Пән : әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: Өнердің сайыпқыраны.
Сынып: 4
Мерзімі: 09.12.2015ж.
Сабақ мақсаттары: белгілі өнер адамдарының
балалық шағы туралы әңгіменің идеясын ашу.
Міндеттері: мәтіннің
негізгі ойын анықтай білу
Сабақтың түрі:жаңа тақырып
Пәнаралық байланыс: дүниетану, әдебиеттік оқу,
бейнелеу.
Құралдар: түсті қарындаштар мен
фломастер,маркелер,өшіргіш, флипчат қағазы,фигуралар, смайликтер
Әдіс-тәсілдер: «Қара жәшік», «бағдаршам»,
диалог,смайлик,
Оқыту нәтижесі: Оқушылар мәтіннің
негізгі ойын анықтау арқылы тақырыбын өздігінен қоя білу.
Мәтінді өз бетімен оқып, талдау арқылы оқушының шығармашылық деңгейін арттыру;
Сөз өнеріне, әдебиетті сүюге тәрбиелеу.
Сілтеме:
Табыс критерийлері: -
оқушылардың өздігінен топпен мәтіннің негізгі ойын анықтау арқылы жүзеге асыру.
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Кірікті
рілген модуль
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білу
|
3 мин
7 мин
|
ОүБ,ОБжК
Оқу мен
оқытудың жаңа тәсілд.
СТО
Сұрақтары бар қорап
ДиалогОүБ
|
Психологиялық
жағдай туғызу.
«Шеңбер
бойынша сөз тізбегі»
Оқушылар
шеңбер бойымен тұрады да «Менің қолымнан бәрі келеді» деген сөйлемді кезекпен
кезек бәрі айтып береді.Интонациямен айтқызамын (қуанышты, сұрайлы,
таңқалушы)т.б.
Сабаққа
мақсат қойғызамын
Өткен сабақ соңында
кабинетке қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын
қалдырған. Сол сұрақтар бойынша талқылау,еске түсіру.
|
Психологиялық жағымды
атмосфера туғызу мақсатында «Шеңбер бойынша сөз тізбегі» ойыны ойналады»
Оқушылар
сабаққа мақсат қояды.
Дайындаған
сұрақтарға жауап береді.
Өткен
тақырып еске түсіріледі.
Басбармақпен бағалау
|
Түсіну
|
3мин
|
Сыни
ойлау
Диалог.
|
«Өнердің
сайпқыраны» мәтініне болжау жасау.
-
Қалай ойлайсыңдар мәтін не туралы
болуы мүмкін?
-
Олай ойлауына не себеп болып тұр?
-
Тағы қандай ой сендерді мазалап
тұр?
|
Оқушылар
болжау жасайды .
Сұрақтарға
жауап береді.
|
Қолдану
|
10 мин
|
ОүБ
ОбжК
|
Мағынаны
тану.
1- Абзацты
оқып, мазмұнын түсіну.
2- Мәтінде
кездескен басты кейіпкерлердің аты мен жер су атауларын сызып отыру.
3- Мәтіннен
не түсіндік?
4- Оқиға
басталды ма?
5- Егер
басталмаса, бұл не болуы мүмкін?
Ал
осы үзіндіде қандай кейіпкердің аты аталады?
1-бөлімді
Қалай атасақ болар еді?
Осылай
қалған бөлімдерді оқытып талдау жасаймын.
Дұрыс талдауға
бағыттаймын
|
Бұл Қазақстанның қай аймағы екенін шешу.
Оқиға басталмағанымен, оқиға болатын орын
бейнеленгенін айтады.
Әңгімелеуші адамның әкесі – Кенжетай
Мысалы:.........................................................
Оқушылар оқып талдайды.
|
Талдау
|
10 мин
4 мин
|
ОжОЖТ
(Топтық жұмыс)
ТжДбО
ОБжК
(Топтық жұмыс)
|
Әр
топқа жеке тапсырмалар беремін.
1-топ
мәтінді болімдерге бөліп мазмұндайды.
2-топ Мәтін бойынша жоғары
деңгейлі сұрақтар дайындайды.
3- топ Өнер жолы- ауыр
жол !
Берілген тақырыпқа постер
салады.
Оқушыларға қиынды қағазда
сөздері түсіп қалған бірнеше мақал таратылады.
|
1-Топ тақтаға шығып
мазмұнын айтады.
2-топ Дайындаған сұрақтарын қояды.
1- Топ
постерді қорғайды.
Пікірлеседі, ойларын
дәлелдейді
Сұрақ жауап арқылы,
Постер құрастырады.
Оқушылар түсіп қалған
сөздерді жазып шыңжыр жасайды.
|
Жинақтау
Рефлексия
|
5мин
3мин
|
|
Сұрақты ұстап ал .Серпілдеген
доп
Стикерлерге жазады.
Біз сабақта не білдік? Нені
түсінбей қалдық?
|
Стикерлерге жазады
.Кір жаятын жіпке іледі.
Топ жетекшілері өз
бағаларын қояды.
|
Үй жұмысы:
Шәкен
Аймановтың өмірбаянымен танысу.
Мәтіндегі
кейіпкерлерге ұқсас өнерлі достарыңды сипаттап жаз.