маңызы туралы негізгі ойды ашады.

А- (мұхит) «Судың да сұрауы бар» мәтелінің мәнін ашып, дәлелдейді.

 

Соңы

 

 

 

 

 

        1. «Шай сусыны», «Ертіс өзені», «Су» әр топ «SWOT карта» талдау әдісімен тақырып бойынша маңызды 1 сөйлеммен дәлелдерін келтіреді.

       2.  Стикерлер арқылы кері байланыс жасау;

 Описание: http://www.mywand.ru/wp-content/uploads/2012/03/pero.jpegКері байланыс.

Мен бүгінгі сабақтан ......      білдім. 

Мен   ................                       түйдім.

Мен    ...............                ұсынамын.

 

 

        3. Үй тапсырмасы: «Су-тіршілік көзі» тақырыбында аргументті  эссе жазып келу.

 

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсету сабақтың барлық кезеңдерінде формативті, өзара, топтық , топаралық бағалау түрінде жүзеге асады.

 

Бағалау – оқушы білімі формативті / «Екі жұлдыз, бір тілек» және критериалды бағалау /критерийлары мен дескрпиторлары әр топқа алдын ала таныстырылып, беріледі/ арқылы  тексеріледі.

 

Пәнаралық  байланыс: Биология, экология, география.

Денсаулық пен қауіпсіздік: сынып ішіндегі техникалық қауіпсіздік, құрал – жабдықтарды талапқа сай қолдану туралы ескерту жасалады, сабақ үдерісінде мұғалім тарапынан қадағаланады

АКТ – мен байланыс оқу материалдары интернет көздерінен алынған www.You Tube.com

Құндылықтармен байланыс /тәрбие элементі/ Жалпы тіршілік көзі-судың алатын орны, маңызын түсінеді.

Рефлексия

Сабақтың мақсаттары мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? /тапсырмалар сәйкес болды ма?/

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды бағалау

Сәтті  өткен екі нәрсе /оқыту мен оқуға қатысты/

1:

 

2:

 

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді /оқыту мен оқуға қатысты/

1:

 

2:

 

Осы сабақ барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1:

 

2:

 

 

 

 

Топтық жұмыс – топаралық  бағалау / топ мүшелері бірлесе бағалайды/.

Критерий

 

 

 

дескрипторлар

балл

Топтың аты

бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Су – тіршілік көзі» тақырыбы бойынша оқылған мәтіннен мәліметтерді түсінеді және болжайды.Мәтінге өз жауабы мен көзқарасын білдіреді.Сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсінеді.

 

Мәтінді болжайды.

3

 

 

 

 

20-23

балл – «5»

17-19 балл – «4»

14-16 балл – «3»

Мәтінді түсінеді.

3

 

 

 

 

Мәтін бойынша негізгі ойды табады.

4

 

 

 

 

Көқарасын білдіреді.

4

 

 

 

 

Пікірлерін дәлелдейді.

5

 

 

 

 

Оқылым бойынша тірек сөздер мен терминдердің мағынасын түсінеді.

4

 

 

 

 

 

 

kun

Судың адам өміріне маңызы. Су – керемет, сирек кездесетiн минерал! Ол қатты, сұйық және газ сияқты күйде болатын жалғыз минералдардын бірі.


http://www.on.kz/userdata/29258/blogpost_photos/4f26ceb1c241d073b7c0585af612802d.jpg

Судың да сұрауы бар  - И на воду бывает спрос.

Су - вода

Сұрау – спрос

 Бар - естьқаза - 


Су – жақсы энергия ақпараттық сақтаушыларының бiрi. Ол адам бойындағы энергияны өзіне сіңріп алатындығы ғылыммен дәлелденді.
Барлық малдар және өсiмдiтер, жанды заттар заттар сулардан тұрады: малдар – 75%ке, балық – 75%ке, медуза – 99%ке, картоп – 76%ке, алмалар – 85%ке, қызанақтар – 90%ке, қиярлар – 95%ке, қарбыздар – 96%ке.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок по казахскому языку "Судың да сұрауы бар""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Музыкальный журналист

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
