Инфоурок Другое Другие методич. материалыОткрытый урок по казахскому языку в русской школе на тему : "Көктем" ( 5 класс)

Обучающий текст "Достопримечательности Алматы" на русском и казахском языках

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • pptx
311
6
09.02.2025
«Инфоурок»

Материал разработан автором:

Акиленкова Юлия Сергеевна

​Психолог

Этот двуязычный текст создан для тех, кто хочет легко и с интересом изучать русский и казахский языки. Он помогает не только расширить словарный запас, но и познакомиться с достопримечательностями Алматы. Простые и живые фразы делают обучение увлекательным и полезным. Подходит для школьников, студентов и взрослых, изучающих языки!

Краткое описание методической разработки

Этот двуязычный текст создан для тех, кто хочет легко и с интересом изучать русский и казахский языки. Он помогает не только расширить словарный запас, но и познакомиться с достопримечательностями Алматы. Простые и живые фразы делают обучение увлекательным и полезным. Подходит для школьников, студентов и взрослых, изучающих языки!

открытый урок по казахскому языку в русской школе на тему : "Көктем" ( 5 класс)

Скачать материал

Ахымбетова Шынар Ануарбековна

Пруггерово негізгі орта мектебі

Шемонаиха ауданы

Шығыс Қазақстан облысы

Сабақтың тақырыбы

Көктем

Сілтеме

5 - сынып қазақ тілі оқулығы, суреттер, қазақ тілі жұмыс кітабы авторы:О.И.Мырзагельдинов

 

Жалпы мақсаттар

Үстеу туралы түсінік беру;

Көктем жайлы ұғымдары аясын кеңейту;

Сөздік қорларын байыта отырып,сөйлеу дағдыларын арттыру.

Оқыту нәтижесі

1.Оқушылар топпен жұмыс істеуді меңгереді.

2.Оқушылар тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгеруге ұмтылады,ауызекі сөйлеуде қолдана алады.

3.Сөздікпен жұмыс істеу барысында Синквейн әдісі бойынша жұмыс істей алады.

4. Топтық жұмыста өзін еркін сезінеді, топтық жұмыста ынтымақтастық  атмосферасы болатынына көздері жетеді.

5.АКТ –ны пайдалану арқылы қызығушылыққа жетелейді.

6. Кері байланыс арқылы ой қорытады.

Түйінді идеялар

АКТ –ны пайдалана отырып оқушылардың қызығушылығы мен ынтасын арттыру,СТО технологиясының стратегиялары,Диалогтық оқыту арқылы ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту

Қолданылған модульдер

Кәртішкелер,интерактивты тақта,маркерлер,плакаттар,түрлі-түсті қағаздар

Жұмыс түрлері

Топтық,жұптық,дәптермен жұмыс,оқулықпен жұмыс

Пәнаралық байланыс

Табиғат тану

Қосымша материалдар

бейнеролик

Құрал-жабдықтар

Маркерлар,плакаттар мен түрлі-түсті қағаздар,интерак-

тивті тақта

Сабақтың құрылымы

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Қолданылған әдіс-тәсілдер

Ұйымдастыру

Сәлемдесу , кезекшімен сұхбат

Психологиялық ахуал тудыру

 ( қуаныш шеңбері) Оқушыларды топқа бөлу

Сәлемдеседі,кезекшілер есеп береді

Жыл мезгілдері арқылы

Қыс,жаз,көктем,күз

Мен сіздерге Өскемен- Қазақстан телеарнасынан келдім.Сіздерден  сұхбат алсам деймін ( Менің ауылым,досым,мектебім,отбасым)

Қызығушылықты тудыру

Қайталау,ауызекі сөйлеу арқылы

Үй тапсырмасын тексеру

Үйге берілген мақал-мәтелдерді жатқа айту

«Мен мақал білемін» ойын түрінде жіп көмегімен

 

Ой қозғау

Қар еріп, суға толады,

Сарқырап сайға толады,

Күн ұзарып жылиды?

Бұл қай кезде болады?

 

көктемде

Миға шабуыл

Сабақтың мақсатын ашу

Жыл мезгілі көктем дегенде қандай сөздер ойымызға түседі?

Сабақтың мақсаты мен міндетін айту

Көктем туралы ассоциялық алаң құру арқылы көктем туралы білгенімізді ортаға саламыз

Қызығушылықты ояту

 

Мен білемін .Білгім келеді. (картаны толтыру)

Өзін-өзі бағалау парағына сабақтың басындағы көңіл-күйлерін білдіретін смайликтерді жапсыру

Инсерт стратегиясы

Сөздікпен жұмыс

Оқыту,орыс тіліне аударту

Мезгіл,көктем

Негізгі сөз мезгіл

2 сын есім

3 етістік

4 сөзден тұратын сөйлем

Мезгіл сөзіне синоним

 

Синквейн әдісі бойынша

Жұппен ,топпен дәптерлерін тексеру

Мәтінмен жұмыс

1.Тіліктерге бөлінген сөйлемдерден мәтін құрау;

2.Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ құрау;

тексеру барысында 2 жұлдызша 1 тілек тастау ( 2 жұлдызша – мақтау,мадақтау

 

Грамматикалық тақырып

Үстеу тақырыбын парақшаға жазып,оқушыларға таратамын

Оқушылар танысып , топпен талқылап ережесін ашады.

Сын тұрғысынан ойлау

Оқулықпен жұмыс

107-бет 3 тапсырма

Жаттығудан үстеуді табу

Топпен жұмыс

Кері байланыс

Өзін-өзі бағалау парағын толтыру

Не білемін?

Өте жақсы;жақсы;орташа;

Көктем және қыс мезгілін салғастыру,ортақ қасиеттерін табу

«Көктем» тақырыбына  презентация тамашалау

АКТ – ны пайдалану арқылы ВЕНН диаграммасын толтыру

 

Үйге тапсырма

«Көктем» өлеңін жаттау; сурет салу

 

 

Бағалау

Бағалау парақшасына толтырылған критерилер бойынша бағалау

Білдім.Білемін.Әлі де білгім келеді стикерге жазып,тақтаға жабыстырады.

Сумативті бағалау

                                                              Өзін-өзі бағалау

р/с

Не білемін

Өте жақсы

жақсы

орташа

нашар

1.

Мен жыл мезгілінің бірі көктем екенін білемін.

 

 

 

 

2.

Мен көктем айларын білемін.

 

 

 

 

3.

Мен көктемде күн мен түннің айырмашылығын білемін.

 

 

 

 

4.

Мен көктемде ауа-райының қалай болатынын білемін.

 

 

 

 

5.

Мен сөз табының бірі үстеу туралы білемін.

 

 

 

 

6.

Мен мәтінге сұрақ құрай аламын.

 

 

 

 

7.

Маған бүгінгі сабақ өте ұнады.

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок по казахскому языку в русской школе на тему : "Көктем" ( 5 класс)"
Смотреть ещё 5 937 курсов

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Ахымбетова Шынар Ануарбековна

Пруггерово негізгі орта мектебі

Шемонаиха ауданы

Шығыс Қазақстан облысы

Сабақтың тақырыбы

Көктем

Сілтеме

5 - сынып қазақ тілі оқулығы, суреттер, қазақ тілі жұмыс кітабы авторы:О.И.Мырзагельдинов

 

Жалпы мақсаттар

Үстеу туралы түсінік беру;

Көктем жайлы ұғымдары аясын кеңейту;

Сөздік қорларын байыта отырып,сөйлеу дағдыларын арттыру.

Оқыту нәтижесі

1.Оқушылар топпен жұмыс істеуді меңгереді.

2.Оқушылар тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгеруге ұмтылады,ауызекі сөйлеуде қолдана алады.

3.Сөздікпен жұмыс істеу барысында Синквейн әдісі бойынша жұмыс істей алады.

4. Топтық жұмыста өзін еркін сезінеді, топтық жұмыста ынтымақтастық  атмосферасы болатынына көздері жетеді.

5.АКТ –ны пайдалану арқылы қызығушылыққа жетелейді.

6. Кері байланыс арқылы ой қорытады.

Түйінді идеялар

АКТ –ны пайдалана отырып оқушылардың қызығушылығы мен ынтасын арттыру,СТО технологиясының стратегиялары,Диалогтық оқыту арқылы ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту

Қолданылған модульдер

Кәртішкелер,интерактивты тақта,маркерлер,плакаттар,түрлі-түсті қағаздар

Жұмыс түрлері

Топтық,жұптық,дәптермен жұмыс,оқулықпен жұмыс

Пәнаралық байланыс

Табиғат тану

Қосымша материалдар

бейнеролик

Құрал-жабдықтар

Маркерлар,плакаттар мен түрлі-түсті қағаздар,интерак-

тивті тақта

Сабақтың құрылымы

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Қолданылған әдіс-тәсілдер

Ұйымдастыру

Сәлемдесу , кезекшімен сұхбат

Психологиялық ахуал тудыру

 ( қуаныш шеңбері) Оқушыларды топқа бөлу

Сәлемдеседі,кезекшілер есеп береді

Жыл мезгілдері арқылы

Қыс,жаз,көктем,күз

Мен сіздерге Өскемен- Қазақстан телеарнасынан келдім.Сіздерден  сұхбат алсам деймін ( Менің ауылым,досым,мектебім,отбасым)

Қызығушылықты тудыру

Қайталау,ауызекі сөйлеу арқылы

Үй тапсырмасын тексеру

Үйге берілген мақал-мәтелдерді жатқа айту

«Мен мақал білемін» ойын түрінде жіп көмегімен

 

Ой қозғау

Қар еріп, суға толады,

Сарқырап сайға толады,

Күн ұзарып жылиды?

Бұл қай кезде болады?

 

көктемде

Миға шабуыл

Сабақтың мақсатын ашу

Жыл мезгілі көктем дегенде қандай сөздер ойымызға түседі?

Сабақтың мақсаты мен міндетін айту

Көктем туралы ассоциялық алаң құру арқылы көктем туралы білгенімізді ортаға саламыз

Қызығушылықты ояту

 

Мен білемін .Білгім келеді. (картаны толтыру)

Өзін-өзі бағалау парағына сабақтың басындағы көңіл-күйлерін білдіретін смайликтерді жапсыру

Инсерт стратегиясы

Сөздікпен жұмыс

Оқыту,орыс тіліне аударту

Мезгіл,көктем

Негізгі сөз мезгіл

2 сын есім

3 етістік

4 сөзден тұратын сөйлем

Мезгіл сөзіне синоним

 

Синквейн әдісі бойынша

Жұппен ,топпен дәптерлерін тексеру

Мәтінмен жұмыс

1.Тіліктерге бөлінген сөйлемдерден мәтін құрау;

2.Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақ құрау;

тексеру барысында 2 жұлдызша 1 тілек тастау ( 2 жұлдызша – мақтау,мадақтау

 

Грамматикалық тақырып

Үстеу тақырыбын парақшаға жазып,оқушыларға таратамын

Оқушылар танысып , топпен талқылап ережесін ашады.

Сын тұрғысынан ойлау

Оқулықпен жұмыс

107-бет 3 тапсырма

Жаттығудан үстеуді табу

Топпен жұмыс

Кері байланыс

Өзін-өзі бағалау парағын толтыру

Не білемін?

Өте жақсы;жақсы;орташа;

Көктем және қыс мезгілін салғастыру,ортақ қасиеттерін табу

«Көктем» тақырыбына  презентация тамашалау

АКТ – ны пайдалану арқылы ВЕНН диаграммасын толтыру

 

Үйге тапсырма

«Көктем» өлеңін жаттау; сурет салу

 

 

Бағалау

Бағалау парақшасына толтырылған критерилер бойынша бағалау

Білдім.Білемін.Әлі де білгім келеді стикерге жазып,тақтаға жабыстырады.

Сумативті бағалау

         

                                                              Өзін-өзі бағалау

р/с

Не білемін

Өте жақсы

жақсы

орташа

нашар

1.

Мен жыл мезгілінің бірі көктем екенін білемін.

 

 

 

 

2.

Мен көктем айларын білемін.

 

 

 

 

3.

Мен көктемде күн мен түннің айырмашылығын білемін.

 

 

 

 

4.

Мен көктемде ауа-райының қалай болатынын білемін.

 

 

 

 

5.

Мен сөз табының бірі үстеу туралы білемін.

 

 

 

 

6.

Мен мәтінге сұрақ құрай аламын.

 

 

 

 

7.

Маған бүгінгі сабақ өте ұнады.

 

 

 

 

 

 

 

Скачать материал
